Skocz do zawartości


Zdjęcie

Generacje


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
22 odpowiedzi w tym temacie

budo_łabędź
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2100 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Swanderful country :)

Napisano Ponad rok temu

Generacje
Dołączona grafika

Wygrzebałem znany pewnie schemacik bezpośrednich uczniów Osensei. I zaczłaem sie zastanawiać nad kilkoma sprawami:
- dlaczego część mistrzów (spora grupa zwłaszcza w I generacji ale i w innych też ) jest mało znana w aikido?
- czy ten schemacik jest rzeczywiście pełny jesli idzie o major students? Kogo brakuje z ważych person? Kto do dzis żyje?
- czy od strony technicznej da sie łatwo opisać owe generacje w podejści do uprawiania aikido?
Pogadamy :?: :wink:

Ł. (dociekliwy jak Urząd Skarbowy)
  • 0

budo_amalkow
  • Użytkownik
  • 3 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Białystok

Napisano Ponad rok temu

Re: Generacje
Nie ma Hirokazu Kobayashi. A według danych ze strony PUA powinien być w trzeciej generacji (jest tam Kobayashi ale Y.).
Ciekawe dlaczego został pominięty? :twisted:

AM
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: Generacje

- czy ten schemacik jest rzeczywiście pełny jesli idzie o major students?

Jeśli to jest schemat z ksiażki Pranina, to sa na nim tylko ci, z ktorymi Stanley Pranin zdażyl przeprowadzic wywiady lub tez ci, ktorzy byli czesto wymieniani w relacjach.
  • 0

budo_pmasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2101 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Generacje
drogi łabędziu coś ja nie widze tego obrazka :( :( :(
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Generacje
gdzie ten obrazek?
  • 0

budo_pancer
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 699 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:100-lica

Napisano Ponad rok temu

Re: Generacje

Jeśli to jest schemat z ksiażki Pranina, to sa na nim tylko ci, z ktorymi Stanley Pranin zdażyl przeprowadzic wywiady lub tez ci, ktorzy byli czesto wymieniani w relacjach.

Częściowo zgadza sie to co piszesz, Stanley Pranin w korespondencji do mnie przyznał, że H. Kobayashi był jedną z najbardziej tajemniczych postaci w powojennym aikido, prawdą jest też to, że nie zdążył z nim zrobić wywiadu i że bardzo tego żałuje :(
Odnośnie relacji czy też wzmianek o Shihanie Kobayashim to jest ich troche - nawet na aikidojournal :wink: , jednak ogólnie rzecz ujmując jest on mhm... no troszeczke pomijany z niewiadomych względów :wink:

Pancer (podobnie jak Wołoszański na tropach sensacji XX wieku :wink: )
  • 0

budo_wingman
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 673 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Marchia Północna

Napisano Ponad rok temu

Re: Generacje
bo on klątwę aikidocką pouczył :twisted: i wielcy inkwizytorzy z Hombu nie chcą takiej czarownicy w swoje tablo powiesić :wink:
  • 0

budo_łabędź
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2100 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Swanderful country :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Generacje

bo on klątwę aikidocką pouczył :twisted: i wielcy inkwizytorzy z Hombu nie chcą takiej czarownicy w swoje tablo powiesić :wink:

Kurde, czy wszystkie tematy musza sie sporowadzić do udowadniania jaki to mistrz np H.K był wspaniały, ze stanowił zagrożenie dla podłej rodziny Ueshiba co na wzór rodziny Corleone rzuciła złe moce do walki z niepokornymi i niczym u Orwella na bieżąco pisze historie aikido :roll: :roll: :roll: :twisted: :twisted: :twisted: :?:
Ludzie pogadajmy może o tym co zaproponowałem bez wchodzenia w personalia i myslenia typu moje lepsze a reszta mi wisi :? :idea:

Ł. (złakniony ożywczej intelekutalnie dyskusji)
  • 0

budo_łabędź
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2100 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Swanderful country :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Generacje

gdzie ten obrazek?

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_jeżyk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1211 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:WaWa

Napisano Ponad rok temu

Re: Generacje

Ludzie pogadajmy może o tym co zaproponowałem bez wchodzenia w personalia i myslenia typu moje lepsze a reszta mi wisi :? :idea:
Ł. (złakniony ożywczej intelekutalnie dyskusji)


Nie, no właśnie wejdźmy w personalia. Na razie to mamy odrzucone od społeczności Aikidockiej biedactwo przez spisek Aikikai - H.Kobayashi. Ja proszę o dalsze propozycję :lol: :lol: :lol: Chcę poznać więcej tych gnębionych szkół :lol:

A tak poważnie, to jest potwierdzenie na skuteczność Aikikai w propagowaniu Aikido na świecie. Instruktorzy tej organizacji są znani, ci którzy wybrali samodzielną ścieżkę dużo mniej...

polityka, polityka, polityka....
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: Generacje

wielcy inkwizytorzy z Hombu nie chcą takiej czarownicy w swoje tablo powiesić :wink:

To tablo nie zostalo stworzone przez Hombu, a przez ucznia Saito.
  • 0

budo_pancer
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 699 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:100-lica

Napisano Ponad rok temu

Re: Generacje

Ja proszę o dalsze propozycję :lol: :lol: :lol: Chcę poznać więcej tych gnębionych szkół :lol:

Jeżu - jest troche sprzeczności w tym by podać tych których się pomija a co za tym idzie nic się o nich nie wie. :wink:
Mi tak na poczatek rzuca się w oczy brak:

Fumio Toyody - ale nie wiem czy zostałby zaliczony do grona tzw. uczniów Ueshiby - odszedł z K. Tohejem z Hombu Dojo
Juo Iwamoto - był kiedyś w Polsce - taki starszy pan , który działa w Austrii
No i panowie np. Kitaura, Fujita, Yamaguchi ale obwiam, się że ich staż też był za krótki :wink:
Ale nie znamy kryteriów obecności na liście...... :wink:

Pancer (rozglądający się za następnymi.....)
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Generacje

Jeżu - jest troche sprzeczności w tym by podać tych których się pomija a co za tym idzie nic się o nich nie wie. :wink:
Mi tak na poczatek rzuca się w oczy brak:

Fumio Toyody - ale nie wiem czy zostałby zaliczony do grona tzw. uczniów Ueshiby - odszedł z K. Tohejem z Hombu Dojo
Juo Iwamoto - był kiedyś w Polsce - taki starszy pan , który działa w Austrii
No i panowie np. Kitaura, Fujita, Yamaguchi ale obwiam, się że ich staż też był za krótki :wink:
Ale nie znamy kryteriów obecności na liście...... :wink:

Pancer (rozglądający się za następnymi.....)

Zaczynajac od kryteriow, ta rozpiska to sa niezwykle zamierzchle czasy. Zdaje sie wtedy Stan chcial skompilowac drzewo genealogiczne uchideshi Dziadka. Sama nazwa uchideshi nie byla konkretnie zdefiniownana. Potem okazalo sie ze sa uchideshi i soto deshi. Sotodeshi mieli kompletnie inny status pomiedzy uczniami Dziadkowymi, jakby uczniowie 2 kategorii.
Dlatego nie ma takich nazwisk jak Yamaguchi czy H.Kobayashi sensei. Oni po prostu nie mieszkali w dojo, tylko przychodzili na zajecia jako "zwykli" cwiczacy.

Od tego czasu, poprzez rozne dyskusje i rozmowy, rowniez z drugim Doshu, wyksztalcila sie opinia, ze po II wojnie swiatowej nie bylo uchideshi takich jak przed wojna. Inne byly warunki. Dziadek podrozowal bez przerwy pomiedzy Tokyo, Iwama i Osaka, aikido sie rozrastalo - uczniowie zaczeli prowadzic treningi w roznorodnych miejscach, czyli i Mistrz i jego uczniowie nie przebywali razem 24/24. Moze jedynym wyjatkiem byl N.Tamura sensei.

Mysle ze w nowym grafiku ktory Stan teraz zrobi, beda inne kryteria, bedzie wiecej ludzi uwzglednionych.
Dlaczego czesc ludzi jest kompletnie nie znanych? Wielu przerwalo cwiczenie aikido, inni dawno umarli, jeszcze inni zamiast podrozowac po swiecie produkujac sie na stazach, cwiczyli w swoim malym dojo w Japonii........

Oczywiscie kazda generacja pod wzgledem technicznym jest bardzo charakterystyczna.
  • 0

budo_łabędź
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2100 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Swanderful country :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Generacje

Oczywiscie kazda generacja pod wzgledem technicznym jest bardzo charakterystyczna.

Zechciałbyś rozwinać swa skrzydłą mysl i poddać charakterystyce poszczególne generacje :idea: ?

Ł ( :peace: )
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Generacje

Zechciałbyś rozwinać swa skrzydłą mysl i poddać charakterystyce poszczególne generacje :idea: ?

Ł ( :peace: )

ol rajt, jak wroce z treningu. Ale bedzie cie to kosztowac 3 doskonale piwa :lol:
  • 0

budo_kyrielejson
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 266 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa (CAA)

Napisano Ponad rok temu

Re: Generacje

Zechciałbyś rozwinać swa skrzydłą mysl i poddać charakterystyce poszczególne generacje :idea: ?

Ł ( :peace: )

ol rajt, jak wroce z treningu. Ale bedzie cie to kosztowac 3 doskonale piwa :lol:

Jak doskonałe mają być piwa?. Temat mnie bardzo interuje, więc chętnie zasponsoruję dobry tekst kilkoma piwami :-)
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Generacje
Piwo doskonale jakie jest, kazdy widzi 8)

Dołączona grafika

Jesli chodzi o poszczegolne generacje to z tych co cwiczyli przed wojna, Noriaki Inoue niewatpliwie robil aikido najbardziej podobne do Dziadkowego, mimo ze nazywal to inaczej. No ale on z Dziadkeim byl od malego, tak od 15 roku zycia. Znakomita wiekszosc z 1-szej generacji jak zaczynali cwiczyc z Dziadkiem mieli juz wysokie umijetnosci w innych SW, niech przykladem bedzie Tomiki, Murashige, czy Mochizuki. Nie robia luziku, aikido plynnego i szerokich ruchow jak w aikikai, za to bez watpienia duch wojenny potrafili przekazac swoim uczniom. Techniki robione raczej bez litosci, szarpiac, co oczywiscie dosc szybko rozwala stawy ludziom.Wyrazny wplyw technik Daito ryu, ale juz cwiczenie dynamiczne.
Generacja starych "samurajow".

2-ga generacja, to juz aikido duuuuuuuzo bardziej uduchowione(wyrazna reakcja na potezny wplyw Deguchiego na Dziadka) np Sunadomari sensei w strone Omoto, Osawa sensei w strone Zen, Tochei sensei w strone Ki, moze jedynie Tadashi Abe jako stary judoka sie z tego nurtu wylamuje.Zalozyl podwaliny aikido we Francji i anglii.....
Bansen Tanaka z Osaki to zupelnie oddzielna historia, to do jego dojo jezdzil regularnie Dziadek. Zdaje sie ze Kawahara sensei z Vancouvert (BC)w tym dojo cwiczyl, i to co on robi jest nadzwyczaj inne niz wszystko co widzialem w innych stylach. Tez nie ma litosci przy zakladaniu dzwigni, ale ruchy sa juz dosc szerokie i plynne. Zanurzony w Shintoizmie, niezwykle tradycyjny.....
Bardzo mocny duch wojenny.

3-cia generacja to niezwykla mieszanka wielkich indywodualnosci wychowanych po czesci przez Dziadka, Syna, K. Tochei'a i Osawy sensei. To sa juz "nowoczesni" japonczycy, choc ciagle tradycyjni. Ich rozwoj poszedl w tak roznych kierunkach ze szok. Np Nakazono sensei-->Kotodama, Noro sensei-->KiNoMichi, Hikitsushi sensei--> Misogi i rzuty bezdotykowe, Yamaguchi--> kontrola uke jednym palcem, Nishio sensei to wiadomo, Arikawa sensei --> no ten to dopiero mial reputcje....no i oczywiscie Saito sensei---> aikido rozlozone na czynniki pierwsze w statyce. Chyba nie sposob znalesc latwego wspolnego mianownika.......Kazdy z nich ma(mial) aikido tak wyrafinowane, ze wydaje sie magiczne, wystarczy popatrzec na Tamure sensei....
U niektorych ducha wojennego trudno sie doszukac, inni dobrze go przekazali swoim studentom.

4-ta generacja, duzo bardziej nam blizsza, swojskie aikido aikikai. Chociaz tacy senseie jak Chiba czy Kanai chwalebnie sie wylamali z szeregu tworzac swoje interpretacje tego co uczyl Dziadek. Duzy wplyw miala na nich obecnosc roznorodnych mistrzow miecza ktorzy sie przewineli przez Dziadkowe dojo. Stad poszukiwania poprzez bron, czego wyraznie brakuje 3-ciej generacji(oprocz oczywiscie Saito sensei).....Nie widac tutaj wplywu Shintoizmu tak wyraznie, choc z cala pewnoscia kazdy z shihanow 4 generacji w shintoizmie jakos siedzi, sam widzialem jak wiekszosc z nich bierze udzial w roznych "poswieceniach dojo". Sugano sensei zaczal nauczac Kotodame...Endo idzie sladami Yamaguchiego, coraz mniej rozumiem o co mu chodzi....
Duch wojenny zachowany przez nielicznych. Wielu przeklada estetyke i "ludycznosc" ponad fizyczna efektywnosc technik.

O ile kazdy z nich cwiczac w Hombu dojo mial niezwykle podobne aikido(co widac na zachowanych filmach) to po 40 latach treningu, maja swoje bardzo odmienne style nauczania, miejmy nadzieje ze ucza to samo, nieprawdaz :wink:
  • 0

budo_avbert
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 648 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mazowsze

Napisano Ponad rok temu

Re: Generacje
A poza tym co opisuje Szczepan. Każdy z uczących posiada osobowość.
I prowadzi treningi inaczej na inne rzeczy kładąc nacisk.

Oto kilka postaw i wszystkie dobre.
- Robie tak jak w Hombu, chce przekazać to czago nauczają u żródeł
- Aikido jest fajne, bawię się aikido - zachowując należny szacunek do żródła.
- Zrobie z was wojowników, nauczę jak aikido użyć w walce (bo wierzę wbrew sceptykom że to działa)

I jest jeszcze jedna postawa której nielubię
- Osiągniemy razem nirwane, połaczymi się z najwyższą siła, i srututu.

pozdrawiam
AvB
  • 0

budo_renshin
  • Użytkownik
  • Pip
  • 48 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Generacje

I jest jeszcze jedna postawa której nielubię
- Osiągniemy razem nirwane, połaczymi się z najwyższą siła, i srututu.


Ależ to przecież w Polsce (i nie tylko co da się stwierdzić na międzynarodowych stażach) podstawa tremingu póżnowieczornego :drinking: :)
  • 0

budo_avbert
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 648 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mazowsze

Napisano Ponad rok temu

Re: Generacje

Ależ to przecież w Polsce (i nie tylko co da się stwierdzić na międzynarodowych stażach) podstawa tremingu póżnowieczornego :drinking: :)


Shit! :!: Nie wiedzialem że to się nazywa aikido 8O

Mówcie do mnie 64 DAN :)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024