Skocz do zawartości


Zdjęcie

sparingi i wpłyn na zdrowie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
41 odpowiedzi w tym temacie

budo_tt48
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 437 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

sparingi i wpłyn na zdrowie
Nie ukrywam że sparing jest dobry ale okładamy się ręką po twarzy mimo że są rękawice i kaski pytanie jest takie. Jaki ma wpływ to na mózg chyba nie jest to za zdrowe? Czy sparingi co tydzień to za dużo czy może przystopować?
  • 0

budo_shy1
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 128 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:trzebnica

Napisano Ponad rok temu

Re: sparingi i wpłyn na zdrowie
hi. zależy w/g mnie jak kto podchodzi do tematu, czy trener pilnuje i stopuje co większych wariatów, którzy na hasło sparing w najlepszym kumplu widzą najgorszego wroga, któremu należy zrobić krzywde.

dla mnie sparing to przygotowanie do walki, nie walka. Staram się skupić na wykorzystaniu technik opanowywanych podczas treningów czysto technicznych w walce, nie uderzm mocno, bazuje na detalach które budują calokształt - postawa, nogi, praca na nogach, powrót do pozycji po wykononej akcji, dystans, skręt bioder, skręd barków, ułożenie rąk, powrót rąk do pozycji obronnej po akcji, zejście ciała z linii kontry przy ataku, itd. itd. w sumie jest tego całkiem sporo, a niedopracowanie któregoś z elementów to rozstrojenie całości, dlatego ja osobiście nie mam czasu na łamanie komuś nosa, wole zapunktować, spokojnie uderzyć, poprawić gdy któryś z elementów zawodzi, niż brnąć w błędy i je utrwalać. Tak pojmuje sparing, bynajmniej wewnątrz sekcji, bo sparingi międzyklubowe to juz praktycznie rzecz biorąc walka, bez formalnego statusu turnieju, oficjanych wygranych i przegranych
Szkoda głowy, a każdy mocny strzał przyjęty na głowe odkłada sie niestety i będzie kiedyś tam procentował, jest kilka innych niepożądanych elementów jak pożądnie obite mięśnie i kości (piszczel, udo) kótre niejednokrotnie wyłączają czasowo z kolejnych trenigów - tylko jaki ma to cel i sens.


pozdrawiam
Witek
  • 0

budo_jason
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 69 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kujawy

Napisano Ponad rok temu

Re: sparingi i wpłyn na zdrowie
hmm w sumie kontrowersyjna sprawa :roll: Jak na mnie to jeżeli na sparingu się nie przesadza tzn. nie wykonuje się technik na full to nie są one w sumie groźne dla zdrowia. Znam ludzi którzy zajmuja się kickiem i boksem od lat, sparują czasem kilka razy w tygodniu i jakoś im to na zdrowie psychiczne i fizyczne w widoczny sposób nie wpłyneło. Pominąć tu należy oczywiście zawodowców , którzy ten sport uprawiają wyczynowo, bo ich sparingi są bardziej "hardcorowe" i na stan zdrowia mogą mieć poważny wpływ. Reasumując jeżeli traktujemy nasze sparingi w sposób rekreacyjny to nie powinniśmy się chyba obawiać że po kliku/kilkunastu latach zaczniemy zapominać jak mamy na imię. Jednakże w tym temacie powinien się wypowiedziec ktoś bardziej kompetenty od mojej skromnej osoby :)

Pozdrawiam :peace:
  • 0

budo_anabi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 147 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: sparingi i wpłyn na zdrowie
Shy1- bardzo rzeczowy post!

podpisuje się pod nim obiema ręcami :wink:

Sparingi się po to żeby się rozwijać,
zweryfikować czy dany element techniki mamy dobrze opanowany,
wyłuskać swoje słabe strony,
nabyć nowe doświadczenia,oswoić się z uderzeniami, uczyć się prawidłowych reakcji,
dystansu,tajmingu i wielu innych rzeczy
A NIE PO TO,ŻEBY ŁAPAĆ NIEPOTRZEBNE KONTUZJE
ALBO ŻEBY KOLEDZY WYSYŁALI NAS (ALBO MY ICH) DO SZPITALA :!:
  • 0

budo_kirin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 750 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: sparingi i wpłyn na zdrowie
Heh... no dobra - sparringi (i trening wogóle_) przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa zagrożeniem dla zdrowia raczej nie są.
Co jednak z walką? Mam tu na myśli zawody. W MT i tak obrywa się po głowie mniej niż w boksie, ale fajnie by było uniknąć Parkinsona i "dementia pugilistica" - demencji bokserów.
  • 0

budo_hszanek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 188 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: sparingi i wpłyn na zdrowie
Kurde jak ja wam zazdroszcze to niemacie pojęcia :( u mnie sparować tak normalnie jak sie powinno to potrafi tylko trener 8O reszta to sie leją jak debile :? np ja ostatnio sie sparowałem z takim typkiem i umawialiśmy się na poczxątku że ma być lekko żeby sobie poćwiczyć i wogle. no i sparing sie zaczał fajnie-wszystko leciutko technicznie....ale przypadkiem go troszke sprowokowałem(lewy prosty, pawy prosty, lewy hak i prawy sierp...który doszedł nieco za mocno :wink: ) no ale wszyscy tam jesteśmy początkujący i każdemy se może zdarzyć :P a koledze chyba sie zrobiło wstyd że mniejszy, modszy i lżejszy chłopaczek go w twarz uderzył i sie zaczęło piekło.... :( na moim pierwszym sparingu to tak dostałem w pysk(to był 3 mój trening, a biem sie z kolesiem który chodizł 6 msc jak sie potem dowiedziałem :? ) że mnie zamroczyło i mało co nie upadłem(dzieki trenerowi jeszcze żyje :D )...i im sie nie da przetłumaczyć że sparingi są po to żeby ćwiczyć technike i opacowywać to co shy1 wymienił :? Oni se tłumaczą że ''to adrenalina , wiesz jak to jest" :? i kurwa naucz sie czegoś z takim stadem małp....da sie cokolwiek zrobić :?: (przypominam że trener cały czas sie stara im przetumaczyć do rozumu o co w tym chodzi, ale niewiele to rozumie :( )
  • 0

budo_ludee
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: sparingi i wpłyn na zdrowie
hszanek
sparingi na 3cim treningu 8O ! ? !
przestraszony 8O :shocked!: przestraszony 8O :shocked!: przestraszony 8O :shocked!: przestraszony 8O :shocked!: przestraszony 8O :shocked!: przestraszony 8O :shocked!: przestraszony 8O :shocked!: przestraszony 8O :shocked!: przestraszony 8O :shocked!: przestraszony 8O :shocked!: przestraszony 8O :shocked!: przestraszony 8O :shocked!: przestraszony 8O :shocked!: przestraszony 8O :shocked!: przestraszony 8O :shocked!: przestraszony 8O :shocked!:
  • 0

budo_hszanek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 188 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: sparingi i wpłyn na zdrowie
dla chętnych oczywiście :D
  • 0

budo_anabi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 147 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: sparingi i wpłyn na zdrowie
Jak dla chętnych to po co się pchasz?
Bo kilku zgrywusów powie że jesteś mięczak?
a niech się tłuką,jeśli wola...


A Ty rób swoje- Powoli,systematycznie,z rozwagą...
dasz radę.

pozdro.
  • 0

budo_hszanek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 188 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: sparingi i wpłyn na zdrowie
w sumie racja, ale dobrze że sie wyrwałem i dostałem w pysk :wink: bo teraz odmawiam wszystkim sparingów i poczekam sobie aż będe..."dojrzały technicznie" do tego typu wyzwań :D
  • 0

budo_tt48
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 437 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: sparingi i wpłyn na zdrowie
ja to za wszelką cene chronie twarz i za wselką cene uderzam w twarz:)
  • 0

budo_ludee
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: sparingi i wpłyn na zdrowie

ja to za wszelką cene chronie twarz i za wselką cene uderzam w twarz:)


bo ciosow na glowe powinno sie unikac jak to pan Kulej mawiał :)
  • 0

budo_colar
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 65 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Tychy

Napisano Ponad rok temu

Re: sparingi i wpłyn na zdrowie
Nie wiem czy trafilem w temat ale w innym dziale znalazłem ciekawy link do artykołu w Przekroju "OBITY JAK BOKSER". Troche sie przerazilem jak to cztalem :)


[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]


pozdrawiam
  • 0

budo_fmt
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 116 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: sparingi i wpłyn na zdrowie
artykulik fajny a co do speringów zgadzam się z shy1 po to są jednak czasem trudno o dobrego sparing partnera
  • 0

budo_proxopata
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 225 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Toruń

Napisano Ponad rok temu

Re: sparingi i wpłyn na zdrowie
ja na sczescie nei bede mial problemu bo w mojej grupie kicka sa sami poczatkujacy w moim wieku albo +1/-1 lat :)
  • 0

budo_hszanek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 188 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: sparingi i wpłyn na zdrowie
może sie niektórym naraże, ale dla mnie boks to jest pierdolnięty sport :? jeśli taką łupanke wogle można sportem nazwać. u nas to przynajmniej jest jakaś finezja i efektowność(high kicki ,kolana z wyskoku) a tam fajniejszy jest ten co mocniej jebnie drugiego w ryj :roll: ja wiem o tym że tam też sie liczy szybkośc spryt i to nie jest takie proste jak pisze..może i nie jest proste, ale prostackie owszem. a wogle po tym artykule to już konkretnie jestem anty nastawiony-po co edukacja jak po wieloletnim treningu wracasz do punktu wyjścia jąkając sie mniej zapamiętując i tracąc koordynacje ruchową.... :? dla mnie to jeden wielki szicik panowie i panie ...MT rulez :wink:
  • 0

budo_proxopata
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 225 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Toruń

Napisano Ponad rok temu

Re: sparingi i wpłyn na zdrowie
nawet moja stara co nie zna sie na sztukach walki ni chuja stwierdzila ze K1 i ogolnie style kopane uderzane sa o wiele ciekawsze od boxu ale jak zobaczyla KO roundhousem w leeb to stwierdzila tez ze woli juz wrestling gdzie udaja :) :D :) :D :)


peace
  • 0

budo_anamarija
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 128 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: sparingi i wpłyn na zdrowie
a mnie tam sie podoba i boks i kick i thai.... :D
  • 0

budo_scorpio
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 326 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: sparingi i wpłyn na zdrowie

MT rulez

walka w mt napewno jest ciekawsza dla przeciętnego widza ale też bardzo źle wpływa na zdrowie poza wszystkimi kontuzjami bokserskimi dochodzą jeszcze urazy nóg
  • 0

budo_nebir_one
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 209 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:odkręcone miastO

Napisano Ponad rok temu

Re: sparingi i wpłyn na zdrowie
Właśnie te pierdolone >>>urazy nóg najgorsza rzecz w muay thai<<< :roll:
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024