Skocz do zawartości


Zdjęcie

Co i dlaczego tenkan jest moja ulubiona technika aikido?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
11 odpowiedzi w tym temacie

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Co i dlaczego tenkan jest moja ulubiona technika aikido?
Znalezione w czelusci sieci, autorstwo przypisywane jest mistrzowi Marianowi(aczkolwiek nie jest to do konca pewne!) :

.........hmhmh..........przy atakach chwytanych, gdzie pozwalasz na uchwyt, to jedna sytuacja, a przy atakach uderzanych to kompletnie inna sytuacja.

zasada podstawowa jest taka ze nie ma tenkanu bez poprzedzajacego go irimi.

Wykonywanie tenkanow i technik w wariancie ura, na poziomie poczatkujacych mija sie kompletnie z celem.
Moze tylko jako cwiczenie na koordynajce rak, nog i bioder. Ale zastosowanie w technice = NULL. Najpierw musza opanowac wersje omote.

W normalnej szybkosci(gdy atakujacy nie jest aikidoka, ale np dobrze wyszkolonym uderzaczem) wykonanie tenkanu jest mrzonka i do tego niebezpieczna iluzja. Na to nie ma czasu. Jedyna rzecza ktora realnie mozna zastosowac to tenkai, czyli sam obrot bioder bez przemieszczania nog.

Jesli chodzi o rzuty wykorzystujace tenkan, to jest oczywiste ze nalezy najpierw "rozpedzic" atakujacego, bo to ze sam pedzi na nas atakujac to zdarza sie tylko w dojo aikido. Doswiadczony atakujacy atakuje niezwykle "statycznie". Nie wychyla swego centrum ciezkosci do przodu. Nie ma mowy zeby sam tenkan go rozpedzil. Przelamanie ataku, wychylenie z rownowagi i utrzymanie go w tym wychyleniu, nie da sie zrobic wykonujac wylacznie tenkan.

Co do zmiany dystansu, to najpierw trzeba opanowac zmiane dystansu do przodu. Jest to ciezki kawalek chleba. Bez treningu broni, niewykonalne.


I jeszcze kawalek dalej:

Namietne wykonywanie tenkanow oraz wersji ura technik bez opanowania wersji omote z wejciem irimi, wytwarza u aikidokow odruch cofania sie podczas tenkanu.
Jest to tragiczny i nieobliczalny w skutkach blad. Powoduje to calkowita niemoznosc skutecznego rzucenia kogokolwiek, oraz wytworzenie umyslu u tori typu "podporzadkowania sie atakowi".
Raz wytworzony mechanizm ciala oraz stan umyslu wymaga potem wielu lat i wysilkow zeby to skorygowac i zmienic na cos w zarysie przypominajace normalnosc.

Niezaleznie od ataku, ciezar ciala przy tenkanie spoczywa na przedniej nodze. Szczegolnie PO ZAKONCZENIU tenkanu. Jak to ma wygladac szkoleniowo, odsylam do materialow z Yoshinkan aikido i Shiody sensei, oni to tluka niemilosiernie. I dobrze.
Ale to nie wystarcza.
Jedna z zasad aikido jest fakt ze nalezy raczej pchac niz ciagnac. Powoduje to wyksztalcenie kompletnie innych mechanizmow w ciele, miesnie pracuja rozciagajac sie zamiast wykonywac skurcze. Powazna konsekwencja pchania zamiast ciagniecia jest to, ze mozna uzyc miesni calego ciala, oraz postawy(czyli calego szkieletu) do wzmocnienia pchniecia. czyli zunifikowanego, zharmonizowaniego ciala ciagle zachowujac prosta postawe. Ciagnac wykorzystuje sie tylko male partie miesni(pomijam tu sutemi, bo to jeszcze inne historia), a nie zintegrowane cialo.
Azeby pchac caly czas wykonujac tenkan, tori musi wykonac dosc glebokie irimi. Musi najpierw znalesc sie w pozycji pozwalajacej pchac. Ta zasada, jest powszechnie nieznana i nierozumiana.

Mozna to dobrze zauwazyc podczas techniki morotedori tenkan kokyunage. W 99.999% tori po tenkanie znajduje sie PRZED uke, w najlepszym wypadku obok. Wyklucza to kompletnie pchanie, wiec szczesliwy tori ciagnie ile sil wlezie a rownie szczesliwy uke biegnie z calych sil zeby tylko zdazyc upasc. Jesli sprobujemy ataku statycznego bez zadnej intencji padania ze strony ZNACZNIE silniejszego atakujacego, tori nie jest w stanie nawet sie obrocic samemu, gdzie tam jeszcze zeby rzucic uke

Jesli dla odmiany tori wejdzie na pozycje nieco za uke, gdzie moze go popchnac, wytwarzajac niejako przy okazji odpowiedznie dzwignie na rece uke, tori musi wylacznie pchnac tylnia noga(ktora musi byc w miare wyprostowana) zeby popchnac uke, nie musi WCALE uzywac miesni rak szarpiac sie tu i tam..... Jest to zwykly cud, niestety, ale motorem pchniecia jest tylnia noga a w rzeczywistoscie stopa, ktora dziala jak sprezyna. Pchniecie jest przekazywane u tori przez elastyczne stawy kostki, kolana, bioder, barkow, poprzez rece uke do jego centrum.

Taki mechnizm musi byc stosowany W KAZDEJ technice w ktorej robimy tenkan, zarowno statycznie jak i dynamicznie. To wlasnie powoduje "rozpedzenie" atakujacego przedluzajac o pare cm jego atak i wychylajac go z rownowagi.

Precyzyjnie w tym momencie wkracza do gry zmiana dystansu do przodu. Jest on nieodlacznie zwiazany z timingiem ale pominmy to na razie dla uproszczenia sprawy........Jest to rodzaj bezlitosnego, natychmiastowego, bez ZADNEGO wahania wejscia w centrum atakujacego(irimi) majacego za zadanie zniszczenie owego centrum. Stan umyslu ma tutaj zasadnicze znaczenie. Tori nie moze "probowac", "oszczedzac" czy "miec litosc" nad atakujacym. Intencja musi byc calkowite jego zniszczenie w ulamku sekundy.
Pozornie wydaje sie to w sprzecznosci z chwalebnymi idealami aikido, ale to tylko pozory
Taki stan umyslu mozna wycwiczyc w aikido jedynie uzywajac broni pod kierunkiem odpowiedniego instruktora, poniewaz nie ma sparringow.


  • 0

budo_wallace
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 567 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Co i dlaczego tenkan jest moja ulubiona technika aikido?
Szczepan trzeba było ostrzegać, że tekst jest niemiłosiernie długi,nudny i sensu w nim też nie za wiele .....
Coś takiego z rana to makabra .... przestraszony

Wallace (nie rozumiejący nic a nic z poniższego tekstu) :roll:
  • 0

budo_maciejsobczak
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 391 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawka

Napisano Ponad rok temu

Re: Co i dlaczego tenkan jest moja ulubiona technika aikido?
Jak się przebudze to coś napiszę sensowniejszego :)
  • 0

budo_wilczan
  • Użytkownik
  • Pip
  • 24 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wichrowe Wzgórza

Napisano Ponad rok temu

Re: Co i dlaczego tenkan jest moja ulubiona technika aikido?
..... :) <-- taki zielony po tym jestem

Może ktoś mi to przetłumaczyć? Mam się z tego śmiać czy to kontemplować? :) ;)

Wilczan (co i bez tego był zielony ;) )
  • 0

budo_kyrielejson
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 266 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa (CAA)

Napisano Ponad rok temu

Re: Co i dlaczego tenkan jest moja ulubiona technika aikido?
To jest zaszyfrowany tekst. Tak na prawdę brzmi on:

W Aikikai robią popelinę. W Aikikai robią popelinę. W Aikikai robią popelinę. W Aikikai robią popelinę. W Aikikai robią popelinę. W Aikikai robią popelinę. W Aikikai robią popelinę. W Aikikai robią popelinę. W Aikikai robią popelinę. W Aikikai robią popelinę. W Aikikai robią popelinę. W Aikikai robią popelinę. W Aikikai robią popelinę. W Aikikai robią popelinę. W Aikikai robią popelinę. W Aikikai robią popelinę. W Aikikai robią popelinę. W Aikikai robią popelinę. W Aikikai robią popelinę. W Aikikai robią popelinę. W Aikikai robią popelinę....

;)
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co i dlaczego tenkan jest moja ulubiona technika aikido?
tja.. a w FAQ aikido co chwila sie powtarza - zrob tenkan... podejrzewam ,ze w ankiecie liczba przekroczy 50 niedlugo... ciekwae ile trzeba by to do kogos dotarlo?
  • 0

budo_shawnee
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1617 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:to zależy kto pyta...

Napisano Ponad rok temu

Re: Co i dlaczego tenkan jest moja ulubiona technika aikido?

To jest zaszyfrowany tekst. Tak na prawdę brzmi on:

W Aikikai robią popelinę. W Aikikai robią popelinę.

itd...
;)

Hmmm, ja się turlam w aikikai, ale też niczego nie poniałem. Widocznie to dla wielce zaawansowanych jest. Gdzie mi tam, maluczkiemu, Wielkiego Miszcza pojąć? Tak mi się wydaje, że Miszcz zgubił sens tego co mówił już...tak mniej więcej w jednej trzeciej wypowiedzi, a potem pociągnął tylko po to, aby nie wyszło, że mąci.

Kyrie - Twoja wypowiedź trąci szowinizmem :P
  • 0

budo_łabędź
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2100 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Swanderful country :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Co i dlaczego tenkan jest moja ulubiona technika aikido?
Szczepan, małe pytanko:

Dołączona grafika

:) :lol: :wink:
  • 0

budo_kyrielejson
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 266 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa (CAA)

Napisano Ponad rok temu

Re: Co i dlaczego tenkan jest moja ulubiona technika aikido?

Kyrie - Twoja wypowiedź trąci szowinizmem :P

Jaki tam szowinizm. Ja po prostu tłumaczę słowa Moda. ;)
  • 0

budo_shawnee
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1617 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:to zależy kto pyta...

Napisano Ponad rok temu

Re: Co i dlaczego tenkan jest moja ulubiona technika aikido?


Kyrie - Twoja wypowiedź trąci szowinizmem :P

Jaki tam szowinizm. Ja po prostu tłumaczę słowa Moda. ;)


Aaaaaaaaaa.....to honor zwracam. Wiele wysiłku trzeba w to włożyć :)
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Co i dlaczego tenkan jest moja ulubiona technika aikido?
Niezwykle ciesze sie ze towarzystwo przesmiewcow jest ciagle w formie. :roll: :twisted: :twisted: :twisted:

Rozumiem ze jesli chodzi o tenkan, to argumentow zbraklo na magazynie? :wink: :)
  • 0

budo_shawnee
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1617 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:to zależy kto pyta...

Napisano Ponad rok temu

Re: Co i dlaczego tenkan jest moja ulubiona technika aikido?

Niezwykle ciesze sie ze towarzystwo przesmiewcow jest ciagle w formie. :roll: :twisted: :twisted: :twisted:


A niezgorzej się mamy, niezgorzej. I też sie z tego cieszymy. Niezwykle :)

Rozumiem ze jesli chodzi o tenkan, to argumentow zbraklo na magazynie? :wink: :)


Eeee, argumentów a propos tenkanu cała masa jest, żeby daleko nie szukać.... : http://www.forum-kul...showtopic=62545 :wink:
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024