Skocz do zawartości


Zdjęcie

Proszę o radę osób zorientowanych


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

budo_spid
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 713 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Proszę o radę osób zorientowanych
Dobra, zacznę w ten sposób: to mój pierwszy post na jakimkolwiek forum więc w razie ewentualnych rażących naruszeń netykiety proszę o wyrozumiałość.

Moja sytuacja jest taka: ćwiczę aikido od kilku lat (PFA) i coraz wyraźniej dostrzegam ograniczenia tego stylu. Nie mówię że aikido jest do d..., ale ja przyjdzie "co do czego" to można wykorzystać jakieś 10 % tego co z takim mozołem wypracowało się na macie.
Zawiedziony tym faktem, zaczynam się zastanawiać nad zmianą sekcji. Podobają mi się style chwytane, a mam "pod ręką" klub z klasyczną odmianą jj.
Czytając wasze wypowiedzi można odnieść wrażenie, że jj jest o niebo bardziej wrzechstronne od aikido. Czy technika jj jest równie skomplikowana jak w aikido? Czy technika jj ma jakieś przełożenie na realne sytuacje? Czy mając kilkuletni staż w aikido będę mógł robić szybsze postępy? Czy jj pozwoli mi bardziej rozwinąć pod kątem walki niż aikido?
Jeśli uważacie, że zmiana stylu nic mi nie da, bo techniki jiu jitsu są tak samo zarośnięte tradycją jak aikido to też napiszcie.

Tak, tak wiem, że zaczynam po raz n- ty temat "co jest lepsze?", ale... wydaje mi się że jestem w punkcie w którym dalsza praktyka aikido jest się bezcelowa. Stoje na rozdrożu. Mam iść dalej, licząc w duchu na to, że techniki aiki w końcu kiedyś zaczną wchodzić tak jak należy? Czy obrać nieco inny kierunek, z podobną formą(bo aikido wywodzi się z jj przecież), ale zbierać wieksze owoce?

Tu bi or not tu bi?

Pozdrawiam.
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Proszę o radę osób zorientowanych
Jak pojdziesz to jakiejkolwiek sekcji aikido to chociaz techniki beda rozne to w gruncie rzeczy bardzo podobne.
Jesli pojdziesz do sekcji jj to w zaleznosci od sekcji moga to byc calkowicie inne zajecia. Cwiczac cokolwiek wczesniej zawsze ma sie przygotowanie ogolne lepsze niz osoba calkowicie poczatkujaca wiec zawsze robi sie postepy szybciej.

Osobiscie bardziej polecil bym sekcje judo na kilka miesiecy abys sie wyszarpal - to daje swiadomosc ze trzeba cwiczyc w ruchu, umiec wytracac z rownowagi a zarazem daje swiadomosc ze czlowiek sam sie nie podlozy tylko sami musimy go rozpracowac. Mowienie - gdybysmy wykonywali technike naprawde to mialby reke zlamana to sa tylko dywagacje.

Majac swiadomosc po wyszarpaniu sie, pobawieniu sie w parterze i stojce inaczej sie cwiczy techniki i zauwaza sie pewne rzeczy i wtedy robi sie postepy nie tylko teoretyczne.
Pamietaj o jednym mozesz cwiczyc 10 styli ale musisz miec jakis styl bazowy abys nie skakal ciagle od stylu do stylu bo bedziesz umial wiele ale tak naprawde nic.
  • 0

budo_piotr***
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Białystok

Napisano Ponad rok temu

Re: Proszę o radę osób zorientowanych
Powinieneś koniecznie spróbować jj. Nie nastawiaj się od razu że musisz ćwiczyć ju jutsu. Pójdź na kilka treningów i spróbuj podpatrzeć co robią starsi uczniowie, jakie techniki stosują i czy taki charakter walki Ci odpowiada. Ja trenuję tradycyjne jj więc najbliższe aikido, ale jak się ćwiczy z kolegami z aikido to wtedy dopiero widać różnice jak różnie można wykonać te same techniki. Zapomniałbym o najważniejszym. SENSEI. To on tworzy sekcję. Jeżeli jest dobrym nauczycielem to tylko od Ciebie zależy co osiągniesz trenując dany styl lub sztukę walki. Jeśli prowadzący "nie trafia do Ciebie" to choćby uczył nie wiadomo jak znakomitego stylu nie trać czasu.

P.S. Witamy na forum JIU JITSU :)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024