Skocz do zawartości


Zdjęcie

Noze - Sergiusz Mitin


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
30 odpowiedzi w tym temacie

budo_szerszen
  • Użytkownik
  • Pip
  • 29 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:konin
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Noze - Sergiusz Mitin
Kupilem to wczoraj, generalnie swietnie sie czyta, absolutnie nie szkoda wydanych 39,50 zł. Mam jednak dwie uwagi : byłoby lepiej (przynajmniej dla mnie) aby ilustracje nie były odzielone od tresci ksiazki - mozna by uniknac "skakania" po ksiazce.
I uwaga nr 2: czy Mitin nie lubi balisongow?? Jak można wogole nie lubic balisongow :evil: ???? Nie znalazłem w tej ksiazce nawet drobnej wzmianki, że cos takiego istnieje.
  • 0

budo_guldan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1366 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Noze - Sergiusz Mitin
z tego co wiem nie lubi balisongow, automatow, OTF-ow i wszelkich innych bajerow...
  • 0

budo_bagnet
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 448 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piaseczno k/Warszawy

Napisano Ponad rok temu

Re: Noze - Sergiusz Mitin
He he he - wszechstronnne dzieło.... :wink:


Właśnie to mnie powstrzymało przed zakupem książki.

Bardzo cenię wiedzę tego Pana, ale jego bardzo subiektywne spojrzenie na niektóre noże po prostu zniechęca osoby zainteresowane tematami, których on nie porusza lub które wręcz krytykuje.
  • 0

budo_uwak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 574 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:outlander

Napisano Ponad rok temu

Re: Noze - Sergiusz Mitin
ja wogole nie lubie balisongow :twisted:
  • 0

budo_mckane
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 108 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Noze - Sergiusz Mitin

Bardzo cenię wiedzę tego Pana, ale jego bardzo subiektywne spojrzenie na niektóre noże po prostu zniechęca osoby zainteresowane tematami, których on nie porusza lub które wręcz krytykuje.


No tyle ze nie wiem jak sobie wyobrazasz ksiazke o nozach napisana idealnie obiektywnie ?
Jak bowiem napisac ktora stal jest najlepsza, jaki szlif najskuteczniejszy, jaki kształt rekojesci najwygodniejszy ?

Jak w przypadku takich elementow nie da sie napisac nic obiektywnego (oprocz ich budowy i charakterystyki) to jak sobie wyobrazasz obiektywizm omawiajacy design poszczegolnych nozy czy ich rodzaj. Tu sie wkracza w kwestie gustow a jak napewno dobrze wiesz o gustach raczej sie nie dyskutuje.
Do ksiazki Mittina nalezy wlasnie podejsc w ten sposob. Siadasz i czytasz co ma subiektywnie do powiedzenia facet ktory pare nozy w swoim zyciu zobaczyl. Tak robia zreszta wszyscy na budo a ich opinie jednak czytasz.
  • 0

budo_bagnet
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 448 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piaseczno k/Warszawy

Napisano Ponad rok temu

Re: Noze - Sergiusz Mitin
Dlatego napisałem - bardzo subiektywnej.

Reszta to filozofia, na którą nie mam teraz czasu, ale przy piwie chętnie podyskutuję...
  • 0

budo_cynik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Noze - Sergiusz Mitin
Ksiazke posiadam, nawet przeczytalem ostatnio bo wreszcie czas znalazlem :)

Generalnie rzecz biorac dobra rzecz, fajnie napisane, przystepnie i w ogole ale subkiektywnie jak jasny pieron, wiekszego high endu niz Fallkniven A1 tam nie zobaczymy ani o nim nie przeczytamy. Momentami sie zastanawialem czy pan Sergiusz troche czegos nie pokrecil ale stwierdzilem, ze ze swoja amatorska wiedza nie wypada sie klucic z autorytetem. Chocby besztana przez niego stal BG42, ktora wszedzie poza ta ksiazka jest chwalona z tego co sie zdazylem zorientowac. O bojkocie najpopularniejszych* tutaj firm "Strider, Microtech, Chris Reeve, Emerson itd itd] nie wspomne. A co do samej galerii fot, no coz, fotki wybitnie techniczne ale na bogow Eternii - gdzie on znalazl taki obrzyfdliwie pasudny egzemplarz Kershawa Boa?? 8O

Ja te ksiazke polecilbym poczatkujacym nozomaniakom jako taki "wstep do nożoanalizy".

* - najpopularniejszych w sensie "chcetomieckoniecznie" a nie "posiadam" ;)
  • 0

budo_obol
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 703 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wlkp

Napisano Ponad rok temu

Re: Noze - Sergiusz Mitin
jeśli w książce o nożach nie ma słowa o Striderach, MT, CR to tak jakby w książce o samochodach nie wspomnieć o ferarii czy porshe... no i ja za taką książke podziękuje. Chyba tytół powienien być "Noże które znam/mam i lubie" szkoda .... :(
żeby było obiektywnie to postaram się ją jednak zdobyć i przeczytać
  • 0

budo_mckane
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 108 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Noze - Sergiusz Mitin

Ja te ksiazke polecilbym poczatkujacym nozomaniakom jako taki "wstep do nożoanalizy".


Poczatkujacym i nie majacym stalego dostepu do netu i budo :)

Ogolnie bojkot pewnych firm i przemilczenie wielu tematow wyniknelo przypuszczam z faktu koniecznosci ograniczenia sie do kilkuset stron. Gdyby chciec przelac cala nozownicza wiedze na papier trzebaby pewnie kilkunastotomowej encyklopedii. Przykladem tego moze byc encyklopedia nozy ktora tak naprawde pomimo setek zdjec i specyfikacji nawet nie dotyka tematu.
  • 0

budo_cynik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Noze - Sergiusz Mitin
McKane mowisz o encyklopedi Hartnicka? Faktycznie dziwna ksiazka. Na Microtech aposwiecone pol strony, na Spyderco chyba z 6 stron, Chris Reeve 1 strona, jacys nieznani typkowie z trendu, ktory nazywam "europejskie art knives" dostaja duzo wiecej. Stridera nima. Ale Mad Dog jest :)
Tez dziwna ksiazka ogolem.
  • 0

budo_obol
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 703 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wlkp

Napisano Ponad rok temu

Re: Noze - Sergiusz Mitin
"tytuł" powinno być ...ale siara. A co do liźnięcia tematu, to niektórych rzeczy po prostu nie można pominąć !! jeżeli ktos w książce szuka informacji o tym jaki nóż kupić i czym się kierować to jak można pominąć firmę CR i taki wzor jak Sebenza, albo MT ?? Może pan Mitin 2 tom dopisze ??
  • 0

budo_vince
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4029 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Noze - Sergiusz Mitin
obol ksiazka mitina to nie jest przewodnik po amerykanskich fimach tylko cos na ksztalt podrecznika dla nowicjusza: autor opisuje blokady, stale, ksztalty glowni, a zdjecia nozy zamieszcza on w celu pokazania tego, o czym pisze w praktyce (np rozlozony axis lock etc.) tak wiec jesli chodzi o mnie, bez zbaczenia jest, czy frame lock pokazuje na przykladzie sebenzy czy chive - ksiazke uwazam za bardzo wartociowa i ciekawa.
  • 0

budo_mckane
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 108 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Noze - Sergiusz Mitin
Dokladnie jak mowi Vince ta ksiazka to nie odpowiedz na to co kupic, co jest dobre a co zle ale poradnik na co zwracac uwage przy wyborze odpowiedniego noza do odpowiednich zadan. Omawia stale, konstrukcje blokad i rekojesci, pochwy co ma stanowic wstep do poszukiwan a nie jakis ostateczny final w stylu Sebenza jest najlepsza a nozy S&W w ogole nie tykajcie.

Aha i jeszcze jedno apropos braku sebenzy w ksiazce Mittina ... nie wiem czy czytales jak AdamD pisal kiedys ze mu ten noz w reku w ogole nie lezal i raczej nie stanie sie jego fanem. Dla jednych Ferrari musi byc w kazdej ksiazce o samochodach a dla drugiego rownie dobrze moga sie bez niego obyc. Nie ma co generalizowac bo mysle ze nie ma pozycji rynku ksiazkowym ktora zadowolilaby kazdego. Jedyne wyjscie to byc czytelnikiem jakiegos powaznego forum na dany temat.

A co encyklopedii Hartnicka bo faktycznie o niej mowilem to jest rzeczywisice publikacja dziwna, nastawiona raczej na noze nietypowe (te azurowe np) i custom i sprawiajaca wrazenie wstepu do jakiejs wiekszej publikacji niz zamknietej calosci.
  • 0

budo_krętacz
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 124 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Myślenice

Napisano Ponad rok temu

Re: Noze - Sergiusz Mitin
Mnie, jako stosunkowo niedługo poruszającym się w świecie noży, książka bardzo się przydała - ot, taki elementarz dla początkującego. Pewnie się sporo dowiedziałem, pewnie mi się to i owo przyda w przyszłości. Faktycznie dość niefortunnie wymyślono układ tekst/ilustracja.
Trochę to uciążliwe. No i tu i ówdzie błędy gramatyczne - na to jestem dość uczulony.
Ale polecam wszystkim, którzy- jak ja- zaczynają dopiero.
  • 0

budo_obol
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 703 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wlkp

Napisano Ponad rok temu

Re: Noze - Sergiusz Mitin
ok panowie nie sprzeczam się bo jej nie czytalem. Co do Sebenzy... może to głupie, ale jestem zdania, że jak pokazywać jak coś działa to najlepiej na czymś co jest uznane za wzorzeć niekoniecznie ergonomii, czy wyglądu, ale na pewno perfekcji wykonania i dopracowania.
Co by nie było to warto przeczytać wszystko, co pomoże zwiększyć własną wiedzę o nożach :)
  • 0

budo_blacha
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2143 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Puławy

Napisano Ponad rok temu

Re: Noze - Sergiusz Mitin
panowie
Sergiusz napisał książkę która jest dla początkujących osób
po to żeby dowiedzieli sie czym sie różni back lock od frame locka itp
min. po to żeby takie osoby nie katowały Jarka w Świecie Noży czy nas tutaj na forum
Mi ta książka dała bardzo wiele
czytałem to forum ale niewiel z neigo rozumiałem
nie znałem nawet nazewnictwa więc niewiele rozumiałem z tego co czytałem
przeczytałem książke (ze 2 razy pewnie) i zaczołęm wiedzieć o czym jest mowa, o co zapytać, co mnie interesuje, co nie.
Bez tego czytanie niewiele by mi dało bo i tak nie rozumiałęm pojęć.
To że nie ma w książce MT, CR itp.
a po co mają być
początkujący masie dowiedzieć czym jest ta blokada jak działa itp.
a nóż ma sobie wybrać sam na podstawie tego co już sie dowie z książki.
Zakłądam że niewielu poczatkujących nożomaniaków kupuje jako pierwszy nóż sebenze.
Do tego trzeba dojrzeć i dojść
a książka Mitina jest pierwszym krokiem na tej drodze - pierwszym dobrym i profesjonalnym krokiem
bo zanim zaczniemy kupować noże które po prostu nam sie podobaja lepiej wiedzieć które nam sie przydadzą i czego oczekujemy.

mnie troche irytuje podejście do dużych grubych noży
i ciągle wałkowany tekst że do podważania jest łom, do rabania siekiera itp
ale jakoś znam mało osób które w las zabierają łom, łyżke do opon, siekeire, meczete i 20 innych wyspecjalizowanych narzędzi
a ludzi którzy w las zabierają nóż znam wielu

ale nie da sie dogodzić wszystkim.
  • 0

budo_lothian
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1047 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:schoinki :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Noze - Sergiusz Mitin
Pan Sergiusz Mitin w swej książce przedstawiał SWÓJ "nożopogląd". Nie miał zamiaru stworzyć podręcznika o wszystkim, czyli o niczym. Po prostu - pokazał, co lubi i co sądzi o wielu sprawach, a że do wielu spraw się nie odniósł? Cóż, może go nie interesują. Nie każdy musi się z jego poglądami zgadzać, ale zastanowić się warto. I po to ta książka między innymi została napisana (jak zresztą każda książka...).
  • 0

budo_alx
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 68 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Noze - Sergiusz Mitin
Poza wszystkim to chyba jedyna polska ksiażka
o tej, jedynie słusznej przecież tematyce,
która daje całkiem "zielonemu" obywatelowi jakiś pogląd
na to czym w ogóle jest nóż- bo ludzie gówno wiedzą
To jest książka co to można teściowi pokazać gdy po oględzinach twojego Microtecha z dezaprobatą stwierdza "mój scyzoryk też ma blokadę, a w ogóle to gdzie te 154 centymetry :) "(z autopsji )
A przecież i tak nic nie jest w stanie przebić takiej skarbnicy wiedzy jak to forum.
  • 0

budo_navyseal
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1026 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin/Motaniec

Napisano Ponad rok temu

Re: Noze - Sergiusz Mitin

A przecież i tak nic nie jest w stanie przebić takiej skarbnicy wiedzy jak to forum.


Słusznie prawisz :)
  • 0

budo_blacha
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2143 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Puławy

Napisano Ponad rok temu

Re: Noze - Sergiusz Mitin
tylko jak ktoś zupełnie zielony wejdzie to i tak nic nie zrozumie
bo nie zna słownictwa
nie wie co to folder
co to back lock i jak działa
nie wie dlaczego tatnto sie nie nadaje na EDC i co to jest EDC
do tego jest ta książką
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024