Skocz do zawartości


Zdjęcie

NaukAwa analiza ciosu w morde


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
35 odpowiedzi w tym temacie

budo_greenhorn
  • Użytkownik
  • Pip
  • 26 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Praga Pld

Napisano Ponad rok temu

NaukAwa analiza ciosu w morde
Czego to nie mozna zrobic jak sie czlowiekowi nudzi... Postanowilem sobie fizycznie wytlomaczyc dlaczego mam takie cienkie wyniki na
maszynach do testowania siły ciosu. I oto przed wami:

MATEMATYCZNY MODEL CIOSU BY GREENHORN:

(prosze o umiarkowana zlosliwosc i konstruktywna krytyke siedziałem nad tym prawie godzinę)

Celem analizy nie sa szczegulowe wyniki, ale porownanie czynników decydujących o destrukcyjnosci ciosu.

Masa m1 to masa ktora idzie za ciosem (a nie cała masa atakującego).
Jest to masa tej czesci ciała atakujacego, ktora przemieszcza się z prędkością zbliżoną do prędkości pięści.
k1, k2 to współczynniki ugięcia sprężyn, symbolizujące miękkość
/twardość celu. Ich wartości wziąłem z :dupa: tak tylko aby były w miarę rozsądne. Przypominam ze celem jest porównanie.
x1, x2 to ugiecia sprezyn. Symbolizuja nie tylko ugiecie mordy pod ciosem, ale tez ugiecie szyi, kregosłupa etc.. jak i ugiecie knykci atakujacego, stawów i wszystkiego az do twardego podłoża.

Poziom trudnosci w percepcji - niezle liceum

Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika

WNIOSKI (według tych na obrazku):

Zestaw 1:

odniesienie

Zestaw 2:

Widać że jednym z 2 decydujacych czynników jest masa która idzie za ciosem. A więc nie błyskawiczne ciosy, a wyjścia z nogi podporowej, skręty bioder, skręty ramion i na końcy błyskawiczne ruchy ręki.
Zmniejszenie masy o 50% powoduje zmniejszenie siły o 27%

Zestaw 3:

Szybkość - decydujacy czynnik. Zmniejszenie szybkości o połowę powoduje zmniejszenie siły dokładnie o 50%.

Zestaw 4:

Ciężar celu. Widać, że cięższy zbiera mocniejsze ciosy (lżejszy dalej po nich leci). Ciekawe, co? Wzrost masy o 63% powoduje wzrost siły o 2%.

Zestaw 5:

To samo co w zestawie 1. Wzrost masy która idzie za ciosem (odpowiednio szybko) o 100% powoduje wzrost siły o 34%.

Zestaw 6:

Twardość celu. 10 krotny wzrost twardości celu powoduje WZROST siły o 75%. Pewnie datego bije się w głowę, a nie w dupę.

Zestaw 7:

Twardość tego czym się uderza. 65-o krotny wzrost twardości powoduje zaledwie 15% wzrost siły ciosu. Podejrzewam ze ty wyłazi jakiś błąd w analizie. Długo to sprawdzałem, no i ten model tak ma. Przypomina mi sie historia boksera, ktory namoczył w zaprawie gipsowej gąbki w rękawicach i połamał przeciwnikowi twarz. Być moze zadecydowało tu nie tyle wzrost twardości, co wzrost masy ręki w miejscu w którym najszybciej się ona porusza (pamiętacie wzor na en. kinetyczna). Byc moze miały wpływ tez jakies zjawiska na krawedzi tego czym sie uderza, nie uwzglednione tutaj.
Ale ten mój model ni cholery nie wyjasnia dlaczego taki grozny jest baton, bo on nie ma innych atutów jak szybkośc i twardośc.

No i by było na tyle... Piszcie co Wy na to
  • 0

budo_greenhorn
  • Użytkownik
  • Pip
  • 26 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Praga Pld

Napisano Ponad rok temu

Re: NaukAwa analiza ciosu w morde
jesli ktos dotarl do konca postu to niech sie wpsiuje :D
  • 0

budo_czuczumaj
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 316 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Stalinogród

Napisano Ponad rok temu

Re: NaukAwa analiza ciosu w morde
Bravo ten pan !

Bardzo ciekawe wnioski i obserwacje

P.S. ze chcialo Ci sie to robic :wink:
  • 0

budo_imp
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 89 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Bialystok

Napisano Ponad rok temu

Re: NaukAwa analiza ciosu w morde
8O Chyba naprawde sie nudzisz :P Ja bym w tym 100 bledow zrobil.
Kiedys w takim programie na discovery 'Extremalne Sztuki Walki' mierzyli sile nacisku. Kolesie kopali w taki jakby materac oblozony na rogu sciany, tam byly jakies czujniki. Ale sciana sie raczej nie rusza :D Nie pamietam juz ile wychodzilo, ale mowili, ze to wiecej niz potrzeba na zmiazdzenie czaszki :) Tylko ktos musialby polozyc glowe przy scianie i dostac dobrego frontala, ale nie wiem czy czaszka tak peka :-)
  • 0

budo_greenhorn
  • Użytkownik
  • Pip
  • 26 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Praga Pld

Napisano Ponad rok temu

Re: NaukAwa analiza ciosu w morde
Jak sobie wstawilem formulke do excela i zaczalem liczyc, to tez zrobilem niezle galy. Glowny wniosek jak dla mnie ze ciosem piescia mozna zabic. Ale jak goscie łamia dechy i cegly...
  • 0

budo_druss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 513 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: NaukAwa analiza ciosu w morde
Dziś był ten program.Wynik mieli rzędu 1400kg na 1cm3 (nacisk).
To możliwe czy jakaś ściema?Podczas tych występów tak podkreślali cały czas efektowność technik,że miało się wrażenie,iż to bardziej jazda figurowa niż sztuki walki.
Sorry zo OT,ale interesuje mnie wasze zdanie na temat tego programu-był wiarygodny?
  • 0

budo_greenhorn
  • Użytkownik
  • Pip
  • 26 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Praga Pld

Napisano Ponad rok temu

Re: NaukAwa analiza ciosu w morde
nacisk jest w N na cm kwadratowy. 1N = 10kg. Wez sile z mojej formulki
F=k1*x1
Nacisk N=F/powierzchnia
i poszukaj takich parametrow, zeby zgadzal sie nacisk. Jak dla mnie 1400kg/cm2 to przesada, ale moze nie taka znowu ogromna
  • 0

budo_greenhorn
  • Użytkownik
  • Pip
  • 26 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Praga Pld

Napisano Ponad rok temu

Re: NaukAwa analiza ciosu w morde
tzn odwrotnie 1kg = 10N
  • 0

budo_greenhorn
  • Użytkownik
  • Pip
  • 26 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Praga Pld

Napisano Ponad rok temu

Re: NaukAwa analiza ciosu w morde
I jesli cel nie ma gdzie "odskoczyc" po ciosie to wyniki musza byc bzdurne. Taka sensacyjka, jak to zawsze discovery...
  • 0

budo_novocaine
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5882 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:uk
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: NaukAwa analiza ciosu w morde
jeden mial 1400(ten "mlody mistrz). drugi 1800 (japoniec).
biorac pod uwage, ze kopali mae geri z rozpedem dwoch krokow to wierze w te wyniki.
a pozniej ci co rozlupywali kokosy: do rozwalenia kokosu trzeba ok 1600 nacisku, czaszka peka pod wplywem 1500..
  • 0

budo_punisher
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 760 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:SZN/BLN
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: NaukAwa analiza ciosu w morde
Nieźle greenhorn, ładnie to policzyłeś.

Co do siły uderzeń - ostatnio E. Król (trener i były zawodnik bosku) stwierdził jak pokazywał technikę, że kiedyś mu mierzono siłę uderzenia i żebym sie nie bał bo to tylko 580 ton. :D :wink: Oczywiście mówił to żartobliwie.
  • 0

budo_imp
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 89 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Bialystok

Napisano Ponad rok temu

Re: NaukAwa analiza ciosu w morde
Qrde, niezle trafilem z tym programem, ze akurat dzisiaj leci, ale stracilem wiekszosc bo dopiero tera wlaczylem.
Z tym pekaniem czaszki to by bylo trzeba sprawdzic :twisted:
Wyniki sa dla mnie wiarygodne, przeciez my nawet ziemie przyciagamy i siebie nawzajem :)
A co do tych Sztuk Walki to moze i ladnie wygladaja :P Jak pierwszy raz ogladalem myslalem, ze bedzie o jakis hardcorowcach a tu taki ladny pokaz :D Koles kamami niezle wywija
  • 0

budo_majster2003
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 64 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: NaukAwa analiza ciosu w morde
Gratuluje checi i wiedzy!!
A co do tego programu to jak tym gostkom takie wyniki w sile kopniecia wylazily to ciekawe jakie by mial taki crocop. Aten mistrzu caly (bo praktycznie tylko on sie wypowiadal) to mnie torche smieszyl -tak to wielki wojownik itp jara sie jaka ma sile w nodze i nagle stwierdza ze on nie lubi wlaczyc [i to jeszcze mowiono tam o walkach w semi lub light] bo nie lubi po twarzy dostawac, a po jednym kopnieciu zerwanym lezal i przezywal...
  • 0

budo_jani
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 609 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Bytom 7

Napisano Ponad rok temu

Re: NaukAwa analiza ciosu w morde
Sorki że odgrzewam taki stary temat ale mam pewne obiekcje co do rozumowania Greenhorna, a mianowicie chodzi mi o role energii kinetycznej oraz głębokości penetracji w uderzeniu które są moim zdaniem kluczowymi (to tłumaczy siłę batona), jak wiadomo Ek=1/2m*v^2, oznacza to że podwójny przyrost v powoduje poczwórny przyrost Ek, a poczwórny przyrost masy tylko podwójny przyrost Ek, jak widać kluczowa okazuje się szybkość ciała. Ciało obdarzone energią E jest wstanie wykonać pracę W o takiej samej wartości dżuli jaką posiada E, najprostszy wzór na pracę to W=F*s (F to siła, s to przemieszczenie), po przekształceniu otrzymujemy że F=W/s czyli w uproszczeniu siła jest tym większa im większa jest wykonana praca (przyłożona Energia) i im mniejsza jest odległość "hamowania" ciała. Podam to na przykładzie uderzenia batonem, uderzając w miękkie części ciała np. (udo) "droga hamowania" końcówki batona w ciele jest dłuższa (powoduje to stopniowe wytracanie energi) niż w przypadku uderzenia np. w kolano gdzie baton się nie zagłębia w ciało a tym samym przemieszczenie jest minimalne, co za tym idzie energia jest w sposób optymalny zamieniana na siłę. :) ... w sumie to chyba tyle...
  • 0

budo_marti
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 742 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: NaukAwa analiza ciosu w morde
dobra...Greenhorn to teraz tak namaluj zeby zrozumial ;)
  • 0

budo_campo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 905 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Rybnik
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: NaukAwa analiza ciosu w morde
A ja bym sugerował zmianę z "OFIARA" na "NAPASTNIK"- wygląda o wiele humanitarniej :)
  • 0

budo_mort2
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 78 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:skarżysko

Napisano Ponad rok temu

Re: NaukAwa analiza ciosu w morde
Khem, żeby nie było, ale ten model to mniej więcej opisywanie układu słonecznego z wzoru na grawitacje. Po pierwsze zupełny brak spręzystości celu i pracy sprężystej elementów ( czaszka to nie gipsowy odlew, a ludzki brzuch to nie poduszka), tak więc o ile wzory dość ciekawe, to jednak w sumie mało odkrywcze i nieco błędne, za to oddające mniej więcej zachowania obiektów. Dobra robota. A baton jest taki mocny ze względu na masę, jej rozłożenie, zastosowanie dżwigni, sprężystość ( mniejszą niż ludzka ręka) i twardość
  • 0

budo_worns-4life
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 375 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: NaukAwa analiza ciosu w morde
Duze brava dla założyciela tematu 8O 8)

Może byś sobie dziewczyne znalazł... :)

A co do tematu, to te maszyny sa gówno warte, one liczą szybkosć a nie siłe... .
  • 0

budo_jani
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 609 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Bytom 7

Napisano Ponad rok temu

Re: NaukAwa analiza ciosu w morde
Mort2 możesz mi wytłumaczyć gdzie w batonie do ch**y widzisz zasadę dźwigni?? :wink: , masa batona też nie jest wielka, a co do tego czy podczas uderzenia ludzka ręka jest o wiele bardziej sprężysta niż baton mam wątpliwości... siła batona pochodzi z przyłożenia dużej siły (która jest spowodowana dużą energią kinetyczną końcówki batona która uderza w dany obiekt) na małym obszarsze.

WORNS-4LIFE... te maszyny nie są gówno warte, zdaje mi się że liczą szybkość tej gruszki jaką uzyskała po jeb**ciu , a co za tym idzie energii Twojego ciosu jaki do niej przyłożyłeś
  • 0

budo_muchol
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 742 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:prawobrzeżna Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: NaukAwa analiza ciosu w morde
Greenhorn
Cios w głowę potraktowałeś jako zderzenie niesprężyste i liczysz siłę (kx).

Zajmij się bardziej tym ile ciepła wydzieli się w głowie podczas zderzenia i tym jaki będzie czas zderzenia.
W ogóle to przypomnij sobie wrażenia podczas uderzania w worek.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024