Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jak suszyć drewno?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
30 odpowiedzi w tym temacie

budo_piteros777
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 571 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Jak suszyć drewno?
No więc jestem już na etapie prawie gotowej klingi, ale w sumie nie mam odpowiedniej grubości drewna na rękojeść (half-tang)...

Na działce złamał się modrzew, więc pomyślałem że go potne i zostawie a w perspektywie wykorzystam na rękojeści. Ale zaczęło pękać, itp, z 6-7 cm palika zostaje 2-3 cm bez pęknięć.
No więc ściąłem kawał czereśni i postanowiłem to przesuszyć w warunkach domowych, ale po 3 dniach wygląda to tak:
Dołączona grafika

mam lekką załamkę, czy coś się z tym da zrobić? Może nie należało okorowywać? Albo jakie inne drewno? Co polecacie? Co ściąć i jak suszyć, żeby w perspektywie czasu (nie wiem jakiego - pół roku, 2 lata) mieś materiał na rękojeść?

Kojarze akcje "sezonowanie" - suszenie drewna w przewiewnych warunkach + powoli, ale co to dokładnie znaczy i jak to należy robić żeby uniknąc taki sytuacji (dobrze że na samym początku...) jak na zdjęciu to nie wiem. Polecam się :wink: :idea:


Pozdrawiam
  • 0

budo_gab3d
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1572 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z lasu

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak suszyć drewno?
Motym ktory znam to:
okorowac, wymoczyc [dlugooo z tydzien minimum] i dopiero suszyc [powoli! nie przy grzejniku]. To dzialalo ale nie na jakies duze kawalki drewna [tzn. probowalem tylko na lagi 2m dlugosci i okolo 10cm srednicy.max]
  • 0

budo_piteros777
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 571 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak suszyć drewno?
dzięki, spróbuję. A sprawdziłem dzisiaj, jest coraz gorzej - głębsze pęknięcia... HELP :!:

Pozdrawiam
  • 0

budo_borsoock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 563 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:ze złości

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak suszyć drewno?
Odnośnie drewna to dam cytat z pewnej listy o broni, jeden kolega scinał właśnie czereśnię i pytał o prawidłową dalszą obróbkę, żeby drewno nadawało się do zrobienia łoża do wiatrówki.

"Niepotrzebnie przeciąłeś pień na metrowe klocki. Po ścięciu należy całą kłodę pozostawić w korze na co najmniej 2 miesiące w celu "odprężenia"
drewna czyli zlikwidowania naturalnych wewnętrznych napięć włókien. Dopiero później można pociąć i przetrzeć na gotowe wymiary. Zaniechanie tej czynności skutkuje najczęściej skręceniem się w tzw. śmigło pociętych już desek.
Zostaw te pnie w spokoju do wiosny a następnie przetnij z dużym naddatkiem np. na 7 cm bale( może coś uratujesz z tych przyszłych śmigieł ) i zdejmij korę .
Jak poleży równo przyciśnięte przez następne co najmniej! pół roku to dopiero możesz zacząć myśleć o suszarni przemysłowej. Suszenie trwa 3-4 tygodnie + ok 2 na złapanie równowagi .
Cała operacja może potrwać z rok. Życzę wytrwałości , tylko nie spal tego drewna po przeczytaniu mojego postu bo szkoda by było.
O pęknięciach promieniowych pisał nie będę bo się może okazać , że po roku zrobisz z tych metrowych klocków okładzinki rękojeści do jakiegoś fajnego pistolecika."

Może zatem lepiej poszukać już "gotowego" drewna :) ?

Pozdrawiam

Borsoock
  • 0

budo_lokee
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 320 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa/Garwolin

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak suszyć drewno?
piteros - z tego co widze, to po prostu za szybko schlo to drewno :(
Suszyc nalezy w warunkach "naturalnych" - tzn - pod nakryciem, ale w przewiewie, bez ogrzewania - u mnie na dzialce sie to sprawdzilo...

pozdrawiam
  • 0

budo_bodo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 257 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Przylesie Wielkie

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak suszyć drewno?
niestety suszenie drewna liczy sie miesiacami w najszybszym przypadku , nie wiem jak czeresnia ale inne gatunki drewna nalezy pociac na foszty - czyli grube listwy - i potem suszyc - zawsze prawie sie skrecaja ale dla tego trzeba je sciskac podczas suszenia - ale generalnie poszukaj innego drewna - dab orzech jesion i inne twarde jesli maja byc naprawde dobre powinien miec min 7 lat od sciecia - nie mowie tu o suszeniu prozniowym tylko zwyklym powietrznym dajacym najlepssze rezultaty i nie powodujacym wtornego naciagania wilgoci przez drewno ,
  • 0

budo_lokee
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 320 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa/Garwolin

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak suszyć drewno?

nalezy pociac na foszty - czyli grube listwy - i potem suszyc - zawsze prawie sie skrecaja ale dla tego trzeba je sciskac podczas suszenia


u mnie wygladalo to tak, ze pociete na 5 cm deski drewno, ukladalo sie warstwami pod daszkiem, przedzielajac warstwy listewkami co 40-50 cm i dociskajac ostatnia warstwe ceglami. i polezalo tak pare lat - potem z tego podlogi byly zrobione i do dzis sluza :)
  • 0

budo_bodo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 257 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Przylesie Wielkie

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak suszyć drewno?
tak sie wlasnie najlepiej suszy w sztaplach - dreewno jest scisniete , podparte listewkami i ma przewiew , pekanie promieniowe wynika glownie z suszenia w duzym kawalku - na skutek roznicy wilgotnosci warstw drewna , deski tez sie chca skrecic lukowato - tak je cigana sloje - ale dlatego sie je dociska, czeresnia sliwa jablon- -piekne drewno i bardzo spoiste - zwlaszcza rdzenie - i do tego te kolory - bardzo podobaja mi sie rodzime drewna owocowe - mozna robic piekne rzeczy . malo wykorzystywane przez wzglad na niewielkie rozmiary ale moga miec znacznie lepszy efekt na rekojesci noza od egzotycznych gatunkow - pod warunkiem odpowiedniego dobrania - glownie drewno z rdzenia najtwardsze spoiste i jednorodne
  • 0

budo_sobota
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 99 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:WaWa

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak suszyć drewno?
Można suszyć tez w specjalnych suszarniach z wymuszonym obiegiem ciepłego powietrza. Myślę że najprostrzym sposobem jest namierzenie takowej i podsuszenie na zamówienie wybranego kawałka. Kiedys interesowałem się tematem bo można na tym zarobić :D . Cena suchego drewna jest kilkurotnie wyższa od mokrego :) .

Pozdrawiam,
sobota
  • 0

budo_bodo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 257 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Przylesie Wielkie

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak suszyć drewno?
wlasnie - tylko potem efekt odbicia- czyli drewno pije jak szalone wilgoc z powietrza , bardzo dobre sa tez suszarnie prozniowe - ale w przypadku stosowania suszarni najlepiej drewno bezposrednio po wyjeciu zalac zywica o malej lepkosci albo wygrzac razem z woskiem lub olejem - chodzi glownie o zapelnienie wysuszonego kawalka zanim naciagnie wilgoci
  • 0

budo_sokół
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Józefów k/Otwocka

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak suszyć drewno?
Mój ojciec jest artystą rzeźbiarzem i robi bardzo wiele w drewnie. Można sie bawić w suszenie w suszarkach, ale to jest kosztowne i czasem nie za dobre. Samemu suszyć to też mało ciekawa sprawa. 2 lata leżakowania. Najtańszy i najlepszy sposób idź do zakładu stolarskiego i dogadaj się, co do jakiegoś kawałeczka drewna już odleżanego. Wiele nie zapłacisz a i rozczarowany nie będziesz.

a jak ktoś chce to mogę fajne fotki podesłać sztyletu w lasce drewnianej autorstwa mojego Ojca. Niestety nie mam jeszcze strony.
  • 0

budo_piteros777
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 571 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak suszyć drewno?
dzięki wszystkim za porady :!:
Za Waszą radą postanowiłem poszukać czegoś gotowego, ale wbrew pozorom nie jest to takie proste, chyba że chcecie sosne albo świerk... Zakładów stolarkich nie jest zbyt wiele, a też nie mam zamiaru bulić grubej kasy za kawałek drewna, bo kolesie już wietrzyli na mnie interes (chodzę w garniturze...). Więc postanowiłem uderzyć z drugiej strony - parkiety :) Udałem się do sklepu z parkietami, gdzie nakręciłem bajerkę o kupnie parkietu do całego domu i po tym rozmiękczony sprzedawca dał mi za friko 2 fajne kawałeczki "na próbe" - jesion i dąb. Tak więc mam fajny materiał na 4 rekojeści - spożo 8) .

Niestety większość parkietów jest robiona z klejonki, niewiele mieli z litego grubego (max. 22mm). Ale to dopiero początek odwiedziń w tego typu sklepach :) . Polecono mi akację - 40% twardsza niż dąb, "parzona" jest śliczna - piękny głęboki brąz.

Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika

Pozdrawiam
  • 0

budo_maj
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 233 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak suszyć drewno?
To ja proponuje sie jeszcze zainteresowac progami (takimi na podloge, pod drzwi). Barzo dobry material na wszelkie rekojesci. Mozna znalesc ladne, lisciaste, maja odpowiednia grubosc. W sumie kawal dobrego drewna za niewielka cene. Tylko omijac z daleka supermarkety.
  • 0

budo_borsoock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 563 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:ze złości

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak suszyć drewno?
Sprawdź:

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Duży wybór nawet bardzo egzotycznego drewna, z tym że jeśli mówimy o takich kawałkach jak na okładki rękojeści, to najlepiej pojechać do ich najbliżczego biura i osobiście popytać o ścinki czy resztki. Jednej deski to raczej nie sprowadzą.

Pozdrawiam

Borsoock
  • 0

budo_raffii
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 549 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak suszyć drewno?
Oj koledzy!!!!
Jak macie takie drobne problemy to pisac tu do mnie na priva i załatwimy.
W większości wypadków bez kosztów.....chyba że to będzie lapacho albo inne super egzotyczne drewno...ale i tak pewnie da się zrobic.,,
Z racji tego że jestem handlowcem jednej z większych sieci obracających również tym materiałem - sucha tarcica w tym i egzotyczna,fornir do oklejania itp. to raczej nie problem ....Można by tu napisac jakieś fajne gatunki drewna na okładziny to podzwonię po kontrachentach i zrobi się jakiś mały składzik różnych takich wypasionych formatek dla urzytkowników MoS.... :)
  • 0

budo_romankarp
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 126 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak suszyć drewno?
bardzo wygodne jest kupienie suchego kawałka drewna. pozyskanie we własnym zakresie wymaga sporo zachodu. wybrany kawałek najlepiej wycinać w okresie zimy gdy drzewo zawiera mało sokow-okorowac a ślady po cięciu zasmarowac klejem stolarskim-ustawic w przewiewnym miejscu po paru miesiacach można myśleć co z tym zrobić.
dobry sposób to pieniek porąbac na cztery kawałki równolegle w/g słojów t.j na pół i tą połówkę na pół no i pozostaje wypić połowkę .
  • 0

budo_kaligula
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 889 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak suszyć drewno?
ja znam taki sposob - na wiosne obedrzec drzewo z kory - bedzie mialo liscie, na jesien sciac - podobno dobrze wysuszone.
pozdro
  • 0

budo_romankarp
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 126 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak suszyć drewno?
kaligula o tym wiosennym korowaniu słyszałem ale jak to wypada w realu.kto to wie? :?:
  • 0

budo_sawior
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 60 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Nie powiem

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak suszyć drewno?
w przypadku suszenia drewna lepiej je obkorowywać czy nie??
P.S.
chodzi mi o gałąź o średnicy około 3 cm.
  • 0

budo_sawior
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 60 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Nie powiem

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak suszyć drewno?
Nikt nie wie??
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024