Skocz do zawartości


Zdjęcie

Dlaczego akurat ta SW


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
42 odpowiedzi w tym temacie

budo_xjankowski
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 94 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Katowice
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego akurat ta SW
Przecież już dawno pewien człowiek z Brazylii udowodnił jaki styl jest najlepszy w walce SPORTOWEJ (czytaj z zasadami). Jeżeli chodzi o ulice to jak wiadomo nic się może nie sprawdzić. Pozatym takich pesudofajterów wykrzykujących, że ich styl jest najlepszy powinno się ignorować. Nie wiem dlaczego autor tak się przejmuje zdaniem innych, trzeba robic to co się lubi i tyle.

PS. A capo jest pięknym tańcem :)
  • 0

budo_iwan
  • Użytkownik
  • 4 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Toruń

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego akurat ta SW

Wracajac do tematu 8)
Dlaczego akurat cwicze aikido?
Jedna z przyczyn jest to, ze poprzez odrzucenie wspolzawodnictwa, pozwala ludziom na wyjscie z zakletego kregu jak nie jestes zwyciezca, to jestes luzer, zero, i nic nie znaczysz. Przykladowo, na olimpiadzie, nawet ludzie co zdobywaja srebrny czy brazowy medal, no nikt sie nimi nie interesuje. Juz nie mowia o tych co zajeli dalsze miejsca. A przeciez, wylali oni moze tyle samo potu na treningach co zwyciezca...


Mysle, ze jest nie do konca tak jak mowisz. Ten dualizm tworzy umysl i jesli nie pozbedziesz sie go z umyslu to niewiele da. Na treningach aikido tez przeciez zdarzaja sie typki z kompleksami, ktorzy uwielbiaja udowadniac innym swoja wyzszosc. To tez forma wspolzawodnictwa. Ja trenuje ju jitsu (teraz chwilowo judo) i mam wrazenie, ze podczas randori nauczylem sie smiac z "porazek", nie traktowac ich powaznie, nawet jesli walczylem bardzo zazarcie. I jakos to chyba przenosze do zycia codziennego - porazka i zwyciestwo to tylko takie zludne nawyki umyslu. Nasz trener od judo caly czas powtarza, ze judo to przede wszystkim szacunek.

Wydaje mi sie tez, ze aby to zrozumiec, trzeba sie z tym zmierzyc. Na treningu bez walki, bez tego wspolzawodnictwa, trenujacy nie ma szansy znalezc sie w takiej sytuacji. Na treningach z randori dobrze tez widac, ze pas sluzy glownie po to, zeby spodnie nie spadly. Moje doswiadczenie jest raczej takie, ze na jj i judo ludzie traktuja z szacunkiem przede wszystkim tych, ktorzy duzo pracuja, niekoniecznie wygrywajac.

pzdr
piotr
  • 0

budo_ray_luka
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 205 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Katowice

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego akurat ta SW
Ja trenuję kung-fu w Pszczyńskiej Akademii Sztuk Walki. Dlaczego to? Oprócz tego, że myślę, że uczą tam dość skutecznie to ogromne znaczenie ma dla mnie światopogląd jaki prezentuje szkoła. To widać w ludziach, którzy się z niej wywodzą. Nie uważam, że inne SW są gorsze jeśli chodzi o skuteczność. Po prostu dla mnie PASW to rozwiązanie kompleksowe.
  • 0

budo_xjankowski
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 94 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Katowice
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego akurat ta SW
Już miałem się pytać Raya co takiego pięknego jest w filozofii wschodu, a tu patrze na stronke PASW (bardzo ładną zresztą) i czytam, czytam i się doczytałem :) Naprawde ciekawe połączenie dalekowschodnich sztuk walki z chrześcijaństwem :) To by mi pasowało, ale ja juz znalazłem swoją sw, że się tak wyraże.
  • 0

budo_sakura
  • Użytkownik
  • Pip
  • 22 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego akurat ta SW
Myślę, że oparcie się pokusie wyśmiewania innych SW bywa trudne dla sporej części ćwiczących. Nie siedzę w waszych głowach więc uogólnianie nie ma wiekszego sensu, ale wydaje mi się, że prawie każdy - nawet posiadający niemal zerową wiedzę o odmiennych stylach - posiada jakieś w miarę trwałe negatywne czy pozytywne nastawienia do nich. Kazdy z nas cos cwiczy, posiada w swym dojo/dojang/klubie czy jak tam cały zestaw powiązań z ludżmi których nie sposób po wylaniu wspólnie litrów potu nie traktować jako kumpli, przyjaciół, nawet rodziny. Bywa, ze ktos przesadzi i zachłyśnięty swoją własną piaskownicą sam sobie założy klapki na oczy, klapki które odwrócą jego uwagę od faktu, że jestesmy wszyscy ludzmi i tak powinnismy się traktować. Ja studiuje aikido. Wiem, ze moj wybor wynika wprost z tego kim jestem. Stawiam przede wszystkim na walkę z samym sobą na kazdej palszczyznie zycia i ta SW wpasowuje sie w ten nurt. Przed soba odpowiadam za olane uwagi sensei, udawane pompki, spieprzone techniki. Nigdy nie lubilem konfrontacji z innymi, wierze ze sa milsze sposoby wymijania ludzi, a fajniejsze od brania sie za lby jest wpolne tworzenie. To jednak tylko ja. Rywalizacja - takze w SW - generuje wielkie mozliwosci ulepszania calosci swiata przedstawionego. Staram sie to zrozumiec i choc taki stan jest trudny do osiagniecia to juz akceptacja odmiennosci form i celow przychodzi bez problemu. Skoro laczy nas trening to tak to zostawmy. Miara osiagniec w SW jest dla mnie wlasnie wlozony w trening wysilek. Skoro laczy nas tylko tyle - i az tyle - co wspolne lanie sie miotanie w zasmierdlych kanciapach to jakie znaczenie ma licytacja "kto ma lepiej"? Moim zdaniem takie jak przystawianie malarstwa do fotografii... To lepsze bo szczegoly oddaje, a tamto bo ujmuje sens, itd. Kazdy w swoich wyborach kieruje sie wlasnym interesem. Szanujmy sie za to i za fakt, ze jestesmy ludzmi a nie "stylowiczami". Szczepan pare razy napisal ze SW zaczynają sie i koncza na etykiecie i ma to dla mnie sens - przepraszam Szczepanie za parafraze brana z mózgownicy a nie z vortalu.

Pozdrawiam - Piotr
  • 0

budo_kantele
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 643 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego akurat ta SW
dlaczego trenuje aikido, bo przez przypadek na nie trafilam i mi sie spodobalo. kiedys trenowalam judo - z tej samej przyczyny. podobaja mi sie rozne sztuki walki a przeciez roznia sie od siebie tak bardzo, ze nie da sie ich ze soba porownac, ja na przyklad nie potrafie powiedziec, czy bardziej podoba mi sie judo czy aikido - to tak jakby przyrownywac dwa rozne gatunki muzyki...
u mnie na sekcji sa osoby, ktore trenuja / trenowaly rowniez inne sztuki walki i nie psiocza jedni na drugich ani na to, co trenuja
niedawno mialam sytuacje, kiedy na moich imieniach spotkaly sie osoby trenujace aikido, karate, kung-fu i capo (zupelnie przypadkiem) - i w ogole nie bylo tematu wyzszosci jednej sztuki walki nad inna. wydaje mi sie, ze to calkiem naturalne, ze wspolistnieja one obok siebie, poniewaz kazdy wybiera to, co mu najbardziej odpowiada
i to jest chyba prawda, ze pewne osoby przyznaja racje autorowi topicu bo jest to dla nich calkiem normalne, ale do tych, ktorzy maja w naturze wywyzszanie swojej sw, i tak to nie dotrze...
  • 0

budo_mijar
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 302 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wroclaw
  • Zainteresowania:Capoeira

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego akurat ta SW
Mam lekkiego kaca więc z góry przepraszam :wink:

Jak to ktoś kiedyś powiedział: "jedni lubią jak mu skrzypce grają, inni jak im buty śmierdzą" i tyle. To samo dotyczy SW: Każdemu podpasowało co innego, atmosfera w klubie, techniki, nastawienie na "realność" "ulice", czy też walkę sportową. Jakoś nigdy nie miałem wątpliwej przyjemności (w realu, poza budo) nasłuchać się jaki to styl kogoś tam jest zajebisty a mój jest o kant d.py potłuc. Chyba to po prostu mało kogo obchodzi a może mam to szczęście poruszać się między ludźmi, którzy szanują cudzy wybór i to co robią. Problem widzę innej treści: ludzie którzy nie trenując/wiedząc nic próbują udowodnić mi jak wiele to oni wiedzą i czemu jestem debilem :) Ale to już osobny temat.

PS. A capo jest pięknym tańcem Smile


PS. A BJJ fajną odmianą kamasutry :wink:
  • 0

budo_xjankowski
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 94 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Katowice
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego akurat ta SW

PS. A BJJ fajną odmianą kamasutry

Dobre :) Troche bolesna ta odmiana dla partnera :)

"jedni lubią jak mu skrzypce grają, inni jak im buty śmierdzą"

Kto to powidział :lol: :lol: :lol: piękny cytata.
  • 0

budo_vigo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 374 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego akurat ta SW

Wracajac do tematu
Dlaczego akurat cwicze aikido?
Jedna z przyczyn jest to, ze poprzez odrzucenie wspolzawodnictwa, pozwala ludziom na wyjscie z zakletego kregu jak nie jestes zwyciezca, to jestes luzer, zero, i nic nie znaczysz. Przykladowo, na olimpiadzie, nawet ludzie co zdobywaja srebrny czy brazowy medal, no nikt sie nimi nie interesuje. Juz nie mowia o tych co zajeli dalsze miejsca. A przeciez, wylali oni moze tyle samo potu na treningach co zwyciezca....


Aikido przekracza ten przeklety dualizm, nie ma tam ukladow typu ze zwyciezca podporzadkowuje sobie tego co przegral.
Na co dzien w pracy, w zwiazkach malzenskich i poza malzenskich czy na uczelni, kazdy doswiadcza dosc bolesnie co to znaczy wspolzawodnictwo i do czego ludzie sa zdolni aby pokazac ze sa lepsi. Wiec trening jest doskonala okazja do doswiadczenia zupelnie czegos odmiennego, czegos inaczej w ogole niedostepnego w normalnym zyciu.

Na treningu Aikido istnieje współzawodnictwo tak samo jak na treningu Bjj, judo, w szkole itd.. Jedyną różnicą jest to że nie ma zawodów nie licząć Tomiki Aikido ale jak mówił Ueshiba to nie Aikido :wink: , a tym samym różni się tylko metodyką nauczania... poprostu w Aikido stosuje się średniowieczne sposoby nauczania SW. Oczywiście nie ma zwycięzcy i przegranego jeżeli nie ma zawodów :wink: . Przez odrzucenie współzawodnictwa Aikido nie można właściwie traktować jako sztukę walki.. to japoński areobik tak samo jak chi kung to nie sztuka walki tylko ćwiczynia rekreacyjne.
Niekóre style kungfu są nazywane gimnastyką chińską(w National Geografic Chanell usłyszałem że tak okręślali je ludzie zachodu jak się z nimi spotykali) dlatego, że z racji postępu w metodyce nauczania i odejścia od nastawienia na skuteczność zajmują się tam wyłącznie rozciąganiem i treningiem kondycyjnym co ma bardzo słabe przełożenie na walkę - to poprostu europejska gimnastyka artystyczna w trochę innym wydaniu.

Aikido pozwala wyjść z zaklętego kręgu. że jak nie jest się zwycięzca to się jest przegranym i się nic nie znaczy- otóż nie pozwala, co gorsza myśle że taki pacjent lepiej żeby się udał do specjalisty, a nie uciekał przed tym kłopotem w Aikido, które i tak i tak go nie uleczy.

Przykladowo, na olimpiadzie, nawet ludzie co zdobywaja srebrny czy brazowy medal, no nikt sie nimi nie interesuje. Juz nie mowia o tych co zajeli dalsze miejsca. A przeciez, wylali oni moze tyle samo potu na treningach co zwyciezca....

Akto się interesuje wogóle sportem? kto sztukami walki? kto judo, a kto zawodnikami judo? krąg się zacieśnia... a kto ćwiczącymi Aikido :?: :wink:
  • 0

budo_vigo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 374 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego akurat ta SW
Szczepan napisał:

Wracajac do tematu
Dlaczego akurat cwicze aikido?
Jedna z przyczyn jest to, ze poprzez odrzucenie wspolzawodnictwa, pozwala ludziom na wyjscie z zakletego kregu jak nie jestes zwyciezca, to jestes luzer, zero, i nic nie znaczysz. Przykladowo, na olimpiadzie, nawet ludzie co zdobywaja srebrny czy brazowy medal, no nikt sie nimi nie interesuje. Juz nie mowia o tych co zajeli dalsze miejsca. A przeciez, wylali oni moze tyle samo potu na treningach co zwyciezca....

Aikido przekracza ten przeklety dualizm, nie ma tam ukladow typu ze zwyciezca podporzadkowuje sobie tego co przegral.
Na co dzien w pracy, w zwiazkach malzenskich i poza malzenskich czy na uczelni, kazdy doswiadcza dosc bolesnie co to znaczy wspolzawodnictwo i do czego ludzie sa zdolni aby pokazac ze sa lepsi. Wiec trening jest doskonala okazja do doswiadczenia zupelnie czegos odmiennego, czegos inaczej w ogole niedostepnego w normalnym zyciu.


Na treningu Aikido istnieje współzawodnictwo tak samo jak na treningu Bjj, judo, w szkole itd.. Jedyną różnicą jest to że nie ma zawodów nie licząć Tomiki Aikido ale jak mówił Ueshiba to nie Aikido :wink: , a tym samym różni się tylko metodyką nauczania... poprostu w Aikido stosuje się średniowieczne sposoby nauczania SW. Oczywiście nie ma zwycięzcy i przegranego jeżeli nie ma zawodów :wink: . Przez odrzucenie współzawodnictwa Aikido nie można właściwie traktować jako sztukę walki.. to japoński areobik tak samo jak chi kung to nie sztuka walki tylko ćwiczynia rekreacyjne.
Niekóre style kungfu są nazywane gimnastyką chińską(w National Geografic Chanell usłyszałem że tak okręślali je ludzie zachodu jak się z nimi spotykali) dlatego, że z racji postępu w metodyce nauczania i odejścia od nastawienia na skuteczność zajmują się tam wyłącznie rozciąganiem i treningiem kondycyjnym co ma bardzo słabe przełożenie na walkę - to poprostu europejska gimnastyka artystyczna w trochę innym wydaniu.

Aikido pozwala wyjść z zaklętego kręgu. że jak nie jest się zwycięzca to się jest przegranym i się nic nie znaczy- otóż nie pozwala, co gorsza myśle że taki pacjent lepiej żeby się udał do specjalisty, a nie uciekał przed tym kłopotem w Aikido, które i tak i tak go nie uleczy.
Szczepan napisał

Przykladowo, na olimpiadzie, nawet ludzie co zdobywaja srebrny czy brazowy medal, no nikt sie nimi nie interesuje. Juz nie mowia o tych co zajeli dalsze miejsca. A przeciez, wylali oni moze tyle samo potu na treningach co zwyciezca....

Akto się interesuje wogóle sportem? kto sztukami walki? kto judo, a kto zawodnikami judo? krąg się zacieśnia... a kto ćwiczącymi Aikido :?: :wink:

Przepraszam za podwójny post... coś mi się pop!#@$##@$
  • 0

budo_zanshin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 702 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Śląsk Dolny i Górny

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego akurat ta SW
W koryu jujutsu, kenjutsu, sojutsu, naginatajutsu, krav madze i combatach i paru innych też nie ma wspólzawodnictwa. to Twoim zdaniem nie sztuki walki?
  • 0

budo_vigo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 374 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego akurat ta SW

W koryu jujutsu, kenjutsu, sojutsu, naginatajutsu, krav madze i combatach i paru innych też nie ma wspólzawodnictwa. to Twoim zdaniem nie sztuki walki?

Moim zdaniem to nieważne czy to się nazywa SW czy aerobikiem. Ważne czym to jest w rzeczywistości. Jak się ćwiczy i jakie ma zastosowanie.
  • 0

budo_macias
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 932 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego akurat ta SW

Wracajac do tematu 8)
Dlaczego akurat cwicze aikido?
Jedna z przyczyn jest to, ze poprzez odrzucenie wspolzawodnictwa, pozwala ludziom na wyjscie z zakletego kregu jak nie jestes zwyciezca, to jestes luzer, zero, i nic nie znaczysz. Przykladowo, na olimpiadzie, nawet ludzie co zdobywaja srebrny czy brazowy medal, no nikt sie nimi nie interesuje. Juz nie mowia o tych co zajeli dalsze miejsca. A przeciez, wylali oni moze tyle samo potu na treningach co zwyciezca....

podajesz skrajny przyklad. takie zjawisko oczywiscie zachodzi,ale nie jest to standard ani tez patologia. bo wspolzawodnictwo (zdrowe) motywuje.
natomiast fakt,ze na aikido nie ma wspolzawodnictwa mozna wlozyc miedzy bajki-jest i to czesto o wiele grozniesjze niz w sekcjach sportowo-kontatkowych. niestety fakt,ze nie mozna sie sprawdzic doprowadza do sytuacji typu:
-robisz zbyt silowo
-a jak mama robic skoro sie zaparles i w ogole nie bylo szansy na wprowadzenie ciebie w ruch?
-daj, ja ci pokaze jak to zrobic bo jestes cienias......czemu si9e tak zapierasz? slaby z ciebie uke
itd.
  • 0

budo_chrystianek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 668 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:ny

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego akurat ta SW
w tym topicu cos mi strasznie zajezdza niedowartosciowaniem.....

jak cie cos smieszy to sie z tego smiej
a jak nie to przestan plakac na jakis pojebany temat
sory stary ale nie cierpie ludzi ktorzy tylko nazekaja i placza ze to lub ze tamto
zamiat sie zamartwiac idz sobie poskacz i rob fikolki
czy tez idz poturlaj sie na macie
albo napieprzaj w ten worek az ci rece odpadna(i nogi)
po cholere nad czyms takim plakac
pajacow zawsze bedzie pod dostatkiem a rozwazajac tak glupi temat jak dyskryminacja w sw tylko dolaczasz do ich grona...
mam nadzieje ze cie nie urazilem
  • 0

budo_firefox
  • Użytkownik
  • Pip
  • 27 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z Marsa :p

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego akurat ta SW
offtopic - drogi Zalozycielu Tematu...na Twojej sygnaturce przeczytalem ten zielony napis Capoeira...
ale co, u diabla, masz tam nizej dobazgrane tym K##### OCZOJEBNYM ZÓŁTYM ???!!!
TEGO SIE, K#### (to nie wulgaryzm, tylko partykula wzmacniajaca :D ), PRZECZYTAC NIE DA !!! NA H## CI kolory w sygnaturce, i w dodatku taki zolty, ktorego sie nie da przeczytac ?
moze jeszcze sobie czerwone tlo dodaj...





P.S. zeby nie bylo, ze jestem burak - to nizej brasilian jiu-jitsu tez zdolalem przeczytac, ale dopiero po zaznaczeniu tekstu...
  • 0

budo_yokot
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 340 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego akurat ta SW
Kiedyś wydawało mi się że na szacunek trzeba zasłużyć
Potem minęło trochę czasu...
I już wiedziałem, że na szacunek zasługuje każdy - można sobie co najwyżej zapracować swoim postępowaniem na to, by nie być szanowanym
Potem znowu minęło trochę czasu...
I już wiem, że należy żyć w zgodzie ze sobą samym, dbać o własny rozwój (nie tylko fizyczny ale i duchowy) i NIE WPIERDA...Ć się w to co i jak robią inni, bo to ich ścieżkka, majją własny rozum i sami dokonują wyborów, z których rozlicza ich później życie i z których rozliczają się sami przed sobą

Więc - for all: SZACUNECZEK PANIE I PANOWIE!
niezależnie od tego co ćwiczycie, fajnie że to robicie
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego akurat ta SW
:wink: :!:
K_P
  • 0

budo_wnuk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 537 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego akurat ta SW
Proponowałbym przykleić ten temat, na stałe wy wszystkich działach forum albo bynajmiej w CROSS-BUDO.

PS. Od siebie niczego nie dodam, bo niczego nowego swą wypowiedzią bym nie wniósł. :wink:
  • 0

budo_robaq
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 640 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego akurat ta SW
W moim przypadku był to raczej przypadek niż świadoma decyzja :) Od małego karmiłem się non-stop filmami 'karate' - Van Dammy, Norrisy itp. itd. to byli moi idole :P No i pewnego dnia, umyśliłem sobie, żeby samemu coś poważnie zacząć ćwiczyć, poza machaniem nogami w salonie ;-) Tato mnie zaprowadził do klubu Judo... w zasadzie chciałem bardziej na aiki ju-jutsu iść (wpływ Seagala), ale ojciec zadecydował, że judo, bo bardziej ogólnorozwojowe i w ogóle sport... i tak zostało ;-)
  • 0

budo_kirin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 750 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego akurat ta SW
Ja zacząłem naukę karate bo... sekcja karate była pierwszą sekcją MA na moim osiedlu. :) Dla takiego szczyla jak ja był to powód dobry jak każdy inny - zwłaszcza, że wtedy o MA wiedziałem niewiele.
Gdyby zamiast karate powstała wówczas sekcja ju-jitsu czy aikido, to moje losy potoczyły by się pewnie inaczej... :wink:
Pewnego dnia zacząłem się zastanawiać czy mój wybór był trafny, czy nie rzucić karate w cholerę i zająć się inną sztuką walki - mniej skłóconą, podzieloną, bardziej "realną". Doszedłem jednak do wniosku, że mam fantastyczne warunki treningu, świetnego trenera, wspaniałych sparring partnerów - był bym ostatnim idiotą, gdybym z tego wszsytkiego zrezygnował. Jeśli zaś chodzi o "realną " walkę - umiejętności kte nabyłm w zupełności wystarczają tak pokojowo nastawionej do świata jednostce, jak ja :wink:

Hmmm.. z drugiej strony - gdyby w Muay Thai istniały elementy podobne do kata, pozwalające w tak szerokim zakresie szlifować swoją motorykę jak formy występujące w karate, to boks tajski był by dla mnie opcją godną rozważenia... :)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024