Skocz do zawartości


Zdjęcie

chlorek żelazowy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
14 odpowiedzi w tym temacie

budo_trumfel
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 157 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin

Napisano Ponad rok temu

chlorek żelazowy
czy chlorek żelazowy działa też ze stalą < węglówką> czy tylko z miedzią a jeżeli działa to używamy go tak samo jak do miedzi czy inaczej?? :roll:
  • 0

budo_maj
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 233 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: chlorek żelazowy
nie mozna powiedziec, ze dziala tak samo, ale daje ten sam efekt, wytrawia powierzchnie. Stezenie trzeba dobrac doswiadczalnie
  • 0

budo_-simon-
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Bielsk Podlaski

Napisano Ponad rok temu

Re: chlorek żelazowy
działa działa! ostatnio sie bawiłem i wytrawiłem cos tam na ostrzu. jak bede mial zdjecia to wrzuce... najpierw najlepiej wziac taka sama stal jaka chcesz wytrawiac i zrobic probke i sprawdzac tak co jakies 40 min. u mnie wystarczyla jedna godzinka...
  • 0

budo_trumfel
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 157 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: chlorek żelazowy
a to nie roztapia tego lakieru którym pokryje ostrze znaczy sie czy mogę je w tym zanurzyć?? :) aha i jeszcze za ile to kupiliście
  • 0

budo_-simon-
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Bielsk Podlaski

Napisano Ponad rok temu

Re: chlorek żelazowy
z tego co sie orientuje sam chlorek to sól w proszku, ktora nastepnie miesza sie z woda w proporcjach zaleznych od potrzeb. Ja dostałem juz rozpuszczony w wodzie, ale podobno mozna kupic to w hurtowniach elektrycznych(tak mnie poinformowano) w postaci suchej
  • 0

budo_maj
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 233 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: chlorek żelazowy
oryginal jest w proszku, mozna kupic w sklepach z odczynnikami chemicznymi, ew. zamowic w P.O.CH.U (Polskie Odczynniki Chemiczne w Gliwicach - maja strone internetowa, ale nie pamietam adresu). Rozpuszcza sie w wodzie w odpowiednim stezeniu i w tym zanurza przedmiot. Lakieru nie rozpusci ale trzeba pamietac o dokladnym odtluszczeniu powierzchni przed nakladaniem lakieru inaczej moze odpryskiwac i podsiakac chlorkiem a wtedy jest juz dziadostwo. Do oddtluszczenia ciepla woda z ludwikiem a nastepnie denaturat albo jak masz dostep to lepiej aceton. I od tego momentu zadnego dotykania powierzchni palcami bo sie od razu zatlusci od paluchów.
  • 0

budo_trumfel
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 157 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: chlorek żelazowy
a czy to głęboko stal wypala?? i czy długo zacohdzi ta reakcja?? a chlorek kupiłem za 4.70 za 125g na 0.5 litra wody :)
  • 0

budo_jumbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2040 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: chlorek żelazowy

a czy to głęboko stal wypala?? i czy długo zacohdzi ta reakcja?? a chlorek kupiłem za 4.70 za 125g na 0.5 litra wody :)


Masz już chlorek, to próby porób. Każda stal inaczej reaguje.
  • 0

budo_trumfel
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 157 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: chlorek żelazowy
no właśnie wrzuciłem do probówki i już sie niecierpliwie :oops: dlatego pytam o szybkość a stal to zwykła węglówka::P po pół godzinie efekt podobny do początkowego stadium z kwaskiem cytrynowym :roll:
  • 0

budo_jumbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2040 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: chlorek żelazowy

po pół godzinie efekt podobny do początkowego stadium z kwaskiem cytrynowym :roll:


No to chyba dobrze. :roll:
  • 0

budo_marcin_s
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 461 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: chlorek żelazowy

no właśnie wrzuciłem do probówki i już sie niecierpliwie :oops: dlatego pytam o szybkość a stal to zwykła węglówka::P po pół godzinie efekt podobny do początkowego stadium z kwaskiem cytrynowym :roll:


panowie cos słabe stężenie , ja napis trawie w 10min i jest zacny ( oczywiście zółtymi kuleczkami z wodą :) )

tu na D2 trawiłem tylko 5min
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_trumfel
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 157 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: chlorek żelazowy
a jeżeli zamiast w zwykłej wodzie rozpuszcze chlorek w:
a)wodzie utlenionej
B) wodzie destylowanej
to coś da?? :roll:
  • 0

budo_maj
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 233 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: chlorek żelazowy
Przede wszystkim nie uzywaj zwyklej wody kranowej tylko destylowanej - tak dla zasady - w chemi do wszystkiego daje sie conajmniej destylowana.
Natomiast jezeli chodzi o wode utleniona to ma ona bardzo silne dzialanie korozyjne. Zelazo jest katalizatorem rozpadu H2O2 na H2O i O2. W rezultacie jak dodaz do wody utlenionej chlorku zelaza to nastapi bardzo intensywne pienienie sie roztworu - wydzielanie tlenu. Jak to sie bedzie mialo do wytrawianie to nie mam pojecia. Natomiast aby zwiekszyc zdolnosc do wytrawainia chlorku zelaza to mozna do jego wodnego roztworu dodac troszke HCl. Im wiecej go dodasz tym szybciej nastapi wytrawianie (oczywiscie w pewnym zakresie stezen) ale niestety nie pamietam proporcji i musialbys ostroznie poprobowac.
  • 0

budo_molot
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 112 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: chlorek żelazowy
Chlorek jest tani jak barszcz, w sklepach z elektroniką się go an torebki kupuje... Ostatnio kumplowi oddałem resztę zapasu za free :D

Co do trawienia stali - idzie słabiej niż z miedzią...
By przysieszyć, można bawić się stężeniem (trza trafić) i temperaturą. Oczywiście im szybciej tym bardziej rozwalasz brzegi.

Opary lekko trujące - ale co tam wentylator kupić można i git.

Mieszenie chemikaliów to raczej szczęśliwy pomysł nie jest... Chyba że dokładnie wiesz co się stanie. A jak pytasz znaczy się nie wiesz (jeszcze?)

Woda destylowana - idea dobra, ale poprawa jakości nie warta imho wzrostu ceny... zwłaszcza jak robisz jeden mały wzorek.
  • 0

budo_cassini
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1739 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kresy

Napisano Ponad rok temu

Re: chlorek żelazowy

jezeli chodzi o wode utleniona to ma ona bardzo silne dzialanie korozyjne. Zelazo jest katalizatorem rozpadu H2O2 na H2O i O2. W rezultacie jak dodaz do wody utlenionej chlorku zelaza to nastapi bardzo intensywne pienienie sie roztworu - wydzielanie tlenu. Jak to sie bedzie mialo do wytrawianie to nie mam pojecia.

Do trawienia miedzi ma się bardzo dobrze. By roztwór chlorku żelaza trawił szybciej i nadawał się do wielokrotnego zastosowania dodawałem do niego ze strzykawki trochę wody utlenionej. Nie wiem czy to zadziała w przypadku trawienia stali. Oczywiście roztwór był ze zwykłą destylowaną wodą. Utlenionej dodawało się odrobinę później.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024