Skocz do zawartości


Zdjęcie

sabaki


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
31 odpowiedzi w tym temacie

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

sabaki
Hej, ja ostatnio jestem na etapie ostrego ćwiczenia sabaki, czyli obejść. Co prawda nie jest to nic nadzwyczajnego, normalnie w karate występują ale pod wpływem sabaki metod zintensyfikowałem trening tych technik. Jak jest z ćwiczeniem takich akcji u was?
W walce typu powiedzmy shotokanowego nie jest to specjalnie do zastosowania bo tu każdy się czai, nie ma ostrych ataków, natomiast na ulicy, czy w walce kontaktowej to świetna sprawa. O ileż zawody kioka były by ładniejsze gdyby nie polegały tylko na staniu naprzeciw siebie i obijaniu nawzajem.
  • 0

budo_spidertrap
  • Użytkownik
  • Pip
  • 27 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Krakow

Napisano Ponad rok temu

Re: sabaki

Hej, ja ostatnio jestem na etapie ostrego ćwiczenia sabaki, czyli obejść. Co prawda nie jest to nic nadzwyczajnego, normalnie w karate występują ale pod wpływem sabaki metod zintensyfikowałem trening tych technik. Jak jest z ćwiczeniem takich akcji u was?
W walce typu powiedzmy shotokanowego nie jest to specjalnie do zastosowania bo tu każdy się czai, nie ma ostrych ataków, natomiast na ulicy, czy w walce kontaktowej to świetna sprawa. O ileż zawody kioka były by ładniejsze gdyby nie polegały tylko na staniu naprzeciw siebie i obijaniu nawzajem.


a jak to sie cwiczy ?
  • 0

budo_shalom
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 498 postów
  • Pomógł: 0
2
Neutralna
  • Lokalizacja:Będzin / Kraków / Leiden
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: sabaki
chodzi ci o zejścia z linii ciosu, odskoki (na bok w strone przeciwnika), objeścia i kontrowanie po czymś takim? bo jak tak, to takie elementy ćwiczy sie w Oyama Karate. To jedna ze sporych różnic pomiędzy kumite w Oyama w Kyoku (chociaż oba są knockdown)
  • 0

budo_karate_koks
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pelplin/Godziszewo
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: sabaki

W walce typu powiedzmy shotokanowego nie jest to specjalnie do zastosowania bo tu każdy się czai, nie ma ostrych ataków


A ja cie zapewniam, ze w treningach shotokanu cwiczy sie sabaki :)
  • 0

budo_delta
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 379 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: sabaki
wybaczcie ze sie wtrace ale czy to sa zejscie z linii ataku na wzor wystepujacych w Aikido? Jestem po prostu ciekaw. Z gory dziekuje za odpowiedz.
  • 0

budo_karate_koks
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pelplin/Godziszewo
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: sabaki
Bazujac na tym z czym ja sie spotkalem, moge powiedziec, ze niektore warianty przypominaja zejscia z akidio, czy aiki-jujitsu.
  • 0

budo_delta
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 379 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: sabaki
Dzieki za odpowiedz :D
  • 0

budo_washi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 773 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: sabaki

W walce typu powiedzmy shotokanowego nie jest to specjalnie do zastosowania bo tu każdy się czai...


Wprost przeciwnie, jednak tylko wybitni zawodnicy maja to opanowane do perfekcji.

Podaje przyklad cwiczenia (taki kihon sabaki)

- pierwszy wariant
1. Pozycja naturalna/ rece garda (hidari z przodu)
2. Prawa robisz przejscie pod katem 45 stopni do przodu, w trakcie rotacja bioder i skret w lewo/Migi kizami
3. Pozycja wyjsciowa z tym ze teraz prawa z przodu

Pozniej to samo na lewa

- drugi wariant
jak wyzej z tym ze z gyaku/zuki

- trzeci wariant
1. Pozycja naturalna/ rece garda (hidari z przodu)
2. Prawa robisz przejscie pod katem 45 stopni do przodu, w trakcie rotacja bioder i skret w lewo/Migi kizami
3. Po postawieniu prawej nogi, lewa natychmiast kizami mawashi
4. Pozycja naturalna/ rece garda (hidari z przodu)
Pozniej zmiana nogi
  • 0

budo_karate_koks
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pelplin/Godziszewo
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: sabaki
Lub np.

1. Pozycja naturalna/ rece garda (hidari z przodu)
2. przeciwnik atakuje mae-geri
3. robisz leki przyruch do przodu pod katem, po czym od razu cos na wzor mawate z jednoczesnym otoshi-barai
4. i tym oto sposobem jestes za plecami przeciwnika.
5. nim on sie zorientuje co sie stalo dostaje do wybory: Uraken-uhi w tyl golwy, gyaku-zuki w nery,
6. lub, gdy mamy dalszy dystans kizami-mae-geri w nereczki i jodan-zuki w glowke :) a co tam jeszcze poprawiamy gyaku-zuki w nereczki :)

wiele jest tych zejsc. ale tak jak Washi mowi stosuja je tylko zaawansowani karatecy, bo to nie sa proste rzeczy i naprawde wymagaja duzo pracy, zeby je opanowac skutecznie. Formy, ktore opisalem ja i Washi sa jedne z najprostszych
  • 0

budo_łysy
  • Użytkownik
  • 4 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: sabaki
witam serdecznie

chciałem wtrącić kilka słów na temat sabaki w kyokushin. trenuje w Szczycieńskim klubie i sabaki stoi tu na bardzo wysokim poziomie. nie jest to oczywiście Ashihara ani Enshin gdyż nie można tu chwytać za gi przeciwnika (gdy sędzia widzi :twisted: ) jeśli chodzi o zawody. natomiast w zrozumieniu walki realnej sabaki ćwiczymy jak w powyższych stylach. jeśli ktoś widział walkę Piotrka Moczydłowskiego na ME 2004 w Warszawie to z pewnością zauważył płynność ruchów i sabaki.

OSU!!!
  • 0

budo_maniak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 814 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: sabaki
Temat sabaki był juz poruszany na forum.

Dla tych ,ktorzy jeszcze nie wiedza co to jest sabaki podaje link [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

i kilka zdjec aby zobrazowac istote sabaki

SABAKI AGAINST RIGHT PUNCH
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika

SABAKI AGAINST FRONT KICK
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika

W Kyokushin ,tak jak zauwazył Łysy rowniez wystepuje sabaki. Jest ono coprawda ograniczone brakiem mozliwosci chwytania przeciwnika(reguły sportowe) jednak rowniez i ta "wersja sabaki" jest skuteczna. Dobrze, ze coraz wiecej klubow rozwija i praktykuje taki sposob walki , gdzyz to własnie powoduje, ze Kyokushin nie stoi w miejscu, tylko w jakims stopniu sie modernizuje.U mnie to jest praktykowane caly czas.

Warto rowniez zauwazyc, ze obecnie sam sposob walki zawodnikow z Kyokushin rozni sie od tego w jaki walczyli jeszce pare lat temu. Obserwujac walki Japonczykow, Rosjan, czy niektorych Niemcow mozna zauwazyc sposob ich poruszania sie - po okregu, blokowanie z jednoczesnym zejsciem z linii ataku + kontra.

Oczywiscie sabaki jest podstawa Ashihara i Enshin Karate i w tych stylach jest najbardziej rozwiniete i dopracowane do perfekcji.Kyokushin , w chwili gdy powstawal, mial inne zalozenia - mial to byc najtwardszy styl karate nastawiony na wyniszczenie przeciwnika a sabaki było zepchniete na dalszy plan.
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: sabaki
Panowie, ja wiem że w shotokanie sabaki występuje, ale to zupełnie inne sabaki niż zobaczyłem na kasecie enshin karate. Wieci, w shotokanie jest wiele technik w ogóle w karate jest wiele technik tylko mało kto je ćwiczy, np rzuty czy inne. Nie o to mi chodziło czy jest ale w jakim stopniu jest ćwiczone.

U nas na zawodach też nei można łapać za karategi ale ja tam na zawody nie ćwicze i właśnie zaczałem na treningach łapać przy zakręcaniu. Fajnie działa.
  • 0

budo_greenbelt
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 247 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: sabaki

Panowie, ja wiem że w shotokanie sabaki występuje, ale to zupełnie inne sabaki niż zobaczyłem na kasecie enshin karate. Wieci, w shotokanie jest wiele technik w ogóle w karate jest wiele technik tylko mało kto je ćwiczy, np rzuty czy inne. Nie o to mi chodziło czy jest ale w jakim stopniu jest ćwiczone.

U nas na zawodach też nei można łapać za karategi ale ja tam na zawody nie ćwicze i właśnie zaczałem na treningach łapać przy zakręcaniu. Fajnie działa.


To podstawa treningu kung fu wing tsun, zmiencie styl z kyoka i przyjdzcie do nas na treningi a nie placzcie jak stare baby
  • 0

budo_łysy
  • Użytkownik
  • 4 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: sabaki
"To podstawa treningu kung fu wing tsun, zmiencie styl z kyoka i przyjdzcie do nas na treningi a nie placzcie jak stare baby"



Ja nikogo nie namiawam do zmiany stylu walki ale w w necie krąży taki filmik wing tsun kontra kyokushin karate i szczeże mówiąc chwytanie fighterowi z wing tsun na nic sie nie zdało :wink:

Style Ashihara i Enshin są stylami pochodnymi od Kyokushin nastawionymi głównie na sabaki. nie znaczy to jednak że w Kyokushin sabaki nie ma. wręcz przeciwnie. walka na zawodach nie ma nic wspólnego walką realną. zawody Kyokushinkai są po to by sprawdzić który zawodnik jest twardszy i lepszy techniecznie. dlatego patrząc na starszych zawodników japońskich odnosimy wrażenie jakbyśmy patrzyli na dwa nacierające na siebie czołgi :) .

Pozdrawiam

OSU!!!
  • 0

budo_matysshido
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Re: sabaki

Temat sabaki był juz poruszany na forum.

Dla tych ,ktorzy jeszcze nie wiedza co to jest sabaki podaje link [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

i kilka zdjec aby zobrazowac istote sabaki(...)

Jeśli sabaki to faktycznie jest zejście z lini ciosu, to nie widzę nic wspólnego z sabaki ze zdjęciami które zamieściłeś w swoim poście. Zwykłe zbicie ciosu i kontra i tyle. Nie ma tu mowy o żadnym schodzeniu z linii ciosu.

PS. Uniki, zejścia z linii, obkrążanie przeciwnika, szybka zmiana pozycji w celu uniknięcia low kicka i kotnra, to jest mój żywioł :twisted: to co lubię i potrafię najbardziej.
  • 0

budo_maniak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 814 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: sabaki
Jak to nie ma zejscia z linii ciosu??widzisz przeciez,ze broniacy sie zmienil pozycje -> zszedl z linii ciosu po okregu

Przeczytaj to [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

zdjecia sa z tej strony.
Na zdjeciach moze nie widac dobrze istoty sabaki,ale na filmac dobrze jest to wytłumaczone.Na dc ++ sa szkoleniowki do sciagniecia,polecam :wink:
  • 0

budo_matysshido
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Re: sabaki
No ok. Ale jak ściągnąć te filmiki, bo mi teraz ciekawość rozbudziłeś. ......I PS....Jeśli twierdzisz, że na zdjęciach które są pokazane, jest zejście z linii ciosu, to troszkę ci się pomyliło. jeśli znajdę jakieś zdjęcia to pokaże ci jak wyglada zejście z linii ciosu, jeśli nie to sobie sam zorbię hehehheheh
  • 0

budo_maniak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 814 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: sabaki
Zdjecia i informacje sa z tej strony [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

W Ashihara to tak wyglada.

Ja mowie o kasetach szkoleniowych,a nie o filmikach, szkolenowki sa do sciagniecia z DC ++

Moze ja tego nie potraie dokładnie wytlumaczyc, wiec :

Sabaki is a unique method of meeting an attack by combining defence and offense into one.
* Sabaki uses one of four fundamental circular movements in response to an attacker's thrust. These movements carry the defender to the outside- left or right of an attack, moving either slightly forward or backward.
* In each case, the defender move's to the attacker's back side. This limits the defender's exposure to frontal attack. In addition, it allows the defender to develop a "blind spot" in the attacker's position.
* Once the defender has developed this "blind spot", he/she can take strategic advantage of this position by entering that "blind spot" and countering effectively with various combinations of punches and kicks.
* No matter what the distance - short, medium or long - this strategy of moving outside and to an opponent's "blind spot" is essential.
* In Ashihara Karate the practitioner learns to be aware of three types of distances and the Sabaki that applies to each.

Sabaki is a difficult concept to translate from Japanese. Broadly speaking, Sabaki refers to movement, often involving a concept of control, sometimes implying preparation for a subsequent movement. For example, Sabaki can be used in reference to training a horse. The rider performs certain movements in an effort to control the animal, in order to make the animal behave as he/she wants it to.

Kancho Hideyuki Ashihara has adopted the word Sabaki to epitomize the essence of this style of Karate. In Ashihara Karate, Sabaki describes the movement made by a defender stepping out of line of an attack, into a position from which he/she can launch a counter-attack. This controlled movement, in preparation for a subsequent advance, is the basis of the strategy of Ashihara Karate: the combination of defence and offence into one ... SABAKI.


A do obejrzenia:

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_zapas
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1015 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: sabaki
Matysshido zejscie z lini ciosu nie musi byc obszerne, wystarczy ze przemiescisz nogi o centymetr i cios cie nie trafi ,to jest to juz zejscie. A na zdjeciach i filmikach od Maniaka, jak najbardziej jest sabaki . ps ale chetnie bym zobaczyl zdjecia twojego sabaki jesli takowe posiadasz to wklej.Pozdrawiam
  • 0

budo_kselos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1657 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: sabaki
Parę zejść wykonywanych z pozycji naturalnej (bardziej pod samoobronę niż kumite):
1 Zejście do kiba-dachi (pozycja jeźdźca) z blokiem uchi-uke, obrót bioder z przejściem do zenkutsu-dachi (pozycja wykroczna) kontra gyaku-zuki (może być przechwyt po bloku i naciągnięcie na kontrę)
2 Zejście do kokutsu-dachi (pozycja zakroczna) pod kątem 45* shuto-uke, obrót bioder z przejściem do zenkutsu-dachi kontra gyaku-zuki (może być przechwyt po bloku i naciągnięcie na kontrę)
3 Zejście do nekoashi-dachi (pozycja kocich łap) pod kątem 45* z jednoczesnym kontratakiem Uraken-uchi
4 Wypad z obniżeniem bioder, bezpośrednie Oi-zuki (lub age-empi)
5 Zejście do zenkutsu-dachi pod kątem 90* z blokiem gyaku-gedan-barai (tylną ręką) zwrot do zenkutsu (do przodu) z gyaku-zuki (bardzo silna technika!!!)
6 Wypad do zenkutsu-dachi pod kątem 45 * z gyaku-uraken-uchi (tylną ręką uderzenie grzbietem pięści po łuku) Osoto-gari (rzut przez "duże" podcięcie zewnętrzne tylnej nogi oponenta wykonane piętą, łydką naszej tylnej nogi)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024