Skocz do zawartości


Zdjęcie

Początki i geneza sztuk walki


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

budo_okruch-lodz
  • Użytkownik
  • 3 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Początki i geneza sztuk walki
Szukam jakiś publikacji odnosnie genezy powstawania sztuk walki. chodzi mi o przekrój przez dziesiątki lat jak to sie kształtowało itd. Ma moze ktos jakaś ksiązke lub jakiś link z takim tematem. z gory dziekuje
  • 0

budo_ojciec_dyrektor
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 103 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Początki i geneza sztuk walki
Najstarszą sztuką walki o której są jakieś przekazy są podobno chińskie zapasy. Ale nie mam pojęcia gdzie coś możesz o nich znaleźć - ja gdzieś w internecie czytałem - poszukaj może znajdziesz.
  • 0

budo_^hast^
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3373 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sopot

Napisano Ponad rok temu

Re: Początki i geneza sztuk walki
Takiej kompilacji pokrywajacej chocby 10% styli .. narazie nie napisano. Ciut duze by to bylo :)
Za to opracowan poszczegolnych styli, szkol.. jest sporo.
  • 0

budo_vigo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 374 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Początki i geneza sztuk walki

Szukam jakiś publikacji odnosnie genezy powstawania sztuk walki. chodzi mi o przekrój przez dziesiątki lat jak to sie kształtowało itd. Ma moze ktos jakaś ksiązke lub jakiś link z takim tematem. z gory dziekuje

To zależy co uznasz po pierwsze za sztukę walki.. no i w każdym razie będzie to obejmowało okres raczej kilkuset(kilku tysięcy) lat a nie kilkudziesięciu.
Jakich sztuk walk?, w jakim rejonie? jestem ciekaw. Bo Indie, Chiny Grecja, Japonia, Brazylia, Tajlandia, Korea i inne kraje chwalą się własnymi dokonaniami, a niektóre z nich walczą o pierwszeństwo w temacie... o to w którym kraju powstała ta... "prasztuka walki".
  • 0

budo_jodan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 775 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:zależy od punktu odniesienia

Napisano Ponad rok temu

Re: Początki i geneza sztuk walki
Opracowano, opracowano... Jest takie kompendium "Do - Tao - Droga" , skrótowe omówienie genezy dalekowschodnich SW z naciskiem na chińskie.
  • 0

budo_jodan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 775 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:zależy od punktu odniesienia

Napisano Ponad rok temu

Re: Początki i geneza sztuk walki
Kilku tysiecy lat? Przesada, początki datowałbym raczej na czasy wczesnego średniowiecza.
  • 0

budo_motyllek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 304 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mega wieś zachodniopomorskiego :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Początki i geneza sztuk walki

Kilku tysiecy lat? Przesada, początki datowałbym raczej na czasy wczesnego średniowiecza.


... błąd ... pierwsza wzmianka kronikarska na temat SW miała miejsce 230 lat p.n.e, chodzi o Turniej Chiraka Curabe (Próba Sił) ... wtedy właśnie zostały zapoczątkowane sztuki walki SUMO i YAWARA ... jak sie nie wie, to sie nie gada :P :wink:
  • 0

budo_kapral
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3301 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:jakaś afryka, sam nie wiem
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Początki i geneza sztuk walki
Muay Thai, ktore cwicze, ma dobre 2000 lat.

natomiast o takie opracowanie ciezko, bo w kazdej kulturze wystepuja sztuki walki, a jak wiadomo, pewne kregi sa od siebie wyizolowane wiec bylaby to bardzo trudna i obszerna praca.

Ale ja powiem w skrocie telegraficznym:

Trza bylo sie nauczyc napierdalac i zaczeli ludzie radzic soie z czasem z dawaniem po mordzie :)
  • 0

budo_ira
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1243 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: Początki i geneza sztuk walki
W skrócie z ksiązki Oyamy:
Egipt - 4000r. p.n.e.- opis walk treningowych, zalecające używanie skórzanych rękawic.
3000r. p.n.e. - inskrypcje ukazujące boks i zapasy ćwiczone w Sumerze w Mezopotamii.
Grecja to jakieś 2000r. p.n.e.
Indie - w VI-V w. p.n.e. następuje kodyfikacja (Upaniszady)jogi, oraz pojawiają się pierwsze wzmianki dot. technik walki.
Dalej to juz chiny ireszta azji.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024