Skocz do zawartości


Zdjęcie

Pomysły inż. Schtruntza


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

budo_schtruntz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 909 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:KB

Napisano Ponad rok temu

Pomysły inż. Schtruntza
Liner- i framelocki zużywają się, co obwieszczają pionowym bladeplayem. A gdyby na stop pinie (jeżeli stanowi go po prostu śruba) umieścić tulejkę z otworem (na ową śrubę) wywierconym niecentrycznie (tylko minimalnie przesuniętym wobec środka)? Wraz ze zużywaniem się styku blokady i ostrza bladeplay likwidowałoby się przez obracanie tulejki „nanizanej” na śrubę po uprzednim jej poluzowaniu. Następnie dokręcamy śrubę i tulejka blokowana jest naciskiem okładzin. Czy wpływa to na bezpieczeństwo, tzn. na pewność zablokowania ostrza? Moim zdaniem nie. Pomysł wymaga obecności odpowiedniego, półkolistego nacięcia w klindze (styk z tulejką) , raczej do zastosowania na etapie produkcji.
  • 0

budo_melonmelon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 841 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:częstochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: Pomysły inż. Schtruntza

Pomysł wymaga .


moim zdaniem szybkiego opatentowania :)

pozdro
  • 0

budo_mrozik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 690 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Oborniki Śląskie k. wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Pomysły inż. Schtruntza
Pomysł dobry, myślałem o czymś takim, tylko że tulejka była by osadzona centrycznie na śrubie, a śruba chodziła by w wyfrezowanych podłużnych otworkach - twój jest prostszy, ale nie wiem jak ta mimośrodowość tulejki wpływała by na kąt przylegania frame'a/linersa do noża.

Pozdrawiam Mrozik
  • 0

budo_rybak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pomysły inż. Schtruntza

ale nie wiem jak ta mimośrodowość tulejki wpływała by na kąt przylegania frame'a/linersa do noża.

Otoz to - ja sie przymierzam do poprawienia lockupu w moim Pinnaclu i pomyslow na "pogrubiene" stop-pinu to ja mam kilka, ale sie zastanawiam jak to na ta "pare cierna" ;) frame-tang wplynie, jesli sie zmieni ich polozenie.

Predzej chyba cos na koncowke frame naloze.
  • 0

budo_navyseal
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1026 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin/Motaniec

Napisano Ponad rok temu

Re: Pomysły inż. Schtruntza

Pomysł wymaga ....

i jakiegos rysunku technicznego bo ja to nie widze :oops:
  • 0

budo_kamboras
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 823 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Pomysły inż. Schtruntza
A ja często walcząc z takim pionowym blade play'em klingi we frame lock'ach nawet podejrzewałem iż oś główna jest "jajowata" i trzeba odpowiednio ją ustawić aby ten luz zniknął. A to taka sprawa ... Ale to było w nowych nożach !!
Chyba przeczuwałem, bo wybieram frame lock'i w których liners nie wchodzi na całą szerokość klingi. Będzie się ścierał, coraz głębiej wchodził - ale trochę to potrwa.
  • 0

budo_golmen
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 541 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:mysłowice

Napisano Ponad rok temu

Re: Pomysły inż. Schtruntza

i jakiegos rysunku technicznego bo ja to nie widze


[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Pomysł prosty i skuteczny moim zdaniem, boję się że już opatentowany...
Bajer polega na tym, że stop pin okrąglutki jak marzenie ma otwór na śrubę umieszczony niecentrycznie ( tzw. mimośród) - przekręcając Pin dostajemy inny "promień" (de fakto to nie promień...) i w związku z tym możemy regulować czyt. niwelować luzy.

odchyłka od centryczności osi powinna być niewielka - im mniejsza (mniejszy moment obrotowy) - tym mniejsze ryzyko samorzutnego obrotu pinu pod naciskiem ostrza w trakcie uzywania noża - . ( wg. mnie i tak ryzyko jest MINIMALNE)

Mimośrody bardzo są popularne w regulacji maszyn i nie tylko np. zamki w oknach plastikowych... też sie mimośrodem reguluje docisk
  • 0

budo_schtruntz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 909 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:KB

Napisano Ponad rok temu

Re: Pomysły inż. Schtruntza
Mrozik:
1. Gdyby tulejka znajdowała by się w wyfrezowanych, podłużnych otworach w okładzinach, to obawiam się, że przy ostrzejszym użytkowaniu pomimo silnego dokręcenia i tak by została przesunięta przez nacisk klingi.
2. wspomniałeś o kącie przylegania końcówki linersa i klingi- OMG, nie pomyślałem o tym :oops: , chyba nie będzie to działać najlepiej ...

golmen:
1. THX za rysunek

Schtruntz pozdrawia!
  • 0

budo_piterm
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3170 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:kto to wie...

Napisano Ponad rok temu

Re: Pomysły inż. Schtruntza
pomysł fajny... ale... Spyderco stosowało go już dawno temu w pierwszych MILITARY, tyle że niecentryczna była oś. Miałą chyba 8 "stopni" i z czasem można było sobie podkręcić. Tyle, że okazało się, iż wystarczy wziąć dobry materiał ma liners, oś i stop-pin i pomysł umarł śmiercią naturalną, bo więcej było kłopotów przy produkcji i zwrotów do serwisu po "domowym tuningu" niż było to warte... nieststy. Ale może warto wrócić do klimatów niecentrycznych, kto wie?
  • 0

budo_sebenza
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 374 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:ZIELONA GÓRA

Napisano Ponad rok temu

Re: Pomysły inż. Schtruntza
ten patent stosowano w Gerber Spectra,doskonały pomysł.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024