Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czyżby tylko polski problem?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
46 odpowiedzi w tym temacie

budo_pancer
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 699 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:100-lica

Napisano Ponad rok temu

Czyżby tylko polski problem?
Spotkałem się niedawno z informacją o osobie niewidomej chcącej podjąć treningi aikido i której to prowadzący zajęcia odmówił (podobno byłi ich nawet kilku - bliższych szczegółów nie znam:wink: ) Od razu zapewniam, że to nie byłem ja... 8)
Mam pytanie do osób prowadzących zajęcia:
Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Czy spotkaliście się już z takim przypadkiem? Jaka by była Wasza reakcja?
Jednym z uczniów Senseja E. Lemona jest niewidomy, bardzo miły człowiek imieniem Jean-Marc (posiadacz stopnia mistrzowskiego). Facet radzi sobie wręcz rewelacyjne, mimo tego, iż zmysł jego wzroku jest zredukowany tylko do odczuwania zmian natężenia światła - i to też w małym zakresie.
Niestety trzeba przyznać, że podczas kilku jego wizyt w Polsce, miał problemy wynikające z tego, iż większość osób (nawet tych zaawansowanych :oops: ) unikało ćwiczenia z nim. Pytanie do tzw. reszty..
Czy Wy nie mielibyście nic przeciwko temu by z nim popraktykować aikido?

Pancer (sprawdzający poziom bynajmniej nie techniczny polskich aikidoków)
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Czyżby tylko polski problem?
hmmm, ciekawe, ja co prawda karate a nie aikido ale niemiał bym nic przeciewko. Tyle że ćwiczenie karate będąc niewidomym może być problemem.
  • 0

budo_wingman
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 673 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Marchia Północna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czyżby tylko polski problem?
Praca z człowiekiem ociemniałym jest swego rodzaju wyzwaniem dla nauczyciela. Wynika to z tego, że takiej osobie musi poświęcać więcej uwagi i mieć świadomość wizualizacji techniki tylko przez dotyk. Może to być też dla prowadzącego dobra lekcja.
Ja osobiście nie miałbym nic przeciwko.
  • 0

budo_łabędź
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2100 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Swanderful country :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Czyżby tylko polski problem?
Baronecie wielce szanowny,
kiedys już poruszałem na forum problem aikido w wykonaniu niepełnosprawnych (teraz kurna przez tę pier....oną wyszukiwarkę wortalu nie moge znależć). Uważam, że prowadzenie zajęć dla niepełnosprawnego, na wózku, czy ociemniałego to spory challange dla instruktora, ale można to zrobić.
Dlaczego spora grupa ludzi nie chce z takimi osobami ćwiczyc? Przyczyny sa rózne, od egoizmu ( przyszedłem sam sie uczyc a nie opiekować kaleką) przez lęk ( nie wiem jak z nim ćwiczyć jeszcze coś zrobię nie tak) az niekiedy po niechęć związana z odczuciami estetycznymi.
Ja nie miałbym z ćwiuczeniem z taka osobą chyba specjalnych oporów psychicznych, choć oczywiście wymaga to dużej uważności i chęci oddania troche z siebie.
Gorzej pewnie byłoby z prowadzeniem zajec dla takiej osoby, czy grupy, zalezy od rodzaju schorzeń czy stopnia dysfunkcji np. nie jestem sobie w stanie wyobrazić jak nauczyc kogoś na wózku sensownego aikido samemu nie zdając sobie sprawy z oganiczeń takiej osoby i jednocześnie zachowująć "efektywnośc" techniczną ( zejścia z lini, zmiany wysokosci etc. Oczywiście można powiedzieć, ze to niemal tak jak w hanmi hantach ale.... jakos to do mnie nie trafia, choc wiem, że na zachodzie tacy ludzie też cwiczą i uważam, ze dla nich osobiscie to bardzo dobrze

Ł (zamyślony piątkowo)
  • 0

budo_marp
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 202 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Nowy Sącz, Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Czyżby tylko polski problem?
Zdarzyło mi się być raz czy dwa razy na takim trenigu (karate) gdzie było sporo osób słabo widzących w bardzo różnym stopniu a jeden chłopak był niewidomy. Trzeba przyznać że radził sobie bardzo dobrze - oczywiście instruktor poświęcał mu sporo uwagi indywidualnie korygując i wyjaśniając pewne rzeczy.

W każdym razie dla mnie to żaden problem żeby ćwiczyć z takimi osobami w końcu każdy powinien mieć szansę trenować nawet jeśli ma kłopot ze wzrokiem.

Pozdr.
  • 0

budo_pancer
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 699 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:100-lica

Napisano Ponad rok temu

Re: Czyżby tylko polski problem?

Tyle że ćwiczenie karate będąc niewidomym może być problemem.

Oczywiście, że charakterystyka stylu narzuca pewne ograniczenia. Wspomniany Jean Marc bardzo dobrze sobie radzi gdy nastąpi kontakt (chwyt) z partnerem, przy części mniej kontaktowej (praca z bokkenem) też nieźle ale tu trzeba wziąść pod uwagę że nie jest w 100% ociemniały.
Mi natomiast z praktyki z nim nasuneła się jedna konkluzja - miał naprawdę dobrą decyzję, doprowadzając do sytuacji wręcz niebezpiecznych (szczególnie ze sprzętem).

Pancer (który był w niebezpieczeństwie)
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Czyżby tylko polski problem?
Cwiczenie z niewidomymi musi miec swoje mocne ograniczenia. Np jest mozliwe z technikami zaczynajacymi sie od kontaktu (jest cale mnostwo judokow niewidomych). Natomiast bron i ataki uderzane to calkiem inna historia.

pozostaje pytanie, ze takie ograniczone cwiczenie to jeszcze aikido?
  • 0

budo_pancer
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 699 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:100-lica

Napisano Ponad rok temu

Re: Czyżby tylko polski problem?

pozostaje pytanie, ze takie ograniczone cwiczenie to jeszcze aikido?

Dla nich z pewnością, dla mnie zresztą też....nawet bardziej niż na krawędzi.....

Pancer (zniepokojony a wręcz zasmucony stwierdzeniem Szczepana :? )
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czyżby tylko polski problem?

pozostaje pytanie, ze takie ograniczone cwiczenie to jeszcze aikido?

śmiech na sali , puste krzesla..
jasne! aikido powinno byc wylacznie dla ludzi zdrowych i posiadajacych wszytkie zmysly. Dziwne.. ja nie mam jednego (węchu) i ćwicze. Moze szczepan o tym nie wie, bo by mi zakazal.
Moze od razu wystrzelac wszystkich niepelnosprawnych, bo co to za ludzie? Czlowiek ktory skacze w dal na olimpiadzie specjalnej - to na pewno nie jest skok w dal.. zastrzelic gościa!
psychiatra sie kłania
  • 0

budo_bujin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 859 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Berlin

Napisano Ponad rok temu

Re: Czyżby tylko polski problem?
1. niewidomy cwiczy aikido. udowodnij szczepan, ze nie.
2. powstaje pytanie, czy ludzie na treningu beda chcieli z nim cwiczyc. zalezy od poziomu empatii i kultury.
3.jak bedzie wygladac cwiczenie aikido niewidomego z osoba na wözku?
4. granica takiego eksperymentu powinien byc chyba zdrowy rozsadek.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Czyżby tylko polski problem?

Dla nich z pewnością, dla mnie zresztą też....nawet bardziej niż na krawędzi.....

Pancer (zniepokojony a wręcz zasmucony stwierdzeniem Szczepana :? )

To nie chodzi o krawedz, tylko ze ataki uderzane tudziez bron stanowia nieodlaczna czesc aikido, znaczy ze przy ich pomocy rozwija sie niektore cechy, ktore nie da sie rozwinac inaczej.
Z tego punktu widzenia cwiczenie wylacznie na samym kontakcie nie moze w pelni rozwinac prwidlowego rozumienia aikido.
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: Czyżby tylko polski problem?

To nie chodzi o krawedz, tylko ze ataki uderzane tudziez bron stanowia nieodlaczna czesc aikido, znaczy ze przy ich pomocy rozwija sie niektore cechy, ktore nie da sie rozwinac inaczej.
Z tego punktu widzenia cwiczenie wylacznie na samym kontakcie nie moze w pelni rozwinac prwidlowego rozumienia aikido.

Nie ma niczego takiego, jak prawidlowe rozumienie aikido. Wersji rozumienia aikido jest co najmniej tyle ilu aikidokow.
  • 0

budo_wingman
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 673 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Marchia Północna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czyżby tylko polski problem?

To nie chodzi o krawedz, tylko ze ataki uderzane tudziez bron stanowia nieodlaczna czesc aikido, znaczy ze przy ich pomocy rozwija sie niektore cechy, ktore nie da sie rozwinac inaczej.
Z tego punktu widzenia cwiczenie wylacznie na samym kontakcie nie moze w pelni rozwinac prwidlowego rozumienia aikido.

Szczepan, ty postrzegasz techniki oczami, a osoba niewidoma tym do czego powinieneś dążyć - wyczuciem.
:wink:
  • 0

budo_kustosz.m
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 95 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: Czyżby tylko polski problem?
"zaawansowanych :oops: ) unikało ćwiczenia z nim. "

Niestety., unikanie kontaktu z innymi ludzmi to nasza lokalna tradycja.
Mysle, ze aikido jest jedyna sztuka dostepna dla niepelnosprawnych.
Podobno Japonczycy prowadza zajecia w szkolach dla osob z niedowladem nog czy dloni. Inne tradycyjne sztuki sa niedostepne dla dzieci.

Byc moze znacie nazwisko Japonczyka, ktory w 1 pol wieku mial duze osiagniecia mimo braku dloni.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Czyżby tylko polski problem?

Nie ma niczego takiego, jak prawidlowe rozumienie aikido. Wersji rozumienia aikido jest co najmniej tyle ilu aikidokow.

Nie Prorock, stylow aikido jest cale mnostwo. Ale jak jestes wystarczajaco wycwiczony, to jednym rzutem oka albo na tasme, dostrzegasz fachowca niezaleznie od tego jaki styl fikolkow uprawia.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Czyżby tylko polski problem?

Szczepan, ty postrzegasz techniki oczami, a osoba niewidoma tym do czego powinieneś dążyć - wyczuciem.
:wink:

Zagadzam sie w 100%. Ale jakiego momentu mozna go zaczac atakowac atakiem uderzanym albo bronia? Po miesiacu,roku, 2, 10?

Wyczucie ataku ksztaltuje sie stopniowo, m.inn poprzez ocene wzrokiem dystansu, sytuacji i bardzo powazne rozwiniecie timingu. Nie widze specjalnie cwiczen pozwalajacych niewidomym to rozwinac.

Chyba zescie sie naogladali filmow o Zatoichi - blind swordsmen :wink: Hej, piekne filmy, ale to tylko film i nie mieszajmy tego z rzeczywistoscia.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Czyżby tylko polski problem?

Mysle, ze aikido jest jedyna sztuka dostepna dla niepelnosprawnych.

To jest zupelnie inna sprawa. Sam pare razy w zyciu cwiczylem z ludzmi nie majacymi nogi czy reki. Ale brak wzroku to duzo powazniesza przeszkoda.
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: Czyżby tylko polski problem?

Ale jak jestes wystarczajaco wycwiczony, to jednym rzutem oka albo na tasme, dostrzegasz fachowca niezaleznie od tego jaki styl fikolkow uprawia.

Fachowosc w aikido ma wiele aspektow. Kazdy z nas postrzega te fachowosc w inny sposob.

Wycwiczenie ma tu znaczenie, ale nie ma czegos takiego jak "wystarczajace" wycwiczenie do oceny fachowca.
Kazdy ma swoje gusta i gusciki i kazdy lubi widziec fachowosc w czyms, co rozumie, a uznawac za niefachowe cos, czego nie zna i nie rozumie.
  • 0

budo_maciejsobczak
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 391 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawka

Napisano Ponad rok temu

Re: Czyżby tylko polski problem?
Może to nienajlepszy przykład bo z innej dziedziny sportu, ale jest związany z tematem osób niewidomych, Otóż czasami w ramach relaksu chodzę na sztuczną ścianę wspinaczkową. Ostatnio przyszła tam niewidoma dziewczyna, która bardzo sprawnie radziła sobie ze wspinaniem, wszystkie chwyty były na czuja. Jeśli chodzi o wspinaczkę na sztucznej ścianie to faktycznie może się wydawać że to łatwe nawet dla niewidomej osoby, ale wydanie tego sportu w prawdziwej skale zasługuje na szacunek dla takiej osoby i dla jej uporu.

Przenosząc to na nasze podwórko myślę że w pewnym stopniu jest na pewno wykonalne trenowanie takiej osoby, ale jednocześnie byłoby bardzo dużym wyzwaniem dla prowadzącego.

Pozdro
P.S. może trochę zagmatwane ale śpiący już jestem :D
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Czyżby tylko polski problem?

Fachowosc w aikido ma wiele aspektow. Kazdy z nas postrzega te fachowosc w inny sposob. .

Sory ale sie z toba nie zgadzam. Jak jestes wystarczajaco wycwiczony, to zaczynasz dostrzegac pewne podstawowe aspekty, uniwersalne dla wszystkich cwczacych.
Jak nie jestes wycwiczony, to skupiasz sie na duperelach i bierzesz je za jakies bardzo wazne rzeczy. Ot co.

Wycwiczenie ma tu znaczenie, ale nie ma czegos takiego jak "wystarczajace" wycwiczenie do oceny fachowca.
Kazdy ma swoje gusta i gusciki i kazdy lubi widziec fachowosc w czyms, co rozumie, a uznawac za niefachowe cos, czego nie zna i nie rozumie.

gusty niemaja nic wspolnego z tym o czym piszemy. Kazdy z nas przechodzi przez rozne fazy rozwoju. Im dluzej cwiczysz, tym latwiej dostrzegasz te same oznaki u innych co miales ty kiedys. To pozwala poznac gdzie na Drodze znajduje sie dany koles.
Na pewnym poziomie robi sie taki "klik", ze patrzysz na jakies goscia, nawet z innej SW czy ze sportu i juz wiesz, po jego ruchach i zachowaniu sie, kto on jest. Nie musisz w ogole znac tej dziedziny i rozumiec jak on to robi.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024