Skocz do zawartości


Zdjęcie

2 różne pytania?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
26 odpowiedzi w tym temacie

budo_ninja_fighter
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 61 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

2 różne pytania?
Mam do was 2 pytania wynikające z mojej niewiedzy.

1)
Oglądałem wczoraj olimpiadę w Taekwondo i zdziwiłem się że zawodnicy używają tylko nóg. Na innych zawodach walczą dodatkowo w rękawicach.
Czy to wynika z przepisów czy zależy od organizacji? Jak to jest?

2)
Obejżałem właśnie dokument o Aikido na Discovery i bez wątpienia to bardzo piękna sztuka.Dowiedziałem się nawet, że Tayson jest nią zafascyniowany. Ale dlaczego jest tyle niepochlebnych opini o tej sztuce - że się nie nadaje do niczego, że nieskuteczna itd? Wynika to z tego, że to sztuka stara, tradycyjna, a może dla niektórych za delikatnie wygląda? Przecież są teraz szkoły typu combat, modern Aikido itp.

Spróbuję poszperać w archiwum ale byłbym wdzięczny za sensowne odpowiedzi.
  • 0

budo_batonn
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 226 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Ciechanów

Napisano Ponad rok temu

Re: 2 różne pytania?
Odpowiedź na 1 pytanie : Na olimpiadzie jest Taekwondo WTF a w tej organizacji nie używa się rąk i rękawice są nie potrzebne. Inaczej jest w Taekwondo ITF gdzie te rękawice są bardziej potrzebne :twisted:
  • 0

budo_zorro
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 453 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gracie Camp.

Napisano Ponad rok temu

Re: 2 różne pytania?
Do wypowiedzi mojego szanownego przedmówcy, niejakiego Batonna wkradły się pewne nieścisłości, otóż w taekwondo WTF używa się rąk ale tylko do uderzeń na korpus - nie wolno uderzać nimi w pyszczycho.
A dlaczego nikt tego nie robi - bo są one nie punktowane, więc trza by w zasadzie takim uderzeniem znokautwać a biorąc pod uwagę że na korpusach mają hogo-czyli taki pancerzyk to chyba taki nokaut jest mało realny. :)
  • 0

budo_desper
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 145 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z kądścik

Napisano Ponad rok temu

Re: 2 różne pytania?
Ad. 2

Aikido i jego skuteczność to bardzo kontrowersyjna sprawa :roll:
Wystarczy popatrzeć na przebieg tematów w forum o aikido traktujących o jego skuteczności. Czemu ta sprawa wywołuje takie emocje i nieprzyjemne kłótnie? Cięzko powiedzieć. Może dlatego że ta sztuka jest tak inna od reszty SW Mnie aikido cały czas fascynuje (ćwicze dopiero rok) i szczerze mówiąc nie za bardzo mnie obchodzi to całe zamieszanie o skuteczności - ćwicze bo to bardzo lubie. Moje zdanie jest takie że aikido jest skuteczne ale na cholernie wysokim poziomie i dobrze nauczane, we wspomnianym dokumencie było o kursach dla japońskiej policji, słyszałem też coś tam o wygrywanych pojedynkach przez wielkich aikidoków, to mnie utwierdza w przekonaniu że aikido może być skuteczne. Może po prostu instruktorzy poszli w złym kierunku (myśle że przy takiej inności i niesamowitości aikido jest nieuniknione błądzenie). Trzeba też pamiętać że wielcy mistrzowie aikido zaczynali od mistrzostwa w innych SW: judo, karate. Może więc współczesna nauka aikido jest lekką pomyłką bo adeptów aikido można porównać do architektów którzy projektują przepiękne, ozdobne wykończenia domów nie mając pojęcia jak zrobić porządne fundamenty.
Tak czy inaczej gorąco polecam aikido bo jest to fenomenalna sprawa.
Niepolecam natomiast go osobom które chcą się nauczyć szybko i skutecznie walczyć.
Ok kończe przynudzać :D
pozdrawiam
  • 0

budo_ninja_fighter
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 61 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: 2 różne pytania?

Trzeba też pamiętać że wielcy mistrzowie aikido zaczynali od mistrzostwa w innych SW: judo, karate. Może więc współczesna nauka aikido jest lekką pomyłką bo adeptów aikido można porównać do architektów którzy projektują przepiękne, ozdobne wykończenia domów nie mając pojęcia jak zrobić porządne fundamenty.


I chyba o to chodzi.

Tak czy inaczej gorąco polecam aikido bo jest to fenomenalna sprawa.


To prawda. Ze wszystkich sztuk walk Aikido jest najpiękniejsze. Jak będę miał okazję będąc na studiach to napewno spróbuję.

ćwicze bo to bardzo lubie.


I chyba ja też zmienie swoje podejście na takie...

Pozdro
  • 0

budo_maciejsobczak
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 391 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawka

Napisano Ponad rok temu

Re: 2 różne pytania?
Popieram, ja też Aikido trenuję bo lubię i mało mnie interesuje nagonka na jego skuteczność.
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: 2 różne pytania?

mnie utwierdza w przekonaniu że aikido może być skuteczne. Może po prostu instruktorzy poszli w złym kierunku

Zachwycajacy przypadek racjonalizacji dysonansu poznawczego.
Widzisz, ze to akido, ktorego ucza instruktorzy jest nieskuteczne, a jednoczesnie wierzysz, ze gdzies musi istniec jakas skuteczna wersja.
  • 0

budo_desper
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 145 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z kądścik

Napisano Ponad rok temu

Re: 2 różne pytania?

Zachwycajacy przypadek racjonalizacji dysonansu poznawczego.
Widzisz, ze to akido, ktorego ucza instruktorzy jest nieskuteczne, a jednoczesnie wierzysz, ze gdzies musi istniec jakas skuteczna wersja.

:roll: Nie kwestionuję jako takiej (niech już będzie) "skuteczności" aikido tylko uważam że potrzeba na to duużo więcej czasu niż w innych SW. Nie wierzę "że gdzieś musi istnieć jakaś skuteczna wersja" tylko w moim odczuciu jest tak że powinno się mieć jakieś podstawy zanim się zacznie przygodę z aikido bo jest ono zwyczajnie za trudne na początek.
  • 0

budo_gawron
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 143 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: 2 różne pytania?
2) aikido jest (jest uwazane) nieskuteczne poniewaz nie pasuje do dzisiejszych realiow walki np. bazuje na atakach typu np. shomen uchi (nikt poza treningami w zyciu nie zaatakuje Cie w ten sposob), ponadto nawet te ataki podobne do ciosow bokserskich sa wykonywane bez cofniecia reki. takie cos moglo sie ewentualnie sprawdzic dawniej w japonii gdzie potencjalny napastnik mogl tak uderzyc, ale w cywilizacji zachodniej ludzie, nawet nietrenujacy, jesli chca zaatakowac to stosuja techniki pseudokickbokserskie albo proboja sie jakos szarpac, przewracaja na ziemie itp. w aikido przez rok jak je trenowalem ani razu nie spotkalem sie z kopnieciami ani parterem, nie ma nawet gardy (to jest ewidentne proszenie sie o prawego prostego), a sa to bardzo wazne elementy. m.in. dlatego ta sztuka walki jest, jesli chodzi o jej skutecznosc, krytykowana tutaj na forum w nieskonczonej ilosci tematow. oczywiscie pozostaja inne apekty aikido np. rozwoj duchowy 8) , rekreacja, walka nie z przeciwnikiem ale z wlasnymi kilogramami itp. jesli chodzi o te zastosowania to aikido jest bardzo skuteczne :wink:

PS przeszperaj archiwum, tematow o aikido jest mnostwo
  • 0

budo_wingtsun
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 667 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: 2 różne pytania?
Aikido to system który bazuje na założeniach...

większość technik sprowadza siędo sytuacji "jak mnie przeciwnik złapał za ręke"...
co ciekawsze większość technik można wykonąc końcówką miecza. I tu pojawia się skuteczność :!:

Mam miecz - on nie. ja uderzam - on musi raczej złapać - i robię humanitarną dźwignię :idea:

zaadoptowanie tych technik do walki z pustymi rekoma moim zdaniem nie bylo genialnym pomyslem - zreszta sprobuj aikidoce w szybkim tempie zadawac uderzenia lancuchowe na twarz...
  • 0

budo_karate_koks
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pelplin/Godziszewo
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: 2 różne pytania?

Mam do was 2 pytania wynikające z mojej niewiedzy.

1)
Oglądałem wczoraj olimpiadę w Taekwondo i zdziwiłem się że zawodnicy używają tylko nóg. Na innych zawodach walczą dodatkowo w rękawicach.
Czy to wynika z przepisów czy zależy od organizacji? Jak to jest?

2)
Obejżałem właśnie dokument o Aikido na Discovery i bez wątpienia to bardzo piękna sztuka.Dowiedziałem się nawet, że Tayson jest nią zafascyniowany. Ale dlaczego jest tyle niepochlebnych opini o tej sztuce - że się nie nadaje do niczego, że nieskuteczna itd? Wynika to z tego, że to sztuka stara, tradycyjna, a może dla niektórych za delikatnie wygląda? Przecież są teraz szkoły typu combat, modern Aikido itp.

Spróbuję poszperać w archiwum ale byłbym wdzięczny za sensowne odpowiedzi.


ja moge ci odpowiedziec na twoje 2 pytanie. Nie wiesz dlaczego wielu uwaza ze aikido jest nieskuteczne???bo niestety po swiecie chodzi wielu pacanow, ktorzy mysla ze po paru miesiacach treningu bede wymiatac jak segal na filmach.
Aikido to sztuka walki dla cierpliwych, minimum 10 lat treningu trzeba miec za soba, zeby powalczyc skutecznie na ulicy - takie jest moje zdanie.
  • 0

budo_shin0bi
  • Użytkownik
  • Pip
  • 41 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: 2 różne pytania?

ja moge ci odpowiedziec na twoje 2 pytanie. Nie wiesz dlaczego wielu uwaza ze aikido jest nieskuteczne???bo niestety po swiecie chodzi wielu pacanow, ktorzy mysla ze po paru miesiacach treningu bede wymiatac jak segal na filmach.
Aikido to sztuka walki dla cierpliwych, minimum 10 lat treningu trzeba miec za soba, zeby powalczyc skutecznie (...)


Tu sie zgodze, kolega bedzie teraz robil 1 DAN w tej sztuce, ma wlasnie na koncie 10 lat.

(...)na ulicy - takie jest moje zdanie

czemu od razu na ulicy? ;] czemu wszyscy chca SW na ulicy :}? nie mozna powiedziec na Miedzynarodowych Zawodach Miedzystylowych :D ? Albo "moc sie skutecznie bronic"? :P
  • 0

budo_barlug
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 551 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: 2 różne pytania?
mysle ze najwyzsz pora sie obudzic panowie. jezeli nie uzupelniasz aikido czyms uderzanym, parterem nie mysl o tzw. skutecznosci na Miedzystylowych Zawodach (jak to ladnie kolega ujal). chyb aze najpierw masz za soba pare lat boksu czy jakiego kopanca i troche judo czyy bjj to zapomnil ze zrobisz cos sensownego. ...no i podstawa garda ..ludzie trzymajcie garde!!!
  • 0

budo_desper
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 145 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z kądścik

Napisano Ponad rok temu

Re: 2 różne pytania?

mysle ze najwyzsz pora sie obudzic panowie. jezeli nie uzupelniasz aikido czyms uderzanym, parterem nie mysl o tzw. skutecznosci na Miedzystylowych Zawodach (jak to ladnie kolega ujal). chyb aze najpierw masz za soba pare lat boksu czy jakiego kopanca i troche judo czyy bjj to zapomnil ze zrobisz cos sensownego. ...no i podstawa garda ..ludzie trzymajcie garde!!!


To barlug - masz rację z tym, dlatego właśnie wspomniałem o tych "fundamentach". Sam ćwicze jeszcze goju ryu i jak czas i kasa pozwoli zaczne ćwiczyć bjj, ale w sumie robię to wszystko dla przyjemności a nie skuteczności i hierarchicznie aikido jest u mnie na pierwszym miejscu bo sprawia mi największą przyjemność :wink: Chociaż wierze po cichu że po kilkunastu/dziesięciu latach nauki aikido u dobrego mistrza bedzie wystarczyło na skuteczną obronę, i nikt mi tej wiary na razie nie odbierze :twisted:
Ale trzeba też pamiętać że nie wszyscy chcą zostać big fithterami i niektórzy ćwiczą (aikido czy cokolwiek innego) dla przyjemności. Reszcie odradzam.
  • 0

budo_barlug
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 551 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: 2 różne pytania?
oczywiscie aikido po wielu naprawde wielu latach treningu uczy zachowania, wytrenowania pewnych odruchow alew mysle ze nalezlo by umiec tez obronic sie przed kolesiem wchodzacym w zwarcie , zdac haczka z dolu i ewentualnie wykonac dzwignie. no i trzymac moja upragniona garde. ...ja oczywiscie nie mowie ze wieloletni praktykant aikido nic nie potrafi i nie pokazal by wile na takich Zawodach Miedzystylowych no ale aikido nauczyloby go zejsc i tego typu rzeczy natomiast przywalic tez trzeba umiec..to jest oczywiscie moja opinia
  • 0

budo_shin0bi
  • Użytkownik
  • Pip
  • 41 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: 2 różne pytania?
Ja na razie cwicze tylko kung fu (chociaz cwiczylem tez kilka innych po drodze). Po cichu marze o znalezieniu czasu an trening Muay Thai + BJJ + jakis combat ;] a co tego "marzenia ze po kilku altach jedna sztuka wystarczy". Wydaje mi sie ze tak nie jest ale po cichu tez wierze ze 15 lat kung fu pozwoli mi byc niepokonanym :P
  • 0

budo_karate_koks
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pelplin/Godziszewo
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: 2 różne pytania?
Chlopaki, wiecie co?? Mi sie wydaje ze po prostu musimy darzyc do doskonalosci w tym co robimy i cokolwiek to jest, to kiedys osiagniemy w tym mistrzostwo i nie bedzie dla nas rzeczy niemozliwych :)
  • 0

budo_iwan44
  • Użytkownik
  • Pip
  • 32 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: 2 różne pytania?

Obejżałem właśnie dokument o Aikido na Discovery


Oglądałem ten sam program :) ...I mówili w nim, że aikido było wykorzystywane głównie przeciw Samurajom, stąd naprzykład tyle ataków skierowane jest na nadgarstek przeciwnika(to byla jedyna czesc na której Samuraj nie miał zbroji)
Co do gardy w aikido, to wedłóg mnie, nie ma jej tam, ponieważ nie była potrzebna. Jak już mówiłem, aikido służyło do walki z Samurajami, a ci nie uderzali prawego prostego, tylko machali mieczem w strone głowy, wiec w takim przypadku kazda garda raczej guzik by dala. Zato zwinnosc i atak skierowany na odsłonienty nadgarstek tak, i na tym sie wlasnie skupili twórcy aikido...(oczywiscie takie są moje przypuszczenia)

a ten koleś, z programu o którym mówił ninja_fajter ma zejefajne zycie, jeździ po świecie i poznaje przeróżne SW :P ...Ja też tak chce!!! 8)
  • 0

budo_barlug
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 551 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: 2 różne pytania?
twoje tlumaczenie braku gardy rzeczywiscie mialoby sens hmm...na cholere ona jak nie jest potrzebna
  • 0

budo_karate_koks
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pelplin/Godziszewo
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: 2 różne pytania?
dokladnie kolega iwan moze miec racje.

Podobnie jest z Karate, jak kazdy wie jest to rowniez sztuka walki stworzona do walki z samurajami. Wszelkie kopniecia kin-geri, w krocze, pachwiny, wewnetrzne strony ud itd, wywodza sie z tego ze rowniez te miejsca byly nieosloniete. Kto wie jak wygladala zbroja samurajska, wie ze oni mieli osloniete uda i piszczele tylko z przodu.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024