Skocz do zawartości


Zdjęcie

katana vs bejzbol


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
46 odpowiedzi w tym temacie

budo_don zen
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 194 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: katana vs bejzbol
Temat z gatunku "a gdyby Stefan mial czolg, a ja noz do masla"
  • 0

budo_graframolo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1094 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: katana vs bejzbol
Zdania sa mocno podzielone widze. Wydaje mi sie ze to z powodu zbyt duzego czynnika teori nad praktyka. Kija do gry w bejzbol nie przecinalem szkoda mi miecza, pozatym kij taki ma rozne grubosci od calkiem pokaznej przy koncu do dosc waskiej w miejscu uchwytu. Usrednijmy to i otrzymamy walec o promieniu powiedzmy 6cm, bardzo twardego bardzo dobrze wysezonowanego drewna. Przy tameshigiri czasem sie zdarza ze miecz trafia w kolek mocujacy mate, mi osobiscie w takich przypadkach najczesciej ostrze grzeznie i zatrzymuje sie a taki koleczek to jakies 3 cm mieciutkiej sosenki. Wnioski nasuwaja sie same. Moze i jest mozliwe przeciac kij ale to musiala by zrobic wyjatkowo wprawna osoba a takiej osobiscie nieznam. Ponadto nawet 10cm rosnace drzewko jest o wiele slabsze niz wysezonowane drewno, gdy drewno traci soki i wilgoc w kontrolowany sposob bardzo twardnieje.
  • 0

budo_graframolo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1094 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: katana vs bejzbol
*errata mialo byc srednicy6cm.
  • 0

budo_sfin
  • Użytkownik
  • Pip
  • 20 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: katana vs bejzbol
ejjjjjjjj
zróbcie wkońcu ten test bejzbologeri i zakończy sie cała sprawa, przeczytałem całego topica i tylko trzymał w napieciu a nic sie niewydarzyło, GrafRamolo napisał że szkoda mu miecza i moze racja , ale moze tez jest ktoś kto czuje sie na siłach i nieszkoda mu tej pieknej broni :?:

ps. jak dobrze zrozumiałem to wy głównie trenujecie Aikido, a miecz to taka dokładka?, z tego co wiem Aikido stworzył właśnie samuraj, to dlatego?
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: katana vs bejzbol

ps. jak dobrze zrozumiałem to wy głównie trenujecie Aikido, a miecz to taka dokładka?, z tego co wiem Aikido stworzył właśnie samuraj, to dlatego?

nie aikido nie stworzyl samuraj, wiec to nie dlatego :lol:
  • 0

budo_sfin
  • Użytkownik
  • Pip
  • 20 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: katana vs bejzbol
ja to przeczytałem w jakiejs książce o Aikido, dosyc starej książce , ale jaki tytuł, to napewno sobie nieprzypomne,
w kazdym razie dziekuje za sprostowanie :-)
  • 0

budo_spid
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 713 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: katana vs bejzbol
Gdzieś na tym forum ktoś kiedyś podawał linka do filmiku, na którym ostrze katany dawało radę małokalibrowym pociskom wystrzeliwanym z pistoletu. Tylko była to trochę inna sytuacja bo katana była nieruchoma i wstrzeliwano się w nią.

Myślę, że jakby nadać odpowiednie przyspieszenie bejsbolowi i katanie, a ostrze uderzyłoby w drewno pod opowiednim kątem to kij, mimo iż zrobiony z wysuszonego drewna, skapitulowałby po jednym kesa.

Gorzej, jakby ostrze zaklinowało się w drewnie.
  • 0

budo_don zen
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 194 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: katana vs bejzbol
My posiadacze noza do masla podzielamy rozterki panow tnacych kije bejzbolowe. Nie sztuka jest przeciac cieple maslo, ale urabac kawalek takiego zimnego z lodowki i to jednym cieciem, bez skrobania!
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: katana vs bejzbol
heh ja kiedys siekirka babke* kroilem (ups rabalem)


*ciasto takie :)
  • 0

budo_sfin
  • Użytkownik
  • Pip
  • 20 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: katana vs bejzbol
Ściągnołem sobie filmik z Kazaa, plik nazywa sie Martial Arts - Kenjutsu - Tameshigiri.mpeg i tam przedstawiony jest (jak sama nawa wskazuje zresztą ten test o którym wspominaliscie, musze przyznać ze jestem pod wrażeniem, nie byłem pewny dotychczas czy to aby nie bajki o takiej "mocy" katany ale jak narazie widze że w doswiadczonych rekach to jest "skalpel do krojenia ludzi w całości nie tylko skóry" :wink:
ten mistrz machał ta kataną tak jak by przed nim nic niebyło prawie, a średnica tego zwoju bambusowego miała dośc sporo, nie wim tak na oko to wydaje sie ze mogła miec z 15cm, ale niechce przesadzić
  • 0

budo_sfin
  • Użytkownik
  • Pip
  • 20 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: katana vs bejzbol
PS. (zeby nie pisać jakichś nowych tematów to tu sie spytam), czy moze ktoś podrzucić linki do filmików zwiazanych z waszą sztuka walki??, bo na kazie znalazłem tylko ten jeden filmik i sciagałem to z zawrotna predkością nieprekraczajacą 1kb/s 8) :roll:
  • 0

budo_gegan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 119 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: katana vs bejzbol
Tiaaaa. Też chciałbym taki adres.

Jak juz PRAWIE rostrzygneliście tą życiową enigme, którą jest tak potrzebna w tych niespokojnych czasach sztuka rozcinania bejzboli (i ich kiji) , to rozstrzygnijcie i mój problem:

Jest sobie facet, przyjechał do kuzyna na wieś (autobusem). Po bardzo wzrusającym powitaniu dwóch znajomych członków rodziny, atmosfera zaczyna się pogarszać. Polski wieśniak, zaczyna się urzalac, że nie ma się czym golić, a żeby było trego mało, to w stodole stoio jego stary, niepotrzebny, niedziałający traktór :) . Przyjezdny (nazwijmy go pan X ) niedawno wrócił z praktyk z Japonii. był już mistrzem w starej sztuce władania mieczm, nie pamiętam dokładnie , jak sie nazywała, ale załóżmy, że było to krojenie chleba ( chlebjutsu pochodzące z chlebido, które pochodziło od jeszcze starszego chlebdo). No więc powracając do PROBLEMU; Pan x postanowił pomóc panu y. Obmyślił misterny plan. postanowił pociąć traktóra i zrobić z niego żyletki. Jak uważacie, czy to mozliwe :) :?: :?: :?:
  • 0

budo_don zen
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 194 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: katana vs bejzbol
Tak. Oczywiście. Oczywiście... :wink:
  • 0

budo_sfin
  • Użytkownik
  • Pip
  • 20 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: katana vs bejzbol
koniec tej histerii wyglada tak:
stary młody wisniak z długą siwą laską która miała na imie maria'n, w nocy zrzucili wszystkie pociachane bochenki z woza pana eX, traktor porozkrecali, co bardziej wartosciowe metale z traktora zawieźli na złom, za zarobione pieniadze stary młody 35 latek kupił sobie maszyne kombo - do golenia, prasowania, szycia, strzyżenia trawników i robienia noży do krojenia chleba - reszte traktora pocioł na prezenty dla pana eX i jgo licznej jednoosobowej rodziny, od tej pory pan eX i jego synowa panienka Ex, nigdy juz niezastanawiali sie nad poocieciem traktora, od tej pory obmyslałi ciecie torów kolejowych i trase wywozu na złom tego co pocieli, natomiast wspomniany wcześniej starzec i jego siwa maria'n popili któregos dnia i nieprzeczytali instrukcji do maszyny...
  • 0

budo_rene
  • Użytkownik
  • Pip
  • 42 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Golders Green NW11

Napisano Ponad rok temu

Re: katana vs bejzbol
pozwolicie panowie, że ja w swej skromnej osobie trzy grosze wtrącę, bo zainteresował mnie ten temet bardzo a raczej przebieg waszych dywagacji.
Ogólnie mało się na forum udzielam, staram się pisać na temat, zwięźle i prosto, jeśli nie wiem o co chodzi, nie wypowiadam się, lub staram się zaistniały problem logicznie rozwiązać. W tym topicu niestety poza może trzema postami brak jest wogóle związku pomiędzy pytaniem a odpowiedziami.
Pytanie zadane ma formę zamkniętą - tzn. odpowiedzi możliwe to TAK albo NIE.
NIE WIEM nie jest odpowiedzią, tylko stwierdzeniem braku znajomości odpowiedzi, jak również filozoficzne bzdury typu " mieczem się zabija" "popełnia harakiri" i inne wschodnie bzdury będące jak zdążyłem zauważyć domeną aikidoków. Swoją drogą np. nożem do masła (wymienionym gdzieś po drodze) nie posmarujecie chleba np. pasztetem, bo jest to przecież nóż do masła?

Dość krytyki, spróbujmy rozwiązać problem kolegi teoretycznie, bo jak widzę do praktyki nie ma nikt ochoty, ja nie mam ani katany ani kija więc też tego nie zrobię.

Drewno użyte do produkcji kija jest tworem organicznym, co znaczy, że jest bandą obumarłych komórek złożonych z białka, wody, i celulozy. Dehydratacja drewna powoduje jego spore utwardzenie, ale jednak dalej budulcem pozostaje celuloza.

Klinga miecza jest wykonana z tego co zdążyłem się dowiedzieć z kilku warstw przekuwanej wielokrotnie stali. Różnica w zawartości węgla w stopie będzie się wahała pomiędzy warstwami znacznie. Ponadto proces hartowania i odpuszczania stali daje bardzo dobre i silne wiązania międzycząsteczkowe siatki krystalicznej.

nie będę tutaj wyliczał siły wiązań, bo pewnie i tak nikt tego nie zrozumie, jednak wiązania pomiędzy cząsteczkami celulozy a stalą jest kolosalna. do tego dochodzi jeszcze odległość pomiędzy cząsteczkami, w przypadku stali jest to jednolita bardzo ścisła struktura, wiele bardziej ścisła niż drewno nawet prasowane ciśnieniowo.

Wniosek: Stal ma wyższą twardość niż drewno.

Wystarczy teraz przyłożyć do miecza odpowiednią siłę, wystarczającą do naruszenia struktury drewna i już. Po kiju.

Tyle teoria.
  • 0

budo_don zen
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 194 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: katana vs bejzbol
Dobra, dosc juz robienia sobie jaj, czas zamknac temat :wink:
  • 0

budo_graframolo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1094 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: katana vs bejzbol
Hahaha niestety Rene swiat nie jest taki prosty. Czasem nie wystarcza stwierdzic, ze cos jest twardsze dlatego wygra z bardziej miekkim. Woda jest bardzo miekka a niszczy twardy kamien. Na swiat ma wplyw duzo innych czynnkow jak chocby czas, w powyzszym przykladzie i niestety nawet praktyka nie wystarcza. Moim zdaniem wspolczesnie kute miecze, najbardziej dostepne na rynku i najpowszechniej kupowane nie daly by rady, stare miecze,(gdyby nie zachodzil proces krystalizacji) lub wykute obecnie zgodnie ze wszystkimi zasadami i przedewszystkim z odpowiednich materialow i z nalezyta pieczlowitoscia tak i to bez problemu.
  • 0

budo_yagyu
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: katana vs bejzbol

Woda jest bardzo miekka a niszczy twardy kamien


Szczerze powiedziawszy to już teraz powszechnie wykorzystuje się maszyny które wystrzeliwują wodę pod takim ciśnieniem że obrabiają z ogromną skutecznością metal, przecinają, wycinają i robią takie rzeczy że się w głowie nie mieści. Z bejzbolem i kataną poradziłaby sobie bez trudu :/

W każdym razie przyznaje Rene racje że za dużo tu było dywagacji na temat (katana do tego nie służy etc.) bo gdyby wszyscy z takiego założenia wychodzili to nie można by było mówić o jakiejkolwiek kreatywności.

Natomiast jeśli chodzi stricte o zadane tutaj pytanie to popieram część wypowiedzi przedmówcy. Bardzo wiele zależy od jakości: katany i bejzbola ;) ale wszystko przy odpowiednim przyłożeniu, sile może dać różnorakie efekty
(nie wiem czy ktokolwiek z Was widział taki dawno temu film na temat kung fu, w każdym bądź razie to był dokument co pragnę podkreślić. No i tam jeden z mnichów przebił
szybe ... rzucając.......szpilką 8O )

Jednak ważny jest również kontekst w rzeczywistości i sytuacji... czyli czy w walce Katana vs bejzbol możliwe by było pociachanie bejzbola .... sądzę że byłoby to ekstremalnie trudne... bo uderzenie musiałoby być bardzo silne i precyzyjne no i napastnikowi trzymającemu bejzbol po prostu nie dały rady ręce... no i co najwyżej broń mogła by się wbić... Takie jest moje zdanie... (oczywiście jeszcze wszystko zależy od miejsca w które się tnie... ale przecięcie włóczni np. nie było aż tak strasznie trudne, choć wciąż wymagało dużo umiejętności)
  • 0

budo_graframolo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1094 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: katana vs bejzbol
Yagyu sprubuj sciagnac plik o tej nazwie "[TV]spring of trivia Japanese Sword vs Water cutter" to tak odnosnie wycinarek cisnieniowych, przyczm test tez tendencyjny bo mozna by zastanawiac sie a co by bylo gdyby polozyc ostrze plasko. ale fajnie sie oglonda.
  • 0

budo_rene
  • Użytkownik
  • Pip
  • 42 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Golders Green NW11

Napisano Ponad rok temu

Re: katana vs bejzbol
Racja panowie o tej wodzie, jako technolog pewnych procesów znam z praktyki obrabiarki ciśnieniowe, i w pełni się z tym zgadzam. Proszę jednak zauważyć że mój post z waszymi nie jest w opozycji, jedno zdanie w nim jest najważniejsze: Przyłożona odpowiednia siła.
Jeśli chodzi o twardość surowców to jest przewaga po stronie miecza, ale to nie wszystko.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024