Skocz do zawartości


Zdjęcie

154CM kontra 440c, roznice ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
48 odpowiedzi w tym temacie

budo_bagnet
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 448 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piaseczno k/Warszawy

Napisano Ponad rok temu

154CM kontra 440c, roznice ?

jedna mała uwaga
440C od 154 w praktyce niewiele bedzie sie różniła


Blacha, rozumiem że miałeś nożyk ze 154CM?
Sorry, o ile z regóły piszesz mądrze, to jednak podawanie takich nieprawdziwych informacji osobie początkującej w nożoholiźmie to fatalny pomysł.
Jest bardzo duża różnica w wytrzymałości i trzymaniu ostrza pomiędzy 154CM i 440C, wystarczy uderzyć nożykiem z takiej stali w coś twardego albo próbować pociąć coś innego niż pomidory...
  • 0

budo_adamd
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3411 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: 154CM kontra 440c, roznice ?
Znaczy że złamałeś takim puknięciem głownię z przyzwoicie obrobionej cieplnie (np u Benchmade'a choćby) 440C? Że stępił Ci się nóż zauważalnie i znacząco szybciej niż 154CM? Ciekaw jestem bardzo, bo miałem już sporo całkiem różnych noży z różnych stali, i akurat różnic w używaniu 440C/154CM specjalnych nie dostrzegłem (no, faktem jest że TSEK'a trzeba było ostrzyć częściej niż AFCK mini, ale głównie dlatego że cięższe miał zadania).

Pozdrawiam,
AdamD

PS: z tej listy - biorąc poprawkę na leworęczność - TYLKO Griptillian, a cały wybór ogranicza się do decyzji czy sheepfoot, czy droppoint :-)
  • 0

budo_blacha
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2143 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Puławy

Napisano Ponad rok temu

Re: 154CM kontra 440c, roznice ?
osobiście nie ale troche bawilem sie kapralowym ze 154
i przyznam że ja jakoś nie zauważyłem wielkiej różnicy ale może nie robiłem tym nic szczególnie ciężkiego.
Za to różnice dostrzegłem przy ostrzeniu
poległem na próbach ostrzenia 154 na zwyklej ostrzałce
ma kamieniach od triangla szło oporowo
potem wziął sie za to kieleka i też mu za dobrze nie szło na trianglu.
Cynik tez jak na trianglu ostrzył to za wesołęj miny nie miał.
Stąd moje doświadczenia
może nie robiłem nic "konkretnego" tym nożykiem
a napisz w czym jest odczuwalna różnica przy codziennym używaniu bo ja serio nie dostrzegłem żadnej - może za mało używania.
  • 0

budo_kangoo owner
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1269 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: 154CM kontra 440c, roznice ?
Moje zdanie co do 154cm .
MOD Scorpion jaki jest , wszyscy wiedzą ....
Na triangla czekam , więc ostrze na czym popadnie . Ciężko ,ale jakoś idzie , dlatego nie widzę problemu w ewentualnym nabyciu innego noża z w/w stali.

440c - rozsądny kompromis miedzy trzymaniem ostrza a ostrzeniem .
Można naostrzyć prawie na wszystkim . Pieknie też się poleruje .
  • 0

budo_vince
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4029 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: 154CM kontra 440c, roznice ?
Panowie pokazcie mi stal ktora dlugo trzyma ostrze i dobrze sie ostrzy.

Obawiam sie ze kazda wolno tepiaca sie stal, tak samo wolno bedzie dala sie doprowadzic do stanu uzywalnosci, wszak ostrzenie i ciecie to procesy o odwrotnym skutku ale majace taki sam przebieg: scieranie materialu z krawedzi tnacej.

Wracajac jednak do tematu, wniosek z tego taki, ze jesli 154cm ostrzyla Ci sie - Blacha - trudniej, to stal ta powinna dluzej trzymac ostrze (zakladajac, ze powodem dluzszego ostrzenia nie byl np inny kat nachylenia krawedzi tnacej).
  • 0

budo_cynik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: 154CM kontra 440c, roznice ?

Cynik tez jak na trianglu ostrzył to za wesołęj miny nie miał.


Wiesz Blacha, ten kapralowy gerber to w ogole dziwny jest :)

Socoma ze 154CM ostrzylo mi sie milo bardzo i rzesko a tego francowatego fairbarna nie moglem za diabla zrobic tak, zeby golil ;)

Podobnie mam teraz ze shadowem III - jedyne co mi si eudaje to naostrzyc tak,z eby calkiem ladni ekartki cial ale zeby golil...? Ni... Za to Skirmiś z s30v ostrzy sie jak marzenie.
  • 0

budo_adamd
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3411 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: 154CM kontra 440c, roznice ?
Kurde... dla chcącego nic trudnego, jak mawiają. Oddaliłem się na chwilę w kierunku google.com, i namierzyłem dokument prosto od uznanego producenta:

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Polecam przjrzenie się wykresowi Tool Steel Comparagraph, pierwsza strona, lewa kolumna, na dole.

Potem trafiłem jeszcze na coś takiego:

The transverse toughness of CPM S30V is four times greater than that of 440C or 154CM. These higher transverse toughness results indicate that CPM S30V is much more resistant to chipping and breaking in applications which may encounter side loading. In knife making, its higher transverse toughness makes CPM S30V especially good for bigger blades.

In edge retention, CPM S30V rated 145% relative to 440C's 100%. CATRA (Cutlery & Allied Trades Research Association) test methods were used. 154 CM rated at 120%.


I z tego mi wynika, że o ile S30V jest rzeczywiście sporo wytrzymalsza na złamanie niż 440C (i 154CM), tak ten parametr w obu wspomnianych wcześniej stalach jest całkiem podobny. Do kompletu "trzymanie ostrza" 154CM jest rzeczywiście lepsze, ale różnica jest na poziomie 20%.

Zatem, Bagnet, powiedz Ty mi gdzie są te wielkie różnice, które tak łatwo dostrzec?

Pozdrawiam,
AdamD
  • 0

budo_wojtas13
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1573 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Olesno

Napisano Ponad rok temu

Re: 154CM kontra 440c, roznice ?
Ja też jakoś ogromnych różnic w trzymaniu ostrza ze 154cm, ats-34, czy 440C nie zauważyłem. Odniosłem za to wrażenie, że N690 na BM monochrome jakby szybciej tracił ostrość.

Moim zdaniem w przktyce nie ma wielkiej różnicy między tymi stalami, w kontekście noży fabrycznych.
  • 0

budo_dark
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2517 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: 154CM kontra 440c, roznice ?
teoretycznie to prawda ze stal ktora sie ciezej ostrzy - dluzej trzyma ostrosc. ALe zakladamy ze:

1. ostrzymy prawidlowo biorac pod uwage mozliwosci ostrzalki i kat szlifu a takze jego rodzaj.
2. patrz pkt 1.

Mialem Crowfoota z S30V i jego zaostrzenie to byl wrzod na tylku jednak naprawde niezle sie sprawowal co do wear resitantce.
MIalem tez kiedys Wz 80 i do zaostrzenia jako takiego (zeby mogl ciac kartki) potrzebowalem diamentu bo triangle wysiadl. I co? I stepil sie po 1 struganiu kijka. A zatem mamy wyjatek od reguly.

Zaleznosc nie jest odwrotnie proporcjonalna, czasem stal lub nasze umiejetnosci ostrzenia sa gowniane.

PS
tez nie zauwazam roznic miedzy 440c a 154cm, tej samej firmy powiedzmy.
  • 0

budo_rybak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: 154CM kontra 440c, roznice ?
Moje trzy centy (eurocenty, znaczy sie :) )

Doswiadczenia mam z 154CM wlasciwie tylko z Benchmade, bo mam tez co prawda Mini SOCOMa, ale jego ani tyle nie uzywalem na tyle, zeby go trzeba bylo faktycznei ostrzyc, ani poza poczatkowym "obwachaniem", co to za zwierz, nie porownywalem go z innymi.

Roznic w ostrzeniu w stosunku do 440C (tez BM ofkors ;) ) nie udalo mi sie stwierdzic, tu i tu przy lekko stepionym nozu wystarczylo pare przejazdow po trianglowych pretach i golil.

Tak samo przeprofilowanie na diamentach - bzyk-bzyk i gotowe. Potem troche szarych i bialych, pasek z pasta - i trzeba uciekac.

Wieksze problemy sprawia mi ATS34 - tu juz trzeba byc naprawde cierpliwym.

W trzymaniu ostrosci roznice mozna jednak zauwazyc w stosunku do 440C - ostatnio sobie pocialem spory karton, dwie czesci 100x100x20 cm i jeszcze jakies wkladki ze zwijanej jak zwykle na male wiorki.

Cialem na zmiane taka sama ilosc paskow na te wiorki nozami z 440C, GIN-1, ATS34, 154CM, D2, M2 (BM) i VG10 (Temperance).

Przed zabraniem sie do tej zabawy wszystkie noze byly mniej wiecej tak samo ostre.

Najszybciej niestety wysiadl zwykly Grip, mniej wiecej ex-aequo z mini TSEKiem (GIN-1) - ale i tak to trwalo.

Troche potrzebowalem na zameczenie Presidio i 705, ale tez wymiekly. Podobnie wysiadl Cub (ATS34) i Temperance.

Za moment "wymiekniecia" uznalem czas, kiedy noze zaczely wyraznie drzec tekture zamiast ciac.

Ostatni wysiadl Grip z D2 - w tym momencie wszystkie noze (oprocz Pinnacla i 710HS) podostrzylem: po 20 pociagniec na strone na szarych pretach, plaskiej stronie (poza Cabelasem, bo, zeby on zaczal znowu golic, potrzeba bylo chyba cos dwa razy tyle, a moze po 50? Ale nie wiecej. No i Cuba z ATS34 tez trzeba bylo raze razy wiecej pociagnac) .

Od razu im sie poprawilo, nie jestem w stanie powiedziec, czy wszystkim po rowno, ale golic zaczely wszystkie.

710 (M2) przeszedl calosc bez potrzeby podostrzania, podobnie Pinnacle - ale moze to jakis efekt jego geometrii.
Oba juz co prawda nie golily, ale ciely bez problemow.

Jasne, ze to tylko tektura, ale IMO jest to dobry test na sprawdzenei wlasnie trzymania ostrza, bo dziala dosc mocno sciernie.

Jakie stad wnioski - ano takie, ze IMO roznica jest. Czy duza?

Wyrazna na tyle, ze jak Grip juz zaczal szarpac, to Presidio jeszcze spokojnie cial. Ale dwa razy tyle to nie bylo.

D2 to juz inna liga, M2 jeszcze wyzej.

Ritter byl jeszcze wtedy w drodze, wiec nie jestem w stanie powiedziec, "co by bylo".


Wracajac do tematu - roznice w trzymaniu ostrosci bylem w stanie zauwazyc, ale nie byla jakas olsniewajaca, ostrza sie tak samo.

Gwozdzi ani drutu nie potrzebowalem kroic, wiec nie jestem w stanie nic powiedziec o tym, jakby mialy wygladac efekty takiego spotkania, a az tak mi sie nie nudzi, zeby robic specjalnie "testy" i potem profilowac poszczerbione noze ;)

Na "entry level knife" wzialbym Griptiliana, bo jest sliczny (wysz: Dołączona grafika ) - a stal calkiem OK.


AdamD - dane producenta danymi producenta, ale w necie mozna spotkac sporo glosow ludzi uzywajacych roznych nozy na codzien i czasem te opinie sie jednak od tych danych roznia.

Nie to, zebym sie chcial koniecznie klocic, tak tylko dla porzadku o tym wspominam.

Pozdrawiam
  • 0

budo_dark
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2517 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: 154CM kontra 440c, roznice ?
pora na moderatora: wydzielic pogawedke o stalach i ostrzeniu do osobnego tematu...
  • 0

budo_rybak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: 154CM kontra 440c, roznice ?
Fakt, troche namieszalismy ;)
  • 0

budo_adamd
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3411 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: 154CM kontra 440c, roznice ?
Przytoczyć sobie pozwoliłem dane producenta, bo z punktu widzenia normalnego użytkownika jestem się chyba w stanie z nimi zgodzić (przynajmniej w tej części dotyczącej trzymania ostrza). Różnica jest, ale to nie jest taka różnica która miałaby zwalić z nóg. Oczywiście lepiej jest mieć lepszą stal ;) ale korzystanie z 440C to nie jest droga przez mękę, tak samo jak używanie 154CM nie jest niekończącą się sielanką.

Wracając do moich osobistych doświadczeń - różnica pomiędzy 440C i 154CM przy korzystaniu z noża jako EDC jest niezauważalna.

Pozdrawiam,
AdamD

(PS: offtopik jak cholera :-) )
  • 0

budo_bagnet
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 448 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piaseczno k/Warszawy

Napisano Ponad rok temu

Re: 154CM kontra 440c, roznice ?
Wszystko zależy do czego używasz... jak do cięcia pomidorków to różnicy faktycznie nie zauważysz...

Idąc tym śladem, można uważać że producenci wciskają marketingowy kit, a np. microtech się bogaci niewiedzą głupców.

Ech, Panowie, coś Wasza praktyka mija się z praktyką znanych i uznanych firm i knivemakerów
  • 0

budo_wojtas13
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1573 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Olesno

Napisano Ponad rok temu

Re: 154CM kontra 440c, roznice ?
Bo praktyka użytkowników najczęściej jest całkiem inna niż knifemakerów a już na pewno producentów. :)

Jakoś samochody co to mają niewiadomo ile bezawarynie jeździć też się psują.

Mitin w swojej ksiązce też przeprowadzał podobny test na trzymanie ostrości i miał interesujące wnioski, ale on ciął różne materiały i wcześniej noże przygotował (taki sam kąt ostrzenia). A same noże też dobrał o podobnych rozmiarach i przekroju poprzecznym, bo to ma zasadnicze znaczenie.
  • 0

budo_rybak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: 154CM kontra 440c, roznice ?

Przytoczyć sobie pozwoliłem dane producenta, bo z punktu widzenia normalnego użytkownika jestem się chyba w stanie z nimi zgodzić (przynajmniej w tej części dotyczącej trzymania ostrza). Różnica jest, ale to nie jest taka różnica która miałaby zwalić z nóg.

Nie jest.

Oczywiście lepiej jest mieć lepszą stal ;) ale korzystanie z 440C to nie jest droga przez mękę, tak samo jak używanie 154CM nie jest niekończącą się sielanką.

Nie jest - nie jest.

Wracając do moich osobistych doświadczeń - różnica pomiędzy 440C i 154CM przy korzystaniu z noża jako EDC jest niezauważalna.

A tu to nie wiem - raz, ze faktycznie, pytanie co dla kogo znaczy EDC, ale wydaje mi sie, ze na tym "poziomie" roznic miedzy stalami, jednak wieksza role bedzie grala geometria ostrza.

(PS: offtopik jak cholera :-) )

Po glebszym zastanowieniu stwierdzam jednak, ze troche, ale nie do konca - pytanie bylo przeciez m.in. in o CUDA EDC i Griptiliana ;)
  • 0

budo_vince
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4029 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: 154CM kontra 440c, roznice ?
ciach! temat o crkt podzielony, nowy temat stricte o stalach stworzony, prosze kontynuowac ;)
  • 0

budo_seiken
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2292 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: 154CM kontra 440c, roznice ?
Z punktu widzenia ludzia ktory robi noze , jednak skrecam bardziej w strone 440C , dobrze obrobiona termicznie (jest to duzo latwiejszcze niz w wypadku 154 CM) , nie ustepuje 154CM pod wzgledem trzymania ostrosci , a jednoczesnie nie jest tak krucha i latwiej sie ostrzy.Choc wyjatki sa na swiecie , taki Airkat ma 154 i rabie wszystko bez problemu i bez szram.
  • 0

budo_rybak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: 154CM kontra 440c, roznice ?

ciach! temat o crkt podzielony, nowy temat stricte o stalach stworzony, prosze kontynuowac ;)

Co tu kontynouwac, chyba prawie wszystko juz bylo ;)

Poza tym bez tego postu Blachy od ktorego sie zaczelo, to takie niekompletne troche jest.

Zeby bylo wiadomo, o co w ogole poszlo, to ja moze wkleje ten kawalek, co? ;)

(...)Co do stali i prostości ostrzenia
jedna mała uwaga
440C od 154 w praktyce niewiele bedzie sie różniła
zauważysz za to na pewno różnice w ostrzeniu
naostrzyć 440 czy ją przeszlifowac możesz na byle kamieniu - przy 154 bedziesz juz mial problem bez dobrej ostrzałki albo bardzo dobrej techniki.(...)


  • 0

budo_wojtas13
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1573 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Olesno

Napisano Ponad rok temu

Re: 154CM kontra 440c, roznice ?

Z punktu widzenia ludzia ktory robi noze , jednak skrecam bardziej w strone 440C , dobrze obrobiona termicznie (jest to duzo latwiejszcze niz w wypadku 154 CM) , nie ustepuje 154CM pod wzgledem trzymania ostrosci , a jednoczesnie nie jest tak krucha i latwiej sie ostrzy.Choc wyjatki sa na swiecie , taki Airkat ma 154 i rabie wszystko bez problemu i bez szram.


To samo o 440c i 154cm pisał Mitin, znaczy coś w tym, jest.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024