Skocz do zawartości


Zdjęcie

Tekatana jako zaawansowana forma meguri czyli KISS


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
19 odpowiedzi w tym temacie

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Tekatana jako zaawansowana forma meguri czyli KISS
Dosc przypadkowo przeczytalem artykul "Live Movement and Dead Movement".
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

I tak luzno skojarzylo mi sie ze w tzw rozwoju osobistym aikidoki, przechodzimy przez rozne fazy. Pierwszy(i na ktorym zatrzymuje sie znakomita wiekszosc aikidokow) bylby to ten wlasnie "martwy ruch". Wtedy wlasnie uzywa sie tekatane, troche tak jak poczatkujacy amator-drwal uzywa siekiere.
Niedobitki tych, ktorzy jakims zwyklym cudem przeskakuja na nastepny poziom, zaczynaja zwawo szukac zycia w tych powtarzanych przez dziesiatki lat formach i technikach. Niektorzy maja szczescie miec instruktora co im pokaze jak wlac troche zycia w rutynowe ikkyo czy shihonage. Wtedy zaczynaja uzywac slynnego juz na caly swiat konceptu meguri.

Dlaczego tak sie dzieje?

sprawa jest dosc prosta. Zaczynajac na poczatku od duzych, szerokich ruchow kolistych, sa w stanie, na pewnym poziomie wykonac skutecznie technike uzywajac duzo mniejszych kol i spirali. Coraz mniejszych. Odbywa sie na wielu poziomach, zarowno jesli chodzi o ruchy rak, zawezanie pozycji ale tez sam sposob przemieszczania sie, zmiany dystansu i timingu, wytwarzania czego co niektorzy nazywaja "KI" (HA! przeszlo mi to jednak przez gardlo :wink: :lol: )

Tutaj nastepuje kolejna selekcja, powiedzialbym definitywna. Otoz, rozwoj aikidoki(przynajmniej niektorych :P ), nie zatrzymuje sie na tym, dosc prymitywnym powiedzmy sobie szczerze poziomie. Praktycznie nadal caly czas robimy bardziej jujutsu niz aikido :lol:

Tak sie przypatrywalem shihanom, i wyszlo mi, ze oni zawezyli te kola i spirale do takiego poziomu, ze sa one kompetnie niewidoczne i ze ruch reki wyglada z zewnatrz jak zwykla tekatana. Aczkolwiek, uczucie wewnetrzne techniki(bedac uke dla takiego kolesia) kompletnie temu zaprzecza. Po prostu nie mozna znalesc tam zadnego oporu (jaki jest tak charakterystyczny dla "poczatkujacych" uzywajacych tekatany czy meguri)

W dodatku, ich ruch zaczyna spelniac warunki KISS. Zwykle podniesienie i opuszczenie reki ma efekt w postaci kompletnej harmonizacji uke z tatami. I to niezaleznie od rozmiaru uke, czy tez jego doswiadczenia. Wyglada na to, ze uzywanie tekatany na tym poziomie ma efekt znacznie przekraczajacy jakiekolwiek rezultaty bedace do osiagniecia uzywaniem samego meguri.

Wlasnie dlatego mozemy wkroczyc tutaj w granice magii, na przykladzie powiedzmy Tamury sensei.
  • 0

budo_pmasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2101 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Tekatana jako zaawansowana forma meguri czyli KISS
i ty to wszystko tak na trzeźwo??
  • 0

budo_pancer
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 699 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:100-lica

Napisano Ponad rok temu

Re: Tekatana jako zaawansowana forma meguri czyli KISS

i ty to wszystko tak na trzeźwo??

Myśle, że to to już nie jest poziom powstały przy zażywaniu płynów - Szczepan albo ma stary staff albo powinien pomyśleć o zmianie dostawcy ziela bo mu jakieś pokrzywy kanadyjskie wciskają :wink:

Pancer (bardzo uważny przy wszystkich zakupach, nawet tych zielarskich np. mięty :) )
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Tekatana jako zaawansowana forma meguri czyli KISS
ale dyrdymal.. to chyba mozna leczyc.. wspolczesna medycyna ma szerokie mozliwisci
  • 0

budo_łabędź
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2100 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Swanderful country :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Tekatana jako zaawansowana forma meguri czyli KISS

W dodatku, ich ruch zaczyna spelniac warunki KISS.


Ale o czo chodzi :?: :?: :?: 8O 8O 8O
Jedyny kiss jaki mnie kiedys rzucał na glebę to ten:

Dołączona grafika

:rofl: :rofl: :rofl:

Łabędź (ze skrzetnie skrywaną heavy metalowa przeszłoscią) :wink:
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Tekatana jako zaawansowana forma meguri czyli KISS

Ale o czo chodzi


Keep It Simple and Short

sz(jak zwykle w misji szerzenia oswiaty wsrod labedziego ciemnogrodu :lol: )
  • 0

budo_krzeslav
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Stolyca

Napisano Ponad rok temu

Re: Tekatana jako zaawansowana forma meguri czyli KISS
Chyba już czas na napisanie poważnej książki o tym... jak to się nazywa... aikido, panie Szczepanie.
Nie wiem, do jakiego momentu piszesz poważnie, do jakiego się zgrywasz, ale wydaje mi się, że ogromna ilość zgromadzonej przez Ciebie wiedzy praktycznej, teoretycznej i subiektywnej aż woła o uporządkowanie i całościowe zestawienie. To, co piszesz w Internecie, szybko znika ze świadomości. Napisanie papierowej książki, to szansa na nieśmiertelność.
Zastanów się nad tym.
I nie zrażaj złośliwostkami vortalowej braci.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Tekatana jako zaawansowana forma meguri czyli KISS

Chyba już czas na napisanie poważnej książki o tym... jak to się nazywa... aikido, panie Szczepanie.

Przednia mysl, Krzeslaw, ale moj instruktor chyba by umarl ze smiechu jakby sie o tym dowiedzial :lol:

Jest taki koles, nazywa sie Sunadomari sensei, zdaje sie 9 dan, jeden z najstarszych uczniow Dziadkowych. Zaczal pisac ksiazki w wieku okolo 55 lat. Jak mial 70, to stwierdzil, ze te, co do tej pory wydal, to smiecie. Z tego plynie pewne przeslanie :wink:

Caveat emptor!

sz(pisarz, ale nie dla potomnosci)
  • 0

budo_desper
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 145 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z kądścik

Napisano Ponad rok temu

Re: Tekatana jako zaawansowana forma meguri czyli KISS
Moim zdaniem jeśli chodzi o ksiązki o Aikido to nawet te napisane u podnóża mistrzostwa w aikido przez mistrzów którzy później wspieli się wyżej a którzy to mistrzowie po owym wspięciu uważają te ksiązki za śmieci są wartościowe. Choćby dlatego że rozpoczynający swą dłuuugą drogę aikidocy raczej nie zrozumieją w pełni tego jak mistrz przez duże M odczuwa aikido. Dlatego dobrą alternatywą dla początkujących są te "śmieci". pozatym jeżeli jakiś mistrz na drodze do perfekcji w aikido napisał kilka książek można prześledzić jego drogę i sposób pojmowania aikido na przestrzeni lat. Oczywiście uważam też że książek nie należy traktować jako czegoś niezaprzeczalnego a traktować je z pewnym dystansem.

Także jeśli chodzi o książke Szczepana to jestem za!
  • 0

budo_zorro
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 453 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gracie Camp.

Napisano Ponad rok temu

Re: Tekatana jako zaawansowana forma meguri czyli KISS
Szczepan jak nie masz zamiaru wydać książki to może zastanów się nad zmajstrowaniem komisku- mógłbyś w nim graficznie objaśnić te wszystkie rzeczy o których tu piszesz jarając skręta przy ognisku :)
  • 0

budo_maciejsobczak
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 391 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawka

Napisano Ponad rok temu

Re: Tekatana jako zaawansowana forma meguri czyli KISS
Krzesłav, bardzo dobry pomysł, już wyobrażam sobie opisy technik trenowanych na krawędzi itp.- miodzio :) :wink:
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Tekatana jako zaawansowana forma meguri czyli KISS
taa... dawno nie czytalem nic śmiesznego.. ostatnio to "Aikido dla dżentelmenów" jakies kilkanaście lat temu..
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Tekatana jako zaawansowana forma meguri czyli KISS

Moim zdaniem jeśli chodzi o ksiązki o Aikido to nawet te napisane u podnóża mistrzostwa w aikido przez mistrzów którzy później wspieli się wyżej a którzy to mistrzowie po owym wspięciu uważają te ksiązki za śmieci są wartościowe. Choćby dlatego że rozpoczynający swą dłuuugą drogę aikidocy raczej nie zrozumieją w pełni tego jak mistrz przez duże M odczuwa aikido. Dlatego dobrą alternatywą dla początkujących są te "śmieci". pozatym jeżeli jakiś mistrz na drodze do perfekcji w aikido napisał kilka książek można prześledzić jego drogę i sposób pojmowania aikido na przestrzeni lat. Oczywiście uważam też że książek nie należy traktować jako czegoś niezaprzeczalnego a traktować je z pewnym dystansem.

Także jeśli chodzi o książke Szczepana to jestem za!

Wiesz Desper, jest taka ksiazka "Aikido i dynamiczna sfera". Zostalo toto napisane jako radosna tworczosc dwoch shodanow, jeszcze w pionierskich czasach aikido. No wiekszego badziewia to chyba juz nie ma. A ile szkody to wyrzadzilo dla aikido to chyba tylko Stefek S to przewyzsza. Ludzie sie tego chlamu naczytaja i przychodza do dojo z gotowymi wyobrazeniami co i jak ma byc. Wszystko co im sie mowi filtruja przez pryzmat tych bzdetow co sie naczytali. Wyobrazasz sobie, przykladowo instruktor z 6 danem i 30 latami doswiadczenia cos im mowi a ich to i tak nie przekonuje bo naczytali sie wypociny jakiegos niedocwiczonego shodana :twisted: :twisted: :twisted: a tylko dlatego ze ksiazka ksztaltuje jakies archetypy w mozgu....
Potem to trwa dziesiatki lat zeby to wszystko odkrecic. A i tak szkody pozostaja w umyslach ludzkich.

Nie ma znaczenia jak instruktor doszedl do tego co teraz umie, twoja droga i tak bedzie kompletnie inna. Sledzenie zmian pojmowania aikido jest bezcelowe, po co tracic czas na iluzje oraz zludzenia?
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Tekatana jako zaawansowana forma meguri czyli KISS

Szczepan jak nie masz zamiaru wydać książki to może zastanów się nad zmajstrowaniem komisku- mógłbyś w nim graficznie objaśnić te wszystkie rzeczy o których tu piszesz jarając skręta przy ognisku :)

Komiks moze byc. Juz zaczynam prace!!!!!
  • 0

budo_desper
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 145 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z kądścik

Napisano Ponad rok temu

Re: Tekatana jako zaawansowana forma meguri czyli KISS

Nie ma znaczenia jak instruktor doszedl do tego co teraz umie, twoja droga i tak bedzie kompletnie inna. Sledzenie zmian pojmowania aikido jest bezcelowe, po co tracic czas na iluzje oraz zludzenia?


Po co? Z ciekawości. Myśle po prostu że to ciekawe. Może mam dziwne podejście ale chciabym poznać jakieś prawidłowości zmian w pojmowaniu aikido. Chociaż zgodzę się że to może okazać sie stratą czasu bo przecież kazdy różny i każdy inaczej może pojmować aikido na przestrzeni lat, a nawet wielcy mistrzowie są zwykłymi ludźmi i te same cechy kogoś mogą sie odzwierciedlić w poznawaniu np. sposobów smażenia jajecznicy i tak po kilkudziesiąciu latach ktoś może odkryć że sposób w jaki wcześniej to robił jest bez sensu bo spróbował innego: prostrzego, szybszego, takiego dzięki któremu jajecznica lepiej smakuje.

Co z tego wynika - nic. Jak bede sie kiedyś nudził to może potrace sobie na to trochę czasu. Po prostu wydaje mi się że może okazać się to ciekawe. Chociaż przyznaję że to mało prawdopodobne ;) .
Co do przydatności książek to nadal twierdzę że są przydatne. Czytający tylko musi mieć świadomość że każda droga inna.

Dżisas ale późno!
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Tekatana jako zaawansowana forma meguri czyli KISS
ogolnie to nie wiem o co chodzi :-)
gdzies kiedys juz bylo o tym meguri i te katana,ale nie pamietam bo mnie tu chwile nie bylo :-) (zauwazyl ktos ?? :-) )

ale mysle ze jedno i drugie to jakas proba opsi czegos nieopisywalnego :-)
ale sie popisalem

szczepan na powiesciopisarza ! to jest dobry pomysl, ale czy dasz rade Szczepciu z samym soba dojsc do ladu?
pozdrowka :-)
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Tekatana jako zaawansowana forma meguri czyli KISS

ale czy dasz rade Szczepciu z samym soba dojsc do ladu?

autor! autor!! Oscar dla tego pana i 2 duże Tyskie
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Tekatana jako zaawansowana forma meguri czyli KISS

ogolnie to nie wiem o co chodzi :-)

......cwicz smialo i nie zalamuj sie!!!

gdzies kiedys juz bylo o tym meguri i te katana,ale nie pamietam bo mnie tu chwile nie bylo :-) (zauwazyl ktos ?? :-) )

....jasne, juz myslalem ze wreszcie cie szlag trafil , a tu takie schody.....no coz, zycie jest brutalne :(

ale czy dasz rade Szczepciu z samym soba dojsc do ladu?
pozdrowka :-)

Bede mocno walczyl!!! :wink: dzieki!
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Tekatana jako zaawansowana forma meguri czyli KISS

ale czy dasz rade Szczepciu z samym soba dojsc do ladu?

autor! autor!! Oscar dla tego pana i 2 duże Tyskie

a dziekuje-ale nie zasluzylem (skromnie opuszczam oczeta :-) )
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Tekatana jako zaawansowana forma meguri czyli KISS


ogolnie to nie wiem o co chodzi :-)

......cwicz smialo i nie zalamuj sie!!!

ciezko cwiczylem jak mnie nie bylo stad moje spostrzezenia:-)



gdzies kiedys juz bylo o tym meguri i te katana,ale nie pamietam bo mnie tu chwile nie bylo :-) (zauwazyl ktos ?? :-) )

....jasne, juz myslalem ze wreszcie cie szlag trafil , a tu takie schody.....no coz, zycie jest brutalne :(

Szczepanie ty moje kochanie :-) milo mi ze az tak sie steskniles . cmok


ale czy dasz rade Szczepciu z samym soba dojsc do ladu?
pozdrowka :-)

Bede mocno walczyl!!! :wink: dzieki!

tylko z krawedzi nie spadnij :-)
tak wogole to przybij piatke na powitanie :box:
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024