Skocz do zawartości


Zdjęcie

Najskuteczniejsza broń biała


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
75 odpowiedzi w tym temacie

budo_xx
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 121 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Najskuteczniejsza broń biała
Za takową zwykło się uważać nóż, ale czy mieliście okazję pobawić się "nieco cięższymi" zabawkami? Co sądzicie o walce maczetą - nawet lekka potrafi przeciąć gałąź o średnicy 5-6cm, a nawet większej - rezultaty cięcia człowieka pozostawiam Waszej domyślności. Inną praktyczną broną jest lekki toporek - tomahawk. Manewruje się tym łatwiej od siekiery, a jeden dobry cios oznacza dla trafionego śmierć na miejscu.
Wyśmienitą bronią jest także włócznia - zasięg największy, a rzucona ma energię porównywalną z kulą ze sztucera do polowań na słonie :twisted: Jest wreszcie broń ciężka od Cold Steel'a, typu Battle Mace, War Hammer, Pole Axe, itd.
Zatem - wyłączając aspekt noszenia (mający drugorzędne znaczenie w przypadku obrony domu na przykład) - co uważacie za najlepsze?
  • 0

budo_hakas
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 481 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zachodniopomorskie

Napisano Ponad rok temu

Re: Najskuteczniejsza broń biała
Poruszyłeś ciekawy temat choć nie wiem czy się spotka ze zrozumieniem i nie przejdzie w kolejnego off topa. Ja osobiście w domu stawiam na nóż jak sobie wyobrażasz machanie buławą czy też tomahawkiem w ciasnym przedpokoju mieszkania lub na schodach. W średniowieczu schody budowane były dość szerokie i tak zakręcały aby utrudnić agresorą czyli idacym najczęściej od dołu machanie bronią a z kolei bronincym się zostawiały szeroki kont zamachu. W dzisiejszych czasach raczej nikt nie chodzi z toporami czy mieczami. To co prezentuje firma CS to raczej ciekawostki. Wiesz dawno temu jakieś 10 lat temu była głośna sprawa złodzieje włamali się do mieszkania kolekcjonera broni białej i on jednego ciął szabla wiesz jaka była afera. Pozdrowienia.
  • 0

budo_mich123
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 702 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z krainy deszczowców

Napisano Ponad rok temu

Re: Najskuteczniejsza broń biała
no tak. wszystko się rozbija o prawo. A gdyby tak czasami oddzielić dwie rzeczy:
prawo i prawo człowieka do obrony siebie / majątku / rodziny itp.

Powiedzmy, że zapominamy chwilowo o prawie, czysto teoretyczne rozważania:

Toporki, siekierki, włócznie, jak dla mnie przesada. Ale już powiedzmy maczeta, oczywiście trzeba by już pokombinować z rozmiarami, to całkiem fajny sprzęcik mi się wydaje. Osobiście nie miałem doczynienia, ale myślę, że powieszone gdzieś tam na ścianie, i użyte tylko w sytuacji bardzo poważnego zagrożenia, to ok. Przypominam, czysto teoretycznie rozważam, zapominam o prawie chwilowo.
Ewentualnie można nosić tego typu sprzęty na jakieś wyprawy (oczywiście jeśli one mają tam jakieś praktyczne zastosowanie, nie mówię o samoobronie), po mieście już na pewno nie, i ewentulanie w chwili zagrożenia użyć, myślę że w większości przypadków wystarczyło by pokazać. Nikt normalny raczej nie podejdzie do czuba z maczetą :)

Oczywiście rozważania moje dotyczą domu, nie mieszkania, nie wyobrażam sobie machania maczetą w mieszkaniu. I jeśli jesteśmy przy domu, to na długo przed zakupem broni i budową domu, sugerowałbym przemyśleć sprawę zabezpieczeń elektronicznych, sytemów alarmowych, instalacji inteligetnych. Trochę pomysłów nt. ogrodzenia itp. Tak, żeby już na etapie "drogi złodzieja" do naszego domku agresor miał utrudnione zadanie, a nawet może i w ogóle nie doszedł. Do tego pies/psy szkolone. A na samym końcu broń.

Osobiście jeśli miałbym wybrać broń do domku wybrałbym chyba jednak nożyk jakiś + broń palną. Nożyk, wiadomo cały czas przy sobie, broń palna ma rację bytu tylko w momencie gdy mamy trochę czasu na to żeby po nią pójść, bo nikt broni palnej przy sobie cały czas _w domu_ nie trzyma chyba.

Trzeba mieć jeszcze jedno na uwadze, ludziom (przede wszystkim bandziorom) się wydaje, że jak ktoś ma domek, to już nie wiadomo jaki bogaty jest, a to kusi. Stąd, włamania, kradzieże sprzętu, kasy, samochodów, a nawet i porwania dzieci takim do głowy przychodzą.
Niektórym ludziom nigdy nic złego się nie przytrafia, niektórym tylko raz w życiu, i niestety często ten raz kończy się tragicznie. Myślę, że warto pomyśleć nad bezpieczeństwem.

pozdrawiam
  • 0

budo_xx
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 121 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Najskuteczniejsza broń biała
Mam zarówno alarm, jak i psa, ten jednak nie obroni skutecznie przed agresorem - radzę poczytać o ultradźwiękowych odstraszaczach. Co zaś się tyczy alarmu, owszem, włączy się, pogorszy włamywaczowi BHP :wink: , a w najgorszym razie wzbudzi agresję i skłoni do poszukiwania domowników i szczegółowego "wypytania" ich, gdzie trzymają pieniądze. Nie wyobrażam sobie sąsiadów pędzących z pomocą...
A na poważnie - broń do obrony w domu powinna być dość manewrowa (niespełna półmetrowy tomahawk zdaje się spełniać ten warunek), i być przystosowana do utrzymania na dystans co najmniej dwóch przeciwników uzbrojonych w noże. Czy macie jakieś pomysły?
  • 0

budo_hakas
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 481 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zachodniopomorskie

Napisano Ponad rok temu

Re: Najskuteczniejsza broń biała
Bardziej operatywna jest Włócznia Zulusów. Długi szeroki grot na krótkim drzewcu :)
  • 0

budo_cynik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Najskuteczniejsza broń biała

Bardziej operatywna jest Włócznia Zulusów. Długi szeroki grot na krótkim drzewcu :)


Wlocznia do CQB? No co ty man, chyba ze skroconym grotem i skladana kolba, kolimatoro obowiazkowy :)
  • 0

budo_warhead
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4469 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Najskuteczniejsza broń biała
Ze skrocona drewniana czescia ... przypominalo to maczete.
  • 0

budo_authority
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1851 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z codexu

Napisano Ponad rok temu

Re: Najskuteczniejsza broń biała
Najskutecnziejsze jest JO :)

ale zasada jest taka ze najskuteczniejsze wydaje mi sie to czym potrafisz sie obsługiwac....

wiec natrafilismy na wartosc wzglęgną gdzie mozna ustredniac tylko wyniki
  • 0

budo_dzey
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2486 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z grzbietu wielblada
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Najskuteczniejsza broń biała
hm - jakos nie wyobrazam sobie 40 letniej kobiety-matki ktora lata za zlodziejem po domu i macha maczeta albo wlocznia :D i pomijajac tutaj kwestie czystej abstrakcji czegos takiego (chocby przez lęk przed zlodziejem) - pozostaje kwestia skutecznosci takiej akcji.. mialem do czynienia juz z kobietami ktore majac noz w dloni probowaly w akcie szalu zrobic krzywde facetowi - niestety bylo to tak chaotyczne ze zawsze konczylo sie odebraniem broni i obaleniem na ziemie.. wiec trzeba pomyslec o czyms skuteczniejszym jesli chodzi o kobiety.. bron palna? w sytuacji stresogennej - pistolet to moze byc za duzo kombinowania - rewolwer lepszy bo naciskasz spust i jazzzda.. :) a z broni bialej? chyba najpredzej jakas gaz-rurka - bo tym sie intuicyjnie posluguje kazdy a i skutecznosc duza jak sie tym machnie i trafi w byle co..
a dla faceta wystarczy tez zwykly bejsbol czy inny ciezszy kawal kija/rurki - w koncu lanie kogos toporkiem to juz lekka przesada bo na 90% skonczy sie zgonem i problemami..

zreszta podczas takiego napadu na dom chyba najwazniejsze byloby zaskoczenie - wszedzie ciemno - wiec wyskok zza drzwi - w leb pala - i koles lezy :)
a nie zabawa w szermierke na noze o 3 w nocy..
  • 0

budo_mich123
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 702 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z krainy deszczowców

Napisano Ponad rok temu

Re: Najskuteczniejsza broń biała
no faktycznie, lepiej komuś pałką przywalić niż mieć potem kłopoty z powodu odcięciaq czyjejś głowy. :)

Gdzieś kiedyś czytałem, że w USA w tych stanach, w których jest łatwiejszy dostęp do broni, jest znacznie mniejsza ilość przestępstw. Bandziory, zdają sobie sprawę, że potencjalny napadnięty może mieć pistolet i go użyć. Broń psychologiczna górą.

U nas pewnie nie prędko tak będzie, póki co, to można tą broń psychologiczną próbować wykorzystywać. Tak jakoś dziwnie jest, że złodziej często wie, co zastanie na miejscu. Skądś ta jego wiedza się bierze. Zapewne pochodzi ona od osób, które odwiedzają "ofiarę". Nic nie szkodzi na przeszkodzie, żeby np. znajomi myśleli że mamy bardzo agresywnego psa, broń w domu, w ogóle że same czuby tutaj :)
W tym momencie trochę zmniejszamy ryzyko włamania.

Kiedyś oglądałem też program o zabezpieczaniu domków letniskowych. I tam kolesie kombinowali np. jakieś ukryte zamki, dodatkowe drzwi, fałszywe zamki itp. W tym kierunku też można się próbować zabezpieczać. Któryś to miał na strychu podpiłowaną podłogę :)
Jakoś mnie się teraz jeszcze Kevin sam w domu przypomniał :twisted:

A jeśli jest broń palna w domu, to dobrze by chyba było żeby kobiety były przeszkolone pod tym kątem, co by niespodzianki jakiejś nie było.

Ciekaw jestem, czy np. takie miejsce w ogródku do trenigów (worki, jakieś itp) nie działały trochę na wyobraźnię włamywacza :) . Z drugiej jednak strony, mogło już nie być efektu zaskoczenia.
Tyle moich teorii :)

pozdrawiam
  • 0

budo_jarek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Budapest

Napisano Ponad rok temu

Re: Najskuteczniejsza broń biała

hm - jakos nie wyobrazam sobie 40 letniej kobiety-matki ktora lata za zlodziejem po domu i macha maczeta (...)


Ja sobie to doskonale wyobrażam. Mało tego właśnie kobiety w akcie obrony dzieci mogą dokonać poważnego spustoszenia na ciele faceta, zwłaszcza dysponując kawałekiem solidnej stali.

(...) mialem do czynienia juz z kobietami ktore majac noz w dloni probowaly w akcie szalu zrobic krzywde facetowi - niestety bylo to tak chaotyczne ze zawsze konczylo sie odebraniem broni i obaleniem na ziemie (...)


To nie był akt szału tylko sposób zwrócenia uwagi na siebie. Gdyby istotnie był to faktyczny szał podparty adrenaliną to byś tego nie napisał. Całkiem sporo jest przypadków zabójstw facetów przez kobiety i mało tego liczba otworów w ciele denata jest z reguły trudna do ustalenia.
  • 0

budo_mich123
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 702 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z krainy deszczowców

Napisano Ponad rok temu

Re: Najskuteczniejsza broń biała

Ja sobie to doskonale wyobrażam. Mało tego właśnie kobiety w akcie obrony dzieci mogą dokonać poważnego spustoszenia na ciele faceta, zwłaszcza dysponując kawałekiem solidnej stali.


Ano właśnie, cos było też o tym jak babka w obronie dziecka chyba torebką niedzwiedzia zabiła, czy odstraszyła. Coś może pomieszałem, niech ktoś sprostuje jak wie o co chodzi.


pozdrawiam
  • 0

budo_kamboras
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 823 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Najskuteczniejsza broń biała
W zasadzie jest dostępna broń "biała", która jest prosta w obsłudze, skuteczna w działaniu i i da się ją mieć zawsze pod ręką. To stalowa pałka teleskopowa. Nigdy nie przestanę lamentować nad tym jak potraktował ją ustawodawca :evil: To broń z tradycjami, szlachta nie tylko z szablami się obnosiła ale i z obuszkami. A to były po prostu ówczesne stalowe pałki, tylko nie składały się.
  • 0

budo_xx
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 121 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Najskuteczniejsza broń biała
Teleskopowa pałka ma trzy wady - legalność, dostępność egzemplarzy wysokiej jakości i przede wszystkim - cenę.
Dwa pytanka:
1.Czy włócznią zulu (tą ok. metrową) da się rzucać do celu (fajna zabawa)
2.Jak wyglądają szanse w starciu boken/bo/jo vs. bejsbol?
  • 0

budo_maciek1230
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 87 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Najskuteczniejsza broń biała
XX wybacz brak szacunku ale...

Wyskocz do jakiegos kibola z bejzbolem albo sztacheta to sie dowiesz.
  • 0

budo_xx
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 121 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Najskuteczniejsza broń biała
maciek1230, wybacz brak szacunku, ale nie rozumiem:

1. Ciężki boken może ważyć 950 g, czyli mniej więcej tyle, co ciężki kij bejsbolowy
2. Boken jest dłuższy
3. Boken nadaje się do pchnięć
4. Boken jest szybszy

Bejsbol jest za to wytrzymalszy, ale jeżeli "kibol" chybi, średnio przeszkolony bokkenista nie da mu raczej szansy na wznowienie ataku...
  • 0

budo_maciek1230
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 87 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Najskuteczniejsza broń biała
Masz racje.
Ale nikt normalny niechodzi z zadna z tych rzeczy codziennie.
  • 0

budo_mr_twinkle
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 655 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wielkopolska

Napisano Ponad rok temu

Re: Najskuteczniejsza broń biała
Ale boken inaczaj przekazuje energię na ciało uderzanego, bokenem obijesz i posiniaczysz, a bejzbolem rozp..lisz czaszkę jak dobrze trafisz, boken nie jest przecież do realnej walki stworzony. Na hardcorowe starcie ja wziąłbym do jednej łapy dość pokaźny bowie a do drugiej tomahawk lub kukri czy duże bowie + sztylet. Mam duży dom :wink:
  • 0

budo_aniol
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 956 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków/Tomaszów Mazowiecki
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Najskuteczniejsza broń biała
pamiętam przypadek pewnego krakowskiego nocnego stróża sprzed lat (wtedy nie istnieli jeszcze ochroniarze) który na swoje dyżury zabierał siekierę, efekt był porażający, widok ponurego faceta idącego w pólmroku z siekierzyskiem w łapie działał skutecznie zniechęcająco na miejscową żulernie
tłumaczyli potem że wariatów to oni sie boją
  • 0

budo_blacha
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2143 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Puławy

Napisano Ponad rok temu

Re: Najskuteczniejsza broń biała

Na hardcorowe starcie ja wziąłbym do jednej łapy dość pokaźny bowie a do drugiej tomahawk lub kukri czy duże bowie + sztylet. Mam duży dom :wink:


i sam byś sie tym pochlastał.
Probowałeś machać sobie kiedyś trzymając w obu rękach ciężka broń ?? ale w jeden j inna w drugiej inna - duży bowie i toporek - oba są ciężkie ale obowa zupełnie inaczej sie manewruje
w praktyce wiele byś tym nie zdziałął - psychologiczny efekt owszem ale szybkośc itp. do dupy.

probowałem dwoma nożami, mieczami i długimi sztyletami trenować.
Dałem sobie spokój bo bez lat treningów samemu większą krzywde sie sobie zrobi.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024