Aikido po drugiej stronie lustra
Napisano Ponad rok temu
HISTORIA
Aikido, to dzielo zycia jednego czlowieka. Nazywal sie on Morihei Ueshiba i zyl w Japonii w latach 1883-1969. Opracowany przez niego system samoobrony, okreslany kolejno jako: Ueshiba-ryu Jujutsu, Aikijutsu i Aiki-budo, oficjalnie zostal zarejestrowany przez Ministerstwo Edukacji Japonii w 1942 roku, pod mianem "Aikido". System ten, pozwala skutecznie uniknac ataku jednej lub kilku osob, oraz unieruchomic atakujacego prawie natychmiast, nie czyniac mu przy tym krzywdy. W roku 1960 Ueshiba, zwany potocznie O-Sensei (Wielki Nauczyciel), otrzymal z rak cesarza Hirohito ceniona nagrode Shijuhosho (Medal z Purpurowa Wstega), zas posmiertnie, Rzad Japonii nadal mu honorowy tytul "Najswietszej Wartosci Kultury Narodowej".
TEORIA
A. Przemieszczanie sie by uniknac ataku.
Atakowany zawsze przesuwa sie w kierunku atakujacego, ustawiajac sie rownolegle do konczyny atakujacej, od strony zewnetrznej lub wewnetrznej. Nastepnie, poprzez zsynchronizowanie reki z ruchem tej konczyny, przesuwa atakujacego tak, by ten utracil rownowage. W zaleznosci od okolicznosci, np. ilosci osob atakujacych, atakowany inicjuje technike majaca na celu unieruchomienie atakujacego, lub tez kontynuuje swoj ruch, poprzez obrot ciala tak, aby znalezc sie poza plecami atakujacego. Dokladnie w miejcu, ktore ten przed chwila opuscil stawiajac krok, aby udzyskac rownowage. Tym samym, atakowany ma mozliwosc podjecia tej samej akcji w stosunku do nastepnej osoby atakujacej, lub tez oddalic sie na bezpieczna odleglosc.
B. Zatrzymanie ataku i unieruchomienie atakujacego.
1. Unieruchomienie atakujacego ma miejsce tylko wtedy, kiedy lezy on na brzuchu, zas atakowany kontroluje jego ruch, poprzez zalozenie dzwigni na nadgarstek jego wyciagnietego w kierunku pionowym ramienia.
2. W wyniku akcji atakowanego, atakujacy powinien upasc na ziemie swobodnie sam, do przodu lub do tylu, tj. pionowo w dol, wylacznie na plecy lub na brzuch. Upadek inicjuje atakowany, po uprzednio zalozonej blokadzie ruchu atakujacego. Taki blok pozwala wychylic cialo atakujacego tak, aby upadl on we wlasciwym kierunku. Upadek ten powinno wyprzedzic przesuniecie ciezaru ciala atakujacego z jednej nogi na druga, co spowoduje, ze przez moment, znajdzie sie on w stanie niewazkosci. Inicjacja upadku powinna miec miejsce wlasnie w tym momencie. Sam upadek musi byc kontrolowany przez atakowanego, poprzez uchwyt ramienia atakujacego tak, aby uniemozliwic wystapienie u niego jakiegokolwiek urazu, np. glowy.
3. Zalozenie bloku ma sens jedynie tylko wtedy, kiedy atakujacy zostanie wytracony z rownowagi i stoi na palcach jednej nogi - co zostalo spowodowane swobodnym popchnieciem jego konczyny w kierunku lini ataku. Wytracenie z rownowagi nie moze byc za duze, poniewaz spowoduje upadek atakujacego, uniemozliwiajac atakowanemu kontynuowanie wykonania techniki, tj. zalozenia blokady ruchu. Czas przeznaczony na to, okresla czas odzyskania rownowagi przez atakujacego; w praktyce, jest to moment postawienia przez niego drugiej nogi na ziemi.
4. Z upadkiem atakujacego zwiazanych jest 6 blokow. Upadek na plecy poprzedzaja 3 bloki: podniesienie i cofniecie podbrodka (Irimi-Nage), wykrecenie zgietego nadgarstka zgietego przedramienia z uniesieniem lokcia (Shiho-Nage), oraz wykrecenie zgietego nadgarstka zgietego przedramienia bez uniesienia lokcia (Kote-Gaeshi). Upadek na brzuch poprzedzaja nastepne 3 bloki: wykrecenie zgietego nadgarstka z podniesieniem zgietego przedramienia w lokciu (Ikkyo), wykrecenie zgietego nadgarstka z opuszczeniem zgietego przedramienia w lokciu (Nikyo), oraz wykrecenie wyprostowanego nadgarstka zgietego przedramienia w lokciu (Sankyo).
5. Zatrzymanie ataku ma miejsce w momencie kiedy atakujacy tracac rownowage zostanie obrocony w osi pionowej prze atakowanego w kierunku pozwalajacym na zalozenie stosownego bloku.
PRAKTYKA
Aby zrozumiec istote systemu Ueshiby skupmy sie na 6 technikach, ktorych opanowanie stanowi klucz do wszystkich pozostalych. Sa to Shomen-Uchi Irimi-Nage, Yokomen-Uchi Shiho-Nage, Mune-Tsuki Kote-Gaeshi, Katate-Dori Ikkyo, Kata-Dori Nikyo i Katate-Ushiro-Tekubi-Dori Sankyo.
Zaproponowane przeze mnie, do ich opanowania zajecia, zawieraja cwiczenia w 21 ukladach, i praktykowane sa przez 45 minut przy rytmicznej muzyce - do znudzenia, do znienawidzenia, wreszcie do polubienia. Na parkiecie, na trawie, na dywanie, lub jak ktos chce, na macie. W zaleznosci od zaawansowania grupy, nalezy dynamicznie ustalac czas trwania okreslonych ukladow kosztem innych, nie mniej istotne jest zawsze uwzglednienie wszystkich 6 technik na kazdych zajeciach.
1. Uklad pierwszy (5 minut) to Relax Taiso, w wersji orginalnej opracowanej przez Koichi Tohei. Jest to zestaw ruchow powtarzanych w sekwencjach, majacych na celu rozluznienie i rozgrzanie aparatu ruchowego przed nastepnymi cwiczeniami.
2. Dwa uklady (po 2 minuty) pozwalaja opanowac kazdy z blokow i konsekwencje zainicjowania po nich upadku atakujacego. Pierwszy uklad obejmuje 3 bloki kontrolowanego upadku na plecy, wraz z obrotem na brzuch. Drugi uklad dotyczy nastepnych trzech blokow przy upadku bezposrednio na brzuch. Atakujacy przysiada na nodze, blizszej atakowanego, z wyprostowaniem drugiej nogi do przodu lub do tylu, w zaleznosci od bloku. Obsuwa przy tym wyprostowany tulow na ziemie, asekurujac sie przedramieniem wolnej reki. Atakowany kontroluje dynamike upadku, poprzez uchwyt, obydwoma swoimi rekami, jednej reki atakujacego.
3. W kolejnych 6 ukladach (po 2 minuty) atakujacy atakuje kolejno na prawa i lewa strone atakami do 6 wymienionych technik: ciecie z gory, ciecie z boku, cios w zoladek, uchwyt reki lewej reka prawa (i odwrotnie), uchwyt reka za klape marynarki, oraz uchwyt prawa reka prawej reki atakowanego, z zamiarem obejscia (i odwrotnie). Kazdy atak reka poprzedza zblizenie sie do atakowanego przy pomocy trzech krokow, jednakze dokonujac ataku, atakujacy zawsze stoi pewnie na obu nogach. Atakowany rozpoczyna zblizanie sie do atakujacego w momencie, kiedy stawia on drugi krok. Ustawia sie do niego rownolegle tak, by moc jedna reka, swobodnie przedluzyc linie ataku, poprzez popchnienie reki w jej kierunku. Zawsze reka dalsza od atakujacego. Jego celem jest postawienie atakowanego na jednej nodze w pozycji pionowej. Po dokonaniu tego, atakowany wykonuje poltora obrotu tak, by znalezc sie za atakujacym w bezpiecznej od niego odleglosci. Kazdy z partnerow wykonuje to na zmiane cztery razy, z tym, ze jesli pierwsza polowa obrotu atakowanego jest zawsze w tym samym kierunku, to juz dalszy caly obrot, po dwoch razach, zmienia swoj kierunek.
4. Kolejne 6 ukladow (po 2 minuty) rozpoczyna ruch atakowanego od pozycji atakujacego w stanie utraty rownowagi (stojacego na palcach jednej nogi). Opis dla ataku prawa reka.
- Dla Irimi-Nage sa to kolejne kroki : lewa noga poza plecy atakujacego z obrotem tulowia, prawa do tylu, lewa do tylu, prawa do przodu z obrotem tulowia.
- Dla Shiho-Nage: prawa do tylu, lewa do przodu z obrotem tulowia, prawa do tylu z obrotem tulowia, lewa do przodu.
- Dla Kote-Gaeshi: prawa do tylu, lewa do tylu z obrotem tulowia.
- Dla Ikkyo: lewa noga do tylu, prawa do przodu z obrotem tulowia.
- Dla Nikyo: lewa noga do tylu, lewa noga do przodu.
- Dla Sankyo: lewa nowa do tylu, prawa noga do przodu z obrotem.
Ruchom atakowanego towarzyszy akcja obu rak, rozpoczynajaca sie uchwyceniem atakujacej reki, by dokonac obrotu ciala atakujacego, i konczaca sie sformulowaniem bloku. Jezeli reka prowadzaca nazwiemy reke wytracajaca atakujacego z rownowagi, to blok zaklada druga reka, wykonujac swoja akcje w krotka chwile po akcji reki prowadzacej. Atakowany konczy ruch zwalniajac blok i opuszczajac obie rece swobodnie w dol. Kazdy z partnerow wykonuje to na zmiane cztery razy (dwa na lewa, dwa prawa strone).
5. Ostanie 6 ukladow (po 2 minuty) to kolejno wykonywanie na zmiane, po cztery razy (dwa na lewa, dwa na prawa strone), wszystkich 6 technik.
Napisano Ponad rok temu
Trudno zrozumiec, co cie sklania do publikowania tekstow w tak napuszonym, misjonarskim tonie, a jednoczesnie o banalnej tresci.
Ten program, sluzacy opanowaniu podstaw to aikidockie przedszkole, przygotowujace do nauki aikido. Mozna to robic na rozne sposoby, ale zawsze jest to podobne do tego co opisales, proste cwiczenia gimnastyczne oparte na technikach aikido.
Pozdrawiam
Leszek
Napisano Ponad rok temu
2. W wyniku akcji atakowanego, atakujacy powinien upasc na ziemie swobodnie sam, do przodu lub do tylu
Zaraz, zaraz... to w końcu atakuje atakujący czy atakuje atakowany atakującego i kto upada swobodnie do przodu lub do tyłu... 8O
Czy na sali jest lekarz?
Napisano Ponad rok temu
:peace: :peace: :peace:
a może to jakiś zagubiony potomek dziadka i jest w posiadaniu jakichś tajnych notatek.....
Napisano Ponad rok temu
a jakie masz w tym doświadczenie? Bo jak z niewielkim 18 letnim doswiadczeniem bym sie za to nie bral..Obserwujac to, co sie dzisiaj dzieje w Swiecie Aikido, naprawde trudno jest powiedziec co znalazl Morihei Ueshiba, tworca Aikido
no to nie jest tak do konca.. nie jest to idea aikido. Dlaczego? BO istaniej wiele technik opartych na wejsciu w atak - co z kolei nie dopuszcza do zadania ciosu.Przemieszczanie sie by uniknac ataku.
niemalze j.w. z tym ,ze nalezy dodac ,ze unieruchmienie no to fajne ale na pokazy - realnie? sie nie sprawdza . No chyba,ze jestesmy policjantem i koniecznie chcemy miec pacjenta w calosci.Zatrzymanie ataku i unieruchomienie atakujacego.
by zrozumiec O-Senseja ( BTW uwazam to za niemozliwe) nie mozna sie skupiac na 6, 15 czy 66 technikach. Trzeba widziec cale aikido i zrozumiec ,ze aikido to nie tylko technikiAby zrozumiec istote systemu Ueshiby skupmy sie na 6 technikach, ktorych opanowanie stanowi klucz do wszystkich pozostalych. Sa to Shomen-Uchi Irimi-Nage, Yokomen-Uchi Shiho-Nage, Mune-Tsuki Kote-Gaeshi, Katate-Dori Ikkyo, Kata-Dori Nikyo i Katate-Ushiro-Tekubi-Dori Sankyo.
Napisano Ponad rok temu
no to po kolei...
a jakie masz w tym doświadczenie? Bo jak z niewielkim 18 letnim doswiadczeniem bym sie za to nie bral..Obserwujac to, co sie dzisiaj dzieje w Swiecie Aikido, naprawde trudno jest powiedziec co znalazl Morihei Ueshiba, tworca Aikido
Aiki, ja bym sie tym postem specjalnie nie ekscytowal. ktos to skądś przetłumaczył i zapomniał podpisać. Zresztą wygląda mi to na jakiś stary tekst, z tego co czytam w Sieci nikt już tak nie pisze. Muzeum po prostu.
Silvio
Napisano Ponad rok temu
:splat:
Napisano Ponad rok temu
Nie wiem co masz dokładnie na myśli piszac "Obserwujac to, co sie dzisiaj dzieje w Swiecie Aikido", gdybyś to zagadnienie mógł bardziej rozwinać, może twój tekst stałby się dla mnie bardziej jasny.
W tej chwili wyłania się jakaś koncepcja sformalizowania sposobu ćwiczeń, która twoim zdaniem ma przewagę nad innymi tego koncepcjami, bo rozumiem, że musi mieć inaczej nie prezentowałbyś jej. Jestem ciekaw dlaczego i gdzie znajdujesz takie przewagi swojego pomysłu i czy masz już w tej kwesti jakieś doświadczenia
A więc proszę napisz dlaczego twój pomysł na sformalizowanie nauki aikido ma być lepszy od sposobów np:
- G. Shiody
- M. Saito
- K.Tohei
którzy, to opracowali własne bardzo precyzyjne sposoby na nauczanie Aikido.
JEŻ
Napisano Ponad rok temu
Zaczne od sprecyzowania mojej pierwszej mysli, od ktorej podjales temat. Slowo "Obserwujac" mozna rozumiec w jezyku polskim, jako uogolnienie, ale tez, jak to jest w moim przypadku, wyszczegolnienie. To sa moje obserwacje. Powiedzmy sobie, ponad 15 letnie, w wielu srodowiskach Aikido. Tak sie zlozylo.
To, co przedstawilem Wam zatem do dyskusji, nie jest zadna koncepcja sformalizowania sposobu cwiczen w aikido. Jest to wlasnie wynik tych obserwacji. Na wstepie, "odczlowieczam" Morihei Ueshibe. To nie byl zaden monster, oczywiscie, w pozytywnym znaczeniu. To byl czlowiek zaslugujacy na szacunek, wlasnie dlatego, ze stworzyl aikido, a nie za to wszystko, co dzisiaj sie jemu przypisuje. Jaki byl, taki byl. Jego dzielo nie doczekalo sie "podstaw teoretycznych", przez co rozumiem - wyjasnienia opartego na zrozumialych dla wszystkich zasadach. Jego uczniowie, niestety, nie podjeli sie tego zadania, bo przypuszczalnie nie byli w stanie.
Posiadam kilkadziesiat pozycji na temat aikido i w zadnej z nich, nie znalazlem zadnego "clue". Powiem wiecej, w "japonsko - ...." slowniczkach aikido, nie ma slowa, ktore jako pierwsze pojawia sie w podobnych slowniczkach judo. Mowie tu o slowie "kuzushi", ktore tlumaczymy jako "wychylenie z rownowagi". To byla moja pierwsza obserwacja, jako bylego zawodnika judo. Od tego momentu, wszelkie dyskusje na temat efektywnosci aikido, gdziekolwiek by to mialo miejsce, nie mialy dla mnie zadnego sensu, zas slogan powtarzany w kazdym wstepie mowiacym o aikido, ze wykorzystuje sie tam atak przeciwnika przeciwko jemu samemu, stanowily tylko puste slowa.
Tak wiec sformulowalem te "teorie". Tak, by kazdy mogl zrozumiec dlaczego aikido stanowi najbardziej efektywny sposob samoobrony. Jesli jest ona niezrozumiana w tym ujeciu, to moze wlasnie wspolnie dopracujemy ten tekst. Taka mam nadzieje.
Zatem, czesc ktora nazwalem "Praktyka", to nie jest zadna nowa szkola nauczania aikido. To jest 45 minutowy "workout", ktory ma szanse zastapic w klubach "Fitness" Tae-Bo czy tez aerobik. Bo ma sens. Przy okazji intensywnego ruchu przy muzyce, stracic mozna troche na wadze, ale najwazniejsze jest to, ze nabywana jest tutaj pewna umiejetnosc. Umiejetnosc, ktora mozemy porownac do znajomosci kolejnego jezyka obcego, czy tez prowadzenia samochodu. W okreslonych okolicznosciach, wszystkie te umiejetnosci moga uratowac zycie.
Tak wiec mozna uwierzyc w to, ze aikido to nie tylko techniki. Mozna pozwolic na zrujnowanie sobie kolan i nadgarstkow. Mozna przekazywac, bardzo niebezpieczne w skutkach, techniki aikido dzieciom, ktore z natury potrzeby probowania wszystkiego bez zadnej odpowiedzialnosci, beda probowac je na rowiesnikach. Czy bawic sie drewniana imitacja broni, bez zadnego absolutnie zastosowania. Mozna wreszcie wmawiac kobietom, ze beda w stanie, po wieloletnim treningu aikido, obronic sie na ulicy. Ba, mozna takze zachwycac sie pieknoscia zsynchronizowanych ukladow na "Taigi Competition" i mozna w koncu z powazna twarza potakiwac glowa, ja mocno, ten czy ow, cisnal jeden drugiego o ziemie. Czy o tych wlasnie, bardzo precyzyjnych, sposobach nauczania aikido wspominasz Jezyku?
Maciek
Napisano Ponad rok temu
Ja obserwuje aikido dwa razy krocej i z takim aikido jakie promujesz, tez sie spotkalem. Jesli naprawde chcesz cwiczyc w ten sposob, mozesz znalezc dojo, w ktorym tak ucza aikido, oplacic skladki i pocwiczyc.To sa moje obserwacje. Powiedzmy sobie, ponad 15 letnie, w wielu srodowiskach Aikido. Tak sie zlozylo.
Jego uczniowie, w przeciwienstwie do jego samego, skodyfikowali aikido, uproscili je. Oczywiscie mozna aikido upraszczac i formalizowac jeszcze bardziej, ale po co?To, co przedstawilem Wam zatem do dyskusji, nie jest zadna koncepcja sformalizowania sposobu cwiczen w aikido. Jest to wlasnie wynik tych obserwacji. Na wstepie, "odczlowieczam" Morihei Ueshibe. To nie byl zaden monster, oczywiscie, w pozytywnym znaczeniu. To byl czlowiek zaslugujacy na szacunek, wlasnie dlatego, ze stworzyl aikido, a nie za to wszystko, co dzisiaj sie jemu przypisuje. Jaki byl, taki byl. Jego dzielo nie doczekalo sie "podstaw teoretycznych", przez co rozumiem - wyjasnienia opartego na zrozumialych dla wszystkich zasadach. Jego uczniowie, niestety, nie podjeli sie tego zadania, bo przypuszczalnie nie byli w stanie.
Wpisanie w wyszukiwarke Google slowa aikido oraz kuzushi daje wynik z ponad 1,7 tysiaca stron. Wiekszosc to teksty o aikido, traktujace rowniez o wychyleniach. Ergo: koncepcja kuzushii istnieje rowniez w aikido.Posiadam kilkadziesiat pozycji na temat aikido i w zadnej z nich, nie znalazlem zadnego "clue". Powiem wiecej, w "japonsko - ...." slowniczkach aikido, nie ma slowa, ktore jako pierwsze pojawia sie w podobnych slowniczkach judo. Mowie tu o slowie "kuzushi", ktore tlumaczymy jako "wychylenie z rownowagi".
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Dyskusje rzeczywiscie nie mialy sensu, bo od samego poczatku przyjales bledne zalozenie.To byla moja pierwsza obserwacja, jako bylego zawodnika judo. Od tego momentu, wszelkie dyskusje na temat efektywnosci aikido, gdziekolwiek by to mialo miejsce, nie mialy dla mnie zadnego sensu,
Drogi Gosciu!
Wez pod uwage to, ze piszac na tym forum, zwracasz sie do ludzi, ktorych nigdy w zyciu nie spotkales na macie, o ktorych sposobie cwiczenia nie wiesz nic, a czesto sa to ludzie, ktorzy z niejednego pieca chleb jedli i niejednego w zyciu sprobowali.
Zamiast leczyc aikidockie frustracje tworzeniem nowych programow nauki aikido, porozgladaj sie po swiecie, otworz oczy i zauwaz, ze aikido jest bardzo roznorodne. Ludzie cwicza aikido na tysiace sposobow. Omalze kazdy nauczyciel ma indywidualne podejscie do aikido. Aikido przy muzyce tez sie zdarza, judo tez.
Pozdrawiam
Leszek
Napisano Ponad rok temu
wiesz, ze zawsze cenilem sobie Twoje trzezwe spojrzenie na moj punk widzenia. Tyle, ze jak sam powiedziales, pojawily sie rozne, aikidockie frustracje - ktorych, na marginesie, wcale nie mam zamiaru leczyc. Ja uwazam, ze ich byc nie powinno. Po prostu, a to sa Twoje slowa, wszystko to nie mialo by racji bytu, gdybysmy od samego poczatku nie przyjeli blednego zalozenia, co przypuszczam, oznacza u Ciebie stwierdzenie, ze uprawiamy aikido nie po to, by nauczyc sie samoobrony. W tym punkcie sie wlasnie rozchodzimy.
Napisano Ponad rok temu
siła spokoju, 8) 8) 8)
a tak ma marginesie to aiki-kuzushi było, jak zapewne pamiętasz, obsesyjnym wręcz tematem moich zajęć po powrocie z Japonii.
Jeżeli cały wywód Maćka sprowadzimy do zarzutu, że w codziennej metodyce aikido za mało mówi się o kuzushi to jestem skłonny przyznać mu rację. :wink:
Napisano Ponad rok temu
Tylko, że proponowane przez Ciebie metody nieco odbiegają od pewnej tradycji i używanie w odniesieniu do nich nazwy 'Aikido' nigdy nie spotka się tu z przychylną reakcją. Nie kwestionuję tego co napisałeś powyżej, ale pliz - nie mieszajmy do tego Dziadka.Zatem, czesc ktora nazwalem "Praktyka", to nie jest zadna nowa szkola nauczania aikido. To jest 45 minutowy "workout", ktory ma szanse zastapic w klubach "Fitness" Tae-Bo czy tez aerobik. Bo ma sens. Przy okazji intensywnego ruchu przy muzyce, stracic mozna troche na wadze, ale najwazniejsze jest to, ze nabywana jest tutaj pewna umiejetnosc. Umiejetnosc, ktora mozemy porownac do znajomosci kolejnego jezyka obcego, czy tez prowadzenia samochodu. W okreslonych okolicznosciach, wszystkie te umiejetnosci moga uratowac zycie.
Napisano Ponad rok temu
Zatem, czesc ktora nazwalem "Praktyka", to nie jest zadna nowa szkola nauczania aikido. To jest 45 minutowy "workout", ktory ma szanse zastapic w klubach "Fitness" Tae-Bo czy tez aerobik. Bo ma sens. Przy okazji intensywnego ruchu przy muzyce, stracic mozna troche na wadze,
Gdybym chciał "intensywnie poruszać się przy muzyce" to bym poszedł na dyskotekę, do klubu, poszedł na kurs tańca albo zapisał się do zespołu tanecznego.
ale najwazniejsze jest to, ze nabywana jest tutaj pewna umiejetnosc. Umiejetnosc, ktora mozemy porownac do znajomosci kolejnego jezyka obcego, czy tez prowadzenia samochodu. W okreslonych okolicznosciach, wszystkie te umiejetnosci moga uratowac zycie.
Sugerujesz że w "zwykłym" tzn. nieaerobikopodobnym aikido takich umiejętności się nie zyskuje?
Napisano Ponad rok temu
Maciek.
Napisano Ponad rok temu
Gosciu, nie zalamuj sie. Zmien miejsce zamieszkania. Kalifornia wam mozg wypala :wink:Goodbye! Coz wiecej moge dodac?
Maciek.
Przenies sie na Wschod, tam musi byc jakas cywilizacja!
No a gdybys rzeczywiscie nie chcial opuscic tego raju, to polecam rozpoczecie treningow z tym gosciem:
tutaj:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
on juz cie wyprowadzi na prosta Droge 8)
Użytkownicy przeglądający ten temat: 3
0 użytkowników, 3 gości, 0 anonimowych
10 następnych tematów
-
Aikido czy nie Aikido?
- Ponad rok temu
-
Jodo
- Ponad rok temu
-
Obserwacje ze stazu Daito ryu
- Ponad rok temu
-
Co was urzeklo w Aikido ?
- Ponad rok temu
-
Impresja na temat Aikido
- Ponad rok temu
-
nazwa techniki
- Ponad rok temu
-
Ulica ??!!??
- Ponad rok temu
-
ładniejsze oblicze aikido, czyli fajne panny w waszym dojo:)
- Ponad rok temu
-
Schemat zasady aikido
- Ponad rok temu
-
Kenshiro Abbe
- Ponad rok temu