Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czy SAMURAJA można nazwać RYCERZEM ???


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
27 odpowiedzi w tym temacie

budo_cervantes
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 110 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:At your local Cinema near you!

Napisano Ponad rok temu

Czy SAMURAJA można nazwać RYCERZEM ???
jak w temacie... moi kumple tak bronili swoich racji że się mało nie pobili... ktoś się w tym bardziej orientuje?
  • 0

budo_grey fox
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 192 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy SAMURAJA można nazwać RYCERZEM ???
Ekhm, tylko dlaczego na forum aikido... :wink:
Myślę że jednak to jest pewien rodzaj rycerza... :)
  • 0

budo_sojobo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 506 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy SAMURAJA można nazwać RYCERZEM ???
polecam ksiazke pt. "Rycerze i Samuraje-Tozai Bushido-No Hikaku"
autorstwa Takeshi Takagi
  • 0

budo_pmasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2101 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy SAMURAJA można nazwać RYCERZEM ???
jeśli rycerstwo traktujesz w kategoriach zachodnioeuropejskiej, definicji jako: zamkniętą (oczywiście umownie), wyłonioną grupę społeczną, której zadaniem było zapewnienie militarnego wsparcia władzy i partycypowanie w niej. Grupa ta jest mniej lub bardziej odcięta od zaj. rzemieślniczych produkcji rolnej, w czasach wojny specjalizując sie w rzemiośle wojennych, w czasie pokoju tworzy gł. rolnicze latyfundia. jest rozwarstwiona w obrębie własnej grupy. mówimy tak o majątku, możliwościach, wpływach (choćby staropolskie różnice między magnatem a szlachtą zaściankową) jeśli tak to traktujesz to teoretycznie można nazwac kastę samurajów szlachtą.
Jednak trzeba pamiętać, że samo słowo szlachta (z pol. od szlachetny prawdopodobnie) tyczy sie zjawiska typowo europejskiego czy najwyżej z kregów grecko-łacińskich. tak różnice społeczne, kulturowe jak i baza shintoistyczno-buddyjska tworzą w japonii tak unikalne środowisko, że nazwanie kasty samur. szlachtą możnaby porównać do zdefiniowania kapłana shinto jako księdza.
innemi słowy bezpieczniej ich tak nie nazywać :D
  • 0

budo_cervantes
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 110 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:At your local Cinema near you!

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy SAMURAJA można nazwać RYCERZEM ???

Ekhm, tylko dlaczego na forum aikido... :wink:
Myślę że jednak to jest pewien rodzaj rycerza... :)


no a gdzie to miałem wstawić??? na forum ULICA? :)

pmasz dzieki za wyczerpujaca odpowiedz
  • 0

budo_smook
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 134 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy SAMURAJA można nazwać RYCERZEM ???
jak kumple chcieli sie bic to forum ulica bylo odpowiednie
  • 0

budo_yooggie
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 142 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:znak byl ale urwali...to nie wiem

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy SAMURAJA można nazwać RYCERZEM ???
Na ksiązce "BUSHIDO dusza japoni"... "..drogi rycerzy czyli drogi któymi powinni podązac rycerze" Wiadomo Rycerz to okresenie europejsie Samuraj Japonskie :)
  • 0

budo_wia
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 193 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy SAMURAJA można nazwać RYCERZEM ???

Na ksiązce "BUSHIDO dusza japoni"... "..drogi rycerzy czyli drogi któymi powinni podązac rycerze" Wiadomo Rycerz to okresenie europejsie Samuraj Japonskie :)


Swoją drogą czy katanę można nazwać mieczem/szablą? Czy iaido, kendo itp. można nazwać szermierką? Czy sake można nazwać wódką? Tego typu pytania można mnożyć. Tylko po co?
  • 0

budo_yooggie
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 142 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:znak byl ale urwali...to nie wiem

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy SAMURAJA można nazwać RYCERZEM ???
A czy Weka mozna nazwac Bagietką a czy Ciupaska mozna nazwac Siekeirka ..pytania mozna mnozyc.....a to sie przybliza dla zrozumienia Nie móie ze Katana = Miecz ale przyjmijmy ze Katane zaliczamy do mieczy :)
  • 0

budo_marecki-san
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 450 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Breslau inaczej Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy SAMURAJA można nazwać RYCERZEM ???
ja myśle że można porównywać ale mówić na samuraja rycerz niewiem czy by cie nie obrazi :P
  • 0

budo_wia
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 193 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy SAMURAJA można nazwać RYCERZEM ???

... ale przyjmijmy ze Katane zaliczamy do mieczy :)


A może raczej szabla dwuręczna? Co?

(Wszak miecz to broń obosieczna)
  • 0

budo_yooggie
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 142 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:znak byl ale urwali...to nie wiem

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy SAMURAJA można nazwać RYCERZEM ???
Jezeli istnieje okreslenie Katana to po co ja nazywac mieczem....dla kogos kto jest laikiem jest to MIECZ..... a ty mozesz sobie nazywac Ze jest do dwu ręczna szabla......choc wiesz tu tez nie do konca...bo w Ryoto -Jutsu trzyma sie ją jedną ręką....i jest wtedy jedno ręczna....Jak tak zaraz pójdzie to sie bedizemy kłócic ze Jo too Kijek a Bo Kij...heheheh pozdrawiam
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy SAMURAJA można nazwać RYCERZEM ???

Na ksiązce "BUSHIDO dusza japoni"... "..drogi rycerzy czyli drogi któymi powinni podązac rycerze" Wiadomo Rycerz to okresenie europejsie Samuraj Japonskie :)


tu się mylisz, samuraj po japońsku oznacza "ten który służy" - słowo pochodzi z chińskiego. Samuraje mieli podobne do naszych rycerzy funkcje społeczne, ale nie były to identyczne warstwy społeczne.
  • 0

budo_yooggie
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 142 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:znak byl ale urwali...to nie wiem

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy SAMURAJA można nazwać RYCERZEM ???
dziękuje za odpowiedz......lecz ja tylko cytowalem ksiazke "bushido dusza japoni" tak ze prosze o wybaczenie mi mojej nieswiadomej pomyłki.
  • 0

budo_sid
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1086 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy SAMURAJA można nazwać RYCERZEM ???

Czy SAMURAJA można nazwać RYCERZEM ???

Może najpierw zapytam. Kim dla Ciebie jest rycerz?
  • 0

budo__biały_
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 292 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy SAMURAJA można nazwać RYCERZEM ???
chciałem zapytać o to samo Sid. Mi do określenia samuraja najlepiej pasuje słowo wojownik. Polecam książkę Aleksandra Śpiewakowskiego "SAMURAJE". Naprawde świetna.
  • 0

budo_sid
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1086 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy SAMURAJA można nazwać RYCERZEM ???

chciałem zapytać o to samo Sid. Mi do określenia samuraja najlepiej pasuje słowo wojownik. Polecam książkę Aleksandra Śpiewakowskiego "SAMURAJE". Naprawde świetna.

Rycerz też jest wojownikiem...

W przypadku kodeksu etycznego, obyczajów... zawsze można mówić o pewnych podobieństwach i różnicach. Lecz nie jest możliwym jednoznacznie stwierdzić, że samuraj = rycerz, czy też samuraj nie = rycerz.

Poza tym, wszystko zależy od tego, co rozumiemy pod pojęciem "rycerz". Jeśli określamy w ten sposób wojownika, kogoś kto reprezentuje w społeczeństwie warstwę wojowników, ich kulturę, ideały... to, jak sądzę, rycerzem można nazwać samuraja. Jeśli jednak mówiąc "rycerz" mamy na myśli wojownika reprezentującego stricte europejską tradycję, to mówienie o samuraju jako o rycerzu jest błędem.

... to tak w skrócie...


PS.
Jeśli ktoś napisze za mnie pracę z metodologii, to w ramach wdzięczności dam linka do mojej pracy na ten właśnie temat... :-)
  • 0

budo__biały_
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 292 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy SAMURAJA można nazwać RYCERZEM ???
A ja uważam że samuraj nie był rycerzem. Różnice są tak znaczne, że nie można ich porównywać. To tak jakby nóż nazwać toporem bo też jest metalowy. Ale to tylko moja opinia. Możliwe że nie mam racji.

Ps. Co to jest metodologia?
  • 0

budo_sid
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1086 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy SAMURAJA można nazwać RYCERZEM ???

A ja uważam że samuraj nie był rycerzem. Różnice są tak znaczne, że nie można ich porównywać. To tak jakby nóż nazwać toporem bo też jest metalowy. Ale to tylko moja opinia. Możliwe że nie mam racji.

Jak już napisałem, wszystko zależy od tego, kim jest dla Ciebie "rycerz", jak definiujesz to pojęcie. Jakiekolwiek spory są w tej chwili bez znaczenia.

Ps. Co to jest metodologia?

Oj... ty chyba nie pomożesz mi. :wink:
  • 0

budo__biały_
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 292 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy SAMURAJA można nazwać RYCERZEM ???
Ja cie chciałem tylko sprawdzić :wink: Metodologia jest to nauka o metodach badań naukowych, o skutecznych sposobach dociekania ich wartości poznawczej. Metodologia zajmuje się zagadnieniami teoriopoznawczymi związanymi z rozwojem danej nauki. Różnice pod względem metodologicznym pomiędzy naukami polegają na innych celach w systematyzacji wykrywanych zależności, nieprawdaż?
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024