Skocz do zawartości


Zdjęcie

blued knife


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
14 odpowiedzi w tym temacie

budo_guldan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1366 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

blued knife
juz na paru stronach widzialem noze z opisem "Hardened, polished, and heat blued high carbon steel railroad spike"
akurat ten opis byl do tego noza Dołączona grafika
ladny kolor uzyskany tym heat blued. ale co to znaczy? co to za proces?
w ksiazce ktora ostatnio znalazlem ("Galwanotechnika dla rzemieslnikow") jest opis barwienia stali poprzez podgrzanie jej do odpowiedniej temp (tabela jest, jakbys ktos chcial to przepisze).
czy to moze byc ten proces? nie znalazlem opisu w necie jak to zrobic (ale gdzies jest a ja slepy jestem).
pzdr
gul
  • 0

budo_guldan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1366 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: blued knife
znalazlem cos takiego:
The bluing process is carefully controlled so that the blued knives will somewhat attain a gold color in the blade area to remain knife hard and yet the handle is spring tempered to a full blue. Many factors can affect the colors however and the actual results are never completely predictable.
nie do konca rozumiem o co chodzi w tym tekscie.
  • 0

budo_ciulkwens
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 923 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: blued knife
tak to wlasnie o to chodzi, grzejesz do odp tem i masz kolor tylko ze to moze powodowaz zbyt wysokie odpuszczenie materialu i zpewnoscia nie jeste trwale
  • 0

budo_gab3d
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1572 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z lasu

Napisano Ponad rok temu

Re: blued knife
Nie wiem jak w "firmowych" kolorkach. Ale takie powstale przez przypadek [przegrzanie shit!] schodza po pociagnieciu pilnikiem.
Takze tak jak ciulkwens mowi : nie wiem czy mozna liczyc na trwale kolorki.

Pozdr.
  • 0

budo_guldan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1366 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: blued knife
kolor nie jest trwaly i raczej stosowany do ozdabiania nozy ozdobnych (wlasnie sie w to bawie). ide zaraz podkolorowac Bird Knife'a.
  • 0

budo_guldan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1366 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: blued knife
a co do firmowych kolorow to robi sie je rownie poprzez anodyzowanie tytanem. i to jest trwale. [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] tu jest schemat budowy jak zrobic urzadzenie do anodyzowania. jak przetlumacze tekst na polski to poprosze znajomego elektryka zeby mi takie cos zbudowal.
  • 0

budo_vince
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4029 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: blued knife
anodyzowanie tez nie jest procesem pemanentnym, przebarwienie wystepuje na poziomie tylko kilku molekul przez co po jakims czasie kolory po prostu sie scieraja.
  • 0

budo_gab3d
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1572 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z lasu

Napisano Ponad rok temu

Re: blued knife
Dotego zdaje sie ze dziala tylko na niektore rodzaje stali [z tego co pamietam].
  • 0

budo_guldan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1366 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: blued knife
Dołączona grafika
ot zabawy z palnikiem.
  • 0

budo_guldan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1366 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: blued knife
ot jeszcze jedno, ladniejsze zdjecie.
Dołączona grafika
  • 0

budo_melonmelon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 841 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:częstochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: blued knife

juz na paru stronach widzialem noze z opisem "Hardened, polished, and heat blued high carbon steel railroad spike"
jest opis barwienia stali poprzez podgrzanie jej do odpowiedniej temp (tabela jest, jakbys ktos chcial to przepisze).
czy to moze byc ten proces? nie znalazlem opisu w necie jak to zrobic (ale gdzies jest a ja slepy jestem).
pzdr
gul


a może przez przypadek są to barwy nalotowe na stali??
już gdzieś na forum ktoś dał linka do kolorów stali i barw nalotowych (te ostatnie pomagają w odpuszczaniu)
czyli najprawdopodobniej wystarczy do piecyka (jak się kce dokładnie) z regulowaną temperaturką dobrać se kolor i temp. i wio
kolory nie będą zbyt trwałe, ale troche powinny wytrzymać (na powierzchni są dość twarde tlenki żelaza)

pozdro
  • 0

budo_guldan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1366 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: blued knife
Wyroby stalowe nie narazone na dzialanie wilgoci, chemikaliow itp. barwi sie metoda termiczna, ogrzewajac do odpowiedniej temperaturt w piecach lub tez w kapielach skladajacych sie najczesciej z olowiu i cyny w roznych proporcjach.

temp C - barwa stali
230 - zolta
245 - brazowa
265 - czerwona
275 - purpurowoczerwona
285 - fioletowa
295 - niebieska
330 - szara

z ksiazki Stanilsawa Wirbilisa pt "Galwanotechnika dla rzemieslnikow"
  • 0

budo_jacu$
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 352 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Re: blued knife
Guldan wrote:

jak przetlumacze tekst na polski to poprosze znajomego elektryka zeby mi takie cos zbudowal.


Jeśli będziesz samodzielnie tłumaczył tekst a nie znasz się na "tych sprawach" to Ci podpowiem że:
variac = autotransformator
bridge rectifier = mostek prostowniczy (mostek Graetza)
Do opisu mam takie uwagi:
1. Gość jest prawdopodobnie ze Stanów więc napięcie w sieci ma 110V. Autotrafo daje mu 0-140V ale u nas analogicznie jest w sieci 230V a autotrafo starego typu dawało 0-250V przy 220V, a więc teraz da 0-260V. O wiele za dużo. Wystarczy więc zamiast mostka prostowniczego dać pojedynczą diodę i średnia wartość prądu spadnie nam o połowę. Efekt będzie podobny jak przy napięciu sieci 110V i prostowaniu dwupołówkowym. W końcu to nie o napięcie tu chodzi a o wartość prądu w obwodzie.
2. Zdobycie autotransformatora może być dzisiaj nieco trudne, ponieważ napięcie w sieci ma dużo lepszą stabilność niż w latach 70-tych i nie ma sensu stosować takiego urządzenia. Jeśli znajomy elektryk okaże się elektronikiem to pewnie da sobie radę ze zbudowaniem tzw. regulowanego prostownika na jakimś triaku lub tyrystorze. Nie będzie buczało ani iskrzyło a regulacja będzie na potencjometrze.
3. Nie podoba mi się bardzo, że w układzie nie ma separacji od sieci. Pół biedy jeśli masz w domu/warsztacie wyłączniki różnicowo-prądowe zwane też wyłącznikami przeciwporażeniowymi. Jeśli nie masz to lepiej zastosować transformator separujący 230/230V. Nawet jak przypadkowo dotkniesz wówczas jednego przewodu to prąd przez Ciebie nie popłynie.
4. Woltomierz na wyjściu prostownika to zbędny bajer. Moim zdaniem niezbędny jest amperomierz.
5.

You simply attach your piece to be colored to a titanium hook by hanging the part on the hook. Attach the positive DC lead to the hook. Attach the negative lead to the cathode that is submerged in the TSP. Turn on the variac and set it to zero volts. Hang your piece into the TSP and then slowly turn up the voltage on the variac.

Elementarne błędy grożące porażeniem prądem. Gość każe nam wszystko robić w odwrotnej kolejności, czyli najpierw włączyć autotrafo do sieci, następnie skręcić napięciwe wyjściowe do zera a na koniec zanurzyć kolorowany przedmiot w CocaColi. Błąd!
Najpierw powinniśmy zanurzyć przedmiot i zabrać łapy precz od kabelków. Następnie należy ustawić autotrafo na 0V na wyjściu i na koniec włączyć napięcie sieciowe. Przy braku separacji od sieci, nawet przy napięciu wyjściowym równym zero, na autotransformatorze (na wyjściu) możemy mieć pełne napięcie fazowe względem ziemi! Prawdopodobieństwo jest 50% (zależnie jak włożymy wtyczkę do gniazdka).

Więcej grzechów nie pamiętam...
Jak ktoś się jeszcze czegoś dopatrzy to niech się dopisze albo mnie obsmaruje, że się nie znam a tylko wymądrzam.

-------------------------------------------------------------------------------
Z wykształcenia elektryk, z zamiłowania elektronik, z zawodu ... nic z tego co powyżej.
  • 0

budo_guldan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1366 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: blued knife
Jacu$ dzieki wielkie za porady! naprawde iscie niesamowicie :D
dzieki twoim spostrzezeniom pewnie uda mi sie uniknac zbednych komplikacji zwiazanych z roznicami w elektryce pomiedzy europa a ameryka. super stary! wielkie dzieki.
  • 0

budo_jacu$
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 352 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Re: blued knife
:oops: :oops: :oops:
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024