Skocz do zawartości


Zdjęcie

Wytopki z dymarek


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

budo_wysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1649 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Wytopki z dymarek
Jak łatwo zorientować się z podpisu pod moim awatarem. mieszkam w Brwinowie.

Dziwna ta miejscowość ma to do siebie, że na przełomie maszej ery, w okolicach I w.n.e (bodajże późny okres lateński, grupa tyniecka itd.) rozwinął się tutaj potężny ośrodek hutnictwa starożzytnego. Przez te biedne ziemie przewalały się najrózniejsze hordy barbarzyńców i innej gotycko-celtyckiej hołoty. Poza gwałceniem okolicznych dziewcząt i paleniem osad bogu ducha winnych tubylców, rozwinęli także przemysł zbrojeniowy. Pozostawili po sobie pulę genetyczną i tysiące dymarek. W wyniku przeprowadzonych na dużą skalę badań archeologicznych odkryto całe zagłębie hutnicze szacowane na około 100 tys. pieców. Produkowano tu rocznie 50 - 100 (do 150) ton żelaza. Być może był to swoisty COP barbarzyńców walczących z cesarstwem rzymskim.

Na opuszczonej strzelnicy wojskowej w Komorowie, służącej obecnie do katowania Gazika (patrz moje www) trudno czasem zrobić pięć kroków by nie potknąć się o taki starożytny wytopek żelaza. Wiem, że jeszcze w 19 w. używano tych glutów w kowalstwie, ale nie wiem do czego.

Mam z związku z tym do was pytanie. Czy toto się do czegoś nadaje? Ze względu na wysoką zawartość żużlu w wytopku i beztlenowe warunki pod ziemią można podejżewać, że resztki żelaza tam zostały. Może dałoby się te resztki przetopić/przekuć i uzyskać całkiem fajny materiał?

Knifemakerzy zza oceanu od jakiegoś czasu lubują się w stosowaniu pradawnych pozostałości (może jak się nie ma własnej historii to docenia sie jej wartość u innych?). Stąd te wszystkie okładziny z ciosów mamuta, damast ze stali meteorytowej lub sheffieldzkiej.

Miło by było mieć nóż pochodzący w prostej linii od tych ostrzy które rozniosły Cesarstwo Zachodnie i zmieniły bieg historii. Nie wspominając już o wartości materialnej takiego ostrza ;)

Nie mogę się też dobić do Wojtka Sławińskiego ([link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]), choć mieszka 200 metrów ode mnie (Brwinów rządzi). Na wakacje pojechał, czy co?

To co o tym myślicie? Da się coś odzyskać? I czy byście byli zainteresowani, bo to na prawdę przemysłowe ilości złomu.

pozdr
wysz
  • 0

budo_mrozik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 690 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Oborniki Śląskie k. wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Wytopki z dymarek
Ja jestem chętny - jak możesz to wyślij mi to paczką taką do 5kg - podaj swój numer konta to ci hajc wpłące za paczkę.

Tak btw co do takich grudek to można je przekuwać - co prowadzi do oczyszczania z żużla - ja co normalnie zazdroszcze - jak bym mieszkał 200m od tego pana to bym na wakacje namiot u niego pod chatą rozbił i koczował dopuki by mnie czegoś nie nauczył.
  • 0

budo_wysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1649 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wytopki z dymarek
Nie ma sprawy, tylko lepiej byłoby to najpierw oczyścić z całego syfu (m.in. Zabójczej Rdzy Szurikenowej).

Na razie czekam na odpowiedź od Płatnerza. Jeśli pozwoli mi wejść z tym do kuźni to będę mógł ci przesłać czyste pakiety (mam taką nadzieje).

Pytanie jednak brzmi: czy toto do czegoś się nada? może jako jeden z ingredientów do damastu?
  • 0

budo_mrozik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 690 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Oborniki Śląskie k. wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Wytopki z dymarek
JA to bym chciał w takiej nieoczyszczonej wersji - sam bym się chętnie tym pobawił - jako składnik damastu - całkiem możliwe.
  • 0

budo_wysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1649 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wytopki z dymarek
to daj namiary na priva - przeslę ci ćmula ;)
  • 0

budo_mrozik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 690 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Oborniki Śląskie k. wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Wytopki z dymarek
Jak masz możliwość skontaktowania się z panem płatnerzem - to wypytaj go o wszystko dot. skuwania damastu tzn:

- Temp. zgrzewania
- rodzaj topnika
- sposób pakietowania przed skuwaniem
- rodzaje stali
- sposób skuwania (czy przekuwa w płaskownik, potem tnie go i to znowu skuwa, czy może skręca) no nie wiem co można jeszcze wymyślić
- sposób wytrawiania (czasy, kwasy)
- sposób hartowania
- sposób polerowania.

Za wszelką pomoc z góry dziękuję - może mogę jakoś pomóc?
  • 0

budo_marecki-san
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 450 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Breslau inaczej Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Wytopki z dymarek
wysz z tego co wiem Sławiński dopiero co zaczął się na nowo urządzać. Podobno wyszła mu przeprowadzka, bo sprawił sobie nowy piec żeby robić dłuższe głownie :) .
  • 0

budo_wysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1649 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wytopki z dymarek
Oto co mi odpowiedział Płatnerz:

"Na zdrowy rozum, jeśli owe wytopki nadawałyby sie do przerobu, to chyba wykorzystano by je 2000 lat temu. Niestety - jest to tylko materiał
archeologiczny i (był) surowiec dla hut w okresie międzywojennym.
Żuzla jest rzeczywiście sporo - jest to właśnie żużel pozostały po wytopie.
Co prawda zawierający kilkadziesiąt % metalicznego żelaza, ale w postaci
niemozliwej do odzyskania (poza Wielkim Piecem).
Tym samym mozliwość wykucia z niego czegokolwiek traci sens
:-( (((((("

Tak więc - z tematu dupa :(

Przy okazji przejżał strony MoS:

"Dziękuję za adresy internetowe - bardzo fajna strona. A że "customknives" to
również moja specjalność, więc....."

Może będziemy mieli nowego MoSa ;)


wysz z tego co wiem Sławiński dopiero co zaczął się na nowo urządzać. Podobno wyszła mu przeprowadzka, bo sprawił sobie nowy piec żeby robić dłuższe głownie :) .


Mhm... Przeprowadza się w okolice Grodziska..(ale to i tak niedaleko)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024