Skocz do zawartości


Zdjęcie

Parę pytań


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
33 odpowiedzi w tym temacie

budo_karol r
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 95 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Parę pytań
Cześć,
przejdę od razu do rzeczy:
1) Czy stal damasceńska jest warta swojej ceny (nie zważając na wygląd) ? Czy dorównuje/przewyższa może stale w tej samej cenie ?
Drogi jak sukinsyn, a szczerze mówiąc wątpię czy potrafiłby dorównać rasowym gatunkom.
Wogóle to czy jedna sztabka damastu może różnić się jakościowo od drugiej ? Chodzi mi o to czy te skute różne rodaje stali, są jakoś z góry określone czy zalężą od woli wykonawcy/tudzież jego portfela i możliwości ;)
2) Skąd najlepiej (najtaniej, najbezpieczniej) kupić crkt m21 ? Znalazłem parę zagramanicznych sklepów, chociaż stronki wyglądaja jakby ktoś robił je od niechcenia w notatniku... chciałbym jakieś zaufane źrudło.
  • 0

budo_akme
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1650 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Parę pytań
ad 1. Expertem od damastu nie jestem, ale chyba nie mozna powiedziec ogolnie, ze damast jest be albo cacy... Wszystko zalezy od tego z jakich stali jest skuty i kto go wykonal...

ad.2 Najtaniej i najpewniej kupisz tu:
http://www.forum-kul...p?showforum=142
W tej chwili sa dwie aktualne oferty :)
  • 0

budo_blacha
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2143 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Puławy

Napisano Ponad rok temu

Re: Parę pytań
taniej ale zagranica, musisz płacić kartą i nie masz 100% pewności czy sie nie spodoba jakiemuś listonoszowi
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

co do damastu to damast to tylko wygląd - może być ozdobny, może być użytkowy - tak naprawde każdy egzemplarz jest inny i zależy od kowala któy to wykuł, stali użytych, hartowanai a nawet tego czy to skuwana kanapka czy skrecana sprężyna, czy kilka sprężyn skutych w kanapke.
Generalnei można mówić o powtarzalnych parametrach jeżeli to damast od jednego kowala i kuty tak samo.
Nie można jedna uogólniać całego damastu

ps. jak chcesz bede miał niedługo noże z damastu użytkowego w przyzwoitych cenach.

ps. może byc np. damast linowy - przekuta stalowa lina - dobra stal o duzej twardzości i dobrych parametrach (wkrótce testy)
  • 0

budo_karol r
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 95 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Parę pytań
widziałem już tą bazarkową ofertę, ale porównując z ofertami zagranicznych sklepów tania ona nie jest (sprowadzając mam ok 40x3,2 + z ...30/40zł to wyniesie mnie w sumie ok 160zł. czyli tyle ile w polsce kosztuje używana pika benchmade; za cene polskiego m21 dostanę z USA ten sam nożyk i pikę w prezencie !)... wogóle w polsce trudno dostać dobry nóż w normalnej cenie.

Trochę już się naczytałem o imporcie ze stanów, o tym że można trafić na dodatkowe opłaty i ludzi którzy chętnie zaadoptują nasze norzątko.
W każdym razie czy nie ma jakiejś możliwości żeby zabezpieczyć paczkę przed kradzieża ?? Jakieś ubezpieczenie, czy cuś... czy jak ubezpiecze paczkę to od razu nalicz mi dodatkowe złotówki na granicy ??

Co do Twojej Blacha oferty to chętnie się oczywiście rozejrzę. A nóż mi się coś spodoba :] Ogólnie mam ochotę na jakiś zgrabny sztylecik, albo skinnera.
Swoją drogą mam fajną fotkę noża, który możńaby ładnie zrobić z damastu, jak ktoś mam mżliwość zażucenia na jakiegoś FTP'a to moge podesłac.
  • 0

budo_mrozik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 690 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Oborniki Śląskie k. wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Parę pytań
Stal damasceńska a damast skuwany to dwie różne rzeczy - stal damasceńska to jest takowy sprzęt, który kiedyś wydobywali w damaszku - właściwości miał zajebiste, teraz USA'ńce i ZSSR'ce robią bułat, jest to inna nazwa stali damasceńskiej, klingi mieczy można zgiąć w podkowę, trzymają ostrość bardzo dobrze.

Damast skuwany natomiast jest to kawałek skutych stali różnego gatunku - śmiem twierdzić, że najlepszy w polsce damast robi [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Różni ludzie - różny damast - gadaj z tlimem - on już zdołał uzyskać bardzo użytkowy damast. Co do ceny damastu też byłem sceptyczny - do momentu kiedy nie zacząłem sam skuwać - dwa złożenia pakietu, 3 godziny grzania i napierdzielania 12kg młotkiem, groźby od sąsiadów - słowem - damast jest warty ceny którą chcą za niego ludze.
  • 0

budo_blacha
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2143 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Puławy

Napisano Ponad rok temu

Re: Parę pytań
z damastu możesz zamówić dowolny nóż i dowolny kształt w zasadzie.
ale jak Ci sie nie spieszy poczekaj na testy
damast tradycyjny albo linowy.
niestety chwilowo nie mam zdjęc ale tutaj masz przedsmak
klinga z tradycyjnego damastu - koło 500 warst - poszła już do Kieleki
drugi to full tang z damastu linowego, 5 mm grubośc klingi.

Dołączona grafika
  • 0

budo_karol r
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 95 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Parę pytań
Moge się tylko domyślać ile pracy kosztuje wykonanie sztabki damastu, jednak wartość ostrza ma się nijak do nakładu pracy włożonej w jego uzyskanie.
Jezeli Twój Mrozik damast lepiej trzyma ostrze niż 440V, albo jeszcze lepsze gatunki to dobrze, ale jeżeli harując w kuźni uzyskuje się coś co fajnie wyglada i tępi sie przy krojeniu dojrzałego banana to lipa.

Blacham jak znajd zdjątko wyślę Ci je na mejla, zobaczyłbyś czy się da i jezeli tak to po czemu.
  • 0

budo_karol r
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 95 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Parę pytań
kuźwa, nie da się tu edytować posta ? ... :?

No trudno, w każdym razie o ile możesz podaj mi swojego maila prześlę to zdjątko o którym wczesniej pisałem.
  • 0

budo_smoku
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 800 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z Mroków....

Napisano Ponad rok temu

Re: Parę pytań
pvk to bym tak koniecznie nie polecał...
Liczmistrz zamawiał i idzie mu już miesiąc i żadnego info, nie odpowiadają na mejle, nic...a pieniążki poszły!

Ale ja np. kupilem w New Graham nożyk i dobrą latarkę poniżej 400 zł (nawet gdyby doszło cło - a miałem szczęście i przeszła bez problemu-to zmieścił bym się w tej sumie), podczas gdy w Polsce za sam nóżzapłaciłbym 700 zł. Tak więc uważam, że gra jest warta świeczki.... :)
  • 0

budo_blacha
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2143 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Puławy

Napisano Ponad rok temu

Re: Parę pytań
co do damastu - niedługo zamierzam właśnie poddac egzemplarz testowy różnorakim testom
czekam tylko aż kumpel juz będzie mial ostateczną stal o powtarzalnych parametrach
ale myślę że przynajmneij w granicach dobrej 440 - chociaż licze na lepsze parametry :)

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_karol r
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 95 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Parę pytań
z tego co tu wszyscy piszą, faktycznie newgraham jest najlepszym sklepem do sprowadzania zabawek z USA. Niestety nie mają tam nozy m21, więc muszę szukać czegoś innego :(
  • 0

budo_blacha
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2143 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Puławy

Napisano Ponad rok temu

Re: Parę pytań
duzo osób zamawiało z pvk i tylko liczmistrz ma problemy
chociaz problemem bym tego nie nazwal
ja czekałem miesiąc
w stanach paczka szła 3 dni - reszta to poczta polska
a teraz mamy okres przedświąteczny więc poczty są zajebane na maxa - normą są opóźnienia
do tej pory nikt nie mial kichy z pvk i wszyscy sie o nich dobrze wypowiadają a sporo osób od nich ściągało.
ja 2 razy i u mnie mają 5+
  • 0

budo_rybak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Parę pytań
Ja raz i tez bylo OK.

Ale dziwne jest, ze sie nie odzywaja mailem.

Ostatnio tez mi sie o tydzien wydluzyl "normalny" okres oczekiwania, bo noz trafil na clo i sobie polezal. Global Priority - bo Global Express to GLS sam cli i przysyla rachunek do chaty.
  • 0

budo_seiken
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2292 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Parę pytań
Stal "damascenska" jest definitywnie warta swojej ceny ,jezeli kiedykolwiek ktos sprobowal to zrobic samemu to nawet sie spyta czy te 15- 20 $ za inch kwadratowy to nie za malo ?
Druga strona to uzytkowosc tego produktu , tu niestety , nie widze konkurencji dla nowych "kosmicznych " technologi , co wiecej uwazam ze dobrze selektywnie zahartowany noz ze zwyklego O1 tez zostawi w tyle popularne damasty z 1095 i niklu , lepiej sobie radzi damsteel z ATS34 ale tez nie jest to 100 % noz uzytkowy.
Knifakerzy przewaznie okreslajac noz z damastu mowia o nim "presentation grade knife"
  • 0

budo_liczmistrz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2877 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: Parę pytań

pvk to bym tak koniecznie nie polecał...
Liczmistrz zamawiał i idzie mu już miesiąc i żadnego info, nie odpowiadają na mejle, nic...a pieniążki poszły!

Nawet mnie nie wku..rzaj...

duzo osób zamawiało z pvk i tylko liczmistrz ma problemy ...

Ja jestem bezproblemowy. Moge czekac, ale wtedy zanim dojdzie do mnie M21 to juz kupie co innego, np Spyderco Native na ktorego sie czaje, albo cos jeszcze innego... :)
  • 0

budo_borsoock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 563 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:ze złości

Napisano Ponad rok temu

Re: Parę pytań
Liczmistrz, widzę że z Warszawy jesteś. Mogę Ci pożyczyć mojego Nativa III, to Ci przejdzie jak ręką odjął ochota na nitowane folderki bez podkładek i metalowych linersów. Sorry za OT!
  • 0

budo_akme
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1650 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Parę pytań

Mogę Ci pożyczyć mojego Nativa III, to Ci przejdzie jak ręką odjął ochota na nitowane folderki bez podkładek i metalowych linersów.

Bo jesli Native to koniecznie II 8)
  • 0

budo_liczmistrz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2877 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: Parę pytań

Mogę Ci pożyczyć mojego Nativa III, to Ci przejdzie jak ręką odjął ochota na nitowane folderki bez podkładek i metalowych linersów.

Bo jesli Native to koniecznie II 8)

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
A co w nim jest nie tak? Czyzby sie za bardzo, hmm, rozgibal? :wink:
  • 0

budo_rybak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Parę pytań
Jak "nie jest napisane", jak jest...?

Przeciez stoi jak byk C41PBK/PSBK, czyli Native I.

Native II SS (C41PS) i III (C78) sa podpisane jako II i III.
  • 0

budo_liczmistrz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2877 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: Parę pytań

Jak "nie jest napisane", jak jest...?

Przeciez stoi jak byk C41PBK/PSBK, czyli Native I.

Native II SS (C41PS) i III (C78) sa podpisane jako II i III.

Nie znam sie na nozach....
Pozdrawiam
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024