Skocz do zawartości


Zdjęcie

SEIZA,ZAZEN- JAK TO JEST?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
88 odpowiedzi w tym temacie

budo_kselos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1657 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: SEIZA,ZAZEN- JAK TO JEST?
Zazen - czy nie ma u Was MEDYTACJI z charakterystycznym ułożeniem dłoni (zen)?
Po prostu siedzicie na piętach z zamkniętymi oczami???
  • 0

budo_ewka16
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 227 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Walia(Cardiff)

Napisano Ponad rok temu

Re: SEIZA,ZAZEN- JAK TO JEST?
u nas jest tak:Sensei krzyczy ZAZEN i wszyscy siadaja na "pietach" z dłonmi na udach (niw wiem jak Ci to mam bardziej wytłumaczey -poprostu ZAZEN)i sa wydawane komendy i w tym tkwi mój problem,że nie wiem jak brzmia te komendy.No słyszłam je,ale mam problem z zapamiętaniem ich i ze zrozumieniem,a głupio jest mi się pytac ,bo już chodze rok.
  • 0

budo_ronja
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 96 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Toruń

Napisano Ponad rok temu

Re: SEIZA,ZAZEN- JAK TO JEST?
Eeeee.... Kselos, a czy do MEDYTACJI niezbędne jest "charakterystycznege ułożenie dłoni"???
Mi się równie dobrze medytuje "po prostu siedząc na piętach z zamkniętymi oczami" jak i w innych nie wymagających zbytniego wysiłku fizycznego pozycjach. Tego co się dzieje w naszych głowach nie zobaczysz w formie unoszącej się nad nami kumulacji pierwotnej magii ;-)
  • 0

budo_kselos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1657 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: SEIZA,ZAZEN- JAK TO JEST?
komendy masz podane dwa posty wyżej, ale czas od "mokuso" do "mokuso yame" (to siedzenie na piętach z zamkniętymi oczami)jest przeznaczony na medytację, skupienie się, (medytację zen - zazen)
  • 0

budo_kselos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1657 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: SEIZA,ZAZEN- JAK TO JEST?
Ronja - tutaj ocieramy się już o japoński mistycyzm:
zen - przedramiona oparte o uda, lewa dłoń obejmuje prawą, kciuki są (prawie) złączone
  • 0

budo_ewka16
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 227 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Walia(Cardiff)

Napisano Ponad rok temu

Re: SEIZA,ZAZEN- JAK TO JEST?
[img]http://http://www.masutatsuoyama.com/showpicture.htm?dir=pictures/kyokushin/masoyama&pic=masutatsu_oyama-01.jpg[/img] u mnie taka jest pozycja.
  • 0

budo_ewka16
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 227 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Walia(Cardiff)

Napisano Ponad rok temu

Re: SEIZA,ZAZEN- JAK TO JEST?
Dołączona grafika
  • 0

budo_ewka16
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 227 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Walia(Cardiff)

Napisano Ponad rok temu

Re: SEIZA,ZAZEN- JAK TO JEST?
no co zrobic zeby wstawic obrazek???
  • 0

budo_kselos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1657 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: SEIZA,ZAZEN- JAK TO JEST?
inaczej
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_ewka16
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 227 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Walia(Cardiff)

Napisano Ponad rok temu

Re: SEIZA,ZAZEN- JAK TO JEST?
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] pierwsze zdjęcie Oyamy przedstawia wykonanie Zazen u mnie na treningach na początku i na koncu. :wink:
  • 0

budo_ronja
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 96 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Toruń

Napisano Ponad rok temu

Re: SEIZA,ZAZEN- JAK TO JEST?
Dzięki kselos, na pewno poczytam. I odpowiem przy okazji: nie spotkałam się z tym aby na treningach KK medytowało się w pozycji o której piszesz, ani w żadnej z tych ze strony którą podałeś. Czas pomiędzy komendami Mokuso i Mokuso yame spędzmy w takiej pozycji jaką pokazała Ewka16 na obrazku. A czy jest to faktycznie medytacja, taka jaką ty sobie wyobrażasz? Raczej nie jest głęboka. To chwila wyciszenia, skupienia przed, po i czasem w trakcie treningu.
  • 0

budo_ewka16
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 227 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Walia(Cardiff)

Napisano Ponad rok temu

Re: SEIZA,ZAZEN- JAK TO JEST?

A czy jest to faktycznie medytacja, taka jaką ty sobie wyobrażasz? Raczej nie jest głęboka. To chwila wyciszenia, skupienia przed, po i czasem w trakcie treningu.

Zgadzam sie z Tobą w 100%.Tak jest własnie u mnie i jest to chwila na wyrównienie oddechu,"(...)wyciszenia" i trwa to zależy,ale nie wiecej niż 2 mniuty.pozdrwiam :!: :!:
  • 0

budo_kselos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1657 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: SEIZA,ZAZEN- JAK TO JEST?
medytacja=skupienie, wyciszenie przed lub po... (treningu)
co do tamtej strony to tylko przykład ułożenia rąk (znalazłem na szybko przez googla jako ilustracja)
Pozdr!
  • 0

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: SEIZA,ZAZEN- JAK TO JEST?
Nie chcę zakładac osobnego tematu, zatem zapytam Was tutaj.

Do wszystkich "karateków medytujących":

Nie uważacie, że pozycja seiza (zazen - taki 'siad na piętach') nie jest dobrą dla Europejczyków pozycją do medytacji??? A nawet jest pozycją złą?

Japończycy siadywają :) w takowej pozycji od dziecka i od wieeeelu pokoleń. Czują się w niej komfortowo i dobrze. :!: Zatem sobie w niej medytują. :D To typowa pozycja dla ich kultury.

Zwykły Europejczyk zaś, w takiej pozycji (zwłaszcza na twardych dechach) czuje ból i narastający dyskomfort. Nie jest do niej po prostu fizycznie przyzwyczajony-przystosowany.
Naśladując "ślepo" japońskie wzory, musi najpierw dłuuugo przyzwyczajać się do tej pozycji, żeby móc w niej sensownie pomedytować.
Gdzie tu sens, gdzie tu logika? :wink:

Nie lepiej po prostu medytować sobie np. w pozycji półlotosu lub siedząc po turecku? Dla nas obie te pozycje są o wiele bardziej komfortowe niż siedzenie na piętach. :)

Tymczasem małpując ludność kraju kwitnącej wiśni zrobiliśmy sobie z mającej prowadzić ku wyciszeniu, koncentracji i oświeceniu medytacji kolejny sposób 'umartwianie się' poprzez ból i drętwienie kulasów. :lol:
Taka asceza jest może i bliska naszym sercom, z racji na balast kultury chrześcijańskiej ('jak tu dojść do oświecenia bez bólu i cierpienia?' :) ), ale obca jest ona japońskiemu podejściu - gdyby chodziło o medytacje w niewygodnej pozycji, to Japończycy nie medytowaliby wcale w seiza (bo to jest przecież ich zwykła pozycja np. podczas tradycyjnych posiłków lub obrzędów), tylko np. staliby na głowach lub klęczeli na grochowinie. (A Budda, zamiast błogiego uśmiechu, miałby na twarzy wyraz cierpienia, tak dobrze znany z malowideł każdemu, kto chodzi do kościoła...)

Może zatem warto zerwać z tym absurdem (cierpiętniczą pseudo-medytacją w pozycji seiza) w europejskich klubach karate i medytować sobie w wygodnych właśnie dla nas, Europejczków pozycjach?
Ot, pokusić się o zrozumienie istoty sprawy, zamiast bezmyślnego naśladownictwa... :wink:
  • 0

budo_buasheii
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 120 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: SEIZA,ZAZEN- JAK TO JEST?
Sanjuro Yojimbo: o o o, dużo racji w tym co piszesz :D jak się skupić na medytacji na wyciszeniu i skupieniu kiedy kolana krzyczą: kończ, wstawaj auuu! :P
  • 0

budo_washi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 773 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: SEIZA,ZAZEN- JAK TO JEST?

Zwykły Europejczyk zaś, w takiej pozycji (zwłaszcza na twardych dechach) czuje ból i narastający dyskomfort. Nie jest do niej po prostu fizycznie przyzwyczajony-przystosowany.


Ale zwykly japonczyk tez bol odczuje i nie mowie tu o tych zeuropeizowanych czy zamerykanizowanych, ktorzy jedzac sushi i popijajac sake siedza przy stoliku na krzeselku, lecz o tych, ktorzy wykonuja te czynnosc w pozycji seiza - gdyz oni nie siedza na twardych dechach a na miekkich matach. A nawet Ci juz od pokolen kozystaja ze specjalnych 'krzeselek' -> kolana oparte na macie a posladki na pochylym niskim krzeselku.
  • 0

budo_ronja
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 96 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Toruń

Napisano Ponad rok temu

Re: SEIZA,ZAZEN- JAK TO JEST?
Masz rację Washi, Japończycy wcale nie czują się komfortowo w tej pozycji! Poobserwujcie sobie jak oni siadają w jakiś filmach, programach o Japonii. Większość z nich siada "po turecku", bądź (jak to widziałam ostatnio w jakimś programie o gejszach) siadają w seiza, a po jakimś czasie przekładają środek ciężkości, albo nazwijmy to po imieniu "tyłek", raz na jedną, raz na drugą stronę.
  • 0

budo_liczmistrz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2877 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: SEIZA,ZAZEN- JAK TO JEST?
Zauwazylem ze niewielu europejczykow a nawet i japonczykow potrafi usiedziec w zazen. Podobnie niewielu stoi nieruchomo w fudo. Albo sie ruszaja, albo gibaja na wszystkie strony, albo drapia, albo rozgladaja. Tak nie powinno byc. Pozycja to pozycja. Stoimy nieruchomo.
  • 0

budo_elwin
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 82 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:MM

Napisano Ponad rok temu

Re: SEIZA,ZAZEN- JAK TO JEST?

Może zatem warto zerwać z tym absurdem (cierpiętniczą pseudo-medytacją w pozycji seiza) w europejskich klubach karate i medytować sobie w wygodnych właśnie dla nas, Europejczków pozycjach?
:wink:


Czyli jak? z pilotem przed telewizorem? :D
  • 0

budo_elwin
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 82 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:MM

Napisano Ponad rok temu

Re: SEIZA,ZAZEN- JAK TO JEST?

Zauwazylem ze niewielu europejczykow a nawet i japonczykow potrafi usiedziec w zazen. Podobnie niewielu stoi nieruchomo w fudo. Albo sie ruszaja, albo gibaja na wszystkie strony, albo drapia, albo rozgladaja. Tak nie powinno byc. Pozycja to pozycja. Stoimy nieruchomo.


Jasne ze zazen nie jest komfortowa pozycja, ale ja po kilku sekundach z zamknietymi oczami zapominam ze mnie bola stopy... I o to chyba chodzi, nie?
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024