Skocz do zawartości


Zdjęcie

Katana - Jak o nią dbać?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
101 odpowiedzi w tym temacie

budo_arek san
  • Użytkownik
  • Pip
  • 48 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana - Jak o nią dbać?
A jeszcze odnośnie ostrego miecza na iaido - to tak sobie myślę że właściwie iaido nie jest sztuką stricte bojową więc nie ma potrzeby uzywać shinken. ciąć powietrze można i tępym mieczem.A mniejsze ryzyko skaleczenie jest przy tym.Przy ciągłym wkładaniu i wyciąganiu miecza z saya to może sie zdarzyć więc po co prowokowac los? Na pokazach połączonych z temashigiri to co innego , ale na dojo? A już nie powiem co mogłoby się stać komuś kto ćwiczy obok . Widziałem już skaleczenia zwykłym alu-iaito więc nie chę myśleć co by było gdyby to był shinken.
zanim zapisałem sie na iaito , a było to 3 lata temu, - ćwiczyłem tylko ostrym mieczem , bo powiem szczerze nie miałem nawet pojęcia że miecz może być tępy.I długo się z tym pogodzic nie mogłem. możecie spytać u mnie w klubie. Uważałem że machać "aluminiakiem" to hańba dla bushi.Sam mam iaito zrobione z głowni szabli ( tępej) i chyba przy tym pozostanę( zainteresowanym mogę podesłać foto) Ale do rzeczy - uważam że ćwiczenie iaido ostrym mieczem jest niepotrzebne.
  • 0

budo_artecki
  • Użytkownik
  • Pip
  • 15 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:północny wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana - Jak o nią dbać?

Dzizus, artecki, mieczem sie TNIE. Od uderzania to jest mlotek. :lol:
[/guote]

OK źle się wyraziłem. :) :):)



Kazdy szef dojo iaido ustala swoje zasady, jak np sam nie ma miecza tylko bokken, to zabrania innym cwiczyc mieczem, zeby nie bylo ze jest cieniazem :wink: :lol:


Chodziło mi o to, że Iaido to sztuka walki, a nie trening w dojo. Jeżeli chodzi o trening to jak najbardziej używa się mieczy treningowych.
  • 0

budo_graframolo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1094 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana - Jak o nią dbać?
Arek:

1. papierki musza byc ciut zamale, to znaczy gdy zrobi sie je wedlug przepisu sa idealnej wielkosci jak oplot a to zle. Musza byc tak po milimetrze zakrutkie wtedy ito ladnie sie na nich uklada. Pozatym po prostu przyklej je do tsuki i zaplataj na takie przyklejone.

2. Z wezlem jest kolejny sekret. Niewiem czy widziales dobra japonska tsuke? Tsuka to osobna bajka jej przewezenia krzywizna itp. Generalnie w mijescu wezla jest sztuczka. Tam gdzie sa najwieksze Oyatsubu czyli guzy na same by je lepiej wyeksponowac znajduje sie male wzniesienie natomiast w miejscu wezla jest male podebranie gdzie moze sobie spokojnie lezec wezel. Daje to, to ze po pierwsze latwiej sie zaplata a po drugie wezel nie jest taki sterczacy i niewygodny.

3. Ja zaplatam na sucho, na mokro mogly by papierki rozmieknac i same przeciez pod wplywem wilgoci rozszeza sie. Niewiem moze i jest to dobra metoda ale ja nigdy jej nie praktykowalem.
  • 0

budo_arek san
  • Użytkownik
  • Pip
  • 48 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana - Jak o nią dbać?
Ano właśnie tak postąpiłem i poprzyklejałem papierki do skóry ( cielęcej) i porobiło się tak ze musiałem je potem odklejac bo nie pasowałeo. Ale masz rację - zrobiłem za duże.
Węzeł- Wg oryginalnego przepiusu ten węzeł nie ma prawa sie trzymać.Naprawdę nie mam pojęcia jak zrobic by był mocno zaciągnięty i jeszcze foremny.
Co do przewężen na tsuka to pewnie- po tym można poznać kunszt ( dla przykładu popatrz na katana hanwei gdzie tsuka jest prosta jak kołek).
co do zaplatania na mokro ( pod parą) tak mi powiedział kustosz z muzeum Arsenał we Wrocławiu kiedy kilka lat temu była wystawa broni japońskiej. ( Teraz te zbiory są w Krakowie w Mangha) Generalnie ja zaplatałem na sucho, ale słyszałem , że taśma bawełniana pod wpływem gorąca rozszerza się a po wyschnięciu dostaje skurcz - dlatego jest tak napięta na tsuka.
  • 0

budo_graframolo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1094 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana - Jak o nią dbać?

Co do przewężen na tsuka to pewnie- po tym można poznać kunszt ( dla przykładu popatrz na katana hanwei gdzie tsuka jest prosta jak kołek).


Alleluja! w koncu ktos kto dostrzega te drobne roznice swiadczace o tym co powoduje, ze jest to dzielo sztuki a nie maszynowa robota.

Hmm No cuz ja robie orginalny wezel i jakos sie trzyma :D

Skora cieleca... No cuz niejest to zbyt orginalna wersja, ja uzywam same, raz musialem zrobic cos innego gdyz tak wymagal orginal, otuz musialem zrobic srebrny odpowiednik same gdyz tak byl oprawiony orginalny miecz a brakowalo jednej czesci, tak tak takie wymysly tez byly!

Co do wiedzy ludzi z muzeum nie ufal bym im. Pujdz do warszawskiego muzeum wojsak na wystawe japonska (czesto ja pokazuja) rozpacz i nedza miecze papierem sciernym przeszlifowane i polakierowane, tsuby w stanie rozkladu makabra.
Ja napiecie uzyskuje po prostu poprzez cierpliwa prace mocno zaciskam kazdy splot. Umieszczam ostrze w imadle (oczywiscie zabezpieczone w drewnie) i trzymajac jedna reka i noga zaplatam.
Mozesz zrobic oplot w stylu satsuma czyli na okretke zuzywa sie mniej ito nie potrzeba same i jest duzo latwiejszy.
Tu masz fajna stronke 50 rodzajow tsukamaki, zdjecia sa kiepskawe ale warto pooglondac [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Tajemnica tsukamaki jak i calej reszty przy mieczu to cierpliwosc i praktyka. Horror mialem jak musialem naprawic oplot na slubnym tanto ktury zrobiony byl ze sznureczka

Jabaraito

o grubosci 1mm. Trzeba najpierw lewa i prawa strone zszyc nicia i dopiero potem zaplatac i wywijac, ciezka robota.
  • 0

budo_graframolo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1094 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana - Jak o nią dbać?

trzymajac jedna reka i noga zaplatam.

:oops: :lol:

Hahaha ale napisalem, chodzilo oczywiscie ze trzymam jeden koniec reka drugi sobie noga napinam i tak zaplatam.
  • 0

budo_arek san
  • Użytkownik
  • Pip
  • 48 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana - Jak o nią dbać?
Chciałem wysłać Ci na skrzynkę fotki mojego iaito, ale znowu wróciło. Dostałem takie info :

Z przykrością informujemy, że nie powiodło się dostarczenie wiadomości pod adres [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

odpowiedź serwera docelowego:
host ursynow.2a.pl[195.117.102.161] said: 554 Service unavailable; Client host [193.17.41.31] blocked using bl.spamcop.net; Blocked - see [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] (in reply to RCPT TO command)

Mam propozycję. Załórz skrzynkę na np [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] tam na pewno przejdą fotki, skrzynka jest darmowa .

Tak zaplatanie tsukaito to nie łatwa robota, wymaga wiele doświadczenia i zręczności. A zapytam skąd bierzesz taśmę? Wiem że możnakupić z netu np zwww. artjapan.pl ale ja kupuje w takim sklepie z róznymi taśmami. Szerokośc 9 mm i jest 100% bawełna. Tylko że kremowa. Z tej taśmy zrobiłem oplot na tej chinskej podróbce gunto i wygląda całkim całkim.
  • 0

budo_graframolo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1094 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana - Jak o nią dbać?
Zrobilem jak mi poleciles jakby co slij na [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana - Jak o nią dbać?

Kazdy szef dojo iaido ustala swoje zasady, jak np sam nie ma miecza tylko bokken, to zabrania innym cwiczyc mieczem, zeby nie bylo ze jest cieniazem



A zebys wiedzial szczepan ze masz w tym cholernie duzo racji. Moze nie tak bezczelnie, ze jak ja niemam to nikt nie nedzie mial, ale czesto zakaz uzywania ostrego miecza przez uczniuw podyktowany jest tym, ze nauczyciel dowartosciowuje sie w swoich oczach i innych samemu cwiczac ostrym a zabraniajac tego innym zekomo, iz nie sa jeszcze gotowi itp. Notabene tacy nauczyciele sami zazwyczaj zbyt wiele nie potrafia, nie mam tu na mysli oczywiscie zadnych konkretnych osub i niejest to stwierdzenie wymiezone przeciw komus, jedynie taka luzna refleksja.


to się zgadza, tyle że jak cwicze u kogoś kto mi mówi bym cwiczył iaito i sam cwiczy iaito to wszystko jest w najlepszym porządku. Sytuacja, że nauczyciel cwiczy ostrym mieczem, a uczniowie tępymi, w Polsce jest bardzo rzadko spotykana> Jak już się panowie i panie bawią ostrymi blaszkami, to najczesciej jest tak, że nauczyciel ma katanę bo go na nią stać, a uczniowie trenują róznymi katanoidami. Takie sytuacje widywałem dośc częśto i mam pytanie czy trenowanie katanoidem ma sens, czy nie lepiej trenowac iaito a potem jak się cżłowiek nauczy z której strony miecz trzyamć, to się przełożyć na trening ostrym mieczem. Ostanio miałem okazję potrenować kataną i musze przyznać, że nie ma wielkiej róznicy w treningu kataną a iaito, jak się ma dobre podstawy, chociazby w kwestii dobywania miecza i cięcia.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana - Jak o nią dbać?

Takie sytuacje widywałem dośc częśto i mam pytanie czy trenowanie katanoidem ma sens, czy nie lepiej trenowac iaito a potem jak się cżłowiek nauczy z której strony miecz trzyamć, to się przełożyć na trening ostrym mieczem. Ostanio miałem okazję potrenować kataną i musze przyznać, że nie ma wielkiej róznicy w treningu kataną a iaito, jak się ma dobre podstawy, chociazby w kwestii dobywania miecza i cięcia.


Uwazam, ze lepiej cwiczyc dobrym iaito(waga, wywazenie...itp) niz kiepskim shinkenem.U nas jest jeden czlowiek, bardzo dlugo juz cwiczy, kupil jakis stary miecz za 100 can$. Jaka cena, taka jakosc :wink: odrestaurowal go, i nim cwiczy. Ale ja bym nie zamienil moje najgorsze iaito nawet z doplata na te jego badziewie.

Roznica sie za czyna na poziomie, kiedy juz masz zautomatyzowane tak ruchy(czytaj obcykane podstawy) ze robisz wszystko na duzej szybkosci, cwiczac rozne rzeczy "niematerialne".
Wtedy ostry shinken pozwala zachowac poczucie niebezpieczenstwa. Bo bez tego to iaido zaczyna byc jakimis ukladami choreograficznymi.....
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana - Jak o nią dbać?
dobrze wiem o tymże dobrze jest ciwczyc iaido shinkenem, i zamierzam to robić ,ale nie za predko, jeszcze mam nieco czasu, na razie rozglądam się za jakimś porządnym mieczem żeby byle czego nie kupowac. Na razie splacam kredyt... :( jak skoncze to się zacznie myślinie o mieczyku.


Uwazam, ze lepiej cwiczyc dobrym iaito(waga, wywazenie...itp) niz kiepskim shinkenem.U nas jest jeden czlowiek, bardzo dlugo juz cwiczy, kupil jakis stary miecz za 100 can$. Jaka cena, taka jakosc odrestaurowal go, i nim cwiczy. Ale ja bym nie zamienil moje najgorsze iaito nawet z doplata na te jego badziewie.


w Polsce wielu ludzi kupuje badziewie, bo ich nie stac, ale najczesciej brak im cierpliwości i kupują aby było, potem sie dziwią, że niby sa dobrzy, ale nie chca się nigdzie z tymi swoimi umiejętnosciami pokazywać - mam namysli staże itp. Też wole trenowac dobrym iaito, niż byle jaką kataną, jakbym myslał inaczej to bym w domu wymachiwał jakims kawalem żelaza.
  • 0

budo_graframolo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1094 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana - Jak o nią dbać?
Tez sie sklaniam do tezy ze leprze dobre iaito niz kiepski shinken (bo cena porownywalna)

Jednak polecal bym cwiczacym iaito pozyczyc sobie od kogos co jakis czas ostry miecz i pocwiczyc nim, ostra bron daje to ze przykladamy wiecej uwagi i wykonujemy mniej mechanicznie.
  • 0

budo_arek san
  • Użytkownik
  • Pip
  • 48 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana - Jak o nią dbać?
A ja sie zastanawiam kto miałby odpowiadać za ewentualne skaleczenia, rany itp.

Zasadniczo za bezpieczeństwo odpowiada instruktor, i szczytem nieodpowiedzialności z jego strony jest pozwolenie na używanie ostrych mieczy, gdyż bierze na siebie duuuży ciężar. Kropka.
  • 0

budo_arek san
  • Użytkownik
  • Pip
  • 48 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana - Jak o nią dbać?
Od czasu do czasu - zgoda , ale na własne ryzyko.
  • 0

budo_graframolo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1094 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana - Jak o nią dbać?
Niewiem z kond u ludzi bieze sie taka niechce do ostrej broni, na pierwszych zajeciach sansei dal mi miecz ostry i powiedzial ze pierwsza stycznosc powinna byc z prawdziwa bronia jakos zyje. Kto skiedys skaleczyl sie w palec, jakoz tez zyje i nikt za kratkami nie siedzi. Ogulnie cwiczenie iai w grupie wiekszej niz max 8 osub mija sie z celem a nad 8 osobami da sie zapanowac i nadac odpowiednie tepo cwiczen.
  • 0

budo_arek san
  • Użytkownik
  • Pip
  • 48 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana - Jak o nią dbać?
Generalnie ja też wolę ostre miecze , ale jak popatrzę na niektórych .... to może niech przy bokenach zostaną..
  • 0

budo_prorok-san
  • Użytkownik
  • 5 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana - Jak o nią dbać?

Nawet po kazdym machaniu w dojo trzeba maszynke czyscic.

Czy to trochę nie za często ? W wspominanej tutaj książce Pana Yumoto możemy przeczytać: "W powietrzu przesyconym solą, np. nad morzem, głownię należy smarować przynajmniej raz na miesiąc. W rejonach górskich wystarczy raz na kwartał."
Co o tym sądzicie ?
  • 0

budo_arek san
  • Użytkownik
  • Pip
  • 48 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana - Jak o nią dbać?
Prorok san. Po każdym treningu obowizkowo należy wyczyścić ostrze i natrzec olejkiem , natomiast czyszczenie o którym czytałeś, czyli rozmontowanie miecza, zdięcie tsuka wykonuje sie co jakis czas i wcale nie powiedziałbym że częsty. Taki demontaż poluzowuje poszczególne elementy miecza, co może być w kosekwencji niebezpieczne. Źle osadzone ostrze w tskua podczas cięć może rozsadzić rękojeść i wypadek gotowy.
  • 0

budo_prorok-san
  • Użytkownik
  • 5 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana - Jak o nią dbać?
Spierałbym się co czytanego fragmentu, o którym tu mowa, ale nie ważne :)
Co do niebezpieczeństwa rozmontowania miecza to się oczywiście zgadzam.
Kilka dalszych pytań- czy przez oczyszczenie rozumiesz także użycie uchiko, czy po prostu starcie starej warstwy oliwy szmatką ?
Czy zawsze używasz tradycyjnych komponentów np. choji-yu itd. ?
  • 0

budo_graframolo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1094 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana - Jak o nią dbać?
Moze sprostuje by nie narastaly mity i legedy.

Za czyszczenie uwaza sie calkowity proces czyli rozebranie miecza, przeczyszczenie uchiko, potem olejkiem, nastepnie wyczyszczenie papierem ryzowym.

Taki proces nalezy przeprowadzac srednio raz na kwartal, natomiast po kazdym treningu dobze jest przetrzec miecz sucha szmatka i raz na tydzien nawilzyc olejkiem.
Oczywiscie mowa tu o glowni wykonanej ze stali weglowej bo aluminiowe iaito mozna smialo czyscic mokra i potem sucha szmatka nic mu nie bedzie.

Dlaczego tak zadko nalezy przeprowadzac pelna konserwacje? Otuz proszek uchiko pochodzi ze sproszkowanego kamienia Uchigomori ktory jest uzywany przy polerowaniu i szlifowaniu mieczy i po prostu zbyt czeste uzycie go na mieczu spowoduje pojawienie sie malutkich rysek, ktore psuja estetyke idealnego szlifu.

Tak samo nie nalezy przesadzac z olejkiem bo syfy i paprochy zaczynaja sie przyklejac do glowni i osadzaja w saya.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024