Skocz do zawartości


Zdjęcie

Technika i Technologia Robienia Mieczy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
17 odpowiedzi w tym temacie

budo_authority
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1851 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z codexu

Napisano Ponad rok temu

Technika i Technologia Robienia Mieczy
Moze mnie ktos odeslac lub napisac tutaj mniej wiecej lub vardziej szczegółowo o Technice Wytwarzania Mieczy.

Wielkie Dzieksy za wszystko

Tetsudo (Kujacy w piwnicydziwne kształty niczym nie przypominajace jeszcze niczego)
  • 0

budo_heimdall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 635 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Technika i Technologia Robienia Mieczy

Moze mnie ktos odeslac lub napisac tutaj mniej wiecej lub vardziej szczegółowo o Technice Wytwarzania Mieczy.
Wielkie Dzieksy za wszystko
Tetsudo (Kujacy w piwnicydziwne kształty niczym nie przypominajace jeszcze niczego)


Zajrzyj tu: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] , na pasku po lewej masz m.in. techniki kowalskie i FAQ. Strona jednego z najlepszych polskich kowali zajmujących się bronią.
  • 0

budo_marecki-san
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 450 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Breslau inaczej Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Technika i Technologia Robienia Mieczy

Strona jednego z najlepszych polskich kowali zajmujących się bronią.



Kolega Heimdall dobrze mówi miecz produkcji Sławińskiego to już jest broń bo ważą do 1,5 kg i mają ostrze w przeciwieństwie do maczug z krawędzią, jakimi posługują się ?wojownicy? w polskim Ruchu Rycerskim.
  • 0

budo_graframolo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1094 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Technika i Technologia Robienia Mieczy
Moze zacznijmy od podstawowego pytania. Jakich mieczy?
  • 0

budo_authority
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1851 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z codexu

Napisano Ponad rok temu

Re: Technika i Technologia Robienia Mieczy
No japońskich :) Głowie chodzi o Technike Robienia Warstw.

Tetsudo (Piecyk juz sie buduje a Kowadlo i reszta za tydzien bedize u mnie :P )
  • 0

budo_marecki-san
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 450 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Breslau inaczej Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Technika i Technologia Robienia Mieczy
To ładnie chcesz sam sobie wykuć Katane :/
  • 0

budo_authority
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1851 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z codexu

Napisano Ponad rok temu

Re: Technika i Technologia Robienia Mieczy
Na to wygląda ale pozory mylą...kcem sie naumiec robic takie cós...ale czy mi wyjdzie to juz za kilka lat treningu saie dowiem:)
  • 0

budo_maj
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 233 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Technika i Technologia Robienia Mieczy
nic tylko zyczyc cierpliwosci i powodzenia. Nie od razu Krakow zbudowano...
  • 0

budo_graframolo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1094 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Technika i Technologia Robienia Mieczy
Bardzo pochwalam zapal.
Problem jest dwojaki.
Pierwszy to to ze z dostepnej stali w europie nie najlepiej kuje sie w technice japonskiej, rezultaty sa srednie a i roboty znacznie wiecej i trudno osiagnac pozadany efekt, za to stal japonska w szczegulnosci ta tradycyjna darniowa dosc trudna do zdobycia i jest po prostu bardzo droga.

Drugi problem to hartowanie w warunkach nazwijmy to domowych ciezko jest zachartowac cala glownie jednoczesnie a jak wiadomo jest to niezbedne.

No i doswiadczenie trzeba wielu prub by dojsc w koncu do wmiare zadawalajacych rezultatuw, mi sie to jeszcze nie udalo.

Zatem co robic zapytasz.
Moim zdanie najlepiej na poczatku zaznajomic sie z podstawowymi technikami kowalskimi nie konicznie atakowac odrazu japonskie wzorce i na mniejszej skali czyli zaczac od wykuwania kogatan, malych tanto, grotow w krztalcie japonskim itp. Na poczatek mozna pokusic sie tylko o wydobycie hamonu, potem mozna prubowac bawic sie w inne efekty.

Na poczatek polecam mala inwestycje w postaci ksiazki "The Craft of the Japanese Sword"
Sa tam zawarte informacje kture na poczatku pozwalaja sie ludzic ze za ich pomoca mozna cos zrobic samemu i nauczyc sie czegos, niestety konkluzja zawsze jest taka sama ze potrzebny jest nauczyciel.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Technika i Technologia Robienia Mieczy
Ode mnie z dojo, jeden koles, wlasnie wrocil z 3 miesiecznego pobytu rozpoznawczego w Japonii, skladal wizyte roznym platnerzom.

W przyszlym roku wyjezdza na nauke, na 5 lat, jako uchideshi, do takiego mlodego platnerza. Do innych, tych bardziej renomowanych, czeka sie w kolejce przez 3 lata minimum.

Niestety pobyt tam nie jest za darmo, znaczy za to ze pracujesz z mistrzem to on cie uczy i ewentualnie daje kat do spania, ale zarcie to juz trzeba placic samemu. Wiec ten kolega zalatwia sobie robote jako nauczyciel angielskiego.

Tak to wyglada, jesli chodzi o nauke u japonczykow. W USA sa tez ludzie kujacy ZNAKOMITE miecze. Ponoc lepsze od tych robionych w Japonii. Niestety nie mam namiarow do nich. Na razie przynajmniej :wink:
  • 0

budo_vingdragon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2334 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z chinskiej dzielnicy

Napisano Ponad rok temu

Re: Technika i Technologia Robienia Mieczy
Jak bedziesz mial to daj znac ;)
  • 0

budo_graframolo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1094 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Technika i Technologia Robienia Mieczy
Szepanie podaj mi jesli mozesz i chcesz, jakies konkretne informacje, kontakty do platnerzy w japoni, koszty takiej podruzy, wymagania, ktore trzeba spelnic i wszelakie przydatne szczeguly, jestem tym naprawde zywo zainteresowany i chcialbym zaczac cos dzialc w tym kierunku.
  • 0

budo_zandark
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 370 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Technika i Technologia Robienia Mieczy

Szepanie podaj mi jesli mozesz i chcesz, jakies konkretne informacje, kontakty do platnerzy w japoni, koszty takiej podruzy, wymagania, ktore trzeba spelnic i wszelakie przydatne szczeguly, jestem tym naprawde zywo zainteresowany i chcialbym zaczac cos dzialc w tym kierunku.

a ja ci życze powodzenia bo twoje wypowiedzi są tu najsensowniejsze i widac ze sie na tym znasz!!! mimo ze to stary temat to i tak zycze ci powodzenia!!!!!!
  • 0

budo_zandark
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 370 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Technika i Technologia Robienia Mieczy
a moze ten temat nie jest stary :roll: chyba zle popatzalem na daty :oops:
  • 0

budo_graframolo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1094 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Technika i Technologia Robienia Mieczy
Dziekuje za uznanie, prawde mowiac ja juz dzialam od paru ladnych lat w tym kierunku, zajmuje sie renowacja antycznych mieczy i robieniem opraw, lecz chcialbym jescze bardziej zglebic temat. Niedlugo moze otwoze jakas strone poswiecona takim uslugom.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Technika i Technologia Robienia Mieczy

Szepanie podaj mi jesli mozesz i chcesz, jakies konkretne informacje, kontakty do platnerzy w japoni, koszty takiej podruzy, wymagania, ktore trzeba spelnic i wszelakie przydatne szczeguly, jestem tym naprawde zywo zainteresowany i chcialbym zaczac cos dzialc w tym kierunku.

ok, sie zapytam goscia.

Ale jeden wazny detal, teraz amerykanscy platnerze przy pomocy nowoczesnej wiedzy i technologii robia duuuuuuuuzo lepsze miecze niz japonczycy. Np Howard Clark. Tak ze zalezy czy ci chodzi o nauke techniki japonskiej czy o robienie mocnych, nielatwo lamiacych sie mieczy do ciecia.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Technika i Technologia Robienia Mieczy
Oto Howard Clark

Dołączona grafika

a tutaj artykul o jego mieczach i testach torturach ktore poddaje swoje produkty np takich-- wygiecie ostrza 160 stopni:

Dołączona grafika

ktory japonski miecz moze sie mierzyc z takim wyrobem?

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_graframolo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1094 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Technika i Technologia Robienia Mieczy
Dzieki.

Tak masz racje amerykanie robia bardzo dobre glownie, sa to wysmienite miecze do ciec i cwiczen, ale brak im jednego, artystycznego wyrazu. Niestety, niemaja tego czynnika. To jak obrazy, jeden jest wart miliony drugi pare zlotych, pomimo, ze leprzy technicznie i leprzymi farbami namalowany. Czemu? Odpowiedz sobie sam, niechce nic sugerowac bo sa ludzie, dla kturych sztuka to chory wymysl i nie rozumieja dlaczego za kawalek plutna trzeba wiecej zaplacic niz za dom z ogrodem. Poniewaz niewiem jakie masz nastawienie, niechce nic sugerowac i takze niechce tu nikogo uswiadamiac. Dlamnie miecz w dzisiejszych czasach ma wiekszy ladunek jako dzielo sztuk niz jako bron i tak tez ta wiedze zglebiam, dlatego chcialbym pojechac do japoni nie w celu nauki kucia mieczy lecz w celu nauki sztuki.(pozatym wiaze sie to z kierunkiem studii obranym przezemnie.)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024