Skocz do zawartości


Zdjęcie

Noszenie noża, siekiery, pałki, nunczaku czy tonfy!


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
25 odpowiedzi w tym temacie

budo_kselos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1657 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Noszenie noża, siekiery, pałki, nunczaku czy tonfy!
Czy jest to legalne?
USTAWA
z dnia 21 maja 1999 r.
Art 2
Poza przypadkami określonymi w ustawie nabywanie, posiadanie oraz zbywanie broni i amunicji jest zabronione.
Art. 4.
1. Ilekroć w ustawie jest mowa o broni, należy przez to rozumieć:
(...)
3) miotacze gazu obezwładniającego;
4) narzędzia i urządzenia, których używanie może zagrażać życiu lub zdrowiu:
a) broń białą w postaci:
– ostrzy ukrytych w przedmiotach niemających wyglądu broni,
– kastetów i nunczaków,
– pałek posiadających zakończenie z ciężkiego i twardego materiału
lub zawierających wkładki z takiego materiału,
– pałek wykonanych z drewna lub innego ciężkiego i twardego materiału,
imitujących kij bejsbolowy,
B) broń cięciwową w postaci kusz,
c) przedmioty przeznaczone do obezwładniania osób za pomocą energii
elektrycznej.
Art 9
3 Miotacze gazu obezwładniającego oraz narzędzia i urządzenia, o których mowa w art. 4 ust. 1 pkt 3 i 4, można posiadać na podstawie pozwolenia na broń wydanego przez właściwego ze względu na miejsce stałego pobytu zainteresowanej osoby lub siedzibę zainteresowanego podmiotu komendanta powiatowego Policji,

Art. 10.
1. Właściwy organ Policji wydaje pozwolenie na broń, jeżeli okoliczności, na które powołuje się osoba ubiegająca się o pozwolenie, uzasadniają jego wydanie.
2. Pozwolenie, o którym mowa w ust. 1, nie może być wydane na broń szczególnie niebezpieczną.
3. Pozwolenie na broń może być wydane w szczególności w następujących celach:
1) ochrony osobistej lub ochrony bezpieczeństwa innych osób oraz mienia;
2) łowieckich;
3) sportowych;
4) kolekcjonerskich;
5) pamiątkowych;
6) szkoleniowych.
4. Właściwy organ Policji może, w pozwoleniu na broń, ograniczyć lub wykluczyć możliwość jej noszenia, co potwierdza się w legitymacji posiadacza broni.
4a. Noszenie broni, o którym mowa w ust. 4, art. 17 ust. 1 pkt 5, art. 18 ust. 1 pkt 4 i ust. 5 pkt 4, art. 32 ust. 1 i 2, art. 33 ust. 1 oraz art. 51 ust. 2 pkt 4, 7 i 10, oznacza każdy sposób przemieszczania broni przez osobę posiadającą pozwolenie na tę broń.
5. Minister właściwy do spraw wewnętrznych określi, w drodze rozporządzenia, rodzaje broni i amunicji szczególnie niebezpiecznych oraz rodzaje broni odpowiadającej celom, o których mowa w ust. 3.
A w w/w rozporządzeniu czytamy że pozwolenie na broń przeznaczoną do ochrony osobistej może byc wydane na broń palną bojową, gazową i alarmową, przedmioty przeznaczone do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej i miotacze gazu obezwładniającego.
Pozwolenie na broń używaną do celów sportowych może być wydane na: broń pneumatyczną, małokalibrową broń palną bocznego zapłony i broń palną centralnego zapłonu.
Pozwolenie na broń uzywaną do celów kolekcjonerskich może być wydane na kusze, broń pneumatyczną i palną (...)
Tzn. że nie ma przewidzianego wydawania pozwoleń na broń używaną do ochrony osobistej, czy do celów sportowych taką jak nunczaku, tonfa, pałka
(czy kusza - tylko cel kolekcjonerski)

Zezwolenie na broń może być wydane osobie mającej ukończone 21 lat (ew 18 do celów sportowych i łowieckich) która przedstawi właściwemu organowi Policji orzeczenia lekarskie i psychologiczne wydane przez upoważnionych: lekarza i psychologa (...)
Tak mi coś chodzi po głowie:
Nóż nie jest bronią i mogę go legalnie kupić i spokojnie nosić, tak samo siekiera - Policja nie ma prawa się do tego przyczepić ani tym bardziej skonfiskować...
Idę i kupuje sobie w sklepie z akcesoriami SW:
- nunczaku, pałki, kij i tonfę
Czyli popełniamy przestępstwo - sprzedawca i nabywca, a potem ja jako posiadacz? (Sprzedawca ma obowiązek poprosić o pozwolenie?!) Czy można legalnie posiadać nunczaku i ćwiczyć nim? A co jak Policja stwierdzi że nie wydaję sie pozwoleń na nunczaku do celów ochrony osobistej ani do celów sportowych (bo nie ma o tym mowy w rozporzadzeniu?)
Trochę informacji na ten temat [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Kupuję pałke teleskopową i problem jak wyżej.
Idę do Castoramy i kupuję:
palik (z twardego drewna, długość ok metra, srednica 2-3 cm) czy to imitacja kija bejsbolowego?
sztachetę (z podobnie twardego drewna, tylko szersza)
czyli to jest legalne tzn. mogę kupić, zawieść do domu, czy na działkę, a czy mogę ze sztachetą i palikiem chodzić po mieście?
  • 0

budo_jake
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 67 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Noszenie noża, siekiery, pałki, nunczaku czy tonfy!
Damn, Kselos, odpowiedziałem jeszcze w topicu na MAGII STALI, wyprzedziłeś mnie ewakuując się znienacka na ULICĘ :)
  • 0

budo_kselos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1657 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Noszenie noża, siekiery, pałki, nunczaku czy tonfy!

Kselos -
Sprzedawca ma pozwolenie, wiec przestępstwa nie popełnia, natomiast TY kupując - jak najbardziej (a oglącając/macając sprzet "masz zamiar popłnienia przestępstwa" )
Teleskopu (pałki) ani nunczaka NIE wolno Ci posiadać (co jest jak najbardziej uzasadnione, zwłaszcza w przypadku nunczaków - przecież tak często wredni karatecy okładaja nimi bezzbronne staruszki na ulicach... zgroza ) bez specjalnego zezwolenia.

Co do sztachety/palika z IKEI: oczywiscie są legalne (legalne sa tez siekiery...) sa, tylko, ze jest jeszcze coś takiego jak ZDROWY ROZSĄDEK (i odpowiednia aparycja - dobrze byłoby, gdybyś nie przypominał wyglądem drecha ). Z 60cm kataną też zwracałbyś na siebie uwagę. (PS. Ten palik to na wampiry? )


  • 0

budo_kselos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1657 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Noszenie noża, siekiery, pałki, nunczaku czy tonfy!
Palik mogę kupić legalnie, mieć przy sobie (bo na działkę jechałem, ale wysiadłem z autobusu bo postanowiłem rozprostować kości) użyć do samoobrony ale...
...palik podpada pod (dla jakiegoś upierdliwego policjanta):
pałek posiadających zakończenie z ciężkiego i twardego materiału
lub zawierających wkładki z takiego materiału,
– pałek wykonanych z drewna lub innego ciężkiego i twardego materiału,
imitujących kij bejsbolowy

bo drewno zostało podciagniete pod ciężki i twardy materiał

Poza tym przy wyborze broni posiadanej w domu do ewentualnej samoobrony własnej, rodziny , mieszkania ze względu na w/w przepisy nóż (siekiera, młotek) zdecydowanie jest lepszym rozwiązaniem niż pałka, która moze być podciągnięta pod definicje broni.
  • 0

budo_gambit
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:bardzo dziki wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Noszenie noża, siekiery, pałki, nunczaku czy tonfy!
Co do pierwszego zarzutu, to uważaj jak będziesz gdzieś wiózł motykę. to też pałka posiadająca zakończenie z twardego materiału albo saperke, albo nawet pompkę rowerową starego typu. No bez żartów na siłe próbujecie szukać sytuacji w jakich posiadanie takich przedmiotów jest lub będzie sankcjonowane
Co do drugiego
Nie podpada, mowa jest wyraźnie o pałkach imitujących kij baseballowy, które nimi nie są. Pałka imitująca kij baseballowy, w tym miejscu nieważne z czego jest wykonana, ale to że jest to imitacja kija baseballowego. Poza tym wszystko okey, tylko żę.
Może to zostać uznane za niebezpieczne narzędzie nawet jeśli nie klasywikuje się w ustawie i wtedy dupa blada.
I panowie, ważny jest też kontekst sytuacjyjny, kibol wybierający się na mecz z takim czymś zostanie od razu uziemiony i pozbawiony. A co innego jak bedziesz sobie stał z taką sztachetką na przystanku nikogo nie zaczepiając.
  • 0

budo_lothian
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1047 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:schoinki :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Noszenie noża, siekiery, pałki, nunczaku czy tonfy!
Nie, nie. Nie mylcie tu pojęć. Kij bejzbolowy jaki jest każdy widzi. Trzonek do siekiery nie przypomina kija bejzbolowego. Trzonek do kilofa też nie (bo choć jest grubszu u góry, to jest owalny, anie okrągły). Toczona na noga od stołu, choć będzie miała kształt kija bejzbolowego też nie jest pałką imitującą kij bejzbolowy. Może być tylko nogą od stołu ewentualnie użytą w roli pałki. Te przedmioty możecie wozić w samochodzie nawet i każdy może wam skoczyć. Nie musicie się nikomu tłumaczyć po co je ze sobą macie.
Acha! A co do niebezpiecznych narzędzi, to jeśli nie jet wymagane na nie pozwolenie i są transportowane w sposób nie zagrażający otoczeniu, to możesz je nosić. Tak naprawdę, to nawet kibolowi nie wolno skonfiskować sztachety lub tasaka jeśli tylko go nosi. Najwyżej nie zostanie wpuszczony na stadion, bo tam nie wolno wnosić niebezpiecznych narzędzi (inne przepisy o imprezach i jakoś tak). Tak więc konfiskata przez Policję takiego narzędzia, nawet kibolowi, jest nielegalna. Głupie to, ale tak jest.
  • 0

budo_mr_twinkle
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 655 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wielkopolska

Napisano Ponad rok temu

Re: Noszenie noża, siekiery, pałki, nunczaku czy tonfy!
Zgadzam się z ŻW. Specem nie jestem, ale trochę przepisy kumam. Oczywiście te, które można skumać :wink: Palik drewniany nie jest bronią, nie zawiera wkładki z ciężkiego i twardego materiału ani takiej końcówki (bo cały jest z takiego materiału :) ) ani nie jest imitacją bezjzbola. Tasak czy nóż też nie są bronią i można je nosić. Na pewno z wymienionych przez autora postu gadżetów bronią jest nunchaku i nic ponadto.
  • 0

budo_smoku
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 800 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z Mroków....

Napisano Ponad rok temu

Re: Noszenie noża, siekiery, pałki, nunczaku czy tonfy!

Zgadzam się z ŻW. Specem nie jestem, ale trochę przepisy kumam. Oczywiście te, które można skumać :wink: Palik drewniany nie jest bronią, nie zawiera wkładki z ciężkiego i twardego materiału ani takiej końcówki (bo cały jest z takiego materiału :) ) ani nie jest imitacją bezjzbola. Tasak czy nóż też nie są bronią i można je nosić. Na pewno z wymienionych przez autora postu gadżetów bronią jest nunchaku i nic ponadto.

Jeszcze tonfa chyba - trzeba mieć pozwolonko...

PZDR,
Smoku
  • 0

budo_maximus89
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 175 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:LUBLIN

Napisano Ponad rok temu

Re: Noszenie noża, siekiery, pałki, nunczaku czy tonfy!
A jak jest z batonem ?? (pałka teleskopowa)
  • 0

budo_nuevo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 433 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Noszenie noża, siekiery, pałki, nunczaku czy tonfy!

Co do drugiego
Nie podpada, mowa jest wyraźnie o pałkach imitujących kij baseballowy, które nimi nie są. Pałka imitująca kij baseballowy, w tym miejscu nieważne z czego jest wykonana, ale to że jest to imitacja kija baseballowego.


jak nieważne, jak ważne. napisane wyraźnie że chodzi o imitacje z ciężkich i twardych materiałów.


a co do drewnianych kijków które nie mają zakończeń z twardego materiału bo całe z niego są wykonane, to jest tak samo głupia interpretacja (bez obrazy, inaczej sie nie da zinterpretować!) jak głupi jest ten przepis.
pałka teleskopowa ma stalowe zakończenie, ale cała jest ze stali, więc wedle tego rozumowania nie różni sie niczym od drewnianej brechy.
no... chociaż morfologicznie, to można u niej jakąś końcówke wyróżnić -fakt- i ona rzeczywiście jest stalowa, ale są modele z gumową (bez kulki w środku), więc czy są legalne?
a drewniane tonfy bez żadnych wkładek?
a co to jest nunchaku? gdzie np kończy sie manriki gusari (czy jakośtam :) ) a zaczyna nunchaku, a gdzie w tym wszystkim jest chłopski cep?

panowie nie bierzcie tych przepisów na logike, bo one nie są logiczne.
  • 0

budo_maximus89
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 175 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:LUBLIN

Napisano Ponad rok temu

Re: Noszenie noża, siekiery, pałki, nunczaku czy tonfy!
No ja mam pałke zrobioną z metalowych spreżyn z zakończoniem gumowym :)
  • 0

budo_liczmistrz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2877 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: Noszenie noża, siekiery, pałki, nunczaku czy tonfy!

No ja mam pałke zrobioną z metalowych spreżyn z zakończoniem gumowym :)


USTAWA
z dnia 21 maja 1999 r.
Art 2
Art. 4.
1. Ilekroć w ustawie jest mowa o broni, należy przez to rozumieć:
(...)
a) broń białą w postaci:

– pałek posiadających zakończenie z ciężkiego i twardego materiału
lub zawierających wkładki z takiego materiału,


  • 0

budo_kejos
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 77 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Bielsko

Napisano Ponad rok temu

Re: Noszenie noża, siekiery, pałki, nunczaku czy tonfy!
A ja się zastanawiam czy mozna nosic BOKENA (chyba sie tak pisze) ,w koncu nie jest to imitacja bejsbola tylko katany .Co prawda jest z drewna ale to tak jak sztyl do lopaty :)
  • 0

budo_maciek1230
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 87 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Noszenie noża, siekiery, pałki, nunczaku czy tonfy!

A ja się zastanawiam czy mozna nosic BOKENA (chyba sie tak pisze) ,w koncu nie jest to imitacja bejsbola tylko katany .Co prawda jest z drewna ale to tak jak sztyl do lopaty


Z tego co napisali wyzej forumowicze wynika ze tak. Ale...
Stanowczo odradzam z dwoch powodow.
1. To jest za dlugie i ciezko sie z tym poruszac, chyba ze
trzymasz w samochodzie.
2. Jak cos sie stanie, policja itd.l narobisz broblemow
wszystkim co cwicza aikido, kendo, kenjutsu itd..
i moze(lecz niemusi) to sie skonczyc jak w przypadku kija bejzbolowego.
  • 0

budo_gambit
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:bardzo dziki wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Noszenie noża, siekiery, pałki, nunczaku czy tonfy!
[quote name="nuevo"]
jak nieważne, jak ważne. napisane wyraźnie że chodzi o imitacje z ciężkich i twardych materiałów. [quote]


Znasz jakieś materiały które imitują twardość i są ciężkie na niby????????

Wyciągnięte z ustawy"
"pałek wykonanych z drewna lub innego ciężkiego i twardego materiału,
imitujących kij bejsbolowy"

A dla wszystkoch co nie widzieli kija baseballowego: Tak wygląda aluminiowy kij baseballowy używany przez drużyny młodzieżowe.
Dołączona grafika
Tak wygląda kij drewniany używany przez profesjonalistów:
Dołączona grafika
A tak wyglada bokken:
Dołączona grafika

Jesli jeszcze ktoś ma prblemy z dostrzeżeniem róźnicy to radzę udać się do okulisty.
  • 0

budo_kejos
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 77 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Bielsko

Napisano Ponad rok temu

Re: Noszenie noża, siekiery, pałki, nunczaku czy tonfy!
Nie no roznice miedzy bejsbolem a bokkenem to raczej widze ;) Po prostu smieszy mnie polskie prawo ,w ktorym zabronione jest noszenie imitacji sprzetu sportowego ,a imitacji miecza to juz nie . No bo faktycznie jak by przyszlo juz porownywac oryginaly to bejsbol jest bardziej niebezpieczny od katany :wink:
  • 0

budo_lothian
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1047 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:schoinki :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Noszenie noża, siekiery, pałki, nunczaku czy tonfy!
Słuchajcie. Kij bejzbolowy, to każdy może miec legalnie i bez pozwolenia. W ustawie mowa tylko o pałce IMITUJĄCEJ kij bejzbolowy. Jeśli legalnie w sklepie kupisz kij - zachowaj rachunek i mogą Cię cmoknąć. Acha! I wcale nie musisz być zapisany do klubu i grać w bejzbol. Odsyłam do konstytucji i ustawy o stowarzyszeniach, w których mowa, że nie wolno nikigo przymuszać do uczestnictwa w czymś. Tak więc kup sobie kij oryginalny i po kłopocie. Policjantom powiedz, że sobie sam trenujesz i już. Głupie prawo ale prawo - parafrazując znane powiedzenie.
  • 0

budo_nuevo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 433 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Noszenie noża, siekiery, pałki, nunczaku czy tonfy!


jak nieważne, jak ważne. napisane wyraźnie że chodzi o imitacje z ciężkich i twardych materiałów.


Znasz jakieś materiały które imitują twardość i są ciężkie na niby????????


nie... a powinienem...? 8O ty znasz?

poza tym to fajnie, że wkleiłeś sobie jakieś zdjęcia, tylko po co?
  • 0

budo_kselos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1657 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Noszenie noża, siekiery, pałki, nunczaku czy tonfy!
No to się wyklarowało:
1. Zakazane są palki imitujące kij bejsbolowy, czyli o specyficznym kształcie - takim jak na zdjeciach...
...czyli pałki o innym kształcie NIE są w/w bronią
2. Zakazane są pałki posiadające zakończenie z ciężkiego i twardego materiału lub zawierających wkładki z takiego materiału...
...czyli pałki wykonane w całości z ciężkiego i twardego materiału są legalne (drewniane, metalowe, byleby nie przypominały kija bejsbolowego)

Poza tym:
Myślałem o tym zakończeniu z twardego i ciężkiego materiału...
... i przyszedł mi do głowy MŁOTEK, potem uświadomiłem sobie że to bez sensu bo młotek nie jest pałką.
Nie dajmy się zwariować!
Tylko to jest zakazane, co wyraźnie przewiduje ustawa (bez wykładni rozszerzającej)

Pozdr!

Ps:W razie jakiejś dyskusji ze stróżami prawa klarujemy:
To jest palik. Kupiłem go legalnie w sklepie i mogę go nosić bo prawo tego nie zabrania. Cooo?! Imitacja kija bejsbolowego??? W życiu!! Taki kij ma zupełnie inny kształt! Co Pan kija bejsbolowego nie widział?
  • 0

budo_kejos
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 77 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Bielsko

Napisano Ponad rok temu

Re: Noszenie noża, siekiery, pałki, nunczaku czy tonfy!
Zastanawia mnie jeszcze jedno . Jako ,ze raczej nie stac mnie na porzadnego bokena (a w soomie na to zeby kupowac co miesiac nowy) wiec kupuje sobie sztyle do lopat i wykonuje z nich imitacje bokena :) Nie wyglada to juz na palik ,na bejsbola napewno nie ,ale ewidetnie wyglada na przyzad do nap.... kogos w kadlubek . Wiec jak to jest ??? Chodzi mi w soomie o to czy moge to ze soba nosic albo czy moge to miec legalnie w samochodzie ???
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024