Skocz do zawartości


Zdjęcie

Test sprawnościowy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
13 odpowiedzi w tym temacie

budo_ziomek-tomek
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 70 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Test sprawnościowy
Na całym świecie opracowywane i popularyzowane są różnorodne formy testów sprawnościowych, których zadaniem jest zainteresowanie ludzi sprawnością i zdopingowanie do systema­tycznego treningu. Większość z testów nie dociera jednak do szerokiego odbiorcy, bądź ich współczynnik trudności jest zbyt wysoki. „Indeks sprawności fizycznej", którego autorem jest dr Krzysztof Zuchora z warszawskiej AWF, ma proste kryteria, jest pomyślany tak, aby spróbować mógł każdy bez względu na wiek, płeć i przygotowa­nie sprawnościowe.

Wyniki testu— jak wykazała praktyka — są miaro­dajnym źródłem informacji o fizycznej sprawności ćwiczącego.

Cechy

Sybkość: 10 sęk sprintu w miejscu. Wysokie unoszenie kolan z jednoczesnym klaśnięciem pod podniesioną nogą. Liczy się liczba klaśnięć. Ocena dla kobiet: 12 — poziom minimalny, 16 — dostateczny, 20 — dobry, 25 — bardzo dobry, 30 — wysoki, 35 — wybitny. Ocena dla mężczyzn: 15 — minimalny, 20 — dostateczny, 25 — dobry, 30 — bardzo dobry, 35 — wysoki, 40 — wybitny.

Skoczność: skok w dal obu-nóż z miejsca. Rezultat mierzymy własnymi stopami. Ocena dla kobiet i mężczyzn: 5 — poziom minimalny, 6 — dostateczny, 7 — dobry, 8 -bardzo dobry, 9 — wysoki, 10 — wybitny.

Siła ramion: zwis na drążku lub gałęzi. Liczymy tylko pełne wy­konanie zadania. Ocena dla kobiet:

zwis wolny, ramiona wyprostowane, wytrzymać przez 3 sek. — poziom minimalny; zwis wolny, ramiona wyprostowane, wytrzymać przez 10 sek — dostateczny; zwis wolny jednorącz, wytrzymać przez 3 sek — dobry; zwis wolny jednorącz, wy­trzymać przez 10 sek — bardzo do­bry; zwis wolny, ugiąć mocno ramio­na, wytrzymać przez 3 sęk — wysoki; zwis wolny, ramiona mocno ugięte, wytrzymać przez 10 sek — wybitny. Ocena dla mężczyzn: zwis wolny, ramiona wyprostowane, wy­trzymać przez 10 sek — minimalny;

zwis wolny jednorącz, wytrzymać przez 10 sek — dostateczny; zwis wolny, ugiąć mocno ramiona, wytrzymać przez 3 sek — dobry; zwis wolny, ugiąć mocno ramiona, wytrzymać przez 10 sęk — bardzo dobry; zwis wolny ramiona ugiąć i wytrzymać zwis jednorącz przez 10 sek — wysoki; zwis wolny, wytrzymać zwis jednorącz kolejno na obu rękach po 10 sek — wybitny.



Gibkość: z pozycji na baczność ciągły powolny skłon tułowia w przód. Nogi proste. Liczy się po­prawne wykonanie- Ocena (zadania dla kobiet i mężczyzn): chwyt oburącz za kostki — poziom minimalny; dotknięcie palcami do palców stóp — dostateczny; dotknięcie palcami obu rąk do podłoża — dobry; jak poprzednio tylko palce obu rąk szeroko rozwarte — poziom bardzo dobry, dotknięcie dłońmi obu rąk do podłoża - wysoki, dotknięcie głową do kolan - wybitny.



Wytrzymałość: bieg ciągły w miejscu lub na dystansie w tempie około 120 kroków na minutę. O wyniku decyduje czas. Ocena dla kobiet: l mir (200 m) — poziom mi­nimalny, 2 min (400 m) — dosta­teczny, 4 min (800 m) — dobry, 7 min (1200 m) — bardzo dobry, 10 min (1500 m) — wysoki, 15 min (2000 m) — wybitny. Ocena dla męż­czyzn: 2 min (400 m) — minimalny, 4 min (800 ni) — dostateczny, 7 min (1500 m) — dobry, 10 min (2000 m) — bardzo dobry, 15 min (2500 m) — wysoki, 20 min (3000 m) wybitny.



Siła mięśni brzucha: leżąc na plecach wykonujemy nożyce poprzeczne; nogi proste, uniesione nad podłoże. O wyniku decyduje czas próby. Ocena dla kobiet: 10 sek — minimalny, 30 sek — dostateczny, l min — dobry, 1,5 min — bardzo dobry, 2 min — wysoki, 3 min — wybitny. Ocena dla mężczyzn: 20 sek — minimalny, l min — dostateczny, 2 min — dobry, 3 min — bardzo dobry, 4 min — wysoki, 6 min — wybitny.

Po wykonaniu poszczególnych za­dań zapisujemy liczbę zdobytych punktów. Zarówno kobiety jak i mężczyźni za wykonanie zadania otrzymują: poziom minimalny — l pkt, dostateczny — 2 pkt, dobry — 3 pkt, bardzo dobry — 4 pkt, wysoki — 5 pkt, wybitny — 6 pkt.

-------------------------------------------------------------------------------
Właśnie chodzi mi o ten test
Moje wyniki to

szybkość- bardzo dobry
skoczność bardzo dobry
siła ramion wybitny :)
gibkość wysoki
wytrzymałość wybitny :)
siła mięśni brzucha dobry :(

Wychodzi mi 29 punktów a musze mieć 33 punkty co i jak ćwiczyć (bo chyba nozyc 6 minut nie będe nigdy robił)
  • 0

budo_silver
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 747 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:88.1 FM
  • Zainteresowania:Combat

Napisano Ponad rok temu

Re: Test sprawnościowy
Gość z W-Fu robił mi to samo, tylko nie było biegu ciągłego w miejscu.

Z gobkości możesz mieć 6 zamiast 5 punktów łatwym sposobem. Najpierw robisz rozgrzewkę - nogi szerzej niż ramiona i starasz się szybko dotknąć rękami podłoża (nogi cały czas proste) tak z 10 razy; potem zmniejszasz rozkrok tak na szerokość ramion i znów to co wcześniej; potem nogi wężej niż ramiona (znowu 10 razy) i na samym końcu 10 szybkich na prostych nogach. Teraz stajesz, wciągasz powietrze, równoczesnie wypychasz klatę do góry (ogolnie unosisz nieco cały korpus do góry) i dotknij głową kola. :wink:

Inna metoda
Kladziesz się na plecach, nogi za siebie w ten sposób, żebyś kolanami dotykał podłoża (kolana będziesz miał koło głowy) i wytrzymaj tak z 20-30 sekund; potem siadasz na zadzie, nogi proste, łapiesz się za kostki igłowa do kolan - wytrzymaj z 15-20 sekund.

Efekt gwarantowany. :)
  • 0

budo_ziomek-tomek
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 70 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Test sprawnościowy
tylko ze to trzeba robić bez użycia łap
  • 0

budo_ziomek-tomek
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 70 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Test sprawnościowy
a co ze skocznościa, teraz skacze 8 swoich stop czy w miesiąc dojde do 10(nieche stosować żadnych programów dla koszykarzy czy siatkarzy które niszczą stawy)
  • 0

budo_novocaine
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5882 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:uk
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Test sprawnościowy
zwis wolny ramiona ugiąć i wytrzymać zwis jednorącz przez 10 sek — wysoki; zwis wolny, wytrzymać zwis jednorącz kolejno na obu rękach po 10 sek — wybitny.


ym. czyli w drugim chodzi o to zeby 10s na jednej rece sie utrzymac? prostej? a potem drugiej? toz to banal..? a to pierwsze znaczy co? podciagnac sie a potem 1 reka co..?

paietajcie, 50% polakow nie potrafi czytac ze zrozumieniem :wink:
  • 0

budo_ziomek-tomek
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 70 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Test sprawnościowy
1. podciagnąc się z dwóch rak złapać pierwszą za druga w nadgarstku odczekać
2.jak pierwsze tylko jeszcze zmienic ręke cały czas w ugięciu
  • 0

budo_novocaine
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5882 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:uk
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Test sprawnościowy

1. podciagnąc się z dwóch rak złapać pierwszą za druga w nadgarstku odczekać
2.jak pierwsze tylko jeszcze zmienic ręke cały czas w ugięciu

no to zmienia postac rzeczy :lol:
  • 0

budo_ziomek-tomek
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 70 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Test sprawnościowy
prosiłbym o jakieś rady w treningach i czy jest możliwe że będe miał 33 punkty
  • 0

budo_kazuya2
  • Użytkownik
  • 1 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gorzów Wielkopolski

Napisano Ponad rok temu

Re: Test sprawnościowy
Zrobiłem cały plan i wyszło wszędzie maks nic trudnego w nim nie widziałem coprawda jestem troche wysportowany hehe
Ale wyszło wybitny wszędzie :)
  • 0

budo_mesjasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1074 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Katowice
  • Zainteresowania:Ninjitsu

Napisano Ponad rok temu

Re: Test sprawnościowy
no i postanowiles ze swoim pierwszym postem na VB powiadomisz wszystkich vortalowiczow ze jestes wybitny :roll:
  • 0

budo_tob
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 58 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Test sprawnościowy
w wytrzymalosci muzi byc 120krokow/min. jak to zmierzyc podczas biegu (biegam co rano na dystans 3 000m w czasie ok. 14min-z twoich wynikow wychodzi ze "wybitny" a cos mi sie wydaje ze chyba nie :wink: jak te kroki zmierzyc?)
  • 0

budo_ziomek-tomek
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 70 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Test sprawnościowy
120 kroków/min. to 2 kroki na sekunde czyli np. prawa dotyka ziemi co sekunde :) 8)
  • 0

budo_saudade
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 217 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice / Katowice

Napisano Ponad rok temu

Re: Test sprawnościowy

1. podciagnąc się z dwóch rak złapać pierwszą za druga w nadgarstku odczekać
2.jak pierwsze tylko jeszcze zmienic ręke cały czas w ugięciu


O ile mi wiadomo, to podczas wykonyania tego ćwiczenia należy rękę, na której nie wykonujemy zwisu, opuścić na dół. Uchwyt drugiej ręki za nadgarstek chyba zbyt ułatwia sprawę.


Z innej beczki...Jeżeli ktoś zna jakieś inne testy sprawnościowe, to proszę podac mi źródło. Dziękuję :-)
  • 0

budo_)pit(
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1105 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:100Lica
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Test sprawnościowy

Wytrzymałość: bieg ciągły w miejscu lub na dystansie w tempie około 120 kroków na minutę. O wyniku decyduje czas.
......
20 min (3000 m) wybitny.

:lol: :lol: :lol:

Ja na tescie coopera (12 min) mialem 3080 m w temp. ok. 30 albo i wiecej stopni celsjusza.

Z gibkosci terz spokojnie robie wybitny.


Pozostalych niesprawdzalem ale apropo zwisu na rekach czasami jak mi sie nudzi to to po prosto wykonuje bez zandnego czekania.

Co do sprintu i tego klaskania to terz pewnie by niebylo zadnych problemów ale niechce mi sie tego teraz sprawdzac.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024