Skocz do zawartości


Zdjęcie

SEIZA,ZAZEN- JAK TO JEST?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
88 odpowiedzi w tym temacie

budo_matysshido
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Re: SEIZA,ZAZEN- JAK TO JEST?
Zawsze można usiąść w siadzie z nogami skrzyżowanymi :)
  • 0

budo_maniak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 814 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: SEIZA,ZAZEN- JAK TO JEST?
Nie wiem jak Wy, ale ja w seiza siedze tylko podczas ceremonii. Nie medytuje bo nie mam takiej potrzeby, ale jak juz ,to nawet sam Oyama medytując nie siedział cały czas w seiza tylko po turecku:
Dołączona grafika
  • 0

budo_perminator
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 433 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: SEIZA,ZAZEN- JAK TO JEST?
Ewka, Twoje pytania na tym forum naprawde wskazuja na jedno: ZMIEN KLUB! Albo chociaz trenera czy tam instruktora, w ogole moze sie zapytaj czy ma jakies uprawnienia, bo wiesz ze w Polsce mozna sobie prowadzic treningi bez zadnych papierow, bo przy zakadaniu sekcji nikt tego nie wymaga...Ty chyba na takiego trafilas... Albo zadajesz glupie pytania...
  • 0

budo_ewka16
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 227 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Walia(Cardiff)

Napisano Ponad rok temu

Re: SEIZA,ZAZEN- JAK TO JEST?
Może i zadaje głupie pytania,ale chodze juz rok i naprawdę to wyłacznie moja wina,że nie zdażyłam się nauczyć kilku komend i to nie jest wina mojego Senseia,bo on jest wporządku i go szanuje,bo wiem ,ze chce nas czegos nauczyć.Zmienić klub???nie ma mowy!tu znam sie z wszystkimi i jest mi bardzo dobrze,ale dziekuje za rade! I może jednak zadaje głupie pytania :( pozdrawiam
  • 0

budo_liczmistrz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2877 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: SEIZA,ZAZEN- JAK TO JEST?

Nie wiem jak Wy, ale ja w seiza siedze tylko podczas ceremonii. Nie medytuje bo nie mam takiej potrzeby, ale jak juz ,to nawet sam Oyama medytując nie siedział cały czas w seiza tylko po turecku:

No wlasnie o to mi chodzi.
Czasem, z rzadka ceremonia sie przedluzy, czy tez podczas otwarcia zawodow trzeba wytrzymac w zazen albo stojac w fudo. Natomiast niektorzy albo sie kreca albo wierca, albo machaja rekoma, drapia sie czy cos. IMHO to zle.
  • 0

budo_kyokushin
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 276 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: SEIZA,ZAZEN- JAK TO JEST?

Może i zadaje głupie pytania,ale chodze juz rok i naprawdę to wyłacznie moja wina,że nie zdażyłam się nauczyć kilku komend i to nie jest wina mojego Senseia,bo on jest wporządku i go szanuje,bo wiem ,ze chce nas czegos nauczyć.


To może po prostu go poproś o to by ci to wytumaczył przecież od tego jest.

A wrascając do tematu to myślę że zamieszczone zdjęcie Mass Oyamy pokazuję chyba naljlepsząpozycję do medytacji.

Ewka 16: tylko jak ci huknie 100 seiken to nie miej mi za złe :)
  • 0

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: SEIZA,ZAZEN- JAK TO JEST?

Nie wiem jak Wy, ale ja w seiza siedze tylko podczas ceremonii. Nie medytuje bo nie mam takiej potrzeby, ale jak juz ,to nawet sam Oyama medytując nie siedział cały czas w seiza tylko po turecku:

No wlasnie o to mi chodzi.
Czasem, z rzadka ceremonia sie przedluzy, czy tez podczas otwarcia zawodow trzeba wytrzymac w zazen albo stojac w fudo. Natomiast niektorzy albo sie kreca albo wierca, albo machaja rekoma, drapia sie czy cos. IMHO to zle.

Zastanawia mnie, czy integralnym elementem karate musi być koniecznie to całe męczące i przydługie trwanie w bezruchu w niewygodnych pozycjach? Po co? Jaki ma to sens? :?:
  • 0

budo_perminator
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 433 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: SEIZA,ZAZEN- JAK TO JEST?
Tu sie trzeba zgodzic z Sanjuro. W ogole caly taki ceremonial jest bezsensu. Szczegolnie w sekcjach trenujacych sportowe karate. Znam trenera, gdzie tylko na poczatku i na koncu ustawiamy sie w szeregach i nie ma zadnych "medytacji". Bardzo slusznie.
  • 0

budo_liczmistrz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2877 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: SEIZA,ZAZEN- JAK TO JEST?
A ja uwazam ze otoczka duchowa i ceremonia jest integralna czescia Karate a usportawianie go i odchodzenie od tradycji jest czyms zlym. Skoro ceremonia jest to nalezy sie stosowac do przyjetych zasad.
  • 0

budo_maniak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 814 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: SEIZA,ZAZEN- JAK TO JEST?
Ceremonia jest tylko symbolem, namiastka tego co jest w Japonii. Tam ceremoniał jest troszeczke bardziej rozbudowany, miedzy innymi o przysiege dojo na poczatku i koncu treningu. A ilu z Was ja odmawia ?

Dziwie sie głosom mowiacym o tym,ze jest to zbędne - mysle, ze oddani szacunku twórcy danego stylu nie jest czyms niepotrzebnym i zbednym , a wrecz przeciwnie...
  • 0

budo_elwin
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 82 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:MM

Napisano Ponad rok temu

Re: SEIZA,ZAZEN- JAK TO JEST?
a mi sie te elementy ceremonii podobaja, nie tylko poczatek w zazen, ale rei przy kazdym wejsciu/wyjsciu z sali, poprawianie kimona twarza przy scianie, czy dziekowanie za trening (po japonsku). Bez tego treningi bylyby duzo ubozsze.
  • 0

budo_perminator
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 433 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: SEIZA,ZAZEN- JAK TO JEST?

Ceremonia jest tylko symbolem, namiastka tego co jest w Japonii. Tam ceremoniał jest troszeczke bardziej rozbudowany, miedzy innymi o przysiege dojo na poczatku i koncu treningu. A ilu z Was ja odmawia ?

Dziwie sie głosom mowiacym o tym,ze jest to zbędne - mysle, ze oddani szacunku twórcy danego stylu nie jest czyms niepotrzebnym i zbednym , a wrecz przeciwnie...


Widzisz, gdyby trenerzy robili ceremonie tak jak tu piszesz to moze faktycznie. Prawda jest taka ze ceremonia jest odwalana i moze nawet trenerzy nie do konca wiedza po co ona jest, a wsrod trenujacych zawsze pada pytanie: Po co to robimy i tracimy czas na bezsens? Wlasnie. Po co?
  • 0

budo_ronja
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 96 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Toruń

Napisano Ponad rok temu

Re: SEIZA,ZAZEN- JAK TO JEST?

Tu sie trzeba zgodzic z Sanjuro. W ogole caly taki ceremonial jest bezsensu. Szczegolnie w sekcjach trenujacych sportowe karate. Znam trenera, gdzie tylko na poczatku i na koncu ustawiamy sie w szeregach i nie ma zadnych "medytacji". Bardzo slusznie.
(...)
Widzisz, gdyby trenerzy robili ceremonie tak jak tu piszesz to moze faktycznie. Prawda jest taka ze ceremonia jest odwalana i moze nawet trenerzy nie do konca wiedza po co ona jest, a wsrod trenujacych zawsze pada pytanie: Po co to robimy i tracimy czas na bezsens? Wlasnie. Po co?


Za mocno uogólniasz. Jeśli trenerzy nie wiedzą po co to robią, to niech tego nie robią. Niech wyrzucą kata z treningu, bo nieprzydatne, niech wyrzucą kopnięcia na głowę i obrotówki, niech zrezygnują z kihon, na rzecz ćwiczenia na sprzęcie itd. itd. A potem niech zmienią nazwę kubu, bo to już nie będzie karate.
Albo lepiej, jeśli nie wiedzą po co to robią, to niech się dowiedzą od tych, którzy wiedzą. Ćwiczą karate, a trening karate zaczyna się i kończy w ten, a nie inny sposób.
  • 0

budo_perminator
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 433 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: SEIZA,ZAZEN- JAK TO JEST?
Zarowno kata i kopniecia na glowe a takze obrotowki sa jak najbardziej przydatne. Ja mowie jedynie o samym ceremoniale. I mowie wylacznie na przykladzie wlasnego klubu. Nie o klubach tradycyjnych bo tam to jest faktycznie moze i czesc jakiejs tradycji, ale jezeli u nas trenujemy tylko pod zawody to po co mamy zawracac sobie glowe jakimis otoczkami duchowymi, ktore nijak nie wiaze sie ze sportem?
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: SEIZA,ZAZEN- JAK TO JEST?
otoczka jest fajna ale przy godzinnym treningu szkoda na nią czasu :(
  • 0

budo_ronja
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 96 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Toruń

Napisano Ponad rok temu

Re: SEIZA,ZAZEN- JAK TO JEST?
No ok, jedyne czego się czepiam to to uogólnianie. Wydaje mi się, że w większości klubów karate nikt się nie zastanawia nad rezygnacją z tej ceremonii, bo traktują to jako integralną część tej SW, którą wybrali.
  • 0

budo_elwin
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 82 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:MM

Napisano Ponad rok temu

Re: SEIZA,ZAZEN- JAK TO JEST?

No ok, jedyne czego się czepiam to to uogólnianie. Wydaje mi się, że w większości klubów karate nikt się nie zastanawia nad rezygnacją z tej ceremonii, bo traktują to jako integralną część tej SW, którą wybrali.


I slusznie... chociaz by byla ograniczona do minimum, to niech bedzie, aby bylo wiadomo, ze oprocz aspektu sportowego jest jeszcze tradycja.
  • 0

budo_ewka16
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 227 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Walia(Cardiff)

Napisano Ponad rok temu

Re: SEIZA,ZAZEN- JAK TO JEST?
Ale chyba zapomnieliście do czego służy ta "otoczka" i cała ceremonia!Nie została ot tak sobie wymyślona tak samo jak kata jak i zarówno kopnięcia maja swój cel.Nie uważam,żeby to była strata czasu ponieważ ,cała ceremonia nadaje tajemniczości(dla nie ćwiczących a np.przyglądajacych się) i pozwala sie wyciszyć,wyrównać oddech(jak i oddpocząć). :wink:
  • 0

budo_perminator
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 433 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: SEIZA,ZAZEN- JAK TO JEST?
"odpoczac" - otoz wlasnie ja np. kleczac na stopach sie mecze a nie odpoczywam. Nie mysle tez o niczym przujemnym tylko o tym by jak najszybciej wstac bo juz nie moge usiedziec. A jak za szybko wstane to strzykaja mi kolana... Naprawde nic przyjemnego.
  • 0

budo_maniak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 814 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: SEIZA,ZAZEN- JAK TO JEST?
Karate ma swoje okreslona etykiete. Wymyslono ja po to ,zeby oddac szacunek Mistrzowi. Ceremonia jest jednymz elementów etykiety... powiedzcie mi jak długo siedzicie w seiza pod czas ceremonii? 50 s. , troche ponad minute??

To moze zrezygmujmy z tego, z noszenia karategi, bo rownie dobrze mozna trenowac w koszulce i dersach...tylko czy to bedzie nadal Karate, gdy pozbędziemy sie tego co jest z ta Sztuka Walki utorzsamiane?
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024