Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jeszcze o podejściu społeczeństwa do noża


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
95 odpowiedzi w tym temacie

budo_mr_twinkle
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 655 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wielkopolska

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeszcze o podejściu społeczeństwa do noża
Karbador - nie wpadłem na pomysł zdeponowania sprzętu, może było można, nie pytałem. Ale jakoś nie lubię depozytów w przypadku noży.
Borsoock - niestety masz rację. Policjanci zbyt często nie znają Ustawy o broni i amunicji. Mi kiedyś usiłowali wmówić, że gaz CS jest ciągle na pozwolenie (a już nie był). Potem się dziwią, że ludzie narzekają na Policję. Narzekają wprawdzie z innych powodów, ale takie "drobiazgi" też świadczą o ogólnym poziomie Policji.
  • 0

GośćGuest_budo_Gacor_*

Guest_budo_Gacor_*
  • Guests

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeszcze o podejściu społeczeństwa do noża

Tak czytam o tym uzywania noza na ulicy i sobie mysle..

Zaczepi mnie koles na ulicy, ze chce komorke. Dziabne go nozem i potem musze mojego strider'a gdzies do studzienki czy innego kosza wyrzucic.. bez sensu..

Proponuje, zebys oddal komorke, taniej bedzie i ubrania nie zachlapiesz.. :)

budo_solitaire
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeszcze o podejściu społeczeństwa do noża

Ja 2 tygodnie temu wracałem się z sądu, bo był wykrywacz metali. Miałem standardowy "zestaw" - CS Voyager, yawara z kolcami poprzecznymi i pepper spray. W zasadzie chyba nie ma przepisu zakazującego wnosić to do budynku sądu, ale dyskusja na ten temat z antyterrorystami nie miała chyba większego sensu. Takie życie, nieraz trzeba ukochane maleństwo zostawić w domu.

W zasadzie nie wolno wnosić broni na rozprawę, co zapewne rozciągają ze względów praktycznych na cały budynek sądu. I zapewne pojęcie broni rozumieją trochę szerzej niż Ustawa o tejże.
Ale nie zawadzi zerknąc do komentarza. :wink:
  • 0

budo_logan3
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 726 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Jarosław

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeszcze o podejściu społeczeństwa do noża

Tak czytam o tym uzywania noza na ulicy i sobie mysle..

Zaczepi mnie koles na ulicy, ze chce komorke. Dziabne go nozem i potem musze mojego strider'a gdzies do studzienki czy innego kosza wyrzucic.. bez sensu..

NO i efekt jest taki że bedziesz sie bronił przed taka menda,zadrapiesz go czubkiem ostrza,a on Ci zrobi sprawe ,że to niby on szedl z kolegami na wieczorną msze,a Ty morderca i bandyta postanowiles wymachiwać swoim nożem po nocy
  • 0

budo_pecado
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 797 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeszcze o podejściu społeczeństwa do noża
Ergo - jak już zahaczyć to tak, żeby nie w głowie mu było jakiekolwiek składanie skarg? :twisted:
Jakaś metoda to jest... papieros

Pozostaje nadzieja, że nawet element mniej rozgarnięty, który w największej gęstości występuje na wszelkich pudełkowach (Morena pozdrawia :twisted: ) zda sobie sprawę, że gość idący ku niemu z ostrzem jest wystarczającym świrem, żeby ziomale wybaczyli taktyczny odwrót 8)
  • 0

budo_kselos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1657 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeszcze o podejściu społeczeństwa do noża
W procesie karnym:
Na rozprawie oprócz osób biorących udział w postępowaniu mogą być obecne tylko osoby pełnoletnie, nie uzbrojone.
Przewodniczący może zezwolić na obecność na rozprawie małoletnim oraz
osobom obowiązanym do noszenia broni.
W procesie cywilnym jest mowa tylko o osobach pełnoletnich.
Zakaz wnoszenia "broni" (niebezpiecznych narzędzi) wynikac moze najprędzej w regulaminu w sądzie.
Bo NÓŻ bronią nie jest:
Ilekroć w ustawie jest mowa o broni, należy przez to rozumieć:
1) broń palną, w tym broń bojową, myśliwską, sportową, gazową, alarmową i sygnałową;
2) broń pneumatyczną;
3) miotacze gazu obezwładniającego;
4) narzędzia i urządzenia, których używanie może zagrażać życiu lub zdrowiu:
broń białą w postaci:
– ostrzy ukrytych w przedmiotach niemających wyglądu broni,
– kastetów i nunczaków,
– pałek posiadających zakończenie z ciężkiego i twardego materiału
lub zawierających wkładki z takiego materiału,
– pałek wykonanych z drewna lub innego ciężkiego i twardego materiału,
imitujących kij bejsbolowy,
B) broń cięciwową w postaci kusz,
c) przedmioty przeznaczone do obezwładniania osób za pomocą energii
elektrycznej.

Czy TONFA to broń???


Jeżeli chodzi o użycie noza w samoobronie (obrona konieczna) to w przypadku "kontaktu" z wymiarem sprawiedliwości liczą się:
1. Twoja wersja wydarzeń (On na mnie napadł, przestraszyłem się i wyciągnąłem nóż, rzucił się na mnie i się nadział, chyba go gdzieś zraniłem, bardzo się bałem, trzęsły mi się ręce itp. oskarżony może nawet kłamać) Fakt ucieczki z miejsca zdarzenia tez tłumaczymy strachem!
2. Świadkowie którzy potwierdzą Twoja wersję (najlepiej znajomi "uświadomieni" o tym jak trzeba mówić o tym co sie stało - i skłonni zeznawać pod przysięgą, świadek musi mówić prawdę)
3. Umiarkowane obrażenia zadane napastnikowi (tylko jedna rana świadczy o obronie o samoobronie, a np. kilka zadanych m.in. w plecy już o pościgu tzn. przekroczeniu granic obrony koniecznej)
4. Broń napastnika zabezpieczona jako dowód z jego odciskami palców (żeby nie było ze użylismy noża przeciwko nieuzbrojonemu, albo ze ta broń nie jest jego) Jezeli uciekamy z miejsca zdarzenia to raczej trudne do wykonania i nie pasuje do scenariusza (Jak uciekliśmy ze strachu to nie było czasu na zabranie i zabezpieczenie broni napastnika)
5. Brak "kolegów" napastnika którzy by zeznali że to Ty napadłes na nich gdy stali spokojnie dyskutując o nowej sztuce...
  • 0

budo_solitaire
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeszcze o podejściu społeczeństwa do noża

W procesie karnym:
Na rozprawie oprócz osób biorących udział w postępowaniu mogą być obecne tylko osoby pełnoletnie, nie uzbrojone.
Przewodniczący może zezwolić na obecność na rozprawie małoletnim oraz
osobom obowiązanym do noszenia broni.
W procesie cywilnym jest mowa tylko o osobach pełnoletnich.
Zakaz wnoszenia "broni" (niebezpiecznych narzędzi) wynikac moze najprędzej w regulaminu w sądzie.
Bo NÓŻ bronią nie jest:
Ilekroć w ustawie jest mowa o broni, należy przez to rozumieć:....

Ilekroć w Ustawie o Broni i Amunicji jest mowa o broni należy przez to rozumieć...
Definicja z tej ustawy nie jest wiążąca dla norm z kodeksu postępowania karnego. I nawet jeśli wypadałoby się jej trzymać, to regulamin sądu, będący z resztą niczym więcej jak uściśleniem regulacji kodeksowej, może przyjąć inne kryteria oceny. O czym zapewne i tak wiesz.:wink:
A zę bramek zakładać w każdej sali nie będą, bo ich nie stać, to mamy sprawdzanie na wejściu.
  • 0

budo_kselos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1657 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeszcze o podejściu społeczeństwa do noża

Ilekroć w Ustawie o Broni i Amunicji jest mowa o broni należy przez to rozumieć...
Definicja z tej ustawy nie jest wiążąca dla norm z kodeksu postępowania karnego.

Tak, ale w KPK nie ma innej definicji...
Masz oczywistą rację, ale chodziło mi też o to że nie ma (?) jakiejś definicji z której by jasno wynikało ze nóż to broń...
Połączyłem w sumie dwie myśli i wyszło trochę nieprecyzyjnie...

Pozdr!

Na gruncie Kodeksu Karnego można nóż uznać za niebezpieczny przedmiot:
- Kto, biorąc udział w bójce lub pobiciu człowieka, używa broni palnej, noża lub innego podobnie niebezpiecznego przedmiotu,
podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
- Jeżeli sprawca rozboju posługuje się bronią palną, nożem lub innym podobnie niebezpiecznym przedmiotem lub środkiem obezwładniającym (...)
Natomiast nie jest powiedziane ze nóż to broń (np. napad z bronią w ręku)
  • 0

budo_solitaire
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeszcze o podejściu społeczeństwa do noża

Tak, ale w KPK nie ma innej definicji...
Masz oczywistą rację, ale chodziło mi też o to że nie ma (?) jakiejś definicji z której by jasno wynikało ze nóż to broń...
Na gruncie Kodeksu Karnego można nóż uznać za niebezpieczny przedmiot:
Natomiast nie jest powiedziane ze nóż to broń (np. napad z bronią w ręku)

Jasna sprawa.
Zerknę do komentarza i napisze wieczorem, jak rozumieć należy broń w art 356 bodajże kpk. :-)
Nim zanudzimy Budo sporami interpretacyjnymi. :wink:
  • 0

budo_pecado
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 797 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeszcze o podejściu społeczeństwa do noża

Czy TONFA to broń???


Jeśli drewniana to możesz powiedzieć, że to eksponat na wystawę o rolnictwie Okinawy.
Bo jeśli z tworzywa i z rdzeniem z pręta to IMHO

– pałek posiadających zakończenie z ciężkiego i twardego materiału lub zawierających wkładki z takiego materiału,


  • 0

budo_kselos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1657 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeszcze o podejściu społeczeństwa do noża
Trochę inny problem:
USTAWA
z dnia 21 maja 1999 r.
Art 2
Poza przypadkami określonymi w ustawie nabywanie, posiadanie oraz zbywanie broni i amunicji jest zabronione.
Art 4
Ilekroć w ustawie jest mowa o broni, należy przez to rozumieć:
narzędzia i urządzenia, których używanie może zagrażać życiu lub zdrowiu:
broń białą w postaci:
– ostrzy ukrytych w przedmiotach niemających wyglądu broni,
– kastetów i nunczaków,
-Pałek posiadających zakończenie z ciężkiego i twardego materiału
lub zawierających wkładki z takiego materiału,
– pałek wykonanych z drewna lub innego ciężkiego i twardego materiału,
imitujących kij bejsbolowy"

Tak mi coś chodzi po głowie:
Idę i kupuje sobie w sklepie z akcesoriami SW:
- nunczaku, pałki, kij i tonfę
Czy popełniamy przestępstwo - sprzedawca i nabywca, a potem ja jako posiadacz?
Czy mozna legalnie posiadać nunczaku i ćwiczyć nim?
Kupuję pałke teleskopową i problem jak wyżej.
Idę do Castoramy i kupuję:
palik (z twardego drewna, długość ok metra, srednica 2-3 cm) czy to imitacja kija bejsbolowego?
sztachetę (z podobnie twardego drewna, tylko szersza)
czy to jest legalne tzn. mogę kupić, zawieść do domu, czy na działkę, a czy mogę ze sztachetą i palikiem chodzić po mieście?
  • 0

budo_elwood
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 237 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Krakow

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeszcze o podejściu społeczeństwa do noża
Kwestia edukacji i podejscia :lol: W pracy jeszcze pol roku temu nosilem victorka jako jedyny w pokoju (6 facetow). :X

Po jakims czasie 4 z nich znudzilo sie pozyczanie i po moich konsultacjach nabyli odpowiednie "narzedzia tnace", tylko jeden dalej upierdliwie pozycza od wszystkich :lol:
  • 0

budo_kselos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1657 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeszcze o podejściu społeczeństwa do noża

Trochę inny problem:

Założyłem temat na forum ULICA żeby nie robic off`a
Pozdr!
  • 0

budo_jake
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 67 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeszcze o podejściu społeczeństwa do noża
Tak trzymaj Elwood! :)

Kselos -
Sprzedawca ma pozwolenie, wiec przestępstwa nie popełnia, natomiast TY kupując - jak najbardziej (a oglącając/macając sprzet "masz zamiar popłnienia przestępstwa" :D )
Teleskopu (pałki) ani nunczaka NIE wolno Ci posiadać (co jest jak najbardziej uzasadnione, zwłaszcza w przypadku nunczaków - przecież tak często wredni karatecy okładaja nimi bezzbronne staruszki na ulicach... zgroza :D ) bez specjalnego zezwolenia.

Co do sztachety/palika z IKEI: oczywiscie są legalne (legalne sa tez siekiery...) sa, tylko, ze jest jeszcze coś takiego jak ZDROWY ROZSĄDEK (i odpowiednia aparycja - dobrze byłoby, gdybyś nie przypominał wyglądem drecha :D ). Z 60cm kataną też zwracałbyś na siebie uwagę. (PS. Ten palik to na wampiry? :twisted: )
  • 0

budo_logan3
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 726 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Jarosław

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeszcze o podejściu społeczeństwa do noża
idąc za ustawą i niezdefiniowaną definicja "innego niebezpiecznego narzędzia"to kabel elektryczny 3-4 żyłowy,po złozeniu go na 3 cześci i spreceniu tez może być niebezpicznym narzędziem i w konsekwencji bronią.Ale kto mi udowodni ze własnie nie zamierzałem wymieniac instalacji elektrycznej w piwnicy,kiedy Ci "rozmawiający o sztuce"zaczepili mnie,a przez to ze nie znalem ich ulibionego malarz impresjonizmu,a potem chcieli pobic :)
  • 0

budo_diabelek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 387 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Częstochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeszcze o podejściu społeczeństwa do noża
srubokret tez jest niebezpieczny szczegolnie krzyzak :) nawet obcegi jak sie nimi dobrze trafi oczywiscie wiec nie ma co sie motac a jak Policja sie czepi grac obytego w temacie ze to nie jest bron w swietle prawa i bez zezwolenia mozna miec i napewno sie wysypia w temacie i puszcza :)
  • 0

budo_kangoo owner
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1269 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeszcze o podejściu społeczeństwa do noża

srubokret tez jest niebezpieczny szczegolnie krzyzak :) nawet obcegi jak sie nimi dobrze trafi oczywiscie wiec nie ma co sie motac a jak Policja sie czepi grac obytego w temacie ze to nie jest bron w swietle prawa i bez zezwolenia mozna miec i napewno sie wysypia w temacie i puszcza :)


Miejmy nadzieję , noszę przy sobie nieraz tyle żelastwa ,że mam też wydruk z odpowiednimi fragmentami ustawy o broni .....

Gorzej tylko jak już się wysypią w temacie , żeby mi nie wsypali dla rozładowania stresu..... :wink:
  • 0

budo_liczmistrz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2877 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeszcze o podejściu społeczeństwa do noża

srubokret tez jest niebezpieczny szczegolnie krzyzak :) nawet obcegi jak sie nimi dobrze trafi oczywiscie wiec nie ma co sie motac a jak Policja sie czepi grac obytego w temacie ze to nie jest bron w swietle prawa i bez zezwolenia mozna miec i napewno sie wysypia w temacie i puszcza :)


Miejmy nadzieję , noszę przy sobie nieraz tyle żelastwa ,że mam też wydruk z odpowiednimi fragmentami ustawy o broni .....

Gorzej tylko jak już się wysypią w temacie , żeby mi nie wsypali dla rozładowania stresu..... :wink:

No ja akurat 3 dni temu wydrukowalem sobie ustawe o broni i amunicji, zakreslilem odpowiednie fragmenty i wsadzilem w kieszen moich M65.
Dobrze miec prawo za soba :)
  • 0

budo_diabelek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 387 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Częstochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeszcze o podejściu społeczeństwa do noża
8O to niezle poszliscie nawet nie ma co sciemniac czarne na bialym nawet Policjant zrozumie :)
  • 0

budo_lothian
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1047 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:schoinki :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeszcze o podejściu społeczeństwa do noża
A ja mam gdzieś noszenie ze sobą ustawy. Stróż prawa powinien prawo znać, a jak nie zna i źle postapi, to odpowie za czynności niezgodne z prawem. Może jeszcze konstytucję mam nosić ze sobą, albo lepiej laptopa i CD z "LEX-em"? :roll: A tak poważnie - jesli chciałby policjant cokolwiek skonfiskować, to obywatel ma prawo żądać pokwitowania na zatrzymane rzeczy, co może byc później dowodem na dokonanie przez policjanta czynności niezgodnych z prawem właśnie.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024