Skocz do zawartości


Zdjęcie

SGPS- co to za nowa stal?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

budo_raffii
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 549 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno

Napisano Ponad rok temu

SGPS- co to za nowa stal?
Przeglądając ofertę Fallknivena rzuciła mi się w oczy pewna nowinka!
Mowa tu o składanym nożyku U2 który jest wykonany ze stali proszkowej
SUPER GOLD POWDER STEEL zalaminowanej w stali 420.Ponoć pierwsze w świecie połączenie laminatowe twardej stali proszkowej 62 HRC....
Pytanie do szanownych kolegów co to za stal SGPS?cena takiego nożyka bardzo ciekawa więc chyba niedługo zagości u mnie kolejny Fallkniven :)
  • 0

budo_fred
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 714 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wa-wa

Napisano Ponad rok temu

Re: SGPS- co to za nowa stal?
Byl niedawno topic na podobny temat.
http://www.forum-kul...showtopic=67169
Jak poczekasz do jesieni to doczekasz sie na wiecej modeli z laminatu VG10/SGPS/VG10.
A co do samej SGPS to niewiele wiadomo (nawet na forum Fallknivena kiepsko z informacjami) poza tym ze to nowa japonska stal, uwazana za konkurenta dla high-endowej amerykanskiej S30V.

Fred
  • 0

budo_heimdall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 635 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: SGPS- co to za nowa stal?

Byl niedawno topic na podobny temat.
http://www.forum-kul...showtopic=67169
Jak poczekasz do jesieni to doczekasz sie na wiecej modeli z laminatu VG10/SGPS/VG10.
A co do samej SGPS to niewiele wiadomo (nawet na forum Fallknivena kiepsko z informacjami) poza tym ze to nowa japonska stal, uwazana za konkurenta dla high-endowej amerykanskiej S30V.
Fred


Mała poprawka, zerknijcie na wklejony tam oryginalny tekst z wypowiedzi Hjortberger'a: - rdzeń owszem z proszkowej SGPS ale płazy z VG2 a nie VG10. Szukałem info o VG2, ale jedyne co znalazłem to to, iż stosuje ją m.in. firma Al Mar w swych nożach kuchennych jako podstawową stal na głownie. A więc pewnie wysoko-nierdzewna i wytrzymała...

Pozdrawiam
Heimdall
ps: Mi się śni Fallkniven o głowni zbliżonej do S-1 (>5") ale ze szlifem płaskim pełnym jak w F-1...jeśli taki zrobią na jesieni i to jeszcze z nowego laminatu...już teraz cieknie mi ślinka :twisted: .
  • 0

budo_heimdall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 635 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: SGPS- co to za nowa stal?

A co do samej SGPS to niewiele wiadomo (nawet na forum Fallknivena kiepsko z informacjami) poza tym ze to nowa japonska stal, uwazana za konkurenta dla high-endowej amerykanskiej S30V.
Fred


Można porównać:

SGPS (edge)
C - 1.40
Cr - 15.00
Mo - 2.80
Si - 0.50
Mn - 0.40
P - 0.030
S - 0.030
V - 2.00

S30V: ma tyle samo węgla : [ C-1.45 ] ale nieco mniej chromu [ Cr-14.00 ] nieco mniej molibdenu [ Mo - 2.00 ], za to dwa razy więcej wanadu [ V-4.00 ] przez co jest agresywniejsza.
Z drugiej strony SGPS ma wyższą twardość optymalną - 62 HRC (CPMS30V : 59-61 HRC), być może więc jest wytrzymalsza.
  • 0

budo_raffii
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 549 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno

Napisano Ponad rok temu

Re: SGPS- co to za nowa stal?
W związku z moim niedopatrzeniem względem stali na laminat chylę czoła.
Ja już nie będę czekał na listopad i zamówię taki U2...mały o politycznym wyglądzie...fajna stal wszystko ok tylko brak oparcia dla ewentualnej ześlizgującej się dłoni...brrrrrr ...trzeba będzie uważać
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024