Skocz do zawartości


Zdjęcie

Zen Judo


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
16 odpowiedzi w tym temacie

budo_langus
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1155 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sanok
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Zen Judo
Znalazłem w sieci taki dokument o Zen Judo - czyli innej szkle Judo niż Kodokan. Dokument jest po angielsku, przedstawia historię Judo, Kodokan Judo, Zen Judo. Jest tam również dokładny podział technik (chyba się troche różni od kodokanowskiego) i wymagania na poszczególne stopnie.
Przedstawię tutaj tylko kawałek - główne zasady tej odmiany Judo. A jak ktoś chce to mu mogę podesłać cały pdf.

Sportowa i olimpijska rywalizacja "zabiła" dawnego ducha tej sztuki walki, ćwiczono ją głównie po to aby odnosić sukcesy z wielkim ukierunkowaniem na ćwiczenia fizyczne, sprawnościowe i siłowe. Zen Judo powstało w Angli w 1974 roku po to aby zachować filozoficzne i duchowe aspekty nauk Dr. Jigoro Kano. Zen Judo powstało z Kyu Shin Do kiedy ta podobnie jak BJA (British Judo Assacation) zaczęła coraz bardziej "patrzeć" w stronę zachodu. Załżycielem Zen Judo został Shinan McCarthy - stworzył on osobną grupę aby zachować oryginalne duchowe i moralne zasady Judo. Od chwili założenia Zen Judo zaczęło się rosprzestrzeniać po Angli, Niemczech i w roku 1991 powstało również w Stanach Zjednoczonych.
Zajęcia Zen Judo chcarakteryzują się w wielkim stopniu powtarzaniem technik, małymi grupami ćwiczących i częstych treningów. Żeby zachować tradycyjny styl Judo wprowadzony przez Dr. Kano w Zen Judo nie ma zawodów, konkursów i żadnej rywalizacji. Zen Judo jest nastawione głównie na techniczny poziom umiejętności a nie na fizyczną siłę i sportowe możliwości.

To tak w wolnym tłumaczeniu z tego tekstu. I na szybciora bez zastanawiania - ale główne cechy przestawiłem (:
Podoba mi się zachowania moralnych i duchowych zasad Jigoro Kano i dlatego nie mają zawodów i rywalizacji. To po jakiego grzyba Jigoro Kano jeździł na konferencje olimpijskie i spotkania i załatwiał żeby Judo zrobić sprotem olimpijskim?
Jeszcze tak sobie patrzę i np. nie ma 6 KYU. Od razu zdaje się na 5 KYU, ale tak dużo piszą o technice a wymagania na 5KYU mają mniejsze niż w Polsce na ten stopień. I dużo jest jeszcze różnic - zainteresowanym prześlę tego pdf-a.

Pozdrowionka
  • 0

budo_tengu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 605 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wroclaw

Napisano Ponad rok temu

Re: Zen Judo
tradycja, pielegnowanie przekazow, to wszystko ok, ale takie akcje jak to ZEN judo to troche przegiecie. Judo jest jednym z niewielu (moze nawet jedynym) SW ktoremu od poczatku istnienia przyswiecala idea sportowego wspolzawodnicta. rywalizacja i walka sportowa, sa to elementarne filary judo, bez nich to juz aikido z tego sie robi. panowie troche "przefilozofowali".
fakt z ktorym sie zgadzam, to jest to, ze judo na przestrzeni lat uleglo przeobrazeniom i dzisiaj najwazniejszm pryjorytetem jest wychodowanie championa! efektem tego zwiekszenie nacisku na przgotowanie silowe i ogolne i obiecie technik. dzis by wygrywac w judo potrzebna jest nieludzka wytrzymalosc i sila, a liczy sie tylko sukces.
zadko spotka sie przypadki gdzie w dojo elementem wychowania mlodego judogi jest etyka judo i historia itp itd!

Pozdrawiam MH!
  • 0

budo_zanshin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 702 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Śląsk Dolny i Górny

Napisano Ponad rok temu

Re: Zen Judo
To zen judo to kolejny chwyt marketingowy dla laików, nie znających historii tej sztuki. Jigoro Kano tym właśnie się szczycił, że jego judo miało podstawy czysto fizyczne i racjonalne, a także etyczne. Odcinał się on jednak od tradycji zen i shinto (w jego dojo nie było nawet kapliczki, co w tamtych czasach było niespotykane). A stworzenie bezpiecznej formy zawodów było jednym z prorytetów twórcy judo (choć nie najważniejszym)... A z tego, co wiem, to techniczne umiejętności są nadal potrzebne aby wygrać walkę, nie tylko siła. Chociaż wspólczesne judo jest mocno ograniczone w stosunku do Kodokanu, niestety...
  • 0

budo_langus
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1155 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sanok
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: Zen Judo
Witam

No właśnie... Ale chyba bez sensu było zakładać inna szkołę Judo skoro i w Kodokan można ćwiczyć nie koniecznie "na sportowo". Można doskonalić techniki i zdobywać kolejne stopnie bez rywalizacji i zawodów. Mi się wydaje że ktoś po prostu chciał zostać Wielkim Mistrzem Nowej Sztuki Walki bo w klasycznym Judo nic nie mógł osiagnąć. I żeby za 100 lat ktoś powiewiedział McCarthy "founder of Zen Judo" Bleeeee... Bez sensu...
Ja wiem że już nic nie osiągne w sportowym Judo ale jak już jakiś poziom będe reprezentował to będe brał udział w każdych zawodach dla amatorów jak mi tylko zdrowie i czas pozwoli - zresztą raz występowałem i niedługo znowu będę (: . Nie drugiego takiego uczucia jak to przed właśnie nadchodzącą walka i momentu właśnie w czasie trwania owej. Totalna głupota wywalić z Judo rywalizację i zawody...
Trenujący Zen Judo pewnie chcą mówić że trenują Judo ale nie chcą mieć kompleksów że im nie idzie na zawodach.

To takie moje przypuszczenia.

Pozdrowionka
  • 0

budo_kręciel
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 410 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Zen Judo
Zen Judo = DUPA!!! :evil:
Ciekawe po co oni ćwiczą technikę jeśli nie mają zamiaru wykorzystania jej? To tak jakby jakiś debil nauczył się na pamięć całej książki kucharskiej a żarł i tak same hamburgery i gorące kubki...
Z resztą żeby napiętnować odmieńców nie musimy szukać aż za kanałem La manche. W Ostrudzie mają taką śmieszną sekcję Judo Do :) Organizują w tym czymś jakieś nieoficjalne imprezy i zdobywają medale a potem przyjeżdżają na strefę do Warszawy i spadają jak liście na jesieni...
  • 0

budo_morfiusz
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 113 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: Zen Judo

po to aby zachować filozoficzne i duchowe aspekty nauk Dr. Jigoro KanoPozdrowionka


No nie to żebym sie czepiał ale z tego co ja wiem Jigoro Kano miał stopień profesora..............pamiętam bo na pierwszym treningu jush musiałęm za to pąpeczki dymać bo nie zaznaczyłem własnie ze Kano to prof. :)
  • 0

budo_langus
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1155 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sanok
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: Zen Judo
Witam

A no. Z tego co ja wiem to był właśnie profesorem. Ja tylko tłumaczyłem ten tekst (: a tam wyraźnie stoi "Dr."

Pozdrowionka
  • 0

budo_deberr
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 63 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:włocławek - kurwidołek

Napisano Ponad rok temu

Re: Zen Judo
to jakis walek bo po skrocie "dr" nie stawia sie kropki :P
  • 0

budo_mameha
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 546 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kielce

Napisano Ponad rok temu

Re: Zen Judo

to jakis walek bo po skrocie "dr" nie stawia sie kropki :P


Prawda, w języku polskim nie stawia się kropki. Inaczej w angielskim. Po skrócie "Dr" wypada postawić kropkę. :D
  • 0

budo_morfiusz
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 113 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: Zen Judo

Witam

A no. Z tego co ja wiem to był właśnie profesorem. Ja tylko tłumaczyłem ten tekst (: a tam wyraźnie stoi "Dr."

Pozdrowionka


A wiec w takim wypadku respect..... :)

A jeżeli chodzi o tą kropkę......to przygarnij kropka :)
  • 0

budo_jodan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 775 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:zależy od punktu odniesienia

Napisano Ponad rok temu

Re: Zen Judo
myslę, że to po prostu chwyt marketingowy - pełno jest naiwnych, na których działa magia słowa ZEN. i może za zlikwidoweaniem rywalizacjio sportowej kryje sie strach załozyciela tej schizmy?
aha i co to za judo do? zetknłąem się już z tą nazwą w parcy prof. Cynarskiego na temat sztuk walki w kulturze zachodu, ale nic konkretnego tam nie pisało, zreszta przejrzałem tylko pobieznie. iało to być jakoby ostatnie ogniwo w rozwoju judo, ehm... poszukam jeszcze w sieci, ale na obiektywne info z ich ewentualnej strony nie liczę.
  • 0

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Zen Judo

Witam

A no. Z tego co ja wiem to był właśnie profesorem. Ja tylko tłumaczyłem ten tekst (: a tam wyraźnie stoi "Dr."

Pozdrowionka

Zdaje się, że na zachodzie nie ma po prostu takiego stopnia naukowego: "profesor". Karierę naukową kończy się na doktorze. Może stąd to nieporozumienie.
  • 0

budo_kenku
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 130 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Zen Judo
chcialem wtraci swoje 2 grosze;)

nie mozemy zapominac ze judo jak i wszystkie inne sztuki walki zaliczane do budo maja swoje korzenie w buddyzmie shintoizmie i taoizmie
1 sala Kano znajdowala sie w swiatyni jednej z sekt buddyzmu gdzie mistrz Kano spedzal wiele czasu na medytacji
Judo mialo nie tyle wyeliminowac to co Japonskie a raczej stac sie kompromisem pomiedzy 2 scierajacymi sie kulturami
gdy tworzyl Judo nie kladl nacisku jedynie na aspekty rywalizacji sportowej ale takze na doskonalenie sie pod katem ducha
np ciekawostka jest to ze dopiero po smierci Kano wprowadzono kategorie wagowe
tej zmianie rozgrywek sprzeciwiali sie Japonczycy i ANGLICY (moze tam sa poczadki Judo zen o ktorym slysze 1 raz :? ) ktorzy twierdzili ze kluci sie to z zalozeniami systemu gdzie "slabszy mial pokonywac silniejszego"
to Europejczycy sa sprawcami tego ze "zen" zniknelo z Judo
powinnismy takze spojrzec na to z tej strony ze w Polsce nie ma tradycji "rozumienia Judo" jedynie cwiczymy Judo pod katem fizycznym z czego wniosek- nie koniecznie musi tak byc na calym swiecie

to moje osobiste przemyslenia nic nie wiem na temat Judo zen ta dygresja nie miala ani negowac tego systemu ani go popierac
mysle ze warto jest popatrzec na nasze "polskie Judo" z pewnym dystansem
  • 0

budo_jodan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 775 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:zależy od punktu odniesienia

Napisano Ponad rok temu

Re: Zen Judo
Tym bardziej, ze to czym dzisiaj jest sportowe judo mocno rózni sie od Kodokanu. na dobre czy na złe - jest mocno uproszczone.
btw: Yojimbo, czy ty jestes ten sam sfdowski Yojimbo?
  • 0

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Zen Judo
Wiem, że to brzydko tak pytaniem na pytanie, ale czy Ty jesteś też ten sam? :)
  • 0

budo_jodan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 775 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:zależy od punktu odniesienia

Napisano Ponad rok temu

Re: Zen Judo
a po avku nie widać?
jeśli ty to ty, to co mają z SW wspólnego o kapibary i sushi? :?
  • 0

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Zen Judo
:)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024