Skocz do zawartości


Zdjęcie

czarny pas


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
109 odpowiedzi w tym temacie

budo_hajo
  • Użytkownik
  • Pip
  • 49 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lubartów

Napisano Ponad rok temu

czarny pas
Witam Wszystkich

Nie ćwicze karate, ćwicze Taekwon-do i mam pytanie które od dłuższego czasu nurtuje mnie. Dlaczego niektóre czarne pasy są wytarte, zdarte no sam nie wiem w kazdym razie nie są jednolicie czarne. Czy to coś symbolizuje czy to normalna degradacja materiału.

Z góry dziękuje za wyjaśnienia.

Pozdrawiam Hajo
  • 0

budo_gizmo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Świdnik/Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: czarny pas
Obstawiam, że to "normalna degradacja materiału" ;) Zależy też od tego, z jakiego materiału są zrobione i jakie jest usztywnienie w środku.

Gizmo
  • 0

budo_washi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 773 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: czarny pas

Nie ćwicze karate, ćwicze Taekwon-do i mam pytanie które od dłuższego czasu nurtuje mnie. Dlaczego niektóre czarne pasy są wytarte, zdarte no sam nie wiem w kazdym razie nie są jednolicie czarne. Czy to coś symbolizuje czy to normalna degradacja materiału.


Sa dwa przypadki:

1. Czas robi swoje
2. Ktos kto ma z soba blizej mi nie znane problemy (nie jestem psychologiem :wink: ) chce pokazac jak on mocno cwiczy i sam sobie wyciera.

Wydaje mi sie ze jak ktos ma pas np. 10 lat i jest na nim wiecej bialego niz czarnego to sam go wycieral.

--
Washi
  • 0

budo_hajo
  • Użytkownik
  • Pip
  • 49 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lubartów

Napisano Ponad rok temu

Re: czarny pas
Wielkie dzieki

Pozdrawiam Hajo
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: czarny pas
są pasy które same się szybciej wycierają niż inne. Tak, żeby bajerancko wyglądało
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: czarny pas
W zaleznosci czy caly pas z jednolitego materialu czy tez zewnetrzna warstwa z satyny lub jedwabiu inaczej sie zachowuja.
Pasy z zewnetrzna warstwa satynowa lub jedwabna potrafia po 5 latach uzywania stracic nawet ponad 50 % zewnetrznej warstwy.
Skad sie to wzielo ? - w Japonii jedwab jest bardzo ceniony - jako ze czarny pas byl juz takim zaszczytnym stopniem to i wreczano najczesciej bogato haftowany i pokryty jedwabiem (lepiej na nim haftowac). Jako ze sam jedwab nie byl by za dobry wnetrze pasa bylo z tej samej surowki co judoga (karatega) czyli biale.
  • 0

budo_vego
  • Użytkownik
  • Pip
  • 19 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Elbląg

Napisano Ponad rok temu

Re: czarny pas
Wielu mistrzow maja czarne pasy wytarte i to nie oznacza ze je wytarli, tylko mocno trenowali, jak wiem ze jednem z mistrzow powiedzial mi "ze uczniowskie pasy to zabawa, a czarne pasy to sa dopiero treningi" Jest jeszcze jedna wazna rzecz, ktora kazdy powinenen zauwazyc dlaczego nie ktore pasy sa wytarte poprostu mistrzowe szanuja czarny pas i od kupienia 1 czarnego pasa trzymaja je tak dlugo az rozleci sie calkiem(pokora ), czarny pas dla wielu mistrzow jest świetościa... .
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: czarny pas

ze uczniowskie pasy to zabawa, a czarne pasy to sa dopiero treningi"


A swistek siedzi i zawija :)

Co do czarnego pasa to najczesciej sie go nie kupuje a dostaje sie po egzaminie. Jesli ktos nosi stale ten co dostal to on sie naturalnie zuzywa jesli ktos do treningow zaklada inny to ten pierwszy zostaje mu jako wyjsciowy.
  • 0

budo_maniak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 814 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: czarny pas
Czarny pas zmieniasz za kazdym razem jak zdajesz na wyzszy stopine, wiec to zalezy od tego z jaka czestotliwoscia podchodzisz do egzaminow.

Martius, ale podział na pasy wyjsciowe i do treningow :) z tym to sie jescze nie spotkałem :)
pzdr.
  • 0

budo_gizmo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Świdnik/Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: czarny pas

Czarny pas zmieniasz za kazdym razem jak zdajesz na wyzszy stopine...


Zależy w jakiej sztuce walki. Ja od czasów, jak miałem 1 dan, nosiłem cały czas ten sam pas. Ostatnio zaprzyjaźniony instruktor z Korei podarował mi swój stary pas, właśnie takiego wycierucha z haftami. Miły upominek. To teraz mam dwa na zmianę...

Gizmo
  • 0

budo_washi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 773 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: czarny pas

Wielu mistrzow maja czarne pasy wytarte i to nie oznacza ze je wytarli, tylko mocno trenowali...


Moj pomimo kilku ladnych latek wcale za bardzo sie nie wytarl, a na treningach za bardzo sie nie obijam. Natomiast rowny miesiac temu spotkalem kolege ktory zdal na shodana w styczniu/lutym i dostal od swojego senseia nowy czarny pas a mial tak wytarty ze chyba nie tylko trenuje bardzo mocno trenuje ale i uzywa go do ruznych prac domowych jak np. czyszczenie roznych sprzetow itp. :rofl:


--
Washi
  • 0

budo_washi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 773 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: czarny pas

pierwszy zostaje mu jako wyjsciowy.



A ten niby gdzie ma sie zakladac jesli nie na trening :) ??



--
Washi
  • 0

budo_liczmistrz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2877 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: czarny pas
Ja uwazam ze taki wytarty pas wzbudza respekt. W koncu, przynajmniej Kyokushin, Karate to styl gdzie istnieja nie tylko uderzenia, ale i rzuty, walka w parterze i inne rzeczy ktore przyczyniaja sie do wycierania pasa.
  • 0

budo_vego
  • Użytkownik
  • Pip
  • 19 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Elbląg

Napisano Ponad rok temu

Re: czarny pas

Natomiast rowny miesiac temu spotkalem kolege ktory zdal na shodana w styczniu/lutym i dostal od swojego senseia nowy czarny pas a mial tak wytarty ze chyba nie tylko trenuje bardzo mocno trenuje ale i uzywa go do ruznych prac domowych jak np. czyszczenie roznych sprzetow itp. :rofl:


chyba lepszej zabawy twoj kolega nie mogl wymyslec :P 8O

A swistek siedzi i zawija

heh
  • 0

budo_karate_koks
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pelplin/Godziszewo
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: czarny pas
Moj sensei nosi ten sam czarny pas od 13 lat ma 3 dana (trenuje juz chyba 21 rok) i rowniez jego pas jest dosc wytary.

Pas wyciera sie najbardziej w kilku miejscach, po bokach od sciagania rak do hikite. Jak kots poprawnie cwiczy, to nie wyrzuca lokcia tylko technika jak wiadmo idzie po lini prostej zaraz przy ciele i obciera o pas, czy kimono, dlatego nie tylko po pasie, ale i po kimonie widac czy ma sie poprawna technike, poniewaz boki kimona po kilku latach rowniez ulegaja przetarciom (jak ktos dobrze ciwczy to po 3,4 latach juz trzeba te miejsca cerowac). A drugie miejsce, w ktorym sie pas lubi wycierac to okolice wezła, po prosto do wiazania i rozwiazywania pasa.
  • 0

budo_liczmistrz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2877 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: czarny pas

Pas wyciera sie najbardziej w kilku miejscach, po bokach od sciagania rak do hikite.

U nas w Kyokushin kihite jest wyzej niz w shotokanie czy tradycyjnym, bo sciaga sie reke prawie pod pache, wiec raczej od tego pas nam sie nie wyciera.
  • 0

budo_karate_koks
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pelplin/Godziszewo
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: czarny pas
mozliwe :) ale ja mowie o karate shotokan, a tu hikite jest doklanie w miejscu gdzie masz staw biodrowy (takie dwie kulki sa po bokach), a tam pas jest i sie wyciera :)
  • 0

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: czarny pas

mozliwe :) ale ja mowie o karate shotokan, a tu hikite jest doklanie w miejscu gdzie masz staw biodrowy (takie dwie kulki sa po bokach), a tam pas jest i sie wyciera :)

Bzdura, najbardziej wyciera się na węźle. :D
  • 0

budo_karate_koks
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pelplin/Godziszewo
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: czarny pas

Bzdura, najbardziej wyciera się na węźle. :D


Oj panie moderatorze, przeciez dwa posty wczesniej napisalem, ze przy wezle rowniez sie wyciera :)
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: czarny pas

przy wezle rowniez sie wyciera :)


a czy nie lepiej wytrzec sie w toalecie, ze tak sie wtrace?
przeciez to jaki kto ma pas to rzecz gustu. nikt nie sprzedaje poszarpanych, wiec niektorzy robia to pumeksem. i tyle. moj, jak sie postrzepil (2 lata), to wymienilem na nowy. nikt mi czarnego pasa nie dawal. a postrzepiony dalem zonie. :-)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024