Skocz do zawartości


Zdjęcie

Pochwa a korozja...


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
18 odpowiedzi w tym temacie

budo_wojtas13
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1573 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Olesno

Napisano Ponad rok temu

Pochwa a korozja...
...no właśnie.

Jak do tej pory nie miałem problemu z korozją w moim Bog Dog'u. Po pracy płukałem go wodą, wycierałem i pakowałem do pochwy (skórzanej).

Ostatnio zamieniłem pochwę na cordurową BlackHawka i po weeked'nowym wyjeździe, nożyk tradycyjnie został umyty, wytarty i włożony do pochwy. Po tygodniu na klindze pojawiły się plamki korozji powierzchniowej (to nie były już czarne plamki, a rdzawe "wykwity"). Usunąłem je bez problemu mleczkiem do czyszczenia.

Traktowanie noża nie uległo zmianie, więc wydaje mi się, że zawiniła pochwa ( i moje niedbalstwo ;) ). Skóra jest nasączona jakimś tłuszczem, a poza tym "oddycha". Cordura to znowy szczelny skurczybyk.

Czy mieliście podobne doświadczenia? Ew. czy moje rozumowanie ma sens?

P.S.
Teraz regularniej smaruję klingi, ale używając Brunoxa moje żarcie zyskuje dziwny "bukiet". Nie jestem Mikrobi żeby wpieprzać smary techniczne.
  • 0

budo_kkamill
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2163 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Praszka

Napisano Ponad rok temu

Re: Pochwa a korozja...
hmm, ja swoich nozy nie trzymam w pochwach, a przynajmniej ich nie przechowuje w ten sposob - mowie o przynajmniej kilkudniowym przetrzymywaniu w zamknieciu :-)
Tym bardziej po robocie jak odkladam noz na kilka dni - a nie chce mi sie o niego zadbac (czyli umyc, wytrzec i posmarowac) - nie wkladam noza do pochwy.
Nie wiem jak skora (bo nie mam skorzanych pochew na noze) ale kordura w BK7 rzeczywiscie jest trudnoprzepuszczalna, bo jak noz po robocie kiedys wlozylem na kilka dni to pokryl sie delikatnym nalotem przypominajacym rdze - na szczescie tylko na krawedzi tnacej - triangle pomogl.
Natomiast trener po rzucaniu jesli lezy obok pochwy potrafi dluzej wytrzymac bez pojawienia sie rdzy niz po przebywaniu w pochwie.

A noze przecieram militecem, potem wycieram do sucha a widoczna powloka ochronna i tak zostaje

Zreszta nawet w instrukcjach pisza zeby nozy nie przechowywac w pochwach
  • 0

budo_jani
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 609 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Bytom 7

Napisano Ponad rok temu

Re: Pochwa a korozja...
Cordura to te płutno??... jeśli tak to może sama pochwa była trochę wilgotna i stąd ta korozja...
  • 0

budo_wojtas13
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1573 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Olesno

Napisano Ponad rok temu

Re: Pochwa a korozja...
Pochwa była sucha, tyle że kydeksowa wkładka teraz dość szczelnie "zamyka" sie na klindze i te resztki wilgoci nie mogły odparować.

A noże (niektóre) trzymam w pochwach i nie ma problemu, nawet klingi z 1095 nie mają korozji.

Właśnie to mnie zaskoczyło i pytam czy to możliwe (a nożyk wrócił do skóry i już nic się nie dzieje).

A na osobne trzymanie pochew i noży jak na razie nie mam miejsca, bo by mi się szuflada nie zamykała ;)
  • 0

budo_fredi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 220 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skierniewice

Napisano Ponad rok temu

Re: Pochwa a korozja...
cordura jest jak najbardziej materialem oddychajacym, rowniez dobrze, a moze i lepiej jak skora, a stosowana do szycia pochew, prawdopodobnie ma wewnatrz dodatkowy material (moze nawet plastik) usztywniajacy konstrukcje, i dlatego wilgoc nie moze odparowac.

Wojtas13:
jesli nie jestes mikrobi i nie lubisz smarow technicznych, to uzywaj normalnego oleju jadalnego, nie bedziesz mial zadnego zapachu, a zarcie smakowac bedzie tak samo, i ostrze bedzie zadbane.
  • 0

budo_super
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 652 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Częstochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: Pochwa a korozja...
no nie wiem Fredi..
jest kilka rodzajów cordury-impregnowane i nie impregnowane a zależnie od firmy która zamawia cordure może ona być nawet kilka razy impregnowana. Pozatym jeœli nawet nie jest impregnowana to w takiej pochwie jest zawinięta kilka razy no i oczywiœcie wkładka kydex- dajš razem dużo więcej warstw do pokonanie przez wilgoć niz przez jednš warstwę skóry.
pozdrawiam
  • 0

budo_super
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 652 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Częstochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: Pochwa a korozja...
no tak pisałem i pisałem i zapomniałem najważniejszego : w zależności od tego czy codura jest impregnowana czy nie to tak tez jest z oddychalnością.
  • 0

budo_wojtas13
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1573 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Olesno

Napisano Ponad rok temu

Re: Pochwa a korozja...

jesli nie jestes mikrobi i nie lubisz smarow technicznych, to uzywaj normalnego oleju jadalnego, nie bedziesz mial zadnego zapachu, a zarcie smakowac bedzie tak samo, i ostrze bedzie zadbane.


A nie zatęchnie taki olej?
I jakiego używać?
Samuraje używali goździkowego podobno :)
  • 0

budo_fredi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 220 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skierniewice

Napisano Ponad rok temu

Re: Pochwa a korozja...
no wlasnie o tym chcialem powiedziec, im wiecej napackane wewnatrz tym gorzej, a kydex to w koncu jakis tam plastik :) .
  • 0

budo_fredi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 220 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skierniewice

Napisano Ponad rok temu

Re: Pochwa a korozja...
olej jadalny jest wysmienity, widac ze Wasc w kuchni bywasz tylko jak na posilki wolaja :) .
to nie maslo ktore jelczeje, spokojnie mozna stosowac, ja robie to od lat i nie narzekam na smak kanapek w terenie :)
  • 0

budo_wojtas13
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1573 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Olesno

Napisano Ponad rok temu

Re: Pochwa a korozja...
W takim razie dzięki i zobaczę jak sie zachowa.
  • 0

budo_blacha
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2143 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Puławy

Napisano Ponad rok temu

Re: Pochwa a korozja...
oliwa tłoczona nie jęłczeje w ogóle co olejowi sie jednak potrafi zdarzyć, a już oliwy jakieś czy oleje tłoczone na zimno w klimacie wiesiołka czy inne takie to już w ogóle cód miód orzeszki :)

a tak na poważnie to ja swoje rdzewne kukri jak lezy to WD40 ale jak jestem w terenie to zwykły olej albo burżujsko oliwa, tylko że u mnie jest spory problem z rdzewnoscią stali ale olej i tak daje rade, a pochwa z kurdury, tyle że nóż u mnie jest w pochwie tylko jak przy pasie siedzi, tak to zawsze oddzielnie przechowuje naoliwiony (na stojaczku :) )
  • 0

budo_kubek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 895 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Pochwa a korozja...
Jako, że jest to moja pierwsza wypowiedź, witam wszystkich nożoholików.
Wszelkie oleje i oliwki, poza swoimi zaletami, mają jedną podstawową wadę. Lepi się do nich brud. Nie ma to większego znaczenia, jeśli nożyk jest eksponatem na stojaczku, staje się jednak problemem, jeśli jesteśmy pośrodku lasu. Konserwująca warstwa oleju, ma skłonność do osadzania się na wewnętrznej powierzchni pochwy i przyciągania kurzu i pyłu. Efekt jest łatwy do przewidzenia, nóż przy każdym wyjęciu z pochwy trzeba przetrzeć przed użyciem. Osobiście, do konserwacji noży stosuję produkt firmy Sentry Solutions o nazwie Tuf Cloth. Pokrywa on klingę cienką warstwą krystaliczną, izolując metal od kontaktu ze środowiskiem. Z drugiej strony, powłoka ta nie jest wieczna i po dniu używania noża przecieram klingę przed nadejściem snu.
Pozdrawiam
  • 0

budo_rejs
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 269 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Pochwa a korozja...
Tuf Cloth - gdzie to można dostać i za ile. A najlepiej w Warszawce...
  • 0

budo_raffii
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 549 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno

Napisano Ponad rok temu

Re: Pochwa a korozja...
Ja miałem problem z rdzewnością mocno eksploatowanej siekiery Fiskarsa
i rdzewiała jak cholera ( wożę ją w bagażniku ) WD 40 nie dawało żadnych zadawalających efektów dopiero Militec1 (dzięki blacha) dał mi spokojny sen i ostrze niepordzewiałe w miejscach gdzie powłoka teflonowa dawno się ztarła. :)
  • 0

budo_vince
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4029 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pochwa a korozja...
ale przeciez Militec-1 (w czym jakis czas temu uswiadomil mnie Seiken) to lubrykant nie antyodrdzewiacz. Ma jakis zwiazek Chlorine costam, ktory dodatkowo niekorzystnie wplywa na rdzewnosc (ale o tym nie mialem okazji sie przekonac).
  • 0

budo_raffii
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 549 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno

Napisano Ponad rok temu

Re: Pochwa a korozja...
Niewiem co to jest i jak działa ale tu jest obraz tego działania (brak rdzy)
Dołączona grafika
  • 0

budo_kkamill
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2163 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Praszka

Napisano Ponad rok temu

Re: Pochwa a korozja...

ale przeciez Militec-1 (w czym jakis czas temu uswiadomil mnie Seiken) to lubrykant nie antyodrdzewiacz. Ma jakis zwiazek Chlorine costam, ktory dodatkowo niekorzystnie wplywa na rdzewnosc (ale o tym nie mialem okazji sie przekonac).


ja tez sie z tym zgodzic nie moge, bo uzywam militeca i rdzy nie widac.
przecieram szmatka zwilzona militecem a po kilku minutach wycieram sucha szmatka lub chusteczka higieniczna i zostaje tylko powloka ochronna i nic sie nie klei do ostrza (zadne paprochy)
  • 0

budo_vince
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4029 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pochwa a korozja...
"Recently, I have seen rumors that Militec-1 contains chlorine which is corrosive to many steel alloys, especially the carbon steel alloys that most knives blades are made of.

Of course, I don't know the formulation of Militec-1. So, I can't say if it does or does not contain chlorine."

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Jak napisalem, Militec-1 to przede wszystkim lubrykant.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024