Skocz do zawartości


Zdjęcie

Palenisko extremal


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
34 odpowiedzi w tym temacie

budo_matgaw
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 226 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:okolice Poznania

Napisano Ponad rok temu

Re: Palenisko extremal
No, też zastanawiałem się nad dwuteownikiem.... tylko skąd to wziąć? :/
  • 0

budo_golmen
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 541 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:mysłowice

Napisano Ponad rok temu

Re: Palenisko extremal
Jak sie piere po gorącym materiale, to hałas nie jest tak intensywny, jak zaczyna dzwonic- znaczy że już zbyt zimne jest :wink: Kowadła ustawia sie na tzw. studzience z desek :
2 deski ok 60 cm dł układamy na ziemi w odległości takiej coby uzyskać w rzucie kwadrat 60/60, na nie następne 2 deski tylko obr. o 90 stopni ( teraz z góry wygląda to jak ramka pusta w środku. Deski łapiemy wkrętami albo gwoździami ciesielskimi (takie skręcone lub karbowane) i tak na zmianę układamy tyle warstw, coby uzyskac odpowiednia wysokość. Na samej górze dajemy 3 warstwy pełnego deskowania i fertich.
Taki "stół" dobrze tłumi co ma tłumić - i ciężko go rozje-tralalala ....

No, też zastanawiałem się nad dwuteownikiem.... tylko skąd to wziąć? :/


z Centrostalu - lepszy jest profil HEB od zwykłego dwuteownika - ma grubsze ścianki.
  • 0

budo_mrozik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 690 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Oborniki Śląskie k. wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Palenisko extremal
Żeby nie dźwięczało to polecam kołek drewniany, z jakiegoś miękkiego drewna, możan też pomiędzy kołek a kowadło wsadzić blachę ołowianą. Co do wykożystywania dwuteownika jest pewna historia.

Otóż kiedy zaczynałem swoją przygodę z kowalstwem (2lata temu) to klepałem jakieś cuda na dwuteowniku w kotłowni 2x2m - potem przez tydzień ciągle powtarzałem - co?co?co?
Dlatego odradzam stanowczo, a poza tym do kucia na szynie nie trzeba wcale jej przefrezowywać.
  • 0

budo_shirotatsu
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 157 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków i okolice :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Palenisko extremal
Jeszcze trochę o paliwach kowalskich :-)

Nie chcę się tu wymądrzać, tylko piszę bo kolega się pytał. A że zajmuję się waleniem młotem po kowadle już jakiś czas to pozwolę sobie dodać troszkę informacji.

Dlaczego Koks jest najlepszym paliwem do ognisk kowalskich ( oczywiście jest to nieprawda bo najlepszym paliwem jest węgiel drzewny - wartość opałowa 7500 kcal. -tyle ze wychodzi najdrożej :) ) ? Ano dla tego że ma wysoką wartość opałową 7000 kcal. pali się krótkim płomieniem i ma skoncentrowany żar co jest istotne w ogniskach kowalskich. Dodatkowo są 2 rodzaje koksu Hutniczy i gazowy. Dużo lepszy jest hutniczy, gazowy ma troszkę mniejszą wartość opałową, Hutniczy jest srebrzysto-szarego klolru, porowaty. Gazowy jest ciemno szary, mniej porowaty i brudzi ręce.
Koks zawiera od 0,3 do 2,5 % siary, co jest bardzo szkodliwe jeśli ktoś pójdzie sobie na kaffkę do domku a w palenisku będzie się grzała robótka, ale generalnie przy nagrzewaniu do przekuwania to ma małe znaczenie, chyba że ktoś sobie troszkę przegrzeje stal wtedy może wystąpić kruchość na gorąco spowodowana siarczkiem żelazam, ale jak się pilnuje materiału to szkodliwość jest niska.
Najgorzej jest jak się rozgrzewa cóś do hartowania w tymże ognisku kowalskim, bo trzeba troszkę dłużej trzymać (ze względu na austenizację materiału).

Dlatego też ja wolę używać węgla drzewnego, poza wartością opałową, brakiem siary jest też łatwiejszy w kontrolowaniu i utrzymywaniu odpowiedniej temp. Jedyny minus jaki ma to cena.

A co do węgla zwykłego, to nie nadaje się do paleniska kowalskiego.

Pozdrawiam
  • 0

budo_shirotatsu
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 157 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków i okolice :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Palenisko extremal

Otóż kiedy zaczynałem swoją przygodę z kowalstwem (2lata temu) to klepałem jakieś cuda na dwuteowniku w kotłowni 2x2m - potem przez tydzień ciągle powtarzałem - co?co?co?


Mrozik :) Ja w swoich początkach też korzystałem z wielkiego 2-teownika, po jakimś czasie wstawiłem w koło żebra 2 grube dechy i wszystko ścisnąłem pasami - efekt dźwiękowy znacznie sie zmniejszył, ale jednak najlepsze jest kowadło.

Ale polecam wszystkim odwiedzanie wiejskich targów lub targów w małych miasteczkach - na takich targach często można trafić na różne narzędzia kowalskie. Tak kiedyś zakupiłem swoje pierwsze kowadło (45 kg) za 50 zł.
  • 0

budo_ciulkwens
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 923 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Palenisko extremal
a dlaczego wegiel sie nie nadaje, wiele osob uzywa go z powodzeniem, a moze to zludne powodzenie
prosze tu o jakies teorie/uzasadnienie
bo tak powiedziec sie ze sie nie nadaje bo ma wartosc opalaowa o jedna cyferke nizsa niz pozostale to troche bzdura jest...
  • 0

budo_shirotatsu
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 157 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków i okolice :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Palenisko extremal
Przyznaje się trochę przesadziłem.

Nie jest tak żeby węgiel się w ogóle nie nadawał.
Sam na początku używałem węgla, ale na dłuższą metę przynajmniej dla mnie jest za słaby.
Dosyć istotna jest ta różnica w kaloryczności, ale ważniejsze jest że węgiel ma dużo mniej skoncentrowany żar, Generalnie chodzi o to że przy koksie dużo szybciej nagrzejesz stal.
Koks jest porowaty co zwiększa jego powierzchnię czynną w wydzielaniu ciepła, dodatkowo wolniej się spala. Węgiel potrzebuje więcej powietrza aby odpowiednio grzać co jest niekorzystne dla podgrzewanej stali (więcej zendry) poza tym smoli i smrodzi :lol: .
Wiem że w rosji mieli kiedyś specjalny węgiel kowalski wydobywany na syberii, w trakcie używania tak jakby sam sie spiekał i koksował, ale nie wiem czy jeszcze go wydobywają.
Konkludując głównie chodzi o to że węgiel ma rozproszony żar który w większość promieniuje na zawnątrz ogniska kowalskiego (strata) , koks grzeje do wewnątrz okniska i to jest podstawowa różnica z której cała reszta wynika.
Ale oczywiście można używać węgla jak ktoś chce bo wychodzi taniej.

W końcu koks powstaje z węgla no nie :)
  • 0

budo_maj
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 233 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Palenisko extremal
Ja kiedys przegladajac jakies forum kowalskie trafilem na goscia ze Szwecji, ktory uznawal w pracy wylacznie wegiel, ale najwyzszej jakosci. Jakiez bylo moje zdumienie gdy napisal, ze najlepszy wegiel jaki moze sobie kowal wymarzyc pochodzi z ... Polski 8O 8O 8O
  • 0

budo_matgaw
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 226 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:okolice Poznania

Napisano Ponad rok temu

Re: Palenisko extremal
A jak to wygląda na koksie? Bo np. jak grzałem na węglu i w środku było biało od żaru i przyłożyłem rękę na około 10 cm od paleniska to zimno było ;)

Wszyscy tak sobie chwalą, chyba w tym roku wypróbuję koks. A jak będę coś hartował to będę używał węgla (ale raczej kamiennego, na drzewnym się trochę zawiodłem i drogie to).
  • 0

budo_mrozik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 690 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Oborniki Śląskie k. wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Palenisko extremal
Tutaj mamy dobry przykład paleniska extremal - chyba stąd wziął się mój pomysł bo gdzieś kiedyś już tą stronkę widziałem

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_bodo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 257 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Przylesie Wielkie

Napisano Ponad rok temu

Re: Palenisko extremal
to ja sie jeszcze podlacze do watku - co do hartowania - gdizes widzialem piec sodowy - zrobiony wlasnie z ogniska koksowego - nie ma tego ktos przypadkiem w tutorialach ? - grzanie stali odbywa sie w kapieli solnej - w wiadrze :) z nierdzewkki na ognisku - wiem jak jest to cholernie niebezpieczne - widzialem fontanny sody w profesjonalnym piec usolnym - ale za to jakie wygodne.. chetnie bym cos takiego zrobil
bb
  • 0

budo_shirotatsu
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 157 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków i okolice :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Palenisko extremal
Mrozik mam pytanie kiedyś gdzieś w jakimś poscie pisałeś o firmie z Tarnowa co sprzedaje gotowe żeliwne kotlinki do palenisk kowalskich, masz gdzieś dokładny namiar na nich ? Bo chętni przerobiłbym nieco swoje :)
  • 0

budo_mrozik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 690 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Oborniki Śląskie k. wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Palenisko extremal
O tych kotlinkach to ja gdzieś kiedyś słyszałem na warsztatach. Myślę że musisz sam poszukać bo nie mam danych nt. tej firmy. [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Ja osobiście nie widzę różnicy pomiedzy ktolinką moją (z blachy 8mm) a kotlinką żeliwną na ktrej miałem przyjemność pracować 2 tygodnie w wojciechowie
  • 0

budo_trumfel
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 157 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: Palenisko extremal
a doniczka gliniana byłaby dobra na palenisko??
  • 0

budo_shirotatsu
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 157 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków i okolice :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Palenisko extremal
Pewnie i może być, tylko sobie musisz wyłożyć ją jakąć zaprawą ogniotrwałą np. Gorkal 50
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024