Skocz do zawartości


Zdjęcie

CIOS PROSTY


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
60 odpowiedzi w tym temacie

budo_haqqax
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 854 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: CIOS PROSTY

Skuteczny cios w relanej walce wobec kogo? Boksera? Nieszczegolnie...
K_P


To bokserzy nie są wrażliwi na uderzenia? Zawsze raczej sie zgadzam z Twoimi opiniami, ale tu moim zdaniem przemawiaja przez Ciebie jakies uprzedzenia.

Jednym slowem nie mozna rozwarzac skutecznosci w oderwaniu od sytuacji a na boksera sytuacje bedzie ciezko wypracowac.


Bokserzy miewaja w zwyczaju stac na szeroko rozstawionych nogach i w miare frontalnie do przeciwnika. Na dobry poczatek mozna by sie skupic na strategii unikania dystansu w ktorym jestes w zasiegu uderzenia piescia i kopac po kolanach i w krocze, a przy pierwszej okazji schodzic za plecy, dusic i obalac na ziemie. Nie wiem jak tam w VT z obaleniami i duszeniami, ale mysle ze kopac w kolana i krocze potrafia.

Nie wiem skad u Was ta chec do walki z bokserem na bokserskich zasadach.
  • 0

budo_vingdragon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2334 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z chinskiej dzielnicy

Napisano Ponad rok temu

Re: CIOS PROSTY

ving wkreca nas w conajmniej dziwne gadki, mysle, ze zbiera material do ksiazki :)

material na ksiazke juz dawno mam napisany. robie korekte i dla pewnosci porownuje. tak czy siak jest to moja sprawa. forum traktuje jako porownanie moich pogladow.

na pochylona glowe tez cos sie w yongchunie znajdzie :)

co na przyklad?
  • 0

budo_wtc
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 178 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: CIOS PROSTY

co na przyklad?

boi chun kuen? na ten przyklad :wink:
ps. nie irytuj sie ving, to bez sensu, pozwol, ze dzis nie wlacze sie w dyskusje, akurat dzis nie czuje mesjanistycznego poslannictwa , ale nie bede juz przerywal 8)
strzalka
  • 0

budo_vingdragon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2334 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z chinskiej dzielnicy

Napisano Ponad rok temu

Re: CIOS PROSTY

boi chun kuen? na ten przyklad :wink:

sorry ale nie znam wszystkich chinskich nazw, a ta nawet nie kojarzy mi sie z niczym. podaj polskie tlumaczenie albo angielskie
  • 0

budo_wtc
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 178 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: CIOS PROSTY
podbrodkowy brzmi bardziej swojsko
:wink:
  • 0

budo_vingdragon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2334 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z chinskiej dzielnicy

Napisano Ponad rok temu

Re: CIOS PROSTY
czyzby o hak chodzilo?
  • 0

budo_wtc
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 178 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: CIOS PROSTY
tak. jako przyklad. :idea:
sorki, musze spadac.
  • 0

budo_kazama san
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 179 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: CIOS PROSTY

ktora powierzchnia piesci jest lepsza do uderzania:

- 2 kostki jak w karate

- 3 dolne kostki jak w Yong Chun

- wszystkie 5



2 kostki-dlaczego?
-powieżchnia udeżenia się zmniejsza co za tym idzie siła z jaką uderzamy staje się większa ( ta sama siła skupia sie na mniejszej powiezchni)
-te kostki są najtwardze i w mniejszym stopniu ulegają urazom niz np. wybijana często kosta palca małego
  • 0

budo_vt
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 402 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wa-wa

Napisano Ponad rok temu

Re: CIOS PROSTY

-te kostki są najtwardze i w mniejszym stopniu ulegają urazom niz np. wybijana często kosta palca małego


Od kilku lat wale w partnerów, wallbaga, manekina i jakoś nic mi się w kostke małego palca nie stało. Moi koledzy którzy ćwiczą odemnie o 10 lat dłuzej tez jakoś nie narzekają na swoje kostki małego palca. :twisted:
Nie wypisuj głupot.

pzdr
  • 0

budo_kazama san
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 179 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: CIOS PROSTY
W manekina mozesz se walic ??????
Lecz ta kosta ze strony anatomicznej jest najsłabsza i gorzej wytrzymuje uderzenia niekontrolowane np. w sciane (jak zły jesteś) :D lub podczas walki.
A pisze to na bazie swoich doświadczeń z kk-kan bo nie ras juz mialem wybita.

Pozdrawiam
  • 0

budo_druss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 513 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: CIOS PROSTY
Mam pytanie do Kubusia Puchatka i Warheada:
Napisaliście,że "tylni''prosty jest najsilniejszy z wszystkich uderzeń.A sierpowy?(vide Tyson).Były jakieś badania,pomiary itp,czy poprostu piszecie to na podstawie własnego doświadczenia?
Nie czepiam się,pytam z ciekawości :wink:
Pozdrawiam
  • 0

budo_ryurayo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 103 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:GlazGO

Napisano Ponad rok temu

Re: CIOS PROSTY
ja tez uderzam trzema kostkami przy czym kumulacja sily znajduje sie w kostce malego palca - moje kostki sa w porzadku - najwyzej sie troszke zalaly ale jest to zupelnie niewidoczne - nie tak jak np od wskazujacego u niektorych wydaje mi sie ze takie uderzenie jest najbardziej efektywne a dlaczego nie uderzac cala powierzchnia piesci> mozna to wytlumaczyc w bardzo prosty sposob: z wysokosci 1 m puscie na piasek kwadratowa deske poziomo do podloza i zrobcie to samo jak jest pionowo lub kantem - w ktorym przypadku sie bardziej wbije w piasek?
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: CIOS PROSTY
Haqqax nie mialem zamiaru nikogo obrazac. Chcialem tylko zwrocic uwage na asortyment obron, ktorym dysponuje dobry piesciarz. Na co zwrocil m.in. Bruce Lee w swojej ksiazce, analizujac boks i VT. Naprawde na wysokim poziomie bokser jest trudny do trafienia.

Jesli chodzi o pozycje piesciarza czy na "rozstawionych nogach, czy frontalnie, czy bardziej szermierczo", to zalezy od wielu czynnikow - konkretnej osoby jej stylu, szkoly bokserskiej, w koncu taktyki i dystansu.

Druss nie podam Ci linka do takich badan. Ale wielu znawcow przedmiotow - z najslynniejsych - Bruce Lee, Muhamed Ali, a z mojego kregu m.in, siedmiokrotny mistrz Polski, medalista mistrzostw Europy i paru innych o moze mniejszym, ale takze znaczacym dorobku.

Ktos wspomina, ze w VT trzeba wielu lat, zeby nauczyc sie generowac sile uderzen. Mnie w boksie, w judo, czy bjj (a nie aikido), zawsze pociagalo, ze byc moze nigdy nie bede takiej sily genenerowal w sposob absolutny, ale jako taka nawet przy "krzywej" technice naucze siebie i innych generowac w jakies... pol roku. Fakt mistrzostwo i w tych dziedzinach osiagna nieliczni, po jakis.... 10 latach treningu. Sorki, ja jestem... dosyc przyziemny :oops: .

Jedna z madroci buddyjskich mowi, ze trzeba robic to co sie ma przed nosem - w moim rejonie nikt nie cwiczyl VT, slyszalem o jakims kung fu, ale jak poszedlem na pokaz i zobaczylem jak chlopaki sa sprawni akrobatycznie stwierdzilem, ze bym sie u..., a i tak tego nie zrobie. Moje bowiem talenty w tej dziedzinie koncza sie na przewrocie w przod i w tyl.

Reasumujac na mojej sciezce nie bylo takich rzeczy. Podazamy roznymi...
Nie ma lepszej, ani gorszej...
A jak juz popadlem w taki filozoficzny nastroj to dodam "wszystkie prowadza do... nikad. Dlatego trzeba wybrac te obdarzona sercem. To spowoduje, ze nie przeklnie sie swojego zycia", a reszta to ch... i nieustajace spory.
Pozdrawiam
K_P
  • 0

budo_haqqax
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 854 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: CIOS PROSTY

Haqqax nie mialem zamiaru nikogo obrazac.


KP, nie poczulem sie w najmniejszym stopniu urazony, inni pewnie tez nie. Po prostu chcialem wyrazic, ze nie zgadzam sie z Twoja wypowiedzia. Nie chodzilo mi tez wcale o generowanie konfliktu :-)

Moim zdaniem to nie ilosc obron (mniejsza niz w kung fu) jakimi dysponuje bokser sprawia, ze jakoby uderzenia piescia z kung fu by mu nie zagrazaly, ale ewentualnie roznice w poziomie wyszkolenia, doswiadczenie, sila uderzen, wytrzymalosc, szybkosc, wyczucie dystansu itp.

Zreszta boksera nie tak trudno uderzyc jak mowisz - wszystko zalezy od tego, jaki poziom soba reprezentuje. Moim zdaniem o wiele latwiej walczy sie przeciwko leszczowi-bokserowi niz leszczowi-po-kung-fu o mniej wiecej tym samym poziomie. Powiedzial bym nawet, ze o wiele, wiele latwiej :-)

W kung fu, z tego co ja widzialem, nauka uderzenia prostego polega na tym, ze ci trener wyjasni z grubsza jak technika ma wygladac (ulozenie lokcia, nadgarstka, trajektoria ruchu), pykniesz sobie pare razy ta technike w powietrze, a nastepnie ja sobie tak mozesz pykac - wkladajac w to jakas sile, albo i nie. Na tym mniej wiecej konczy sie nauka uderzenia prostego - na poznaniu trajektorii ruchu. W parach masz malo okazji do doskonalenia uderzenia - cwiczy sie glownie trajektorie ruchu, a i to niewiele. Poziom w kung fu zwyklo sie mierzyc iloscia technik, iloscia form i znajomoscia interpretacji. Jest to oczywiscie zabawne.

Teraz porownaj to z treningiem bokserskim - bieganie, skakanka, lustro, worek, sparringi. Trener Ci z grubsza powie jak ma technika wygladac, pocwiczysz przed lusterkiem i na worek. Jak sie odslaniasz, trener wrzeszczy. Jak sie migasz i slabo bijesz w worek, trener wrzeszczy. Musisz bic mocno. Jak nie bijesz seriami bo nie masz juz sily, trener wrzeszczy. Rak nie mozesz ani na chwile opuscic, bo trener wrzeszczy. Jak robisz cos co nie ma potencjalnej "sily" - trener sie z ciebie smieje. Jak nie robisz zejsc przed workiem, wieszasz sie na nim, odpychasz - trener wrzeszczy. I tak w kazdej minucie treningu, poza chwilami na odpoczynek. Jak w sparringu nie trafiasz przeciwnika - trener wrzeszczy. Jak bijesz za lekko, to jestes natychmiast karany przez sparring partnera lawina uderzen. Wszystko czego sie uczysz jest na biezaco i z duza czestotliwoscia testowane w sparringach. To wszystko sluzy nauce poprawnego wykonywania w walce 3 technik - prostego, sierpa i haka. Na dodatek mozesz sie skupic (psychicznie) tylko na tych technikach, bo Cie partner nie kopnie, nie rzuci ani nie udusi.

Moim zdaniem mozesz sie przez trzy lata uchowac na treningu kung fu i prawie nic nie wiedziec o uderzeniu prostym. Na boksie ten wyczyn ci sie raczej nie uda. To jest moim zdaniem przyczyna wyzszosci boksu. Na boksie uczysz sie walczyc. Mam wrazenie, ze czasami na kung fu mozesz tylko udawac, ze uczysz sie walczyc.

Po tym wszystkim co napisalem, chce jeszcze raz powtorzyc - uwazam, ze techniki kung fu sa nieporownanie lepsze do walki na ulicy niz techniki boksu. Kung fu ma o wiele lepsze rozwiazania na ulice niz boks.
  • 0

budo_wingtsun
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 667 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: CIOS PROSTY

W kung fu, z tego co ja widzialem, nauka uderzenia prostego polega na tym, ze ci trener wyjasni z grubsza jak technika ma wygladac (ulozenie lokcia, nadgarstka, trajektoria ruchu), pykniesz sobie pare razy ta technike w powietrze, a nastepnie ja sobie tak mozesz pykac - wkladajac w to jakas sile, albo i nie. Na tym mniej wiecej konczy sie nauka uderzenia prostego - na poznaniu trajektorii ruchu. W parach masz malo okazji do doskonalenia uderzenia - cwiczy sie glownie trajektorie ruchu, a i to niewiele. Poziom w kung fu zwyklo sie mierzyc iloscia technik, iloscia form i znajomoscia interpretacji. Jest to oczywiscie zabawne.


nie zgodzę się z Tobą - chyba ćwiczyłem dziwne systemy kungfu ale wszędzie cios prosty był ćwiczony na parnerze w ochraniaczach, manekinie bądź worku a najlepiej na wszystkim na raz w myśle że znasz tak naprawdę te techniki któe umiesz zastosować - w yongchunach przecież linwankueny które uderzasz w worek strasznie męczą ręce a o to chodzi żeby nie opuścić prawda

pamiętam jeszcze ćwicząc oniegdaj WC - coby nie mowic - nie mozna bylo opuscic gardy nawet na moment

dziwi mnie taki stwierdzenie o metodyce kungfu

a to o czym piszesz - to coś w stylu paradoksu Kano - z tym że jest on już dawno nieaktualny
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: CIOS PROSTY
Haqqax chyba uprosciles zgadnienie boksu, zredukowales go do tych trzech uderzen (ktore nota bene sa swiadomym, "naukowym" wyborem, anie defektem, czy jakgos rodzaju technicznym ubostwem), a to tak nie do konca - boks przeciez uczy kontroli dytansu, klinczu, unikow, slowem walki rzeczywistej, czego mi brakuje w wielu innych uderzanych stylach. Naprawde po roku rzetelnej nauki, adept bokserstwa nie jest juz latwa ofiara na ulicy, czy gdziekolwiek indziej. (Chyba, ze np. ktos go kropnie pala w tyl glowy).
Kto lepiej by sie obronil? Nie wiem. Trudno mi dociekac. Nie slyszalem o spektakularnych zwyciestwach na ulicy jakiekolwiek przedstawiciela kung fu, a bokserach az nazbyt wiele... Ale moze wynika to tez z proporcji cwiczcacych? Nie wiem.
K_P
  • 0

budo_warhead
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4469 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: CIOS PROSTY
Nie chcialo mi sie za duzo szukac .... cos tam znalazlem:


Cios prosty prawą w głowę
Cios ten należy do rzędu najsilniejszych, ponieważ przy zadawaniu go wykorzystany jest znaczny skręt tułowia w połączeniu z odbiciem się prawą nogą (rys. 9). Prawa ręka, pozostająca przy lewostronnej pozycji bokserskiej nieco w tyle, znajduje się w dogodnym wyjściowym położeniu dla zadania silnego ciosu. Z drugiej strony jednak pięść prawej ręki, oddalona od celu, musi przebyć dość znaczną drogę, dzięki czemu przeciwnik często zdąży się przed nią obronić. Atakować tym ciosem tylko ze względu na jego szybkość - jest niecelowe. Aby cios skutecznie osiągał cel, wykonuje się uprzednio lewą ręką kilka markowanych ciosów, zmniejszających szczelność obrony przeciwnika i pomagających wybrać odpowiedni moment do ataku. Przy zadawaniu ciosu z krokiem w przód, ruch rozpoczyna się odpowiednim do uzyskania potrzebnego dystansu odbiciem się prawą nogą, posyłającym ciało ku przodowi, połączonym z równoczesnym skrętem tułowia z prawej strony na lewą.

Dołączona grafika


źródło: polskiboks.pl
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: CIOS PROSTY
Siegnales po klasyke przedmiotu. :wink: To bodajze jedno z najlepszych opracowan jakie wyszlo, mimo uplywu lat, mozna co najwyzej popolemizowac w paru aspektach.
K_P
  • 0

budo_warhead
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4469 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: CIOS PROSTY
Uwazam ze akurat w boksie stare publikacje nigdy sie nie przedawniaja ... bo w boksie technik wiecej nie wymyslisz niz to co juz powstalo ... zmienia sie co najwyzej metodyka i stategia ... technika pozostaje przewaznie ta sama.(oporcz gardy oczywiscie)
  • 0

budo_haqqax
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 854 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: CIOS PROSTY

Haqqax chyba uprosciles zgadnienie boksu


KP, to bylo swiadome uproszczenie :-) Zastanawialem sie, czy mi to wytkniesz :-)

ktore nota bene sa swiadomym, "naukowym" wyborem, anie defektem, czy jakgos rodzaju technicznym ubostwem


Nie mowie ze prostota to defekt, ale...

W moich oczach braki boksu na ulicy to:
- brak kopniec (ja np. mam slabe rece - przy pomocy kopniec moge probowac utrzymywac bezpieczny dystans)
- brak obron przed niskimi kopnieciami, nie przywiazywanie uwagi do chronienia np. krocza
- malo zaskakujace ataki, relatywnie mala ich rozmaitosc - w moim stylu np wszystko sie ciagle zmienia w walce. Mozesz byc skuteczny nie tylko dlatego, ze jestes lepszy motorycznie, bardziej zdecydowany i popelniasz mniej bledow - mozesz jescze po prostu zrobic cos, czego sie twoj przeciwnik nie spodziewa - np. uderzyc glowa bedac na ziemi, ugryzc, zrobic rzut poswiecenia jak ktos sie na ciebie pcha, udusic jesli ktos sie za bardzo klei itd. W walkach na ulicy jest to moim zdaniem wazne.
- kiepska stosowalnosc tych technik w nietypowych sytuacjach - np. po zejsciu do walki na ziemi bardziej mi sie przydaja kolana, dzwignie i duszenia niz haki i sierpy. To samo w roznych przepychankach, w ktorych nie chodzi o to by komus rozkwasic twarz, a raczej o ustalenie "hierarchii w towrzystwie" - tu dzwignie i duszenia sa bardziej przydatne - pykac sie na "boksy" mozna dlugo i namietnie, duszenie konczy zabawe w dwie sekundy i nie zdarza sie zeby delikwent jeszcze cos chcial po tym doswiadczeniu udowadniac.

Nie chce przez to powiedziec, ze boks jest kiepski i sie na ulicy nie przydaje. Na plus boksu nalezy zapisac jakosc. A jakosc jest chyba duzo wazniejsza w tym przypadku.

boks przeciez uczy kontroli dytansu, klinczu, unikow, slowem walki rzeczywistej, czego mi brakuje w wielu innych uderzanych stylach.


Kazdy styl uderzany tego powinien uczyc. Kontrola dystansu to najlepszy sposob jakim mozna sobie zapewnic bezpieczenstwo. To jest chyba najwazniejsza umiejetnosc przesadzajaca o wyniku walki.

Kto lepiej by sie obronil? Nie wiem. Trudno mi dociekac. Nie slyszalem o spektakularnych zwyciestwach na ulicy jakiekolwiek przedstawiciela kung fu, a bokserach az nazbyt wiele


Takie dociekanie bylo by bez sensu :-) Widzialem paru gosci z bokserskim doswiadczeniem (jeden mieszkal w moim internacie i zdarzalo mu sie nabijac z moich treningow) i nie watpie, zeby sobie na ulicy swietnie radzili. Szczerze mowiac ciesze sie, ze nie musialem sie z nimi scierac :-)

Z drugiej strony ja slyszalem o spektakularnych przypadkach uzycia kung fu w praktyce, a nie slyszalem takich o boksie :-) . Bylem osobiscie zalatwiany w sparringach przez ludzi z kung fu. Na ulicy tez zdarzalo mi sie widziec rozne przypadki - a to goscia robiacego helikopter nogami (ani jednego trafienia - za duzy dystans :-) ) i padajacego na glebe po jednym strzale w pysk, a to kolesia ktory w tramwaju kilkoma kopnieciami zatrzymal i zmusil do szybkiego wycofania sie jakiegos goscia ktoremu wydawalo sie, ze latwo my wsypie kilka strzalow na twarz.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024