Skocz do zawartości


Zdjęcie

Benchmade-ostrzenie M2


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
21 odpowiedzi w tym temacie

budo_effector
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 55 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Benchmade-ostrzenie M2
Witam wszystkich!!
Mam takie male pytanko. bo nie daje mi ono spokoju.
A mianowicie chiałbym się dowiedzieć jak bardzo są ostre nowe noże marki wyminionej przeze mnie w temacie???Kupiłem sobie na NG nimravusa ze stali M2 i po otrzymaniu noż był ostry,nawet bardzo.(przynamniej jak dla mnie)Niemniej jednak daleko mu było do opisów na tym forum gdzie mozna przeczytac,że noże golą itp.Ponadto wydaje mi się, że nóż szybko się tępi a z tego, co wyczytałem w internecie ta stal z,której wykonany jest nimravus (M2HS) jest bardzo wysokiej jakości i dobrze trzyma ostrze.
Nie wykonywałem tym nożem jakiś tytanicznych prac,więc tym większe moje zdziwienie. :roll: . A może mi jakąś podrube wcisneli???!! 8O
Dziś na NG zamowiłem Spyderco Tri-angle według waszych zaleceń. mam nadzieje, że dzięki tej ostrzałce da się wrócić jego pierwotną ostrość.
  • 0

budo_rybak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Benchmade-ostrzenie M2
Nimravus HS nie golil? A to ciekawe. Podroby raczej nie, ale jakis Montagsmesser Ci sie mogl trafic.

Moj byl chyba najostrzejszy z wszystkiego, co mam, chyba nawet bardziej, niz Temperance i Native, albo mini SOCOM.

I nadal jest ostry.

Podobnie bylo z 710 HS, jako jedyny przeszedl bez podostrzenia (a juz troche nim wczesniej popracowalem) przerabianie wielkiego kartonu na wiory, a ostrosc robocza ma do dzis, mimo, ze go jeszcze nie ruszalem po tamtych zabawach.

Pytanie tez, co znaczy "szybko" sie tepi i co to sa te "nietytaniczne prace".
Stepi Ci sie kazdy noz predzej czy pozniej, moze gdybys rownoczesnie testowal zakis inny, bo ja wiem, z 440C chocby, to bys zauwazyl roznice ;)

Ale fakt, ze w BM sie zdarza, ze noz przyjdzie kiepsko naostrzony, czytalem troche o takich przypadkach.
  • 0

budo_gacman_c
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 661 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Capoeira

Napisano Ponad rok temu

Re: Benchmade-ostrzenie M2
Z tym ,ze przychdza extremely sharp to jakas bujda.
Oczywiscie jesli sie ma do czynienia ze spyderco(jedyna sluszna firma) ocenia sie inne noze wg. ich ostrosci.
Ja juz 4 razy sie spotkalem z tym ze bm , ktory ledwo co przylazl .....ledwo co golil .....i to nie tylko w red class ale i w blue! w Spydie to nie do pomyslenia.
8O
  • 0

budo_effector
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 55 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Benchmade-ostrzenie M2
ogolnie nóz jest swietny tylko troche się rozczarowałem jesli chodzi o jego ostrość.nóż stepił się po po około 6 dniach.głownie używałem go cięcia papieru,drewna, kartonu, używany był równiez w kuchni przez mamę.nie było to więc nie wiadomo co.
Acha i mam jeszcze jedno pytanie. przy pochwie z kydexu znajduje się tak mała wajcha, ma ona przylegac całkowicie do noża???bo mi odstaje i nie mozna jej docisnąć. to normalne???[/list][/quote]
  • 0

budo_rybak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Benchmade-ostrzenie M2

Z tym ,ze przychdza extremely sharp to jakas bujda.
Oczywiscie jesli sie ma do czynienia ze spyderco(jedyna sluszna firma) ocenia sie inne noze wg. ich ostrosci.
Ja juz 4 razy sie spotkalem z tym ze bm , ktory ledwo co przylazl .....ledwo co golil .....i to nie tylko w red class ale i w blue! w Spydie to nie do pomyslenia.
8O

Ja sie tez z tym spotkalem, ze bywaja nie najostrzejsze.

Gamer na przyklad nie powalal, do reszty trudno bylo miec jakies zastrzezenia.

Ale a propos "w Spydie to nie do pomyslenia" :lol: : na Messerforum byl topik o Manixie, ktory przyszedl... nie naostrzony w ogole. Znaczy sie bez szlifu na krawedzi tnacej. Byla i ciekawa dyskusja, fotki zdaje sie tez byly.

A i o kilku nie bardzo ostrych "z pudelka" tez gdzies czytalem, Military, Para, Endura chyba, bladeforums zdaje sie i MF tez.

Wiec nie przesadzaj - i to i to jest firma produkujaca noze seryjnie w porywach do masowki i w kazdej sie moze bubel zdarzyc ;)


Effector - "wajcha" przylega do thumb ramp kiedy wsuniesz noz calkowicie do pochwy.

Co do "stepienia" - pytanie brzmi "ile" i "jak" go uzywales?

Bo jesli dosc intensywnie, to nic dziwnego, ze ostrosc troche stracil - nie przypadkiem do testow trzymania ostrza bierze sie karton, albo tekture, bo jablka albo pomidory cialbys do usr... smierci ;)

Powtorze - zeby powiedziec, czy noz dlugo trzyma ostrze, czy krotko, musisz miec porownanie. Bo ot, tak sobie jak masz jeden nozyk, to mozesz nie zauwazyc, ze np. pozostaje ostry dwa razy tak dlugo, jak inny porownywalny.

No i jeszcze opisy w internecie - czasem faktycznie mozna nabrac przekonania, ze jak kupisz taki i taki noz, to bedziesz mial lightsword ;)

A to raczej malo prawdopodobne jednak ;)
  • 0

budo_ciulkwens
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 923 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Benchmade-ostrzenie M2
z mojego doswiadczenia:
wiele benchmade z oregonu jest fabrycznie kiepsko ostrzona (spyderco tutaj rulez)
tajwanska red class jest zajebiscie ostrzona
a jak uzywasz noza w kuchni tzn. mama uzywa, to czesto zdaza sie cos ukroic na talezu, na szklanej "desce" kamiennej plycie, na zlewie, wyskrobac sloik lub chocby garnek, tego nie wytrzyma zaden noz, ukroj cos na talezu i nawt M2 sie stepi
twardosc w/w przedmiotow (kamien ceramika) jest bezporownywalnie wieksza niz stali nawet tej najtwardszej
  • 0

budo_wysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1649 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Benchmade-ostrzenie M2

Z tym ,ze przychdza extremely sharp to jakas bujda.


CRK GB7 i CS Ultimate Hunter goliły wyjęte z pudełka. A wcale nie Spyderco, prawda? Po prostu różnie z ta ostrością fabryczną bywa. Taki TAK - tragedia nie krawędź tnąca.


, używany był równiez w kuchni przez mamę


Na ceramicznym talerzu nie problem w pięć minut stępić M2 zahartowane do 60-62 HRC. Nie dawaj nozy mamie. :)

EDIT: ciulkwens był szybszy :)
  • 0

budo_pieswidmo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 656 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Suwałki

Napisano Ponad rok temu

Re: Benchmade-ostrzenie M2
U mnie 3 najlepiej naostrzone fabrycznie noże to było ex-equo: BM Griptilian, BM Presidio i Spyderco Chinook... Poziom ostrości: ścinanie włosów 1-2mm nad skórą... Generalnie chyba tylko Emerson SOCFK jako jedyny przyszedł do mnie nie golący, a reszta noży (wszystkie, od CRKT zacząwszy, a na Spydercach skończywszy) fabrycznie naostrzone goliły.
  • 0

budo_rybak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Benchmade-ostrzenie M2

CRK GB7 i CS Ultimate Hunter goliły wyjęte z pudełka. A wcale nie Spyderco, prawda? Po prostu różnie z ta ostrością fabryczną bywa. Taki TAK - tragedia nie krawędź tnąca.

Ale Gacman o Benchmade pisal, na pudelku masz napisane "Caution! Benchmade knives are packaged extremely sharp", czy podobnie i pewnie o to mu chodzilo - trzymaj sie tematu ;)

A TAK - khm, khm... Moj nie byl zly.

, używany był równiez w kuchni przez mamę

Na ceramicznym talerzu nie problem w pięć minut stępić M2 zahartowane do 60-62 HRC. Nie dawaj nozy mamie. :)

A o tym to nie pomyslalem, 100% racji.

Wiem, ze juz napisane, ale sie dolacze ;)
  • 0

budo_wysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1649 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Benchmade-ostrzenie M2

pewnie o to mu chodzilo - trzymaj sie tematu ;)


Rybak, a kto zaczął ze Spajderkami wyjeżdżać? :)

Tak czy inaczej - nóz trzeba naostrzyć, czyli poprawić po fabryce, ewentualnie po mamie. Nimravus to fajny zmrol i długo ci będzie słuzyć.

pozdrawiam
wysz
  • 0

budo_rybak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Benchmade-ostrzenie M2
Przeciez nie ja, tylko Gacman :P
  • 0

budo_heimdall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 635 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Benchmade-ostrzenie M2

a jak uzywasz noza w kuchni tzn. mama uzywa, to czesto zdaza sie cos ukroic na talezu, na szklanej "desce" kamiennej plycie, na zlewie, wyskrobac sloik lub chocby garnek, tego nie wytrzyma zaden noz, ukroj cos na talezu i nawt M2 sie stepi
twardosc w/w przedmiotow (kamien ceramika) jest bezporownywalnie wieksza niz stali nawet tej najtwardszej


Dokładnie, ceramika to dla każdego noża po prostu masakra.

A jeszcze co do paradoksu szybko tępiacych sie nozy z high-endowej stali...- wydaje mi się, że jedną z najczęstszych przyczyn tego typu rozczarowań jest nieprawidłowo (fabrycznie) ukształtowana/wykończona krawędź tnąca. Zbyt mały kąt, drut/wire edge, zbyt mocne a więc i "łamliwe" microserration, nierówności etc.etc.etc. Dopiero po profesjonalnym ostrzeniu i wypolerowaniu ostrza możesz docenić walory danej stali.
pzdr
Heimdall
  • 0

budo_rybak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Benchmade-ostrzenie M2

Dopiero po profesjonalnym ostrzeniu i wypolerowaniu ostrza możesz docenić walory danej stali.

Khm, khm... To wcale nie byl "product placement" ;)
  • 0

budo_glus
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 87 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Benchmade-ostrzenie M2
Na BF była ciekawa dyskusja o nożach które się tępią od leżenia w szufladzie :)
Poważnie. Noże naostrzone na "golące" i sprawdzone, po kilku dniach były tępę (tzn. papieru nie cięły). Kilka osób mówiło, że potraktowały to jako omany ;) ale jak się dowiedzieli o innych przypadkach to doszli do wniosku, że problemem jest drut na ostrzu - umożliwia golenie ale na czymś twardszym zawija się i tragedia.
BM 552 przyszedł naostrzony tak sobie - Cold Steel Kukri było i jest dużo ostrzejsze.
  • 0

budo_wysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1649 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Benchmade-ostrzenie M2
Jesli już jesteśmy przy kuchennych zastosowania noża:

Sprezentowałem jakiś czas temu matce duzy nóż szefa Victorinoxa, żeby zobaczyła co to jest ta magia stali. Sam uzywam identycznego - jeden z ostrzejszych sukinkotów.

Po dwóch tygodniach nóż był tępy jak nieszczęście, bo szacowna rodzicielka wrzuciła go do zmywarki. Sól go zzarła niemiłosiernie i jeszcze się poobijał o zwykłe kuchenniaki. Na całej długości krawedzi tnącej dostał microserrations co 2-3 milimetry.

ZMYWARKOM i TALERZOM MÓWIMY ZDECYDOWANE NIE!!!
  • 0

budo_akme
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1650 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Benchmade-ostrzenie M2

na szklanej "desce"

Wlasnie... nie moge przekonac malzonki do zmiany szklanej deski na standardowa - drewniana. Szklana jej sie podoba i juz... zreszta nie ma drewnianych w niebieskim kolorze ;)
Ale przynajmniej widzi jak bardzo pozytecznym zakupem bylo triangle :)
  • 0

budo_rybak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Benchmade-ostrzenie M2

ZMYWARKOM i TALERZOM MÓWIMY ZDECYDOWANE NIE!!!

No i dawaniu dobrych nozy profanom Dołączona grafika


BTW - jak juz taki ladny offtopik sie rozwinal, no to ja wroce do tematu Spyderkow, ktorym sie chaltury nie zdarzaja ;)

Manix o ktorym byla mowa:

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

I jeszcze inny, tym razem lock :)

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Fotki z Messerforum, milcruzados i exilant.

Thanks to ImageShack for [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_kangoo owner
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1269 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Benchmade-ostrzenie M2
E.. tam , Rybaku musiałeś sie naszukać !!!

Mam haluny ,czy ten Manix wogóle nei ma krawędzi ???? :twisted:
  • 0

budo_gacman_c
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 661 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Capoeira

Napisano Ponad rok temu

Re: Benchmade-ostrzenie M2
A tam ....jeden manix na tysiace bm :)
Pozatym to nie wina spyderco tylko jakiejs konkurencji.

*bronic swojej ukochanej firmy*

:twisted:
  • 0

budo_rybak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Benchmade-ostrzenie M2
Tak, k.o. - nie ma :)


Gacman_c - to nie jest "jeden na tysiace". To jest troche wiecej, niz jeden, co najmniej kilka ;)

Do tego cala seria z luzami, skopanymi srubkami i wykonczona na odpierdol. Temat zreszta dosc popularny ostatniu tu i tam ;)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024