Skocz do zawartości


Zdjęcie

Nowości SOG


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
12 odpowiedzi w tym temacie

budo_pecado
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 797 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Nowości SOG
Nie mogłem znaleźć, jeśli już było - prosze o skasowanie, żeby nie czynić zamieszania.
SOG planuje na ten rok kilka nowości, zapowiadają się ciekawie.

W tej chwili na rynek wychodzą dwa modele - Trident SF-2 (1/3) i Pup Elite (E37T)
W kwietniu pojawi się dyskotekowy Topo Contour, ale o nim innym razem ;-)

Trident

Dołączona grafika

Folder taktyczny/EDC.
Charakterystyczna linia znanego producenta z wycięciem w rękojeści, które ułatwia np. przecinanie lin, opatentowana jako [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników].
Nowością jest przede wszystkim rzeźba okładzin, nazywana przez producenta Digi-Grip. W przeciwieństwie do dotychczas stosowanych rozwiązań Digi to pojedyncze, dość gęsto rozłożone punkciki, poprawiające przyczepność przez elimininację powierzchni płaskich we wzorze.

Szczególnie obiecująco wygląda mądrze wyprofilowana rękojęść, wraz z rzeźbionym górnym fragmentem ostrza przy styku z okładzinami powinna dawać pewny, stabilny chwyt.

TF-2 (jak również TF-1) występują w wersji ze stalą w kolorze naturalnym jak i całkowicie czarnej (TiNi).
Dołączona grafika

TF-3 ma ostrze we wzorze "Tigerstripe"

Podstawowe dane
Sog Trident SF-2

folder taktyczny/EDC
Technologia Groove
Technologia [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Ostrze typu combo
Długość ostrza: 3.75"
Grubość ostrza: 0.125"
Materiał na ostrze: AUS-8 ( Rc 57-58 )
Wykończenie ostrza - satin

Długość całkowita: 8.5"
Waga: 158,85g
Klip: dwustronny (jak cały nóż zresztą), Bayonet
Blokada: Axl-Lock (odmiana Axis-Locka firmy Benchmade)
Okładziny: Zytel na stali (TF-2, 3) oraz TiNi (TF-1, 2)

Ceny producenta:
TF2 - $96
TF1/3 - $108

Ceny sklepowe:
(quickknife)
TF-2 - $62.95
TF-3 - $70.36
(newgraham)
TF-2 - $60.52
TF-3 - $67.65




Pup Elite
(dlaczego SOG ma połowe zabawek z "elite" w nazwie? Kompleks jakiś? :) )

Dołączona grafika

Czarny jak wungiel fixed z ostrzem pokrytym TiAlN
Jako nowość wskazywane są:
- przeprojektowana pod kątem ergonomii rękojeść
- przeprojektowane ostrze z dłuższą krawędzią tnącą
- grzbiet ostrza pokryty karbami

Podstawowe dane
Sog Pup elite E37T
Technologia Groove (pochwa, kydex)
Ostrze typu combo
Długość ostrza: 4.85"
Grubość ostrza: 0.185"
Długość całkowita: 9.5"
Waga: 164g
Materiał na ostrze: AUS-8 ( Rc 57-58 ) - tu się nic nie zmienia :?
Okładziny: Zytel
Cena producenta: TF2 - $118
  • 0

budo_logan3
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 726 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Jarosław

Napisano Ponad rok temu

Re: Nowości SOG
Ładne bestie,szczególnie,pdobają mi się wycięcia w rekojeści,IMHO elimiuje to w pewnym sesnie potrzebe noszenia drugiego noza
  • 0

budo_wardog
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 229 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Tarnów

Napisano Ponad rok temu

Re: Nowości SOG
W ostatnim nr "Komandosa" jest art. Sergiusza Mitina pt. "Nowe noże SOG". Opisuje trzy modele, wśród nich Tridenta. Generalnie nie wypowiada się o nim specjalnie pochlebnie. Krytykuje wspomaganie otwierania, ale nie w tym konkretnym modelu, z treści art. wynika, że po prostu nie jest zwolennikiem tego rodzaju rozwiązania. A co do wycięcia, to wg autora, materiał cięty klinuje się, ponieważ przeciwna do ostrza strona wycięcia jest dość szeroka i plastikowa, co stwarza opór dla rozcinanego materiału. Drugą przyczynę nawet widać na zdjęciu powyżej, tzn. klips nieznancznie przysłania wcięcie, co stwarza dodatkowy opór. Pisze również, że w pewnej sytuacji może nawet w takim wypadku dojść do niekontrolowanego "odpalenia" noża.
  • 0

budo_pecado
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 797 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Nowości SOG
To wycięcie było już parokrotnie dyskutowane - na razie był pat ;-)

(...) materiał cięty klinuje się, ponieważ przeciwna do ostrza strona wycięcia jest dość szeroka i plastikowa, co stwarza opór dla rozcinanego materiału.

Dołączona grafika

Nie jarzę - opiszesz ten przypadek? O którą stronę przeciwną do ostrza chodzi? O szerokość i gładkość szczeliny? Czy autor artykułu miał na myśli to, że wsadziwszy tam linkę o przekroju 20 cm - klinowała się? 8)
(żart)
W każdym razie - nie do końca rozumiem, czy mógłbyś mi to jakoś opisać?

(...)Drugą przyczynę nawet widać na zdjęciu powyżej, tzn. klips nieznancznie przysłania wcięcie, co stwarza dodatkowy opór.

No trochę racji niestety w tym jest:
Dołączona grafika


Pisze również, że w pewnej sytuacji może nawet w takim wypadku dojść do niekontrolowanego "odpalenia" noża.

A tego to już sobie kompletnie nie wyobrażam - może nie do końca rozumiem zasadę działania S.A.T., albo inaczej wyobrażam sobie sam sposób "pracy" z tą szczelinką.


Muszę powiedzieć, że osobiście podobają mi się soczki, ale mogliby pomyśleć nad trochę lepszą stalą. Jak raz jeden walneli folder z ostrzem na ATS34 to kurcze - tanto :?
  • 0

budo_kamboras
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 823 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Nowości SOG
Piszesz :

"... Materiał na ostrze: AUS-8 ( Rc 57-58 ) - tu się nic nie zmienia..."

niewiele, ale jednak tak, dotychczas stosowali AUS-6. O, i to było :?

Pozdrawiam , kamboras.
  • 0

budo_pecado
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 797 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Nowości SOG
Cały czas jest - większość noży "eleganckich" nadal jest na 6stce, a "taktyczne" na 8.mce :?
  • 0

budo_żwirek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 795 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Nowości SOG
SOG Trident
Nie ma możliwości, żeby przy zwolnionej blokadzie uruchomić S.A.T., ostrze lekko sie wtedy cofa / otwiera, ale nie aż tak, aby S.A.T. odpalił, bo do tego trzeba znacznie bardziej otworzyć ostrze, poza tym linki przecina bardzo fajnie i klips wcale nie przeszkadza, jakby to na pierwszy rzut oka wyglądało
  • 0

budo_wardog
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 229 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Tarnów

Napisano Ponad rok temu

Re: Nowości SOG
Pecado:
Wiele Ci nie pomogę, bo ja tego noża nie miałem nawet w ręcę, jak napisałem na początku, informacje te były z art. S.Mitina.

Ale pokrótce.
Wycięcie tworzy załóżmy litere "V", gdzie jedno ramię to fragment ostrza, drugie okładziny noża i to chyba o to chodziło.
A co do "odpalenia", to chodzi o to, że w przypadku cięcia np. grubej linki, czy twardego materiału ostrze jest wypychane.
  • 0

budo_pecado
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 797 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Nowości SOG

Pecado:
Wiele Ci nie pomogę, bo ja tego noża nie miałem nawet w ręcę, jak napisałem na początku, informacje te były z art. S.Mitina.

Ok - myślałem, że we wspomnianym artykule były jakieś szczegółowsze informacje.
O ile się orientuję z innych wypowiedzi (choćby chodzący kiedyś wątek o książce p. Mitina "Noże") autor artykułu w ogóle ma dość sceptyczny stosunek do folderów (i balisongów).
Jego prawo, ale wezmę poprawkę na to, jeśli pozwolisz ;-)

Wycięcie tworzy załóżmy litere "V", gdzie jedno ramię to fragment ostrza, drugie okładziny noża i to chyba o to chodziło.

Zdjęcie, które wyżej zapodałem powinno dość jednoznacznie rozstrzygnąć tą kwestię na korzyść SOGa? ;-)

A co do "odpalenia", to chodzi o to, że w przypadku cięcia np. grubej linki, czy twardego materiału ostrze jest wypychane.

Tu z kolei można wesprzeć się opinią Żwirka + moje własne doświadczenia z SOGiem.
Jedyne co mi przychodzi do głowy to uderzenie twardym materiałem w zamknięte ostrze, co dałoby dość energii na wypchnięcie tegoż na odległość, przy której włacza się wspomaganie SAT.
Oczywiście warunkiem jest wówczas, że nóż trzymamy tylko za okładziny, bez przytrzymania ostrza.

teoretyzuję:
Wydaje mi się, że naturalnym gestem przy wykorzystaniu szczeliny jest zamknięcie noża w dłoni (klipsem "do góry") - wówczas jedyne co nam grozi to lekkie otarcie palców przy mocnym uderzeniu w ostrze, które będzie próbowało się otworzyć.
Tym niemniej - faktycznie wariant sugerowany przez p. Mitina jest możliwy. Tylko kto będzie ciął liny trzymając nóż za okładziny samymi palcyma?
Osobiście się nie zgadzam z p. Mitinem, uważam, że w "normalnym" użytkowaniu ostrze będzie trzymane w zamkniętej dłoni i szybciej nam palce rozwali niż się otworzy ;-)
  • 0

budo_wardog
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 229 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Tarnów

Napisano Ponad rok temu

Re: Nowości SOG
Autor ma na myśli całkiem teoretyczną sytuację, ponieważ sam pisze, że może się to zdarzyć w momencie,kiedy użytkownik nie zablokuje ostrza w pozycji zamkniętej przy pomocy bezpiecznika. Ale też nie można mu całkowicie odmówić racji, że jest to nóz o charkterze ratowniczym, czyli z założenia używany w sytuacjach dużego napięcia lub stresu, a wtedy wiadomo, że nie zawsze rozsądek i opanowanie jest górą i jak w pewnej znanej piosence "wszystko się może zdarzyć..." :wink:
  • 0

budo_pecado
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 797 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Nowości SOG
Zgadzam się całkowicie co do stresu i związanych z tym konsekwencji - po prostu wydaje mi się, że chwyt pełną dłonią jest
a) wygodniejszy
B) bezpieczniejszy
c) bardziej naturalny (instynktowny)
Wówczas mimo niezabepieczonych blokad dłoń zabepiecza ostrze przez odskoczeniem.

Podejrzewam, że w przypadku np. E37 p. Mitin nie miałby obaw, iż nóż wyskoczy z pochwy przy specyficznym kącie nacisku ;-)
Ok - bronisz nie swojej tezy, nie będę się miotał, bo to do niczego nas nie zaprowadzi.
Dzięki za dodatkowe wyjaśnienia, mam większą jasność.

Tak czy inaczej - brakuje mi kurde stali z prawdziwego zdarzenia, naprawde tego nie rozumiem, ale... czy znowuż koniecznie muszę wszystko rozumieć? ;-)
  • 0

budo_wardog
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 229 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Tarnów

Napisano Ponad rok temu

Re: Nowości SOG
OK man, myślę, że zapanowało zrozumienie :wink: . Pojawił się temat, dzień wcześniej czytałem art, więc przedstawiłem punkt widzenia gościa, który miał nóz w ręku, ani się z nim zgadzam, ani nie zgadzam,bo ja nie miałem.
Pozdrawiam.
  • 0

budo_vince
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4029 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Nowości SOG
Jakims cudem ominalem 2 Twoje newsy, pecado. Moj blad naprawiony, oba newsy sa juz na MS, dzieki.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024