Skocz do zawartości


Zdjęcie

kultura Korei


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
17 odpowiedzi w tym temacie

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

kultura Korei
cześć!!!

interesują mnie jakieś linki lub materiały dotyczace Korei, szczególnie takie aspekty, które wzbudziły jakieś zainteresowanie ludzi z kultury łacińskiej. nie moge znaleźc nic konkretnego na googlach, dlatego pytam czy ktoś cos ma.
  • 0

budo_muyo
  • Użytkownik
  • Pip
  • 18 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: kultura Korei
Co konkretnie Cię interesuje? Tak się składa, że chyba moge Ci co nieco powiedzieć albo poardzić. :D
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: kultura Korei
kultura koreanska ogólnie, jak sie przejawia, jakieś charakterystyczne cechy, koreańskie obyczaje itp...

oraz to co z tej kultury interesuje nas białych, rzecz jasna na pewno taekwondo i koreanski buddyzm zen, ale chcę cos jeszcze dodać.
  • 0

budo_beren
  • Użytkownik
  • Pip
  • 48 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dwa a po dwóch w

Napisano Ponad rok temu

Re: kultura Korei
Tez jestem zainteresowany.
  • 0

budo_muyo
  • Użytkownik
  • Pip
  • 18 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: kultura Korei
No to dobra. Trafiliście na mój ulubiony temat, więc się strzeżcie! :lol:
Jestem z wykształcenia koreanistką i jak potrzeba komuś konkretnych informacji to polecam kontakt na priv-a. Taekwondo też trenuje od kilku ładnych lat :-)

Jeśli chodzi o kulturę to to co faktycznie ludzi ciągnie do Korei, to wszelkie aspekty kultury religijnej. Buddyzm jak najbardziej (nie tylko odmiana Zen). Dodatkowo Szamanizm, który jest niezwykle ciekawy ze względu na widowiskowe kolorowe obrzędy i cały czas zajmuje stałe miejsce w życiu codziennym Koreańczyków. Właściwie specyfiką Korei jes to, że można zaobserwować pewien synkretyzm wyznaniowy. Religii jest tam wiele i wzajemnie się przeplatają.

Polecam też zainteresować się samą historią militarną jak np. Hwarangowie - elitarne oddziały tzw. Kwiat Młodzieży Koreańskiej, których lata świetności przypadają do 935r naszej ery. Wspaniały kodeks etyczny oraz doskonałe wyszkolonie fizyczne tworzyło z nich świetnych wojowników. Wojna Japońsko - Koreańska - też ciekawy temat.
Zauważcie tylko, że w Taekwondo ITF każdy układ formalny nazwany jest na pamiątkę jakiegoś wydarzenia historycznego lub ważnej osobistości. To może być doskonałym wyjściem do rozwinięcia tematu :-)

Co jeszcze? Tańce Maskowe, Tradycyjna muzyka koreańska no i oczywiście Taekwondo. Warto wspomnieć o sztuce walki Taekkyon, która uważana jest przez Koreańczyków za "przodka" Taekwondo.
Można też troche wspomnieć o tradycyjnych zapasach koreańskich "ssireum" (troche podobne do sumo ;)

Jest taki portal [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] na którym można znaleźć linki do większości stron poświęconych kulturze koreańskiej. Tamte strony z kolei przekierują was dalej...

To tak bardzo ogólnie... Jakbyście chcieli konkretnej pomocy to kontaktujcie się ze mną na priv albo gg. Za dużo by tu teraz pisać o tym wszystkim :)
Pozdr
  • 0

budo_kyan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: kultura Korei
A wie ktoś może coś o Hwarangach :?:
Szukałem czegoś o nich ale mało znalazłem











ps. btw. Muyo- książki były naprawde baardzo ciekawe, dzieki.
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: kultura Korei

Co konkretnie Cię interesuje? Tak się składa, że chyba moge Ci co nieco powiedzieć albo poardzić. :D


to daj adres mailowy, bo nie wiem czemu ale mi chyba privy nie wychodzą ze skrzynki... :(
  • 0

budo_tsd-markos
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 162 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Puławy

Napisano Ponad rok temu

Re: kultura Korei
Hej!
Mujo spadasz mi z nieba! Zabieram się do pisania magisterki na temat "Filozofia w Sztukach Walki", szczgólenie w Sz.W. koerańskich, interesuje mnie szczególnie etyka, ale nie mogę zanleźć za wiele źródel w tym temacie, mówię tu o źródłach z literatury (Interent ma za niską wiarygodność do takiej pracy). Jeśli masz jakąś ciekawą biblografię, to bardzo proszę o pomoc.

Pozdawiam
MarKos
  • 0

budo_muyo
  • Użytkownik
  • Pip
  • 18 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: kultura Korei
Myślę, że coś znajdzie :-) Może być po angielsku?
Problem w tym, że wśród polskich badaczy nie wielu się tym zajmuje :wink: Większośc materiałów jest w obcych językach.
  • 0

budo_qwert_il
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 295 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk/Iława
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: kultura Korei
ja szukałem w necie róznych info o legendach koreańskich (np o Dan-Gunie - założycielu korei), własnie o hwa-rangach itd, ale kurde nic nie ma. Muyo mogłabyś mi podesłać jakieś linki albo tutaj wkleić/wypisać najciekawsze informacje? byłbym wdzięczny :) . pozdrawiam
  • 0

budo_ira
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1243 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: kultura Korei
To ja poproszę od razu dwa rozdziały hangulem :)
  • 0

budo_ira
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1243 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: kultura Korei
Muyo, gdyby tak od czasu do czasu wkleić kilka linijek hangulem dasz się pomęczyć o przetłumaczenie?
  • 0

budo_muyo
  • Użytkownik
  • Pip
  • 18 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: kultura Korei
Jeśli chodzi o te mity np. o Dangunie to jest taka kiążka po,polsku pt. Mitologia Korei. Stara jak świat ale dobra. Tylko w antykwariatach. Albo "Religie Korei" i to już można kupić w księgarniach wysyłkowych :D
A oto mity o Dangunie:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]


IRA dam się chętnie pomęczyć tymi "linijkami hangulem" :)
  • 0

budo_ira
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1243 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: kultura Korei
Dzięks, odezwę się jeszcze wieczorkiem, a obie wymienione przez ciebie książki posiadam oczywiście :)
  • 0

budo_ira
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1243 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: kultura Korei
1980년대 중반에 나온 북한영화 ‘명령 027호’는 지금도 인기가 좋다. 이 영화가 처음 나왔을 때에는 영화관이 미어터질 정도였다. 6.25전쟁시기 인민군 특수부대가 남한에 나가 남한 특수부대를 싹쓸이하고 임무를 완수하는 내용이다. 영화에 나오는 격술(태권도) 장면이 리얼하고 태권도가 유행하던 시기라 이 영화는 젊은이들이 태권도를 배우려는 심리에 불을 붙였다.

Żeby nie zaśmiecać topicu podaję maila: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Sory za wielkość znaczków, ale inaczej się nie dało.
  • 0

budo_ira
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1243 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: kultura Korei
Wiesz co, przed wysłaniem wyglądało normalnie :oops: . mozesz podac maila jednak?
  • 0

budo_muyo
  • Użytkownik
  • Pip
  • 18 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: kultura Korei
ja tu widze same cyferki :wink:
  • 0

budo_ira
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1243 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: kultura Korei
Wklejałem hangul, a tak zostało to odczytane. Dzisiaj będę kombinował jak obrazek z tego zrobić.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024