Skocz do zawartości


Zdjęcie

Szybkość reakcji na atak


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
18 odpowiedzi w tym temacie

budo_kolnaki
  • Użytkownik
  • Pip
  • 23 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Szybkość reakcji na atak
Czy znacie ćwiczenia pozwalające polepszyć czas reakcji na atak przeciwnika.
Nie wiem czy słowo "refleks" jest tutaj właściwe.
  • 0

budo_robertp
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Szybkość reakcji na atak

Czy znacie ćwiczenia pozwalające polepszyć czas reakcji na atak przeciwnika.
Nie wiem czy słowo "refleks" jest tutaj właściwe.


Było setki razy tłumaczone w dziale "Sport, trening, zdrowie ...."
Impulsu nerwowego nie przyśpieszysz, ale dużo zyskasz ćwiczącz postrzeganie, pracę nóg itd. Czyli nie nie trenuj refleksu na komputerze w Quake, tylko analizuj sparingi i zachowanie przeciwniki i swoje. Ucz się dostrzegać sygnalizację ataku przez przeciwnika i eliminuj to u siebie. Tu osiągniesz większy postęp niż na refleksometrze.
  • 0

budo_vegita14
  • Użytkownik
  • Pip
  • 13 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Szybkość reakcji na atak
NO, racja.
Swoja drogą Druid ty to jestes jednak niezły gość, na kazdy temat duzo wiesz :) , jesli Ci to nie sprawi problemu to powiedz co ćwiczyłes i ile czasu, dzięki!!
  • 0

budo_druid
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 995 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznan

Napisano Ponad rok temu

Re: Szybkość reakcji na atak
a gdzie tu sie wczesniej druid wypowiadal
  • 0

budo_desper
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 145 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z kądścik

Napisano Ponad rok temu

Re: Szybkość reakcji na atak

Czy znacie ćwiczenia pozwalające polepszyć czas reakcji na atak przeciwnika.
Nie wiem czy słowo "refleks" jest tutaj właściwe.


Sparuj, sparuj i jeszcze raz SPARUJ :box: To chyba najlepszy sposób, moim zdaniem :wink:
  • 0

budo_death-wish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2867 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Szybkość reakcji na atak
Jest takie ćwiczenie w KT:
Oponent jest ustawiony w Zankutsu-dachi w postawie hanmi (biodra pod kątem około 30-40 w kierunku ataku), ręce ma skrzyżowane na piersi, następnie wykonuje skręt bioder aż do ustawienia prostopadłego do kierunku ataku i odsłania na ułamek sekundy klatkę piersiową, a następnie wraca do pozycji wyjściowej.
Twoim zadaniem jest wykonać technikę powiedzmy gyaku-zuki w ten sposób aby trafiła w cel (dokładnie) w momencie pełnego otwarcia (nie przed i nie w trakcie zamykania) w prawidłowym dystansie i timingu. Na początku jest trudno to wszystko zgrać ale po kilku miesiącach daje efekty.
Należy zwrócić uwagę żeby pozorant nie robił tego automatycznie jak maszyna. Musi się zmieniać czas między technikami. Otwarcie musi być wykonane jakby pozorował rzeczywisty atak.
Cwiczenie wyrabia właściwy timing techniki i właśnie uczy reagować na atak przeciwnika.
  • 0

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Szybkość reakcji na atak

Jest takie ćwiczenie w KT:
Oponent jest ustawiony w Zankutsu-dachi w postawie hanmi (biodra pod kątem około 30-40 w kierunku ataku), ręce ma skrzyżowane na piersi, następnie wykonuje skręt bioder aż do ustawienia prostopadłego do kierunku ataku i odsłania na ułamek sekundy klatkę piersiową, a następnie wraca do pozycji wyjściowej.

(...)
Podobnie można wykonywać to ćwiczenie z tarczami. Tzn. partner z opuszczoną tarczą/tarczami wykonuje wejście do przodu i podnosi tarcze. Drugi musi wykonać umówioną technikę bądź kombinację. Na początku ćwiczymy w miejscu, potem w ruchu (obaj partnerzy poruszają się). Trzeba zwrócić uwagę nie tylko na czas wykonania techniki, ale również na dystans i poprawność jej wykonania. Cóż z tego, że reakcja będzie szybka, skoro technika nie dojdzie celu?
  • 0

budo_iskierka
  • Użytkownik
  • Pip
  • 28 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:mazowsze

Napisano Ponad rok temu

Re: Szybkość reakcji na atak
Ja proponuje pobiegać po lesie. Może sie to niektórym wydać dziwne. Jednak w gęsztym lesie i przy szybkim biegu, pojawiające sie drzewa można potraktować jak pojawiających sie przeciwników. Omijajac drzewo robisz zwód ciałem a więc reagujesz na atak przeciwnika.
Efektów nie dostrzeżesz oczywiście natychmiast :)
  • 0

budo_choong
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 741 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lubin

Napisano Ponad rok temu

Re: Szybkość reakcji na atak
Sparing z partnerem , przez co wyrabianie w sobie właściwych nawyków i szybkiego wychwytywania technik w początkowej fazie ich wykonywania.

Ja proponuje pobiegać po lesie. Może sie to niektórym wydać dziwne. Jednak w gęsztym lesie i przy szybkim biegu, pojawiające sie drzewa można potraktować jak pojawiających sie przeciwników. Omijajac drzewo robisz zwód ciałem a więc reagujesz na atak przeciwnika.
Efektów nie dostrzeżesz oczywiście natychmiast

HAHA Jaja sobie robisz ? :lol:
  • 0

budo_iskierka
  • Użytkownik
  • Pip
  • 28 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:mazowsze

Napisano Ponad rok temu

Re: Szybkość reakcji na atak
Nie ja całkiem poważnie tylko może nie dokładnie w temacie. Moja porada dotyczyła podwyższenia ogólnej szybkości. A jak wiadomo szybkość to:
1. czas reakcji
a) reakcja prosta - gdy na bodziec reagujemy jednym ruchem
B) reakcja złożona - na poruszający sie obiekt
- na pojawiający sie obiekt
2.częstotliwość
3. szybkość pojedynczego ruchu

Z tym bieganiem po lesie chodziło mi o poprawę czasu reakcji na pojawiający sie obiekt. W sportach walki także bardzo przydatna.

Sorki jeśli się jestem obok tematu.
  • 0

budo_liczmistrz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2877 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: Szybkość reakcji na atak
Wedlug mnie to calkiem niezly pomysl.
  • 0

budo_choong
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 741 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lubin

Napisano Ponad rok temu

Re: Szybkość reakcji na atak

Było setki razy tłumaczone w dziale "Sport, trening, zdrowie ...."
Impulsu nerwowego nie przyśpieszysz, ale dużo zyskasz ćwiczącz postrzeganie, pracę nóg itd. Czyli nie nie trenuj refleksu na komputerze w Quake, tylko analizuj sparingi i zachowanie przeciwniki i swoje. Ucz się dostrzegać sygnalizację ataku przez przeciwnika i eliminuj to u siebie. Tu osiągniesz większy postęp niż na refleksometrze.

Przyspieszenie impulsu nerwowego jest mozliwe , poprzez rozbudowe neuronow... to tak jak poszerzenie i wygładzenie drogi po której sie porusza samochod. Jadąc polonezem po wyboistej waskiej drodze bedziemy sie poruszali wolniej niz po doskonalej autostradzie , mimo iz polonez nadal bedzie polonezem.
Sam trening refleksu i trening z duza iloscia powtorzen , to "przecieranie" tej drogi.
Gdy mamy do czynienia z młodym adeptem SW nie umie on zablokować np. szybkiego uderzenia , poniewaz jego reakcje nerwowe nie są odpowiednio uwarunkowane do tego rodzaju ruchu.
Po jakims czasie , powiedzmy po roku... osoba ta dobrze bedzie sobie radziła z szybkimi uderzeniami (uniki , bloki itp). A wszystko to poprzez przyspieszenie reakcji na dany ruch...przyspieszenie szeregu impulsów nerwowych , zarowno tych ktore są odbierane poprzez organy zewnetrzne (oczy , uszy , skóra ,wech ...) jak i te wewnetrzne (rdzen , mozg , miesnie , sciagna...) poprzez rozbudowe systemu nerwowego.
Pozdrawiam
  • 0

budo_fafar
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 87 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Szybkość reakcji na atak
Z tym przyspieszeniem impulsu nerwowego, to cos nie tak. To raczej przyspieszenie procesu podjęcia decyzji jak zareagować. Na początku jest prosto - dużo powtórzeń podstawowych reakcji, ale gdy już umiemy więcej - znów spowolnienie. Tym razem nie na poziomie decyzji jak zareagować, ale którą z reakcji wybrać. Może troszkę ogólnikowo, ale na tym to polega owo "wygładzenie drogi".
  • 0

budo_choong
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 741 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lubin

Napisano Ponad rok temu

Re: Szybkość reakcji na atak

Z tym przyspieszeniem impulsu nerwowego, to cos nie tak. To raczej przyspieszenie procesu podjęcia decyzji jak zareagować

No a jak myślisz skąd to przyspieszenie PROCESU podjęcia decyzji ? Przeciez nie od tak , z powietrza.
Nie da sie przyspieszyc procesu podjęcia decyzji inaczej niz poprzez przyspieszenie procesow nerwowych całego organizmu (oczywiscie mowa tu o reakcjach odruchowych .. refleksyjnych, a nie o decyzjach wynikajacych z myślenia np przemyslen co do sposobu walki)
Jak wiadomo kazdy odruch zachodzi na zasadzie reakcji nerwowych , samo wyrobienie odpowiedniego odruchu na dany atak to juz przyspieszenie takowych reakcji.."przetarcie drogi"


Na początku jest prosto - dużo powtórzeń podstawowych reakcji, ale gdy już umiemy więcej - znów spowolnienie. Tym razem nie na poziomie decyzji jak zareagować, ale którą z reakcji wybrać. Może troszkę ogólnikowo, ale na tym to polega owo "wygładzenie drogi".

Spowolnienie to jest nierzeczywiste , poniewaz mamy wyrobiony , usystematyzowany odruch na dany bodziec. Wynika ono tylko z naszego "obycia" z technikami i szukania właściwszej drogi... tu juz dochodzi myslenie , taktyka. Jednak niekoniecznie musi to nas spowalniać.

Podejmowanie decyzji co do taktyki i wyboru techniki ataku , czy obrony... to juz sprawa indywidualna , ktora jest zalezna od naszej osobowosci, talentu , predyspozycji , nabytego wachlarza technik i odruchow konczac na sposobie szkolenia.
Pozdrawiam
  • 0

budo_imho^
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 181 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Szybkość reakcji na atak
O bosz.. jakie madrosci :) Za to kocham budo.net.pl :)

Tez cos dopowiem - takie cwiczenie:
Ustawiaja sie dwie osoby, zdajmuja pasy. Zklasdja je na 2 razy. Jedna robi garde, druga uderza w poziomie i pionie na roizne strefy. Hihih, ja jak robilem to na jednym z pierwzych treningow i po polowie roku to bardzo bylem si siebie dumny - na oprawde szybciej reagowalem :) Moim zdaniem idealna metoda na sprawdzian oraz sama nauke.

Duzo daje takze sparring - ostatnio zauwazylem, ze potrafie dopsyc szybko odchylic sie w tyl - kilka razy ucieklem w ten sporob przez mawashi-zuki mojego mastera :)

Pozdrawiam :)
  • 0

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Szybkość reakcji na atak

Przyspieszenie impulsu nerwowego jest mozliwe , poprzez rozbudowe neuronow... to tak jak poszerzenie i wygładzenie drogi po której sie porusza samochod. Jadąc polonezem po wyboistej waskiej drodze bedziemy sie poruszali wolniej niz po doskonalej autostradzie , mimo iz polonez nadal bedzie polonezem.
Sam trening refleksu i trening z duza iloscia powtorzen , to "przecieranie" tej drogi.

Choong, ścieżka nerwowa jest zawsze taka sama. I czas przejścia impulsu nerwowego doprawdy jest pomijalny z czasem trwania samego ruchu. Problemem jest zgranie ruchu kończyn, tułowia, skurczu mięśni tak, aby zminimalizować czas tego ruchu. To jest głównym problemem. A nazywa się to koordynacja ruchu. :-)

Gdy mamy do czynienia z młodym adeptem SW nie umie on zablokować np. szybkiego uderzenia , poniewaz jego reakcje nerwowe nie są odpowiednio uwarunkowane do tego rodzaju ruchu.

Ależ nie, reakcje nerwowe są takie same. Tyle, że impuls dociera do celu, a ciało powoli na niego reaguje.
  • 0

budo_wnuk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 537 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Szybkość reakcji na atak
To ja moze zacytuję pewną książkę:

"Podczas zwykłej pracy mięśnia trójgłowego ramienia, czyli naprzykład podnoszenia lub ciągnięcia jakiegoś przedmiotu, obserwuje sie stopniowe i powolne wyładnowanie elektryczne. W czasie wykonywania ciosu wyładowanie to staje sie bardzo gwałtowne, wykazujące nierówne oscylacje. Po zakończeniu udeżenia wyładowanie gwałtownie ustaje, nie wykazując fazy przejściowej przy przechodzeniu mięśni w stan spoczynku. Oznacza to, że w rezultacie treningu karate mięśnie zaczynają pracować z ogromną efektywnością, nie potrzebując ani fazy rozruchu ani fazy hamowania. Powyższy opis jest prawdziwy dla pierwszych dwóch z sześciu udeżeń....."

DYNAMICZNE KARATE Masatoshi Nakayama

Jeżeli chodzi o nerony to jedyne zmiany jakie zachodzą to połączenia neuronó w móżgu dzięki czemu jest on w stanie lepiej przystosować sie dy wykonywanych zadań, przykładem moze być poprawa słuchu u osób pozbawinonych zmysłu wzroku, tak tez dzięki zmianom móżg jest w stanie lepiej reagować i wydawać rozkazy poszczególnym partiom ciała gdyż w wyniku treningu następuje taki wymóg. Ale prędkość przesyłu danych się nie zmienia. (przesyłu danych :) to mi wyszło)
  • 0

budo_choong
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 741 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lubin

Napisano Ponad rok temu

Re: Szybkość reakcji na atak
Być moze we wczesniejszych postach coś pokręciłem , własciwie napewno...
Jednakze moje posty były oparte na odpowiedziach które uzyskałem podczas pytania doktora neurologii. Z przyspieszaniem impoulsu nerwowego pokręciłem... chodziło mi raczej o rozwój układu nerwowego jego dojrzewanie przez co podniesienie szybkosci reakcji na dany bodziec.
Z racji tego , ze mi sie pomieszało
( :-) ) W najblizszym czasie zadam temu panu jeszcze raz , bardziej sprecyzowane pytanie na temat tego impulsu i sobie zapisze :-)
Pozdrawiam
  • 0

budo_choong
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 741 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lubin

Napisano Ponad rok temu

Re: Szybkość reakcji na atak

Ależ nie, reakcje nerwowe są takie same. Tyle, że impuls dociera do celu, a ciało powoli na niego reaguje.

Bo przeciez w miesniach , sciegnach znajduja sie nerwy i to wlasnie one stymuluja te organy do reakcji....ale to miesien odpowiednio reaguje na dany bodziec . Jesli sie go nauczy odpowiadac w dany sposob przyspieszymy nasz ruch.... Chyba powoli zaczynam rozumiec , dzieki ! :-)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024