Skocz do zawartości


Zdjęcie

Ile sztuk naraz??


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
15 odpowiedzi w tym temacie

budo_endr'u
  • Użytkownik
  • Pip
  • 27 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Ile sztuk naraz??
Hmm... pod dyskusję chciałbym oddać taki problem: czy powinno się trenować kilka rodzajów sztuk walki, jesli tak, to spokrewnionych czy odmiennych?? Jak to się ma do zachowania wierności tej "jedynej" sztuce??

Osobiście znam kilku ludzi, którzy trenują kilka sztuk walki, są dobrzy w tym co robią. Jednak z tego co mówią, najwazniejsze jest dla nich JJ.
Czy jeśli trenuję kilka sztuk naraz to czy mogę osiągnąć perfekcję choćby w jednej z nich??

Proszę o opinię

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_motyllek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 304 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mega wieś zachodniopomorskiego :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Ile sztuk naraz??
Dobre stare powiedzenie.."jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego" ...

dopasowując do pytania... "jeśli ktoś jest dobry we wszystkim to nie jest dobry w niczym"

8) ale to tylko moje skromne zdanie

P.S. Oczywiście... sztuki pokrewne ... czemu nie 8) ... ale nie wszystko sie razem je :D
  • 0

budo_mursi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 474 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Ile sztuk naraz??
Kilka czy jedna sztuka walki? Moim zdaniem to pytanie bez odpowiedzi.

Jeśli ktoś zaczął ćwiczyć coś, powiedzmy, 20 lat temu, pilnie trenował i robi to do dziś, to najpewniej jest wysokiej klasy specjalistą w tej dziedzinie, posiadaczem mistrzowskiego stopnia, może mieć na koncie znaczące sukcesy sportowe - o ile szedł w tym kierunku, prawdopodobnie prowadzi własną szkołę albo szkoli własne grupy treningowe, na pewno zna wielu uznanych mistrzów, środowisko w kraju i za granicą. Inna sztuka walki do niczego nie jest mu potrzebna, bo ma olbrzymie umiejętności, pasję, sposób na życie, rozumiany na przykład jako zawód.

Ale droga innych ludzi może nie być taka prosta, i to z różnych przyczyn. Skąd się biorą zmiany? Może komuś nie odpowiadała postać instruktora, może zmiana miała charakter bardziej przypadkowy (np. przeprowadził się ćwiczący - albo i jego mistrz), a może było to kwestią własnych poszukiwań...

Jeszcze inna kwestia - to łączenie. Dla współczesnego uczestnika walk UFC będzie istotne, aby ćwiczyć mixa, dzięki czemu będzie wyszkolony w walce w różnych dystansach, będzie miał opanowany i grappling, i uderzanie...

Chyba zależy to przede wszystkim od motywacji ćwiczącego. Jeśli ktoś jest zafascynowany np. aikido, albo np. chce odnieść sukces sportowy w judo, to po co mu coś innego? Wraz z motywacją będzie się zmieniało podejście do sztuki, jaką się ćwiczy.

Co do samego łączenia - pewne rzeczy świetnie się do tego nadają. Weźmy judo i jiu-jitsu - pierwsze wywodzi się z drugiego, podobna jest "generalna zasada" ruchów, w dużej części program techniczny pozostaje wręcz taki sam (rzuty, wiele technik parteru), jiu-jitsu "doda" atemi-waza, nieco rozwinie dźwignie, bo ma szerszy repertuar, wprowadzi bardziej bojowe aplikacje technik, ale jedno do drugiego pasuje jak ulał. Podobnie, gdy z judo zestawi się bjj, które z resztą z judo się wywodzi i po prostu położyło nacisk na techniki ne-waza. Są to sztuki w pełni kompatybilne.

Czasem pewnie warto łączyć sztuki zupełnie odmienne - z tego względu, że np. jedna z nich nauczy tego, co jest zupełnie pominięte w drugiej, i na odwrót.

Są jednak rzeczy, których nie da rady albo nie warto łączyć. Jeśli zupełnie inne są postawy - jedna sztuka uczy szerokich i stabilnych, a inna wąskich, bo stawia na ruchliwość, inaczej trzyma się gardy, inna jest zasada wyprowadzania ciosów, to po prostu taki trening wprowadzi tylko zamęt.

Martius jakiś czas temu fajnie w jednym topicu napisał, że najważniejsze - to mieć solidne podstawy i być w tym dobrym, później można te podstawy rozbudowywać o coraz to inne rzeczy, ale musi być ten fundament.

Uff, ale się sprodukowałem :shocked!:
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Ile sztuk naraz??
Popieram Motyllka.
W wiekszosci wypadkow SW maja kompletnie rozne cele i strategi ich osiagania, wiec caly system treningowy jest inaczej ulozony. Wiec cwiczac na raz rozne SW, usiluje sie rozwijac rozne, czesto przeciwstawne sobie cechy czy tez fizyczne zachowania sie.
To powoduje nieslychany zamet, ktry nigdy tak do konca nie bedzie rozplatany. Rezultatem tego bedzie zawsze badziewie.
  • 0

budo_^hast^
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3373 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sopot

Napisano Ponad rok temu

Re: Ile sztuk naraz??
Mowisz o crossi'e.
A to coraz bardziej liczaca sie metodyka, czyli laczenie styli.
Sek w tym ze ona sa umiejetnie laczone i w ogolnym rozrachunku sie uzupelniaja. :roll:
  • 0

budo_andromeda
  • Użytkownik
  • Pip
  • 36 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mysłowice

Napisano Ponad rok temu

Re: Ile sztuk naraz??
Uważam, że powinno się trenować jedną sztukę, a porządnie!

"Dojdzie tylko ten, kto idzie" ;)

Pozdro all!
  • 0

budo_canaris
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 221 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Ile sztuk naraz??
Moim zdaniem dobrze jest trenować różne sw. Każda wiedza, jeżeli nawet nas bezpośrednio nie rozwinie to da pojęcie o tym co robią inni i jak może to wyglądać z perspektywy człowieka trenującego inną sw. Judoce przyda się troche treningu bokserskiego a i bokser nie powinien pogardzić nauką graplingu. Obaj zaostaną nadal judoką i bokserem, ale i horyzonty poszerzą się znacznie.
:-)
  • 0

budo_canaris
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 221 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Ile sztuk naraz??
Jeszcze zalezy pod jakim kątem się trenuje. Jeżeli pod kąrem skuteczności to cross jest moim zdaniem konieczny
  • 0

budo_wodnik szuwarek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1113 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zachodnia Stolica Przemytu
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Ile sztuk naraz??
endru zgadzam się z tobą w zupełności..chodzi o rozszerzanie horyzontów..przecież z judoki nagle nie zrobi się boksera czy kickboksera...ale co się człek nauczy to jesgo...i nikt mu tego nie zabierze..prawda?!
  • 0

budo_wodnik szuwarek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1113 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zachodnia Stolica Przemytu
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Ile sztuk naraz??
w sumie to sorrki :oops:
canaris ...zgadzam się z tobą miałem na myśli..sorki...
ja bawię się w jj ale trenuje z thaiami..obijają mnie piszczelami ale coś tam przy okazji pokazują..i zostaje to w mojej głowie..o to w tym chodzi..o nowe doświadczenia .poszerzanie swojego arsenału...tylko wtedy człowiek się rozwinie..
  • 0

budo_canaris
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 221 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Ile sztuk naraz??
dokładnie ja sie zajmuje jj i judo, ale przynajmniej raz w tygodniu sparuje z niezłym bokserem i to jest dla mnie bardzo cenne doświadczenie.
  • 0

budo_wodnik szuwarek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1113 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zachodnia Stolica Przemytu
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Ile sztuk naraz??
każde doświadczenie jest cenne..uczy pokoru i tego ,że to co my ćwiczymy wcale nie jest jedyną słuszną droga(sztuka)..
  • 0

budo_yawara
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 154 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ile sztuk naraz??

czy powinno się trenować kilka rodzajów sztuk walki, jesli tak, to spokrewnionych czy odmiennych?? Jak to się ma do zachowania wierności tej "jedynej" sztuce??

Osobiście znam kilku ludzi, którzy trenują kilka sztuk walki, są dobrzy w tym co robią. Jednak z tego co mówią, najwazniejsze jest dla nich JJ.
Czy jeśli trenuję kilka sztuk naraz to czy mogę osiągnąć perfekcję choćby w jednej z nich??


Hmmm... ciekawe.. poczytałem sobie cały post... i mam kilka pytań.

Co rozumiesz pod pojęciem "kilka sztuk walki" ?? Czy np. jujutsu, aikido, boks, karate razem "zmieszane" czy też iaido, taijutsu, bojutsu, jojutsu i hanbojutsu ??

Tak się składa, że też znam kilka osób dobrych w te klocki (czyt. wiedzą co i po co ćwiczą)...

Jak interpretować "wierność" dla jednej ze sztuk?? Czy to ma być giri (ninjo) czy też zwykłe zauroczenie (które szybko mija), ewentualnie zależność od kogoś kto naucza ??

jak już odpowiesz na to...to ja też mam pytanie !

Czy jest różnica pomiędzy ćwiczeniem np. wg jednej szkoły koryu (lub innej shinbudo) która zawiera w sobie: taijutsu, goshinjutsu, iaijutu, bojutsu a w tym oczywiscie formy kata z bronią i bez, a trenowaniem np: w poniedziałki judo, w środy boksu, w piątki aikido a pomiędzy tym chodzenie na basen i siłownię ?? No, można jeszcze dodać... wiele innych...

może inni też się wypowiedzą.... :-)

pozdrówka....
  • 0

budo_roslon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 801 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Legionowo

Napisano Ponad rok temu

Re: Ile sztuk naraz??

Czy jest różnica pomiędzy ćwiczeniem np. wg jednej szkoły koryu (lub innej shinbudo) która zawiera w sobie: taijutsu, goshinjutsu, iaijutu, bojutsu a w tym oczywiscie formy kata z bronią i bez, a trenowaniem np: w poniedziałki judo, w środy boksu, w piątki aikido a pomiędzy tym chodzenie na basen i siłownię ??


Jest i to duża...
  • 0

budo_endr'u
  • Użytkownik
  • Pip
  • 27 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ile sztuk naraz??

Co rozumiesz pod pojęciem "kilka sztuk walki" ?? Czy np. jujutsu, aikido, boks, karate razem "zmieszane" czy też iaido, taijutsu, bojutsu, jojutsu i hanbojutsu ??


"kilka sztuk walki" czyli nie aikido i jiu jitsu i karate tylko aikido lub jiu jitsu lub karate. Jedna sztuka to chyba nie kilka, nie wiem co jeszcze można napisać o tym...





Jak interpretować "wierność" dla jednej ze sztuk?? Czy to ma być giri (ninjo) czy też zwykłe zauroczenie (które szybko mija), ewentualnie zależność od kogoś kto naucza ??


wierność czyli oddanie się 'swojej' sztuce, postawienie jej na pierwszym miejscu i tylko jej, nie z jakąś inną, poboczną, tylko ona jedna. chyba nie ma tu miejsca na zauroczenie, chociaż może, to moja opinia... co do uczącego - ja już przy odbieraniu pierwszego stopnia ślubowałem wierność i posłuszność swojemu pierwszemu mistrzowi oraz swojej pierwszej szkole [PAJJ]. nie jest to zależność, ale samowolna decyzja. Nie wiem jak to jest mieć kilku mistrzó, ja mam jednego

Czy jest różnica pomiędzy ćwiczeniem np. wg jednej szkoły koryu (lub innej shinbudo) która zawiera w sobie: taijutsu, goshinjutsu, iaijutu, bojutsu a w tym oczywiscie formy kata z bronią i bez, a trenowaniem np: w poniedziałki judo, w środy boksu, w piątki aikido a pomiędzy tym chodzenie na basen i siłownię ?? No, można jeszcze dodać... wiele innych...


nie będę tutaj poprawial Roslon'ia

to chyba wszystko

Pozdrowionka for all

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_remi pulwer
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 288 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ile sztuk naraz??
To chyba zalezy od tego co sie cwiczy - bo jak cwiczysz koryu to w tym jest tyle "roznych" styli walki ze dodawanie do tego np. boksu nie ma zupelnie sensu, ale jesli np. cwiczysz karate i uwazasz ze to jest TA twoja ulubiona sztuka walki to aby byc troche bardziej realistycznym na ulicy mozna troche JJ do tego dodac i jakas bron tak dla urozmaicenia :)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024