Skocz do zawartości


Zdjęcie

Benchmade Griptilian 550 - pierwsze wrażenia


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

budo_misiakus
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 422 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Benchmade Griptilian 550 - pierwsze wrażenia
Dotarł !!! :)
Powiem, że jestem jak najbardziej pozytywnie zaskoczony. Do tej pory nie macałem żadnego noża Benchmade i uważałem firmę za takie Amerykańskie "Disco Polo", którego pełno wszędzie. Coś trochę za Cold Steelem, który może piękny nie jest ale funkcjonalny do moich zastosowań był (seria Voyager robiona w Japonii ... bo te amerykańskie wyroby klasy Trail Guide to niedorobione są). Nie wiem skąd taka opinia ... ot kolega mi kiedyś po prostu odradzał a miał kilkanaście noży różnych firm. No i wzornictwo wybitnie nie w moim guście ... TYLKO Griptilian i Ares mi się podoba spośród produktów tej firmy.

A tu biorę w łapę Griptiliana i okazuje się, że nożyk dopracowany w najdrobniejszym szczególe :)
Blokada, która na papierze i na zdjęciach wydawała się być niepokojąco skomplikowana i podatna na uszkodzenia-zanieczyszczenia okazuje się być prosta a zapaskudzona tynkiem z kutej ściany zgrzyta tak jak pospolite, ponoć niezawodne BackLocki. Ale działa ! Zaskakuje mniej agresywnie od BackLocka z cichym KLAK a nie KLIK.
Nożyk po 2 minutach otwierałem bezbłędnie ręką prawą lub lewą a po 5 otwierałem i składałem. Po 6 minutach nauczyłem się otwierać nóż wyrzutem z nadgarstka (i spowrotem podobnie składać).
Otwór w głowni "działa" po prostu perfekcyjnie a samo rozkładanie i składanie idzie jak po maśle.
Wspaniały łuczek ostrza prawie od początku i dość wysoki szlif częściowy płaski (nie widzę aby był wklesły) powodują, że marchewki mi się w kuchni za lodówkę pochowały a chleb zwiał do sąsiadów ;) .
Czubek głowni na pewno nie należy do delikatnych. Cała głownia sprawia po prostu wrażenie mocnej. Brak kołka do otwierania głowni powoduje, że nóż nie blokuje nam się w kapuście lub chlebie i możemy wykorzystać całą długość głowni do krojenia. Tak więc 5 za funkcjonalność.
Chciałem EDC, który będzie się dobrze w kuchni spisywał ... i już MAM !!!
Bałem się, że rękojeść będzie pękata i za gruba ...
Strach ma jednak wielkie oczy ;) Nożyk ma bardzo wygodną rękojeść i leży w dłoni idealnie. Ma służyć do pracy a więc to jest ważniejsze niż możliwość ukrycia między guzikami koszuli. Grubość nie jest odczuwalna, ponieważ producent podaje maksymalną a rękojeść jest nieco obła.
Tworzywo rękojeści wygląda bardzo przyzwoicie i sprawia lepsze wrażenie niż Zytel używany do produkcji składaków Cold Steela.
Żadnych luzów na łączeniu głowni z rękojeścią ... nic nie skrzypi a blokada po zaskoczeniu trzyma pewnie.
Pościskałem troszkę okleiny w palcach i oczywiście pracują. Trzebaby jednak użyć imadła lub narzedzi aby nóż zniszczyć. A mając narzędzia to i Sebenzę i każdego Microtecha można wykończyć ofkors.
Klips do instalowania noża w kieszeni lub za paskiem jest wygodny i sprawuje się dobrze.
Jeszcze goli więc na razie nie wypowiadam się co do tego jak trzyma ostrze i jak się tą stal potem ostrzy.

Jakieś rozczarowania i różnice miedzy wyobrażeniami a rzeczywistością ?
- Satin finish głowni jest bardzo delikatny. Dla mnie to praktycznie lusterko. Przydałoby się piaskowanie głowni moim zdaniem.
- Kupiłem do kompletu etui Benchmade na pasek i muszę powiedzieć, że Microtechowe od Amphibiana było wygodniejsze i lepiej dopracowane.
0,5 cm rzepa więcej na zamknieciu i ciut większe uszy do mocowania na pasku i etui zyskałoby moim zdaniem na funkcjonalności.
No i to praktycznie wszystko co mi się nie spodobało ...

Podsumowując
No jestem bardzo zadowolony. W końcu posłuchałem intuicji i kupiłem nóż, który mi się podobał od samego początku. Nie patrzyłem teraz na to, że mam jeszcze parę groszy i mogę dopłacić do innego modelu z mocniejszą blokadą, aluminiową rękojeścią i 2x większym zapasem mocy.
I dzięki temu udało mi się w końcu kupić wymażony folderek EDC.
Intuicja rulez :)

Dziękuję Koledze z forum za pomoc w imporcie
Pozdrawiam
  • 0

budo_akme
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1650 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Benchmade Griptilian 550 - pierwsze wrażenia
No to gratulacje! Niech dobrze sluzy! I dzieki za wyczerpujaca relacje :)

Pozdrowionka,
Akme
  • 0

budo_lokee
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 320 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa/Garwolin

Napisano Ponad rok temu

Re: Benchmade Griptilian 550 - pierwsze wrażenia
zdradzisz ile Cie kosztowal?
  • 0

GośćGuest_budo_Gacor_*

Guest_budo_Gacor_*
  • Guests

Napisano Ponad rok temu

Re: Benchmade Griptilian 550 - pierwsze wrażenia
Gratulacje, najważniejsze że cieszy.. :-)

budo_qkiel
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1732 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Benchmade Griptilian 550 - pierwsze wrażenia
zawsze mi sie podobal ten nozyk :D
gratuluje zakupu !
  • 0

budo_misiakus
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 422 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Benchmade Griptilian 550 - pierwsze wrażenia
Ceny nie zdradzę. Zamówienie było grupowe i podłączyłem się. Tak z grubsza to zaoszczędziłem na przyzwoitą kieszonkową ostrzałkę i etui na pasek porównując z cenami w Polsce.
Pozdrawiam
  • 0

budo_melkar
  • Użytkownik
  • Pip
  • 17 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Olsztyn

Napisano Ponad rok temu

Re: Benchmade Griptilian 550 - pierwsze wrażenia
gratuluję zakupu, dzięki za fajny opis wrażeń
może jak będziesz miał chwilę opisz nowe doświadczenia, takich recenzji nigdy za wiele
  • 0

budo_misiakus
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 422 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Benchmade Griptilian 550 - pierwsze wrażenia
Nowe doświadczenia utwierdzają mnie tylko w przekonaniu, że przy wyborze noża powinno się również kierować intuicją. Dla mnie (i dla mojego EDC ... bo zauważyłem, że to bardzo indywidualna sprawa) to wspaniały EDC. Po prostu 120% funkcjonalności.
To była miłość od 1 wejrzenia i wszystko wskazuje na to, że tak zostanie - rozumiemy się bez słów, jesteśmy zawsze razem, dbamy o siebie, tęskniłbym, gdyby został w domq, smaruję go czasem oliwką i pieszczę, itp. ... partnerstwo prawie doskonałe, bo boję się troszkę i nie daję się mu pieścić :P
(P.S. nie czepiać się gramatyki - jestem hetero a mój nóż to ONA ofkors ;) )
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024