Skocz do zawartości


Zdjęcie

Anegdoty i historie o dawnych mistrzach karate.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Anegdoty i historie o dawnych mistrzach karate.
Witam
Pomyślałem, że fajnie byłoby powymieniać się opowieściami, anagdotami, czy nawet legendami i plotkami o przygodach dawnych mistrzów karate z Okinawy.

Podrzucam na razie parę i czekam na odzew :D

Pewnego dnia mistrz Funakoshi, już jako zgrzybiały starzec, szedł po zmroku ciemną ulicą niosąc pudełko z kanapkami. W pewnej chwili zaczepił go młody mężczyzna (prawdopodobnie były żołnierz) i zażądał oddania mu puedłka pod groźbą napaści fizycznej. Staruszek Funakoshi chwycił młodego napastnika za krocze i ścisnął. (Brrrr...) Było po walce.
Mistrz Funakoshi miał potem straszne wyrzuty sumiena, że zamiast oddać weteranowi kanapki postąpił tak brutalnie i niezgodnie z duchem karate...
(na podstawie autobiografii Gichina Funakoshi)
Powyższego epizodu proszę nie mylić z tym, w którym Funakoshi oddał ciastka. To inna historia. :wink:

Następna historyjka:
Pewnego dnia na brutalny turniej, podczas którego walczyli judocy (którym zabroniono uderzania) z bokserami (którym zabroniono chwytania) przybył biednie odziany staruszek, w którym nikt nie rozpoznał mistrza Choki "Saru" Motobu. Upewniwszy się, że w turnieju dozwolone jest zadawanie ciosów otwartą dłonią, Motobu zażyczył sobie stoczyć walkę z jakimkolwiek przeciwnikiem. Jakimś cudem wyrażono na to zgodę. 8O Staruszek miał walczyć z jednym z bokserów.
Motobu kazano przebrać się przd walką w judogę. Ktoś musiał go niedyskretnie przy tym podgladać (wiadomo - dziennikarze wszędzie się wcisną), :) bo mówiono potem, że pomimo starczej twarzy Motobu był niezwykle mocno umięśniony.
Podczas walki dziadunio przyjłą bardzo charakterystyczną pozycję - otwarte dłonie, jedna wysunięta w przód, druga uniesiona na wysokość skroni (prawdopodobnie pierwszą pozycję z kata Pinan Yondan). Walka była zacięta i nie trwała długo. Staruszek zablokował wszystkie ciosy boksera, a nastepnie uderzył go krawędzą dłoni tuż pod nosem (tzw. shuto-uchi, element bunkai Pinan Yondan). Bokser padł nieprzytomny. I tyle... :wink:
(Na podstawie artykułu z japońskiej prasy; więcej na ten temat w "Samuraju" w tekście autorstwa bodajże A.Staniszewa)

Podobno mistrz Funakoshi do końca swojego życia nie wymawiał słów takich jak skarpetki i papier toaletowy, uważając je za skarajnie nieprzyzwoite:) Ponoć było to zresztą zachowanie typowe dla generacji jego japońskich rówieśników.

Mistrz Choki Motobu cieszył się swojego czasu sporą sławą. Otrzymał przydomek Saru - co znaczy Małpa.
Wielbiciele Motobu podają dwa możliwe wyjaśnienia tego faktu.
Po pierwsze Motobu podobno wzmacniał swoje mięśnie i refleks ćwicząc na gałęziach drzew, co mogło budzić skojarzenia ze ssakami naczelnymi nie należącymi do gatunku homo-sapiens.
Po drugie podobno dla niektórych małpa jest symbolem zręczności, sprawności i siły (choć ja osobiście nie bardzo rozumiem, czemu małpa, a nie na przykład tygrys... :) ). Motobu jako mężczyzna niezwykle sprawny, zręczny i silny fizycznie (mięśniakiem faktycznie był niezłym) miał się właśnie z symbolem tych cech (czyli z małpą) kojarzyć.
Mimo wszystko jestem zdania, że każdemu kto widział archiwalne zdjęcia mistrza Motobu, musi siłą rzeczy nasunąć się inne od powyższych, najprostsze możliwe (choć nie całkiem eleganckie) wyjaśnienie pochodzenia jego przezwiska...
Jak było naprawdę - nie wiadomo.
:)
  • 0

budo_zapas
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1015 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Anegdoty i historie o dawnych mistrzach karate.
Ja troche z innej beczki to jest cytat z samuraja " Muzułmanin Sha opanowal wielką siłę sztukę "żelaznej koszuli".KLantem dloni potrafił złamac kark wołu, a czubkami wyprostowanych palców wybic dziurę w jego brzuchu .Pewnego razu w domu Chou Pengsana, syna wysokiego dostojnika,zawieszono na sznurach drewniany kloc. Dwóm silnym służącym polecono, by odciągneli go z całej siły, a następnie mocno pchneli z powrotem. Sha przyjął uderzenie na obnażony brzuch. Rozległ się głuchy odgłos i kloc odskoczył daleko.Innym razem Sha wydobyl swoją "Męskość"umieścił na kamieniu i tłukł z całej siły drewnianą pałką. Bał się jednak cięcia szabli" hihi ćwiczcie by byc lebszym od Sha
  • 0

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Anegdoty i historie o dawnych mistrzach karate.
:) :) :)
  • 0

budo_dagusia
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 125 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Elbląg

Napisano Ponad rok temu

Re: Anegdoty i historie o dawnych mistrzach karate.
eeee ja tam nie znam zadnych anegdot wiec sobie posiedze i poczytam...
  • 0

budo_karate_koks
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pelplin/Godziszewo
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Anegdoty i historie o dawnych mistrzach karate.
Coz ja moge wam powiedziec w tym temacie 8)

Nie pozostaje mi nic innego jak zaprosic do lektury i milego czytania :wink:

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Anegdoty i historie o dawnych mistrzach karate.
Karate_koks - super pozycja. Czytałem. Szkoda, że niewiele jest takich. :cry:
Może ktoś jeszcze jakąś tu poleci.

Oczywiście wiarygodność niektórych podań to już inna sprawa. Ale nie o to przecież chodzi... :wink:


zapas -

"Muzułmanin Sha :) opanowal wielką siłę sztukę "żelaznej koszuli" (...) wydobyl swoją "Męskość"umieścił na kamieniu i tłukł z całej siły drewnianą pałką. Bał się jednak cięcia szabli" hihi ćwiczcie by byc lebszym od Sha"

Dobre, dobre. :) Ale to chyba raczej przykład opanowania sztuki "żelaznej prezerwatywy" :)

Mam pytanka:
1. Skąd dokładnie jest ta opowieść?
2. Kto to napisał?
3. O co w sumie chodzi? To był jakiś karateka z goju ("żelazna koszula"), czy po prostu oszołom?
4. Czy to kawał z tą "męskością" i pałką?
5. Czemu "Męskość" napisałeś z dużej litery??? :)
  • 0

budo_zapas
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1015 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Anegdoty i historie o dawnych mistrzach karate.
przepisalem z samurajanr 4(9)96 tytul art Pu Songling(1640-1715)"sztuka żelaznej koszuli"przekłd z języka ńskiego Andrzej Kalisz pozdrawiam :)
  • 0

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Anegdoty i historie o dawnych mistrzach karate.
Dzięki za info. :D Muszę gdzieś odgrzebać cały ten artkuł...
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024