Skocz do zawartości


Zdjęcie

sabaki


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
31 odpowiedzi w tym temacie

budo_wesley
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 680 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:SZCZECIN

Napisano Ponad rok temu

Re: sabaki
Jezuuu! To jest Sabaki???
  • 0

budo_kselos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1657 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: sabaki

zejscie z lini ciosu nie musi byc obszerne, wystarczy ze przemiescisz nogi o centymetr i cios cie nie trafi ,to jest to juz zejscie

Zejścia z lini ciosu napisałem, nie???

Ps: Zobacz na poprzedniej stronie posty Washi i Karate_Koks (edit)
  • 0

budo_maniak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 814 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: sabaki
Panowie , my sie nie rozumiemy...sabaki to nie okreslone kombinacje technik czy zestawy technik , to poprostu sposob poruszania sie po okregu ( do tego mozna oczywiscie stosowac rozne techniki, ale głowna istota sabaki jest poruszanie sie po okregu)
  • 0

budo_kselos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1657 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: sabaki

EDIT
w odpowiedzi na atak zejscie w bok, np. na zewnatrz atakującego i kontratak z obrotem ciała:
1 Zejście do kiba-dachi (pozycja jeźdźca) pod kątem 90* z blokiem uchi-uke, obrót bioder z przejściem do zenkutsu-dachi (pozycja wykroczna) kontra gyaku-zuki (może być przechwyt po bloku i naciągnięcie na kontrę)
2 Zejście do kokutsu-dachi (pozycja zakroczna) pod kątem 135* shuto-uke, obrót bioder z przejściem do zenkutsu-dachi kontra gyaku-zuki (może być przechwyt po bloku i naciągnięcie na kontrę)
3 Przeskok do nekoashi-dachi (pozycja kocich łap) pod kątem 45* z jednoczesnym kontratakiem Uraken-uchi
4 Macie rację - to nie jest sabaki
5 Zejście do zenkutsu-dachi pod kątem 90* z blokiem gyaku-gedan-barai (tylną ręką) zwrot do zenkutsu (do przodu) z gyaku-zuki (bardzo silna technika!!!)
6 Wypad do zenkutsu-dachi pod kątem 45 * z gyaku-uraken-uchi (tylną ręką uderzenie grzbietem pięści po łuku) Osoto-gari (rzut przez "duże" podcięcie zewnętrzne tylnej nogi oponenta wykonane piętą, łydką naszej tylnej nogi)

Edit
Czyli jeszcze raz: w chwili ataku zejscie w bok, na zewnątrz przeciwnika

ps. akcja pokazana na poprzedniej stronie to:
przejście do zenkutsu-dachi pod kątem 90* kontra mawashi-geri (edit)
  • 0

budo_matysshido
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Re: sabaki
.....Trochę zaczyna mnie głowa boileć od tej teorii, a powoli zaczyna mi się już wszystko mieszać, bo każdy pisze co innego. Kselos mi już totalnie wszystko zamieszał :? Ale ja stoję twardo w tym co myślę. Jeśli sabaki to są zejścia, to ni w dupe ni w oko nie będą to zbicia ciosów.
PS
Zapas, jeśli chodzi o zdjęcia które maniak wrzucił to mogę się zgodzić, że te ostatnie ( zejście przed prawym prostym ) to zaliczę do jako takich "zejść", ale to z mae geri i to wcześnijesze to nie są żadne zejścia i tyle...a może sabaki nie oznacza jako takiego zejścia, ale coś innego. Pogadam jutro z kumplem z judo, wydaje mi się , że powinien wiedzieć o co chodzi.
PS2.Zdjęć nie będę zamieszczał, natomiast postaram się jakieś dwa filmiki krótkie nakręcić w klubie i jakoś je wstawić. Tylko jakiś sprzęt muszę skołować .OSS
  • 0

budo_zapas
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1015 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: sabaki
Ruch po okregu tai sabaki fajnie pokazane jest to na tej stronce aikido. :) [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_matysshido
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Re: sabaki

Ruch po okregu tai sabaki fajnie pokazane jest to na tej stronce aikido. :) [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Yes . This is it :)
  • 0

budo_starman
  • Użytkownik
  • Pip
  • 29 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: sabaki
Szybkie zejscie z lini ciosu pod katem, powiedzmy, 45 stopni z ewentualnym blokiem i ustawieniem sie prosto na atakujacego i wyprowadzenie kontry to podstawa treningow w Shorin-Ryu Karate. Cwiczy sie to w bunkai'ach do wiekszosci kata. Oczywiscie im dalej tym bunkai sie rozrasta do wielu kombinacji technik ale generalna zasada jest zejscie (z jednoczesnym przyblizeniem sie) i atak pod katem czyli w pozycji, w ktorej atakujacy ma mniejsza stabilnosc i mozliwosc obrony. Nie wiem na ile sprawdza sie to w realnej walce ale wydaje sie to miec naprawde sens.
  • 0

budo_zapas
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1015 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: sabaki
dzis rozmawialismy, przy piwku z moim sensei o Sabaki i doszlismy co to jest- znaczy psy po rosyjsku a Tai Sabaki to poprostu psy z tajlandi hehe wybaczcie glupi zart :)
  • 0

budo_aikidudi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 281 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wadowice/manch.

Napisano Ponad rok temu

Re: sabaki

wybaczcie ze sie wtrace ale czy to sa zejscie z linii ataku na wzor wystepujacych w Aikido? Jestem po prostu ciekaw. Z gory dziekuje za odpowiedz.


w aikido najczęściej ćwiczy się tenkan, którego raczej w karate nie zobczysz. W karate jest krótkie zejście z linii ciosu powiedzmy o 45 stopni lub o 90stopni. raczej niestosowane jest obszerne schodzenie z linii ciosu


pozdrawiam 8)
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: sabaki
Znalazlem dwa znaczenia terminu sabaki w jezyku japonskim, w zaleznosci od uzytego znaku:
- uzywanie 捌き
- ocenianie 裁き

w aikido najczęściej ćwiczy się tenkan,

W aikido istnieje termin tai sabaki czyli 体捌き.

Pierwszy znak 体 czyli tai, oznacza cialo.
Drugi znak 捌 oznacza dzialanie, uzywanie, poslugiwanie sie czyms.

Cwiczenia tai sabaki w aikido to po prostu cwiczenia przemieszczania ciala i pracy nog.
Podstawowe tai sabaki w aikido to:
- irimi (wejscie, ruch do przodu, zwykle polaczony z zejsciem z linii)
- tenkan (obrot ciala na nodze wykrocznej z przestawieniem nogi zakrocznej)
- henka (zwrot bioder)
  • 0

budo_aikidudi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 281 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wadowice/manch.

Napisano Ponad rok temu

Re: sabaki
tenkan to też oczywiśącie taisabaki, ale chodziło mi o porównanie taisabaki z aikido do taisabaki z karate. Zdecydowanie są krótsze w karate, a przykładem techniki aikido jest na przykład tenkan. Nie twierdzę, że tylko tenkan ale tak mi się nasunęło na myśl. Jednak różnice w wykonywaniu zejść są znaczne.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024