Skocz do zawartości


Zdjęcie

TKD a stopnie/dany.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
25 odpowiedzi w tym temacie

budo_marcinz
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 116 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wielkopolska

Napisano Ponad rok temu

TKD a stopnie/dany.
Witam!
interesuje mnie pewna kwestia.w moim miescie jest chlopak z czerwonym pasem z belka.z tego co widzialem na treningach naprawde sie wyroznia.jakie bylo moje zdziwienie kiedy ktos mi powiedzial ze na dana poczeka sobie jeszcze kilka lat...
na stronce [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] jest kilku zawodnikow w wieku 14 lat ktorzy maja juz dan.jest to klub WTF.czy w ITF i WTF istnieja duze roznice pomiedzy nadawaniem stopni?
wiec jak to jest z tymi stopniami?czy po zdobyciu czerwonego z belka na dana faktycznie czeka sie kilka lat?jak to bylo u was?ile zajelo wam zdobycie waszych cup/danow?no i ile juz trenujecie ;)
  • 0

budo_gizmo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Świdnik/Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: TKD a stopnie/dany.
Witam,

wszystko zależy od szkoły i od federacji. Po zdobyciu czerwonego z belką, czyli 1 kup, jak ktoś chce, to oczywiście może sobie czekac kilka lat, ale wcale nie musi. Limity są różne, w ITF jest to np. 10 miesięcy, w WTF nikt sobie - o ile wiem - tym głowy nie zaprząta.

Na stronie, którą wymieniłeś, jest dokładnie dwóch zawodników w wieku 14 lat, którzy mają stopnie 1 dan. Z tym, że nie są to stopnie w WTF, jako że i klub ten jest związany z paroma federacjami, przy czym WTF wcale nie jest tą najważniejszą. W WTF zresztą osoby poniżej 15 lat moga mieć co najwyżej stopień poom, czyli młodzieżowy mistrzowski, oznaczany pasem czarno-czerwonym. Takie same pasy stosujemy i u nas w klubie dla małolatów (bo chyba zapomniałem wspomnieć, że mowa jest o moim klubie i o moich zawodnikach ;) )

Egzaminy pomiędzy federacjami różnią się dość wyraźnie. Podejrzewam, że opinia Twojego znajomego wynikła stąd, że w polskim WTF panuje totalne bezhołowie w dziedzinie egzaminów mistrzowskich, a to ze względu na osobe głównego egzaminatora, który w tej funkcji jest - jakby to powiedzieć - nie bardzo na miejscu. Podejmowane są działania, żeby to zmienić, ale zapewne jeszcze to trochę potrwa.

W moim przypadku zdobycie 1 dana zajęło mi 9 lat, po drodze zmieniałem federacje i dwa razy zaczynałem od białego pasa.

Gizmo
  • 0

budo_marcinz
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 116 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wielkopolska

Napisano Ponad rok temu

Re: TKD a stopnie/dany.
dziex.ja trenuje ITF.sadzisz ze mozna przy intensywnym treningu dojsc do 1 dan w ciagu powiedzmy 5-6 lat?
  • 0

budo_gizmo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Świdnik/Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: TKD a stopnie/dany.
Ja myślę, że można. Ale to już musieliby ci chyba koledzy z ITF bliżej określić... nie wiem, jakie teraz są preferencje w tej mierze.

Gizmo
  • 0

budo_ira
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1243 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: TKD a stopnie/dany.
5-6 dasz radę jak będziesz pracował oczywiście i bez specjalnych predyspozycji (jak ja :) ).
  • 0

budo_marcinz
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 116 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wielkopolska

Napisano Ponad rok temu

Re: TKD a stopnie/dany.
czyli ludzie z predyspozycjami maja latwiej? szybciej robia? :) ja nie znam za duzo ludzi z danami to nawet nie wiem ile moze trwac zdobycie takowego :)
  • 0

budo_gizmo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Świdnik/Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: TKD a stopnie/dany.
Ludzie z predyspozycjami maja łatwiej i zazwyczaj też łatwiej rezygnują z treningu. Osobiście jako trener preferuję średniaków ;-)

Gizmo
  • 0

budo_hajo
  • Użytkownik
  • Pip
  • 49 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lubartów

Napisano Ponad rok temu

Re: TKD a stopnie/dany.
czarny pas w ITF mozna zdobyć w 4 lata ciężkiej pracy. To jest do wykonania, znam taką osobe która ćwiczy rok dłuzej niz ja (obecnie ćwicze 3 lata) i podchodził do egzaminu na dan (niestesty wynik negatywny [tak ode mnie to słusznie]). Ale u niektórych przychodzi taki moment w którym dochodzą do wniosku ze "pogoń za pasnem" nie ma większego sensu, czasami mając stopień 1 kup uwazają ze nie powinni zdawać wyzej do czarne pasy noszą mistrzowie a oni nie czują sie ze zblizyli sie do mistrzostwa, czują respekt przed czarnym pasem

Ja "pogoń za pasem" mam za sobą ale na początku szybko szedłem po roku i 3 miesiącach od zapisania miałem juz 5 kup, minęły niecałe 2 lata i mam 3 kup, doszedłem do wniosku ze mozna duzo umieć i wiedzieć bez czaenego pasa

Pozdraiwm Hajo
  • 0

budo_gizmo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Świdnik/Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: TKD a stopnie/dany.
Czarny pas nie oznacza mistrza. Czarny pas - pierwszy dan - to zawodnik, który solidnie opanował podstawowy materiał szkoleniowy taekwondo. Wtedy zaczyna sie cyzelowanie... Dlatego tez nie ma co gonić za pasem dla samego pasa, ale nie ma co tez fetyszyzować tego stopnia. Jak zdasz na czarny pas, to dostajesz czertyfikat na PIERWSZY dan. A jak cos jest pierwsze, to zazwyczaj oznacza początek, a nie koniec (czyli mistrzostwo).

Pisałem już o tym, ale w Korei Południowej, o ile nie masz 4 dana, nie możesz prowadzić klubu. Mając trzeci dan można być co najwyżej asystentem instruktora. I to wszystko w usportowionym WTF-ie...

Gizmo
  • 0

budo_qwert_il
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 295 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk/Iława
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: TKD a stopnie/dany.
a w polsce od którego stopnia można prowadzić klub??

a jeszcze przy okazji tych stopni... zauważyliscie ze w TKD stopnie mają jakieś takie mniejsze znaczenie;/. np w Karate stopni mistrzowskich jest dużżo mniej niż u nas i trzeba na nie dłużej pracować... co o tym sadzicie?
  • 0

budo_gizmo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Świdnik/Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: TKD a stopnie/dany.
W Polsce, aby uczestniczyć w kursie instruktorskim w PUT lub w WTF, należy mieć minimum 1 kup. W ITF chyba 1 dan??

Gizmo
  • 0

budo_marcinz
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 116 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wielkopolska

Napisano Ponad rok temu

Re: TKD a stopnie/dany.
w zasadzie nie zalezy mi zeby miec czarny pas,tylko umiejetnosci na jego poziomie ;)
  • 0

budo_hajo
  • Użytkownik
  • Pip
  • 49 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lubartów

Napisano Ponad rok temu

Re: TKD a stopnie/dany.
W ITF zeby instruktorem uprawnionym do załozenia klubu wymagany jest stopień minimum 1 kup i wykształcenie średnie (kurs mozna cząć będąc w klasie maturalnej)
  • 0

budo_gizmo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Świdnik/Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: TKD a stopnie/dany.
Dodam, że wykształcenie średnie jest wymagane dla uzyskania uprawnień instruktorskich w dowolnym sporcie (nie tylko walki).

Gizmo
  • 0

budo_hajo
  • Użytkownik
  • Pip
  • 49 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lubartów

Napisano Ponad rok temu

Re: TKD a stopnie/dany.
Dziękuje za uzupełnienie :D :)

Pozdrawiam Hajo
  • 0

budo_picachu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 660 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk megalopolis

Napisano Ponad rok temu

Re: TKD a stopnie/dany.
Dodam tylko, ze aby byc egzaminatorem trzeba mniec min. 4 dana i wyksztalcenie wyzsze, to ze trzeba byc instrukorem chyba nie musze dodawac. :)
  • 0

budo_gizmo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Świdnik/Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: TKD a stopnie/dany.
Zależy to od organizacji - np. w Polskim Związku Taekwondo WTF czy w Polskiej Unii Taekwondo nie ma takich wymogów...

Gizmo
  • 0

budo_beren
  • Użytkownik
  • Pip
  • 48 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dwa a po dwóch w

Napisano Ponad rok temu

Re: TKD a stopnie/dany.

Podejrzewam, że opinia Twojego znajomego wynikła stąd, że w polskim WTF panuje totalne bezhołowie w dziedzinie egzaminów mistrzowskich, a to ze względu na osobe głównego egzaminatora, który w tej funkcji jest - jakby to powiedzieć - nie bardzo na miejscu.


Gizmo czy dobrze myśle że ten egzaminator to koleś który pochodzi z karate?
  • 0

budo_gizmo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Świdnik/Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: TKD a stopnie/dany.
Źle myślisz. Egzaminatorem na dany w polskim WTF jest Soo Kwang Lee 9 dan. Z karate pochodzi szef wyszkolenia związku.

Gizmo
  • 0

budo_beren
  • Użytkownik
  • Pip
  • 48 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dwa a po dwóch w

Napisano Ponad rok temu

Re: TKD a stopnie/dany.
A no właśnie... Wiedziałem że ktoś taki jest. Tylko nie wiedziałem w której wieży... A uważasz że to dobrze ze Szefem wyszkolenia jest ktoś z poza taekwondo? Czy może dobrze (dla TDK) sprawować swoją funkcje?
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024