Skocz do zawartości


Zdjęcie

zywica poliestrowa - ku przestrodze


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
14 odpowiedzi w tym temacie

budo_tow.molibden
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 171 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:PRL

Napisano Ponad rok temu

zywica poliestrowa - ku przestrodze
Czesc, pisze ku przestrodze, ewentualnie proszac o jakas rade.
Do tej pory zawsze robilem laminaty z zywicy epoksydowej - milo, latwo i przyjemnie. Nic nie smierdzi, jak chcialem utwardzic to wstawialem do piekarnika zgodnie z przepisem woja, a jak nie to trzymalem 3-5 dni i tez bylo gotowe do szlifowania, skrawania itd.

Ostatnio popelnilem blad - uzylem zywicy poliestrowej do zrobienia laminantu na raczke noza. Cuchnie jak nie wiem co, chociaz teoretycznie ma schnac w 30 minut, to schnie w nieskonczonosc, a w domu prawie sie nie da mieszkac. Do tego mam wrazenie, ze jest bardzo krucha. Od razu zaznaczam, ze do zywicy dodalem utrwalacza czy jak to sie tam nazywa. To gowno za nic nie chce wyschnac!!! Zewnetrzne warstwy sa juz suche, ale srodek wciaz jest plastyczny, choc juz minal tydzien... I strasznie smierdzi... Ma ktos pomysl co z tym zrobic, tj. jak przyspieszyc wysychanie???
  • 0

budo_tow.molibden
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 171 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:PRL

Napisano Ponad rok temu

Re: zywica poliestrowa - ku przestrodze
Kurcze nie wierze, że na tylu inżynierów żaden nie wie, jak przyspieszyć twardnienie zywicy poliestrowej ...
  • 0

budo_bodo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 257 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Przylesie Wielkie

Napisano Ponad rok temu

Re: zywica poliestrowa - ku przestrodze
w wysokiej temperaturze twardnieje szybko - powinna miec 25 celcjusza - ale bardzo wrazliwa jest na inne chemiczne wtracenia np sklejki z debem nie da sie zrobic alkohol tez jej wadzi - ja na deske 8mm grubosci czekalem ponad tydzien - w lecie , az stwardnieje
  • 0

budo_guldan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1366 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: zywica poliestrowa - ku przestrodze
moze utwardzacz masz felerny?
  • 0

budo_golmen
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 541 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:mysłowice

Napisano Ponad rok temu

Re: zywica poliestrowa - ku przestrodze
Towarzyszu - napisz coś konkretniej o tych substancjach.
Jaka dokładnie jest to żywica, jakiego utwardzacza używałeś - i w jakich proporcjach dodawałeś?
Piszesz tak, że można wywnioskować, że do epoxydów wcale nie dawałeś utwardzaczy...
Bardzo ważna jest temperatura dla procesu wiązania.
Ogólnie szpece od jachtów odradzili mi kiedyś poliestry na rękojeści noży jako mniej wytrzymałe - no trudno - tańsze 3 razy może i są, ale same kłopoty z nimi jak widać...
  • 0

budo_tow.molibden
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 171 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:PRL

Napisano Ponad rok temu

Re: zywica poliestrowa - ku przestrodze
Golmen, no wiesz co ... : 8O Pewnie ze do epoksydow dawalem utwardzaczy!!! Kurna ja nic innego nie robie, tylko sie bawie epoksydami ... no iraz kurna ten poliester. odkad lezy na kaloryferze jest lepiej, ale i tak cuchnie. sprawdze jaka to firma i podesle. dzieki za zainteresowanie.
  • 0

budo_tow.molibden
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 171 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:PRL

Napisano Ponad rok temu

Re: zywica poliestrowa - ku przestrodze
Ze poliestry sa mniej trwale, to juz widze, bo rekojesci z zywice epoksydowej + plotno nigdy bym tak nie mogl obrobic nozem ( a juz na pewno po tym gdybym ja utwardzil w piekarniku). ZYWICE POLIESTROWA ODRADZAMY!
  • 0

budo_golmen
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 541 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:mysłowice

Napisano Ponad rok temu

Re: zywica poliestrowa - ku przestrodze
poliestry to są dobre na rzeźby dla artystów - tanie, barwić łatwo, z pyłami kamiennymi spoko się miesza i ciekawe efekty to daje. Sorry za głupi komentaż, ale jakoś tak zdanie skonstruowałeś, ze można było różnie skumać.

epoxyd bardziej toxyczny jest mimo że mniej capi :wink:
  • 0

budo_tow.molibden
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 171 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:PRL

Napisano Ponad rok temu

Re: zywica poliestrowa - ku przestrodze
golmen, zmartwiles mnie ta toksycznoscia zywic epoksydowych.
Skoro juz jestesmy w temacie - probowales kiedys barwic zywice epoksydowa? jak tak, to czym? Jakie byly efekty?
pozdrawiam i serdecznie dziekuje za podpowiedzi.
  • 0

budo_bodo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 257 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Przylesie Wielkie

Napisano Ponad rok temu

Re: zywica poliestrowa - ku przestrodze
sadza techniczna bardzo ladnie barwi na grafit , procz tego chyba wiekszosc pigmentow
  • 0

budo_kubek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 895 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: zywica poliestrowa - ku przestrodze
Jak na czarno, to toner z laserówki jest dobry.
Słyszałem, że szkutnicy wiedzą o epoksy, która jest barwiona, ale to nie sprawdzona informacja.
  • 0

budo_golmen
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 541 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:mysłowice

Napisano Ponad rok temu

Re: zywica poliestrowa - ku przestrodze
żeby Cię w bolca nie robić to mówię że nie barwiłem nigdy epoxydów - poliestry tak - używałem pigmentów proszkowych kupowanych w sklepach dla plastyków (f-my Talens).
to było w efekcie coś w rodzaju witraża - czyli zachowywało transparentność, jesli byś jednak dodał wiecej pigmentu, albo pigment+ jakiś wypełniacz (np talk) - to wtedy dostaniesz nieprzejrzystą masę. I najpierw wymieszaj żywicę z pigmentem, a potem wsadzaj utwardzacz.

epoxydy powinny się spoko barwić zwykłymi pigmentami proszkowymi, ale znajomy (producent zjeżdżalni basenowych) ma mi jutro dać odp. po konsultacji ze swoim technologiem, czy bylejaki pigment nie spowolni, albo nie zablokuje reakcji lub nie osłabi elastyczności czy innych parametrów.

pozdrawiam i serdecznie dziekuje za podpowiedzi.

Sam jestem zainteresowany tematem, bo właśnie mam faze na zrobienie okularów w oprawie z Micarty selfproduction

P.S.
mam w chalupie z 50 kg grafitu w postaci pyłu. zajebiście barwi wszelkie farby. Daje po przetarciu szmatką powierzchni po wyschnieciu elegancką ciemno-ołówkową grafitową czerń, ale czy grafit jako węgiel który jak wiadomo dosyc aktywny chemicznie jest - nie będzie bruździł w reakcji - to już musiałbym sprawdzić.

Jak by kto chętny był - to wystawie na Bazar troszkę tego grafitu :wink:
  • 0

budo_bodo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 257 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Przylesie Wielkie

Napisano Ponad rok temu

Re: zywica poliestrowa - ku przestrodze
grafit i sadza sa standartowym wypelniaczem do epoxy i bardzo sie lubią
  • 0

budo_karud
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 84 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: zywica poliestrowa - ku przestrodze
Ja bym chetnie nabył trochę tego grafitu. Węgiel nie przeszkadza w polimeryzacji epoxydu, swego czasu całkiem niezłe efekty uzyskiwałem barwiąc ... utartym w moździeru węglem lekarskim :)
Kiedyś dostłem po trochu czarnej i ciemnoczerwonej farby drukarskiej (bez dodatkowych pytań bo szczegółów nie znam), też się nieźle sprawdzała przy barwieniu epoxydu.
  • 0

budo_melonmelon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 841 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:częstochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: zywica poliestrowa - ku przestrodze
se trza strzelić flaszkę do regeneracji pustych tonerów do drukarek laserowych
lub zuzpełniacz do kopiarek ksero
tam sa takie pyłki

pozdro
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024