Skocz do zawartości


Zdjęcie

Obróbka NC11LV


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
23 odpowiedzi w tym temacie

budo_tuco
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 97 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wa-wa

Napisano Ponad rok temu

Obróbka NC11LV
Witam wszystkich nożorobów :)

Dwa dni temu nabyłem w firmie Inter-Stal kawałeczek ;) NC11LV. Ogromne podziękowania dla Pana Bartosza (Bohler) za pomoc.
Mam jednak kilka pytań odnośnie obróbki tej stali i nie tylko.

1. Czy należy uważać aby jej nie przegrzać podczas szlifowania?
2. Czy może mieć to wpływ na własności fizyczne po zahartowaniu?
2. Czy tarczą korundową można szlifować tylko brzegiem czy też również powierzchnią?
3. Czy ktoś próbował używać do obróbki szlifierki oscylacyjnej i czy ma to jakiś sens (efektywność)?
4. Czy ktoś wie gdzie w Warszawie można kupić dobre pilniki? (przed wczoraj zrobiłem tour de marketbudowlany i nie znalazłem żadnego pilnika który wzbudzał by moje zaufanie) byłem również w firmie "hanmar "( wg. strony internetowej Bahco jest ona ich dystrybutoryem), ale powiedzieli że pilników niemają bo się nie sprzedawały.
Mam jakiś stary pilnk mojego dziadka ale niestety słabo bierze.

Z góry dziękuje za odpowiedź
Pozdrawiam
  • 0

budo_guldan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1366 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Obróbka NC11LV
bierz gumowke i gryz cholere tarczami ktore maja takie kawalki poprzyklejane jeden zachodzacy na drugi (taka listkownica).
pojdzie raz dwa.

a z wlasnych zabaw w nc11lv to radze ci daruj se to cholerstwo.
  • 0

budo_tuco
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 97 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wa-wa

Napisano Ponad rok temu

Re: Obróbka NC11LV

a z wlasnych zabaw w nc11lv to radze ci daruj se to cholerstwo.


Czy miałeś jakieś złe doświadczenia, trudna obróbka, krucha stal itp...?
  • 0

budo_guldan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1366 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Obróbka NC11LV
krucha przy kuciu. w ogole krucha na goraco. cholernie krucha. sama pekala.
  • 0

budo_tuco
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 97 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wa-wa

Napisano Ponad rok temu

Re: Obróbka NC11LV
Ja tam raczej nie będe jej kuł. Nie mam warunków. Kupiłem teraz muszę ten kawał stali wykorzystać. Chce ją przedewszystkim obrabiać szlifierką.
Mam nadzieję że na NC11LV zdobędę trochę więcej doświadczenia.

Pozdrawiam dziękuję za odpowiedź
  • 0

budo_melonmelon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 841 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:częstochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: Obróbka NC11LV
ee tam krucha jak pilnujesz temp kucia i powolnego chłodzenia to się da (kiedyś coś tam skułem w kotlinie więc nie zgaduję)
obrabianie??
jeśli jest odpowiednio zmiękczona to się normalnie obrabia (CHUJOWO TO SIĘ OBRABIA SUROWĄ), wszelkie mechanizacje są korzystne (frezarka, piła ramowa, szlifierka magnesowa)
kantówką tyż się da ino na koniec wyrónać pilnikami, krzywdy jej nie zrobisz przed hartowaniem

a tak z pilnikami
jak kupisz nowy pilnik to należy najpierw go trochę stępić na miękkiej lub trochę twardszej stali, dopiero póżniej można się zabierać za te bardzo twarde (czyli ulepszone cieplnie), wtedy się ząbki nie wyłamują

pozdro
  • 0

budo_tuco
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 97 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wa-wa

Napisano Ponad rok temu

Re: Obróbka NC11LV

jeśli jest odpowiednio zmiękczona to się normalnie obrabia (CHUJOWO TO SIĘ OBRABIA SUROWĄ
pozdro


Jak to zmiękczona. Czy taką kupioną u Bohlera można nazwać zmiękczoną? Nie zabardzo rozumiem.

Pozdrawiam
  • 0

budo_tuco
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 97 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wa-wa

Napisano Ponad rok temu

Re: Obróbka NC11LV

kantówką tyż się da ino na koniec wyrónać pilnikami, krzywdy jej nie zrobisz przed hartowaniem


Jeśli dobrze rozumiem to można ją śmiało ciąć tarczą korundową i nic jej nie będzie. Nie trzeba żadnego chłodzenia. Nie stanie się bardziej krucha. Czy też przed hartowaniem trzeba ją będzie jeszcze odpuscić?

Pozdrawaiam
  • 0

budo_melonmelon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 841 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:częstochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: Obróbka NC11LV
stal by dobrze się ją obrabiało mechanicznie i aby była dobra struktura wyjściowa do hartowania się obrabia cieplnie, nazywa się to wyżarzanie zmiekczające na tzw. sferoidyt, jakość zmiękczenia najprościej określić twardością - im mniej HB tym lepiej (ALE TO TYLKO JEDEN Z PARAMETRÓW, WCALE NIE NAJWAŻNIEJSZY)
aby mieć większy zysk wielu producentów sferoidyzuje "za słabo" to to drogie i długotrwałe, i najebać się trza przy tym, i zjebać łatwo
a jawięksi bandyci sprzedają stal surową CZYLI GÓWNO PANOWIE CZEGO SIĘ NIE DA OBRABIAĆ ANI MECHANICZNIE (BO ZŁE SIĘ UZYSKUJE PARAMETRY OBRÓBKI) ANI DO HARTOWANIA SIĘ NIE NADAJE (BO GÓWNIANA STRUKTURA WYCHODZI)
i niech mi nikt nie mówi ze tego się nie robi, bo często taki towar wychodzi choćby i Huty Stali Częstochowa jako surowy, a pośrednik sprzedaje jako zmiękczony

dopuki palnikiem nie rzeźbisz to wszystlko wporzo

dobrze jest przed hartowaniem odpuścić kontrolnie (raczej odprężyć), mniej pęknięć, i wad hartowniczych odpuszczamy poniżej temp. krytycznych czyli ac1, ac1-3, acm jak kto woli jaką stal

pozdro
  • 0

budo_mrozik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 690 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Oborniki Śląskie k. wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Obróbka NC11LV
A co z D2 od Gaba? Jak sądzisz Melonie?
  • 0

budo_melonmelon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 841 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:częstochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: Obróbka NC11LV
poprosiłem na privie kilku chopa o coś, do dziś nie spełnili mej prośby, gdybać to se można,

pozdro
  • 0

budo_tuco
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 97 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wa-wa

Napisano Ponad rok temu

Re: Obróbka NC11LV
Dziękuje za odpowiedź. Nie zabardzo mam warunki żeby ją odpuscić.
Spróbuje napisać do Pana Bartosza z firmy bohler żeby mi przesłał jakieś dane o tej stali. Szkoda że kupując nie wziąłem atestu :( . Może jeszcze do nich podjadę.


Pozdrawiam
  • 0

budo_tuco
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 97 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wa-wa

Napisano Ponad rok temu

Re: Obróbka NC11LV

poprosiłem na privie kilku chopa o coś, do dziś nie spełnili mej prośby, gdybać to se można,



Jeśli chodzi o jakiś ścinek to ja mogę dostarczyć do badań.(Jeśli oto chodzi) :)
  • 0

budo_melonmelon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 841 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:częstochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: Obróbka NC11LV
poszukał być na mos tu jest wszystko o nc11lv, jak obrabiać, ctpc, zależność twardości od temp hartowania, temp odpuszczania i twardości po

pozdro
  • 0

budo_tuco
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 97 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wa-wa

Napisano Ponad rok temu

Re: Obróbka NC11LV
Parę dni temu przeczytałem mos, tylko co do niektórych rzeczy miałem jeszcze wątpliwosci :)
Dziękuje wszystkim za odpowiedzi napewno wszystkie informacje przydadzą się podczas robienia noży. W sobotę zaczynam
  • 0

budo_psychiatrist
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 119 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Obróbka NC11LV
czesc. wlasnie nawiązałem wspolprace(na razie tylko ustna ale wszystko jest na dobrej drodze) z przedstawicielem handlowym firmy [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] . Czlowiek wydaje sie bardzo sensowny( ale nic nie wiedzial o nozorobach, pytal czy my jakis cech jestesmy, czy bractwo rycerskie, czy moze firma;) ) i chetny do wspolpracy. na stronie mozecie sie dowiedziec jak hartuja stal. dla naszych celow to NC11LV bez problemu, stosuja atmosfery ochronne . tak samo NC6 oraz H18. niestety we wroclawiu nie maja oddzialu ale jako, ze ten pan jezdzi po polsce to zobowiazal sie do wozenia tego z wroclawia(nastepny klops-pan ma samochod tylko na 400 kg. hehe). wiec ja zobowiazuje sie do utrzymywania kontaktu z ww milym czlowiekiem i do przechowywania waszych "prac" az on tego nie wezmie do hartowni. odbior po hartowaniu u mnie. Cena tej zabawy wg niego to 6-7 zeta za kg(sic!). Podoba wam sie pomysl? jesli tak to dajcie znac.
psychiatrist
  • 0

budo_kaligula
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 889 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Obróbka NC11LV
6-7zl/kg, ale przy pelnym piecu, czyli 400kg stali?
skoro hartuja H18 to moze dalby namiary gdzie ja dostac :-)
  • 0

budo_melonmelon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 841 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:częstochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: Obróbka NC11LV
http://www.forum-kul...showtopic=71502

było już o nitrexie oddział częstochowski ino się golmen przeraził

pozdro
  • 0

budo_tuco
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 97 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wa-wa

Napisano Ponad rok temu

Re: Obróbka NC11LV
Do hartowania to mi jeszcze daleko. Narazie jeszcze nic nie wyszlifowałem. Ale dziękuje za propozycje.

Pozdrawiam
  • 0

budo_fred
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 714 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wa-wa

Napisano Ponad rok temu

Re: Obróbka NC11LV
Hartownie to chyba bedziesz mial blizej w VIS-ie na Kasprzaka-sprawdzona przez naszych kolegow z forum, ponoc bardzo dobrze hartuja bohlerowska D2.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024