Skocz do zawartości


Zdjęcie

Wonhwa-Do


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
17 odpowiedzi w tym temacie

budo_zax
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 294 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska
  • Zainteresowania:FMA

Napisano Ponad rok temu

Wonhwa-Do
Witajcie! Co wiecie nt. tego stylu walki, czy mieliście z tym do czynienia i czy jest ktoś w Polsce kto tego naucza?
  • 0

budo_pawequ
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 50 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Wonhwa-Do
Hej.
Juz napisalem jeden list z odpowiedzia i jakos nie doszedl. Nie wiem o co chodzi.
No to jeszcze raz.
Wonhwa-Do zalozyl koreanczyk niejaki doktor Sook, Suk (Suk wymowa oryginalu). Styl ten to typowy mix jak np. jukaraido. :-) )
Wystepuja tam uderzenia oraz rzuty, troche dzwigni.
Dzieli sie na dwie czesci:
1) twarda - podobna do kyokushin
2) miekka - charakterystyczna tylko dla Wonhwa - ze specyficznym sposobem poruszania.
Kazda czesc stylu posiada formy. W twardej jest chyba ok. 14, dokladnie nie wiem bo poznalem okolo 7, zas miekkiej poznalem dwie, ale wiem, ze jest ich wiecej.
Dodatkowo Wonhwa posiada tzw one-step-sparing - ok. 30 w trzech seriach zaawansowania po dziesiec dla kazdej. Tutaj mamy zaaranzowane ataki i obrony skladajace sie z serii uderzen oraz rzutow, majace na celu wyrobic umiejetnosc laczenia technik w serie. Przebieg treningu rozgrzewka, pojedyncze techniki, formy, sparingi. W Warszawie nauczycielem byl John Kubo. W tamtych czasach podejmowano proby wprowadzenia tego stylu do programu zajec na AWF. Posiadam kasete z zapisem przynajmniej czesci technik Wonhwa. Prawdopodobnie jest to jedna z nielicznych jezeli nie jedyna kaseta w Polsce. Dosc zreszta juz zuzyta.
Dodam, ze miekka czesc stylu uczona byla zaawansowanych i teoretycznie przygotowanych uczniow. Dlaczego tak sie dzialo? Sztuka walki to magnes, ktory mial przyciagnac potencjalnych wyznawcow pana Moona. W tych srodowiskach sie glownie rozwija. Podstawa teoretyczna sa nauki wyzej wymienionego.
Pozdrawiam
  • 0

budo_zax
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 294 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska
  • Zainteresowania:FMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Wonhwa-Do
Dzięki bardzo!
Czy możliwe jest spotkanie z Tobą i porozmawiania m.in. na ten temat? Jeśli tak to daj znać na priv. Jeśli chodzi o kasetę to też jestem w posiadaniu którejś z nich (w jęz. niem)
Pozdrawiam
  • 0

budo_jaro
  • Użytkownik
  • 7 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wonhwa-Do
No ja znam o WonHwaDo nieco wiecej. Uprawiam tego stylu na Litwie.

No wiec jak chcecie info to nieco opowiem.

Sama sztuka walki jest dosyc nowa, powstala w latach siedemdziesiatych ale oficjalnie pokazano ja dla swiata w koncu lat osiemdziesiatych XX stulecia. Zalozycielem jest koreanczyk Han Bong Ki, a nie dr. Sook (dr. Sook zalozyl TolgilMooDo).
W latach dziewiecdziesiatym WonHwaDo zostal przywieziony do Europy. Teraz mamy europejska federacje WHD, do ktorej nalezy okolo 10 panstw:
Irlandia - [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Niemcy - [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Anglia - [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Slovenia - [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Slovakia - [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Finlandia - koti.mbnet.fi/jreponen/whd/
Litwa - [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Austria - [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Portugalia, Szwajcaria ... (moze o kims zapomnialem)

WonHwaDo tlumaczysie jako Okragly szlak harmonii (The Way of Harmonious Circular Motion). Cala technika jest oparta na ruchu kregowym. Krag to jest to co wydziela WHD z innych sztuk walki. Jest tu uzywane uderzenia (Karate), zuty/walka na parterze (Judo), wyzwolenia sie/obrona (Aikido). Wszystko to jest zlaczone w okrag, w ten sposob otrzymujemy ruch ktory nigdy sie nie konczy. Mile jest to ze jeden ruch moze byc i uderzeniem i blokiem. WHD jest technika ciagle razwijajaca sie, bo mozna tu tworzyc, wazne jest zahowac zasade kola.
Co do form, to jest ich 20: 5 do przodu, 5 w lewo, 5 w prawo, 5 do tylu (filmiki tu: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] Nie wiem o jakich twardy i miekich czesciach mowil Pawequ, bo WHD to styl miekki.
Samo WHD zawiera w sobie nie tylko walke, ale jeszcze taniec i szacunek dla przodkow. W europie jest wieksza koncentracja na sztuce walki. W Korei widzialem bardzo piekne przedstawienia teatralne oparte na WHD.

No jezeli ciekawi jeszcze cos, to chetnie opowiem.
  • 0

budo_pawequ
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 50 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Wonhwa-Do
Czesc

Jak juz pisalem nie uprawiam tego stylu od dobrych 10 lat. Co do podzialu na twardy i miekki bede upieral sie przy swoim. Mam kasete WHD gdzie widac to dokladnie. Fakt nie napisalem o kolistym ruchu, ale w twardej czesci wlasciwie tego nie widac. Dopiero w miekkiej czesci. Co do ilosci form nie bede sie spieral, ale cztery rodzaje kierunkow czyli prawo, lewo, przod i tyl to dla mnie jedna forma. :D
Byc moze nauczanie zalezy od nauczyciela. Dziekuje za wyjasnienia dotyczace zalozyciela. O tym drugim stylu nie wiedzialem nic, ale widzialem natomiast pokazy form do muzyki i balet WHD. Mam tez krotki filmik z samoobrony. Faktycznie plynnosc oraz kolistosc ruchow jest tam widoczna. Uprawialem ten styl stosunkowo krotko bo jakies trzy lata.
Fajnie, ze sie odezwales. U kogo cwiczysz?

Pozdrawiam
  • 0

budo_pawequ
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 50 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Wonhwa-Do
Hej juz spiesze sprostowac a jednoczesnie przeprosic za nieporozumienie, ktorego sam zreszta padlem ofiara :)
Przejrzalem kilka podanych przez jaro. linkow. Wyszlo mi, ze to co nasz nauczyciel nazywal twardym stylem to Tolgil Moo Do a miekki to WHD. Wlasnie dlatego twierdzilem, ze WHD dzieli sie na miekki i twardy bo wszystkiego uczyl pod szyldem WHD. Nie wykluczone jest tez rozbicie sie jednej sztuki walki na dwie bo na kasecie, ktora posiadam jest wszystko jako WHD. Moze ktos wie cos wiecej.
  • 0

budo_żwirek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 795 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Wonhwa-Do
8O ale czy na pewno to jest odpowiednie forum :wink:
  • 0

budo_pawequ
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 50 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Wonhwa-Do

8O ale czy na pewno to jest odpowiednie forum :wink:


Wiesz co? Nie chce mi sie na ten temat polemizowac. Mozemy zalozyc inne forum, ale chyba byloby to sensowne gdyby wielu cwiczacych WHD chcialo wymieniac sie informacjami. Jezeli tak nie jest a na tym forum ktos ma z takim tematem problem, mozemy przeniesc sie na dowolne forum wskazane przez adminow czy moderatorow.

Hej
  • 0

budo_tsailifo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2580 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Wonhwa-Do
Sam nie wiem, ale to jakby styl koreański więc chyba lepsze było by podforum dotyczącze Taekwondo
  • 0

budo_jaro
  • Użytkownik
  • 7 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wonhwa-Do

Sam nie wiem, ale to jakby styl koreański więc chyba lepsze było by podforum dotyczącze Taekwondo


O ile rozumiem forum ma technichna mozliwosc przeniesc go do Teakwondo.
Mysle, ze moze w tym i jest racja.

A jeszcze mam propozycje poprostu zrobic forum koreanskich styli, gdzie mozna dyskutowac o Teakwondo, Hapkido, WonHwaDo. Jak pomysl?
  • 0

budo_jaro
  • Użytkownik
  • 7 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wonhwa-Do

Jak juz pisalem nie uprawiam tego stylu od dobrych 10 lat.
Byc moze nauczanie zalezy od nauczyciela.


No to wyjasnia dlaczego nie za bardzo znasz co i jak. Styl jest dosyc mlody i tylko od jakiegos czasu uksztaltowuja sie tu jakies tradycje.
Od nauczyciela to jasne zalezy ale nie na tyle co ty opisywales. Już sporo czasu istnieje metodyka jak i co jest nauczane, istnieją nawet książki/podr ęczniki, bo w niektorych uniwersytetach Korei WHD jest wykładane jako jeden z przedmiotów.
Podobno twój nauczyciel pomylil coś sobie. Dalej wytłumacze jak to mogło się stać :)

Dziekuje za wyjasnienia dotyczace zalozyciela. O tym drugim stylu nie wiedzialem nic, ale widzialem natomiast pokazy form do muzyki i balet WHD. Mam tez krotki filmik z samoobrony. Faktycznie plynnosc oraz kolistosc ruchow jest tam widoczna. Uprawialem ten styl stosunkowo krotko bo jakies trzy lata.


Bardzo prosze.
Co do plynności i kulistości to właśnie i jest podstawa WHD. Można powiedzieć że tam nic oprócz koła nie ma ;)
Niestety bardzo mało poznałeś z tego co jest najpiekniejszym w WHD, bo przecież kulistość zapewnia bezprzerywność.

Fajnie, ze sie odezwales. U kogo cwiczysz?


Ćwicze u młodego instruktora Aistis. On około dwóch lat studiował WHD na uniwersytecie w Korei. (Jasne że nie od zera. Miał do tego wieloletnie praktyki karate, uszu i aikido). Teraz powrócił na Litwe i rozwija tutaj tę egzotyczną sztuke walki.

Hej juz spiesze sprostowac a jednoczesnie przeprosic za nieporozumienie, ktorego sam zreszta padlem ofiara :)
Przejrzalem kilka podanych przez jaro. linkow. Wyszlo mi, ze to co nasz nauczyciel nazywal twardym stylem to Tolgil Moo Do a miekki to WHD. Wlasnie dlatego twierdzilem, ze WHD dzieli sie na miekki i twardy bo wszystkiego uczyl pod szyldem WHD. Nie wykluczone jest tez rozbicie sie jednej sztuki walki na dwie bo na kasecie, ktora posiadam jest wszystko jako WHD. Moze ktos wie cos wiecej.


No nic strasznego, ważne że sobie wyjaśniliśmy.
Podobno Twój nauczyciel raczej pokazywal Tongil Moo Do, bo przecież opowiadal o dr. Souk i t.d. A co do kaset to przecież nie jest to jakaś oficjalna kaseta WHD, czy może się myle?
Jak tak się stało? Sprawa w tym, że na początku lat 90-siątych ruch zjednoczenia zaciekawił się WHD, do tego oni uprawiali wcześniej stwożoną sztuke Tongil Moo Do (Zjednoczone sztuki walk). Wielu trenerów przekwalifikowało się na WHD, myśle że twój trener też, ale jakoś nie do końca :(
Jednak po pewnym czasie Han Bong Ki zauważył że WHD zaczęto bardziej wykorzystywać jako "magnes, który miał przyciągnać potencjalnych wyznawców pana Moona". Nie wiem dokładnie co się stało, ale WHD poszło swoją drogą, a ruch zjednoczenia powrócił do Tongil Moo Do i teraz bardzo aktywnie go rozwija.

Won Hwa Do też nie stoi na miejscu, jest to wspaniała tradycyjna sztuka walki, więc myśle, że ma dobrą przyszłość.[/list]
  • 0

budo_pawequ
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 50 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Wonhwa-Do
Popieram pomysl stworzenia formum o koreanskich sztukach walki. Taekwondo mogloby byc tam wlaczone jako podforum. To bardzo obszerny watek. Na dodatek coraz wiecej ludzi zajmuje sie hapkido, WHD i innymi koreanskimi sztukami.

Nie wiem co to znaczy oficjalna kaseta. Naszym nauczycielem byl John Kubo z tego co wiem nauczal w nowojorskiej policji. Widzialem legitymacje. To wlasnie on rozpowszechnial kasete. To byl poczatek lat dziewiecdziesiatych. Wyglada na to, ze z WHD poznalem rzeczywiscie niewiele moze ze dwie formy reszta to Tongil Moo Do. Czy dzisiaj WHD jest sztuka niezalezna od ruchu zjednoczenia?

Pozdrawiam
  • 0

budo_jaro
  • Użytkownik
  • 7 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wonhwa-Do

Nie wiem co to znaczy oficjalna kaseta. Naszym nauczycielem byl John Kubo z tego co wiem nauczal w nowojorskiej policji. Widzialem legitymacje. To wlasnie on rozpowszechnial kasete. To byl poczatek lat dziewiecdziesiatych.


Oficjalna kaseta to znaczy że pochodzi z Korei od jednego z majstrów WHD lub od samego Han Bong Ki.
O ile wiem w ameryce WHD jest bardzo słabo rozwijane, a Tongil Moo Do tam już od dawna.
A co do John Kubo to postaram się dowiedzieć gdzie on teraz jest i co z siebie przedstawia.

Wyglada na to, ze z WHD poznalem rzeczywiscie niewiele moze ze dwie formy reszta to Tongil Moo Do.


A to bardzo szkoda, chyba wiele zgubiłeś :(
A ci co bardziej sie podobało, ta "twarda" czy ta "miękka" część?
I dlaczego postanowiłeś zmienić sztuke walk? Co teraz praktykujesz?

Czy dzisiaj WHD jest sztuka niezalezna od ruchu zjednoczenia?


Tak, WHD jest niezależne od ruchu zjednoczenia.
  • 0

budo_pawequ
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 50 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Wonhwa-Do

A to bardzo szkoda, chyba wiele zgubiłeś :(
A ci co bardziej sie podobało, ta "twarda" czy ta "miękka" część?
I dlaczego postanowiłeś zmienić sztuke walk? Co teraz praktykujesz?


Wyglada na to, ze faktycznie duzo stracilem. Obejrzalem podane przez ciebie linki do stron WHD. Na oficjalnej stronie byly podstawowe formy.
Znam trzy pierwsze. Bardzo podoba mi sie ta sztuka. Przestalem cwiczyc bo po pierwsze John Kubo wyjechal z polski po drugie tongil moon do wymaga dosyc duzej sprawnosci fizycznej. Mam na mysli wysokie kopniecia do ktorych nie jestem stworzony. Bardziej mi odpowiada WHD. Teraz cwicze Yiquan, ale pocwiczylbym chetnie tez i WHD gdyby bylo gdzie.

Jezeli chodzi o Johna Kubo gdybys cos wiedzial to daj znac jestem ciekawy co sie z nim dzieje.

A gdzie Ty cwiczysz?
  • 0

budo_jaro
  • Użytkownik
  • 7 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wonhwa-Do

Jezeli chodzi o Johna Kubo gdybys cos wiedzial to daj znac jestem ciekawy co sie z nim dzieje.

A gdzie Ty cwiczysz?


Jak tylko coć się dowiem o John Kubo odrazu dam ci znać.

A ja mieszkam w Wilni (Litwa), więc tu i ćwicze.
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_pawequ
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 50 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Wonhwa-Do
Czy dobrze rozumiem, ze John to jakas znana postac w ruchu WHD lub Tongil Moo Do?

Pozdrawiam
  • 0

budo_jaro
  • Użytkownik
  • 7 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wonhwa-Do

Czy dobrze rozumiem, ze John to jakas znana postac w ruchu WHD lub Tongil Moo Do?


No czasy kiedy John byl w Polsce sa bardzo dawne :(
Teraz moge powiedziec, ze on naucza Tongil Moo Do lub wcale nic nie naucza, bo wsrod mistrzow/instruktorow Won Hwa Do go nie ma :(
  • 0

budo_pawequ
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 50 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Wonhwa-Do

No czasy kiedy John byl w Polsce sa bardzo dawne :(
Teraz moge powiedziec, ze on naucza Tongil Moo Do lub wcale nic nie naucza, bo wsrod mistrzow/instruktorow Won Hwa Do go nie ma :(


Wlasnie bardzo dawno. :-) Ale WHD to bardzo interesujacy styl. Czy ktos w Polsce go naucza?

Pozdrawiam
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024