Skocz do zawartości


Zdjęcie

Chinskie miecze


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
20 odpowiedzi w tym temacie

budo_raben
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 382 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Częstochowa

Napisano Ponad rok temu

Chinskie miecze
Czy ktos cos wie? Widzialem kilka programow i z tego co wnioskuje to nimi sie nie tnie tylko zadaje proste pchniecia. Nie blokujesz tylko odbijasz ( zmieniasz kierunek atakujacego ostrza ).
Kiedys widzialem jak gosciowi sie miecz wysuna tak jak palka teleskopowa, myslalem ze to zabawka ale teraz jak doszly do mnie informacje o braku ciec i blokow to mnie oswiecilo, iz takie cos jest o wiele bardziej niebezpieczne niz zwykly miecz (katana).
  • 0

budo_marecki-san
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 450 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Breslau inaczej Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Chinskie miecze
eee to nie całkiem tak że jest bardzej niebezpieczny niz Katana. Miecz o którym mówisz to chyba tai chi i walka nim polega głównie na zadawaniu pchnieć, ciecia nie są takie siłowe jak Kantaną to takie jak by przeciągnięcia.

Chińska szermierka jest taka troche podobna na oko do tańca.

Inni zapewne znają sie lepiej a zwłaszcza Żwirek, to wytłumacza ci bardziej szczegułowo.
  • 0

budo_maj
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 233 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Chinskie miecze
Miecz jak to miecz. Ma ostre ktawedzie slyzace do ciecia i sztych do pchniec, zaleznie od potrzeby.Uznaje sie ze miecze to raczej sluza do pchniec a do ciecia sluzy szabla, ale i szabla mozna pchnac i mieczem ciac, tak ze nie generalizujmy. Druga sprawa jest taka, że historia chin ma juz ladnych pare lat i przez ten czas biala bron przeszla dluga ewolucje poczawszy od epoki brazu, az po zelazo. Wytworzyla mnostwo roznych form i czasem trudno wrecz jednoznacznie stwierdzic czy to szabla czy moze miecz. Nakladaja sie na to jeszcze trudnosci terminologiczne. Wychowani w kulturze zachodniej nadajemy znane nam z wlasnego podworka nazwy przedmiotom wytworzonym w zupelnie innej kulturze.
To co prawdopodobnie masz na mysli to jian - miecz z przełomu 19 i 20 wieku. Jezeli chodzi o miecz teleskopowy to owszem - cos takiego isnieje i jest doskonale do cwiczen bo po trenongo mozna schowac do malego plecaczka, nie nadaje sie ani do pchniec ani do ciec - mozna z nim robic formy :)
Co do odbijania i blokowania. Raczej nigdzie nie stosuje sie zaslon statycznych, jest to w walce oststecznosc, duzo lepiej jest zmienic kierunek dzielania sily przeciwnika, wymaga to mniejszego nakladu energii. Do zaslaniania sie to sluzy raczej tarcza, jest z drewna i lepiej amortyzuje uderzenie.
A stwierdzenie, ze chinska szermierka jest podobna do tanca jest skutkiem tego ze chyba jedyna postacia w jakiej mozana ja zobaczyc sa wlasnie formy. I tu juz wszystko zalezy od tego jaki to styl.
  • 0

budo_żwirek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 795 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Chinskie miecze
W chińskim mieczu nie chcesz przekroić przeciwnika na pół :) tylko mu co nieco poprzecinać, coby sie nie rzucał, dlatego nie masz pojedynczych technik po linii prostej, bardziej na zasadzie ominąć przeszkodę - broń npla i po ścięgnach :twisted:
Pozdrawiam serdecznie
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Chinskie miecze
Moja znajomosc mieczy chinskich siem ogranicza raczej tylko do filmow z Jackie Chanem, dlaczego te miecze sa takie gietkie? Sa tez miecze niegietkie?
  • 0

budo_żwirek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 795 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Chinskie miecze

Moja znajomosc mieczy chinskich siem ogranicza raczej tylko do filmow z Jackie Chanem, dlaczego te miecze sa takie gietkie? Sa tez miecze niegietkie?

Słyszałżech takie plotki, że najdroższe można było nosić ukryte w pasie - ale jak powiadam - plotki to :wink:
Miecz nie służył do twardych bloków, nie było więc konieczności zwiększania jego wytrzymałości, a z uwagi na dosyć skomplikowane techniki - cięższy miecz, szybciej się można zmęczyć :oops:
jak sie do źródeł dokopię to cosik jeszcze napiszę... ;)
  • 0

budo_maj
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 233 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Chinskie miecze
miecze "gientkie" bardzo ladnie wygladaja i pieknie szeleszcza stad ich wspolczesne zastosowanie :) No i tanie są. Miecze historyczne to normalna stal, odpowiednia waga, proces produkcji, hartowania itd. I jak najbardziej mozna nim bylo odciac glowe czy reke - do tego m in sluzyl :twisted:
  • 0

budo_żwirek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 795 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Chinskie miecze

miecze "gientkie" bardzo ladnie wygladaja i pieknie szeleszcza stad ich wspolczesne zastosowanie :) No i tanie są.

no fakt, te do wu shu to przecież blacha jest, że nie wspomnę o szablach :?
Pozdrawiam
  • 0

budo_marecki-san
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 450 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Breslau inaczej Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Chinskie miecze
eeee Szczepan one są tak elastyczne ze zwględu na wagę i styl walki nimi przynajmiej te tai chi .
  • 0

budo_maj
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 233 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Chinskie miecze
i jeszcze jedna uwaga: nie ma czegos takiego jak miecz tai chi. W tai chi owszem uzywa sie sie miecza i jest to jian podobnie jak i w innych stylach ktore maja w "programie" miecz. Wynika to z tego, ze w czasie kiedy powstawaly wlasnie taki miecz byl w uzyciu. A wszystkim, którzy mysla, ze wiedza dokladnie jak wyglada chinski miecz proponuje poszukas w sieci informacji o miaodao... powinno zainteresowac milosnikow mieczy japonskich :D
  • 0

budo_marecki-san
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 450 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Breslau inaczej Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Chinskie miecze
No nazwy miecza nie byłem pewny ..... eee.... gomeno :wink:
  • 0

budo_mateusz wilk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 722 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawa/Krakow/Paryz

Napisano Ponad rok temu

Re: Chinskie miecze

Moja znajomosc mieczy chinskich siem ogranicza raczej tylko do filmow z Jackie Chanem, dlaczego te miecze sa takie gietkie? Sa tez miecze niegietkie?


Eee, ten tego, dobry miecz chinski (jian) chyba w ogole nie powinien byc gietki (przeciez tam raczej pchniecia dominuja), co innego szabla (dao), ktorej techniki to raczej ciecia (trudno pchac takim zakrzywionym ksztaltem) - jestes Szczepan pewny, ze nie pomyliles? :wink:
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Chinskie miecze
Z drugiej strony to ta gietkosc czy tez elastycznosc broni kojarzy mi sie tutaj z elastyczna lanca(bambusowa??) jaka chinczycy uzywali, taka zakonczona ostrzem z czerwonym piorkiem, czy czyms takim czerwonym.

Piorunsko imponujaco wyglada wladanie czyms takim, ta gietkosc powoduje ze lanca sie wkreca w garde jak waz. Moze ten elastyczny miecz mial taka sama role?
  • 0

budo_kaligula
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 889 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Chinskie miecze
slowo od laika:
elastyczne miecze podczas prawidlowego wykonania pchniecia wydaja charakterystyczny odglos, jakby trzask. ze wzgledu na szybkosc nie ma innej mozliwosci oceny prawidlowosci techniki. tak slyszalem/czytalem, zrodla nie pamietam, jestem w tym laikiem, wiec jesli to nieprawda, to nie bijce za mocno ;)
  • 0

budo_barth.
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 166 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Chinskie miecze
Nie uważam sie za znawce, ale troche sie interesowałem chinską bronią i nie wiem czy z tą giętkością nie mylicie troche pojęć wrzucając wszystko do jednego worka.

Miecze, które wydają charakterystyczny "trzask" przy pchnięciach to miecze TRENINGOWE. nie uzywa się ich do walki, ani żadnych technik z partnerem. Uzywane są tylko do wykonywania układów formalnych. I faktycznie ów dźwięk jest jedną z podstaw oceny prawidłowości wykonania techniki.

Podczas gdy "prawdziwe" chińskie miecze są bardzo różnorodne, zależy to zarówno od okresu, w którym powstawały jak i regionu, z którego pochodzą (polecam poszperać po necie, naprawde ogromna różnorodność kształtów)

Te które widziałem nie bardzo przypominały pod względem giętkości miecze do ćwiczenia form... nawet w porównaniu do tych "twardych i ciężkich " mieczy treningowych.

A co do znajmomości chinskiej broni z filmów (Szczepan to do Ciebie :wink: ) to wystarczy zobaczyć jak różnią sie miecze używane w "Przyczajony tygrys..." od tych z "Hero" (inne okresy historyczne). Miecz bohatera "Hero" nie jest specjalnie giętki :)



Z drugiej strony to ta gietkosc czy tez elastycznosc broni kojarzy mi sie tutaj z elastyczna lanca(bambusowa??) jaka chinczycy uzywali, taka zakonczona ostrzem z czerwonym piorkiem, czy czyms takim czerwonym.

Piorunsko imponujaco wyglada wladanie czyms takim, ta gietkosc powoduje ze lanca sie wkreca w garde jak waz. Moze ten elastyczny miecz mial taka sama role?


Masz bardzo duzo racji... tylko, że w "chinskiej nomenklaturze" używa sie określenia na tą broń włócznia, a drzewiec nie jest z bambusa tylko ratanu (jest bardzo gietki, ale bardziej wytrzymały). broń ta powstała z klasycznej włóczni z sztywnym drzewcem... poprostu na polach bitew średniowiecznych Chin dużą role odgrywało zaskoczenie przeciwnika zmianą na cos czego jeszcze nie używano, na kolejne usparawnienie. I właśnie jeden z generałów (nie pamietam nazwiska :) ) wprowadził do uzbrojenia ratanową włóćznie, uzywaną często z tarczą. Okazało sie to na ówczesne czasy bardzo skuteczna taktyką :wink: (w stylach kung fu formy taką włócznią ratanową ćwiczy się do dziś)

uff.. ale mi długi post wyszedł :) sorki :wink:
  • 0

budo_maj
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 233 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Chinskie miecze

A co do znajmomości chinskiej broni z filmów (Szczepan to do Ciebie :wink: ) to wystarczy zobaczyć jak różnią sie miecze używane w "Przyczajony tygrys..." od tych z "Hero" (inne okresy historyczne). Miecz bohatera "Hero" nie jest specjalnie giętki :)


I nalezy wziac pod uwage jeszcze to ze i jeden i drugi film to bajki i wystepujace wnich miecze nie maja odpowiednikow historycznych. W "przyczajonym..." absyrdalna jest wlasnie gietkosc miecza, w "Hero" dwie sprawy. Po pierwsze ta dziura w srodku miecza raczej nie podnosi wytrzymalosci i dlatego wystepuje glownie w broni "fantasy" a po drugie to w tym okresie historycznym to dominowal raczej braz o ile dobrze pamietam, zelaza jeszcze nie uzywano.

Z reszta uwag trudno sie nie zgodzic :D
  • 0

budo_barth.
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 166 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Chinskie miecze
oczywiście nie miał to być przykład poglądowy, chodziło mi o uzmysłowienie różnorodności... choćby w kinie "bajkowym" :)

btw. polecam też film "Musa" jeszcze inne spojrzenie na walke bronią w śreniowiecznych Chinach :wink: chyba z trzech wymienionych tytułów najciekawsze 8)
  • 0

budo_raben
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 382 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Częstochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: Chinskie miecze
Wlasnie o taka odpowiedz mi chodzilo. Mam jeszcze drugie pytanie w jakich stylach cwiczonych w polsce mozna sie nauczyc walczyc wlasnie ta bronia.

p.s. Napewno wlasnie w wu shu ale cos jeszce pozatym ?
  • 0

budo_barth.
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 166 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Chinskie miecze

Wlasnie o taka odpowiedz mi chodzilo. Mam jeszcze drugie pytanie w jakich stylach cwiczonych w polsce mozna sie nauczyc walczyc wlasnie ta bronia.

p.s. Napewno wlasnie w wu shu ale cos jeszce pozatym ?


w zasadzie każdy styl zawiera układy formalne z bronią. Czy to będą tradycyjne style kung fu, czy sportowe wu shu. Więc właściwie napewno coś znajdziesz jeżeli chodzi o formy... ale...

po pierwsze primo :) zwykle form z bronią uczy sie bardziej zaawansowane osoby...

a po drugie primo :wink: jeżeli chodziło Ci o nauke walki stricte (szermierke czy coś w tym stylu) to raczej nie słyszałem, żeby w "stylach chińskich" ktoś sie tym zajmował.

niestety :?
  • 0

budo_..::wolfsshade::..
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 64 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Tarnowskie Góry

Napisano Ponad rok temu

Re: Chinskie miecze
ja jeszcze dodam od siebie trzecie primo. Mianowicie:
chiński miecz jian jest jedną z najtrudniejszych broni do opanowania. Stare chińskie przysłowie głosi, że aby opanować miecz jian potrzeba 10 000 dni.
Nie miałem zamiaru Cię zniechęcić tylko ostrzec :)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024