Skocz do zawartości


Zdjęcie

Staw skokowy po zwichnięciu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
24 odpowiedzi w tym temacie

budo_tomasiu san
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 55 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno

Napisano Ponad rok temu

Re: Staw skokowy po zwichnięciu
Jak najbardziej ... ale plywanie :] 3-4 godzinki w tyg na basenie intensywnego plywania powinny znacznie pomoc.
  • 0

budo_tomasiu san
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 55 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno

Napisano Ponad rok temu

Re: Staw skokowy po zwichnięciu

nie jestem lekarzem ale opierajac sie na wlasnych doswiadczeniach:

zwichniecie jest mniej grozne i latwiejsze do zaleczenia nie zawsze trzeba w gips pakowac i przewaznie nie potrzebuje rehabilitacji

skrecenie zalezy od stopnia ... ale dlugo sie leczy i gips jest obowiazkowy potem rehabilitacja.


Chyba odwrotnie :] skrecenie to sie kazdemu nie raz zdarza w zyciu. A zwichniecie to dosc powazna sprawa jest. A powyzszy moj post byl oczywiscie do ostatniego posta nie_ja1.
  • 0

budo_warhead
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4469 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Staw skokowy po zwichnięciu
Wywnioskowalem to z tego ze przy skreceniu podaje sie procent skretu ... i ile razy jak bylem w szpitalu z kostkami to lekarz obowiazkowo przy skreceniu pchal mi w gips ... przy zwichnieciu wystarczalo usztywnienie i oklady ... ale jak juz powiedzialem nie jestem lekarzem.
  • 0

budo_tomasiu san
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 55 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno

Napisano Ponad rok temu

Re: Staw skokowy po zwichnięciu
Hmmmm dziwniaste. Skrecona kostka to poprostu naciagniecie sciegien i wiazadel wiec po co to ladowac w gips jesli nie robi sie tego przy zwichnieciu ktore polega na tym samym z tym malym bonusem ze sie staw przemieszcza czyli jest tu jakies tam uszkodzenie kosci. Ehh moze ja sie tam nie znam :] Ja w kazdym razie mialem taki bajer z noga ze jakby mi tego w gips nie wsadzili to by sie fokle stopa nogi nie trzymala :]
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: Staw skokowy po zwichnięciu

nie jestem lekarzem ale opierajac sie na wlasnych doswiadczeniach:

zwichniecie jest mniej grozne i latwiejsze do zaleczenia nie zawsze trzeba w gips pakowac i przewaznie nie potrzebuje rehabilitacji

skrecenie zalezy od stopnia ... ale dlugo sie leczy i gips jest obowiazkowy potem rehabilitacja.

Warto poczytac:


Złamanie kości jest to całkowite lub częściowe przerwanie jej ciągłości po urazie przekraczającym granicę elastyczności tkanki. Odłamki złamanej kości mogą ulec przemieszczeniu. Jeśli dochodzi do przerwania ciągłości skóry nad złamaniem, a w ranie widoczne są odłamki kości, mamy do czynienia ze złamaniem otwartym.

Zamknięte uszkodzenie stawu, spowodowane zbyt obszernym w nim ruchem, nazywane jest skręceniem. Powierzchnie stawowe zostają czasowo przemieszczone względem siebie, po czym powracają do prawidłowego ustawienia. Przy silnym skręceniu może dojść do uszkodzenia więzadeł i torebki stawowej. Skutkiem takiego urazu bywa obrzęk, krwawienie w obrębie stawu, ból i ograniczenie ruchów w stawie. Obraz skręcenia przypomina obraz złamania, dlatego przy udzielaniu pierwszej pomocy każdy uraz w okolicy stawu powinno się traktować podobnie jak złamanie. Staw unieruchamia się w zależności od okolicy, postępując jak przy złamaniu kości.

Uszkodzenie stawu, w którym dochodzi do trwałego zaburzenia prawidłowych stosunków anatomicznych, nazywamy zwichnięciem.
Pod wpływem urazu dochodzi do uszkodzenia aparatu więzadłowego stawu, uszkodzenia naczyń krwionośnych, czasem do rozerwania torebki stawowej. Przy zwichnięciu ból nasila się przy każdym ruchu, a wykonanie jakiegokolwiek ruchu w stawie jest prawie niemożliwe. Nieprawidłowe położenie jest utrwalone, często występuje sprężynujący opór. Udzielający pomocy pozostawia staw w pozycji przymusowej, a poszkodowanego układa tak, aby odczuwał jak najmniejsze dolegliwości. Nastawienie zwichnięcia wykonuje lekarz.


Zlamania sa niebezpieczne glownie ze wzgledu na mozliwosc wystapienia powiklan. Prawidlowo zlozone zlamania zrastaja sie i problem szybko znika.

Skrecenia i zwichniecia wydaja sie mniej grozne, jednak powiklania sa znacznie trwalsze, a rehabilitacja dluzsza. Wielu rezygnuje ze sportu z powodu kontuzji stawow; rzadko sie zdarza, zeby ktos rezygnowal z powodu zlamania.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024